Kobiety i technologia. Oto, co zawdzięczamy płci pięknej

Żyjecie w przekonaniu, że kobiety stworzone zostały do trzepotania rzęsami i bezwarunkowego przytakiwania z szerokim uśmiechem na ustach, gdy mowa o technologiach, polityce czy biznesie? Nie do końca tak to wygląda. Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet przypominamy najciekawsze odkrycia technologiczne, za którymi stoi płeć piękna.

Kobieta matką wynalazku

Kobieta ma siedzieć w domu, sprzątać i gotować? Oj nie, nie. Ten powielany przez naszych pradziadków stereotyp, już dawno przeszedł do historii, a płeć piękna zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, uprzywilejowana jest na równi z Panami.

Przykładów na sukcesy kobiet, potwierdzonych powodzeniem w prowadzeniu badań, pracach naukowych i ich efektach, na naszym rodzimym podwórku mamy bez liku. Możemy przecież pochwalić się takimi osobistościami, jak laureatki nagrody Nobla: Maria Skłodowska-Curie czy Olga Tokarczuk. 

Innymi słowy, płeć piękna nie tylko błyszczy, ale ma na swoim koncie sporo osiągnięć. Co ciekawe, niektóre z nich z zasady przypisywane są mężczyznom, a w rzeczywistości są wynikiem pomysłowości oraz konsekwentnego wdrażania ich w życie właśnie przez kobiety. 

dzień kobiet geex

Hedy Lamarr (1914-2000)

Hedy Lamarr kojarzycie z pewnością jako kultową, amerykańską aktorkę czasów wojennych. Znana była głównie z takich filmów, jak „Algier” czy „Ekstaza”. Okazuje się jednak, że oprócz talentu aktorskiego, Lamarr przejawiała również stricte technologiczne zainteresowania.

Otóż podczas II Wojny Światowej, wraz ze swoim przyjacielem, Georgem Antheilem, wpadła na pomysł opracowania systemu sterowania torpedą przy użyciu fal radiowych, czyli tzw. system tajnej komunikacji. Miał on uniemożliwiać przechwytywanie informacji przez wroga. Innymi słowy, Hedy Lamarr jest współtwórcą technologii rozpraszania widma sygnału z przeskokiem częstotliwości, które dało solidną podstawę do stworzenia sygnału, który był podwaliną do powstania m.in. Wi-Fi, telefonii komórkowej, technologii Bluetooth czy GPS.

Hedy Lamarr
fot. Hedy Lamarr / wikipedia.pl

Mary Anderson (1866-1953)

Mary Anderson była kobietą niezwykle spostrzegawczą i praktyczną, dlatego kiedy zauważyła, że podczas opadów, kierowcy każdorazowo muszą wychylać się z pojazdu, by ręcznie przecierać szybę lub – co gorsza – zatrzymywać się i specjalnie w tym celu z niego wychodzić, stwierdziła, że trzeba coś z tym zrobić. Opracowała więc pierwszy model wycieraczek samochodowych, który sterowany był poprzez pociągnięcie specjalnego przycisku wewnątrz pojazdu. Miało to miejsce w 1902 roku. 

dzień kobiet geex

Josephine Cochrane (1839-1913)

Poszukując bezpiecznej, efektywnej i przede wszystkim praktycznej alternatywy do zmywania, w 1886 roku, Josephine Cochrane wraz z mechanikiem George’em Buttersem stworzyła pierwszą zmywarkę

Początkowo maszyna była napędzana ręcznie. Późniejsze egzemplarze uzbrojono z kolei w silnik parowy. Mimo tego, a także reklam publikowanych wówczas w prasie, sprzedaż zmywarek przez wiele lat nie przynosiła zysków. Przełom nastąpił dopiero w pierwszej dekadzie XX wieku i trwa do dziś, bo czy ktoś z nas urządzając zmywanie, pomija ten niebywale użyteczny sprzęt?

Josephine Cochrane / wikipedia.org

Marie Van Brittan Brown (1922–1999)

Lubicie urządzenia typu smart? Jedną z osób, którym możecie je zawdzięczyć jest Marie Van Brittan Brown, która wraz z mężem stworzyła pierwszy domowy system alarmowy wideo. 

Była to kobieta bardzo pomysłowa, więc ustawiła kamerę, która przeskakiwała między trzema wizjerami w drzwiach, a to sprawiło, że ludzie w domu mogli sprawdzić, kto jest za drzwiami. Następnie opracowała system, który umożliwił przesyłanie zarejestrowanego obrazu do dowolnego odbiornika TV. 

Para wynalazców stworzyła też system mikrofonowy do komunikacji między domownikami, a gościem przy drzwiach, czyli po prostu: współczesny domofon

Marie Van Brittan Brown
fot. Marie Van Brittan Brown / wikipedia.org

Mary Lou Jepsen (ur. 1965)

Tej pani zawdzięczamy wiele aspektów z dziedziny wyświetlaczy, obrazowania i komputerów. Jej technologiczny zmysł był też jednym z elementów przy projektowaniu gogli VR, standardu HDTV, a także poszczególnych funkcji laptopów i projektorów

Mary Lou Jepsen swoje pomysły oparła na obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego, który korzysta z holograficznych technik podczerwieni, o czym z resztą wielokrotnie mówiła w swoich publikacjach i wystąpieniach. 

W 2013 roku została uznana za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie przez magazynTime. 

fot. Mary Lou Jepsen / wikiperdia.org

Rhianna Pratchett (ur. 1976)

Kobiety potrafią w gry? Ależ oczywiście. Potrafią je nawet tworzyć. Jedną z nich jest pochodząca z Anglii Rhianna Pratchett, główna scenarzystka Tomb Rider oraz Rise of the Tomb Raider. Co prawda, prywatnie jest pisarką i dziennikarką, ale nie przeszkodziło jej to we współtworzeniu również takich tytułów, jak np. Overlord, Mirror’s Edge i Heavenly Sword.

Jako scenarzystka gier odpowiada głównie za rozwijanie ich historii, humor i nadanie unikalnego charakteru każdej z produkcji. 

Rhianna Pratchett
fot. Rhianna Pratchett / tombraider.fandom.com

Jeri Ellsworth (ur. 1974)

Nie byłoby niektórych chipów komputerowych, gdyby nie ich amerykańska wynalazczyni Jeri Ellsworth.

Do jej najbardziej spektakularnych osiągnięć można zaliczyć stworzenie kompletnego systemu Commodore 64 na chipie umieszczonym w joisticku, noszącym nazwę C64 Direct-to-TV.

Co ciekawe, można było na nim uruchomić aż 30 gier komputerowych z lat 80-tych, a to szybko trafiło w serca u gusta fanów oldskulowych tytułów.

Jeri Ellsworth
fot. Jeri Ellsworth / jeriellsworth.com
Źródło: wikipedia.org, opracowanie własne