Kobiety a technologia. Oto, co zawdzięczamy płci pięknej

Żyjecie w przekonaniu, że kobiety stworzone zostały do trzepotania rzęsami i bezwarunkowego przytakiwania z szerokim uśmiechem na ustach, gdy mowa o technologiach, polityce czy biznesie? Nie do końca tak to wygląda. Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet przypominamy 5 najciekawszych wynalazków technologicznych, za którymi wbrew pozorom stoi płeć piękna.

Kobieta matką wynalazku

Kobieta ma siedzieć w domu, sprzątać i gotować? Oj nie, nie. Ten powielany przez naszych pradziadków stereotyp, już dawno przeszedł do historii, a płeć piękna zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, uprzywilejowana jest na równi z Panami.

Przykładów na sukcesy kobiet, potwierdzonych powodzeniem w prowadzeniu badań, pracach naukowych i ich efektach na rodzimym podwórku, mamy bez liku. Możemy przecież pochwalić się takimi osobistościami, jak laureatka nagrody Nobla Maria Skłodowska-Curie czy np. dr Mariola Fotin-Mleczek, która obecnie stoi na czele zespołu pracującego nad szczepionką na koronawirusa.

Innymi słowy, płeć piękna nie tylko błyszczy, ale ma na swoim koncie sporo wynalazków. Co ciekawe, niektóre z nich z zasady przypisywane są jako męskie, a w rzeczywistości są wynikiem pomysłowości oraz konsekwentnego wdrażania ich w życie właśnie przez kobiety.

dzień kobiet geex

Wi-Fi jest kobietą, a dokładniej Hedy Lamarr 

Hedy Lamarr kojarzycie z pewnością jako kultową, amerykańską aktorką czasów wojennych. Znana była głównie z ról w takich filmach jak „Algier” czy „Ekstaza”. Okazuje się jednak, że oprócz talentu aktorskiego, Lamarr przejawiała również stricte technologiczne zainteresowania.

Otóż podczas II Wojny Światowej, wraz ze swoim przyjacielem, Georgem Antheilem, wpadła na pomysł opracowania systemu sterowania torpedą przy użyciu fal radiowych, czyli tzw. system tajnej komunikacji, który miał uniemożliwiać przechwytywanie informacji przez wroga. Innymi słowy, Hedy Lamarr jest współtwórcą technologii rozpraszania widma sygnału z przeskokiem częstotliwości, które dało solidną podstawę do stworzenia sygnału, który dziś znamy jako Wi-Fi.

Wycieraczki samochodowe to pomysł Mary Anderson

Anderson była kobietą niezwykle spostrzegawczą i praktyczną, dlatego kiedy zauważyła, że podczas opadów, kierowcy każdorazowo muszą wychylać się z pojazdu, by ręcznie przecierać szybę lub – co gorsza – zatrzymywać się i specjalnie w tym celu z niego wychodzić, stwierdziła, że trzeba coś z tym zrobić. Opracowała więc pierwszy model wycieraczek samochodowych, który sterowany był poprzez pociągnięcie specjalnego przycisku wewnątrz pojazdu. Miało to miejsce w 1902 roku.

dzień kobiet geex

Zmywarka to kuchenna pomoc od Josephine Cochrane

Poszukując bezpiecznej, efektywnej i przede wszystkim praktycznej alternatywy do zmywania, w 1886 roku, Josephine Cochrane wraz z mechanikiem George’em Buttersem stworzyła pierwszą zmywarkę

Początkowo maszyna była napędzana ręcznie. Późniejsze egzemplarze uzbrojono z kolei w silnik parowy. Mimo tego, a także reklam publikowanych wówczas w prasie, sprzedaż zmywarek przez wiele lat nie przynosiła zysków. Przełom nastąpił dopiero w pierwszej dekadzie XX wieku i trwa do dziś, bo czy ktoś z nas urządzając zmywanie, pomija ten niebywale użyteczny sprzęt?

Lodówka to też pomysł kobiety – Florence Parpart

Elektryczna lodówka, którą dziś każdy z nas ma w domu, została opatentowana w 1914 roku przez panią Florence Parpart. Okazuje się, że twórczynią jednego z najpopularniejszych w XXI wieku wynalazku była właśnie kobieta. O samej Parpart wiadomo niezbyt wiele, oprócz tego, że wprowadzając pierwszą lodówkę elektryczną, definitywnie zmieniła funkcjonowanie gospodarstw domowych, które z udoskonalonej wersji jej pomysłu korzystają po dziś dzień.

dzień kobiet geex

Kobiety lubią ciepło – Maria Telkes / Alice Parker

W 1947 roku dr Maria Telkes, fizyk i pionier energii słonecznej, połączyła siły z architektką Eleanor Raymond i razem zbudowały pierwszy dom, który całkowicie ogrzały energią słoneczną.

Z kolei, nieco wcześniej – w 1919 roku, Alice Parker wynalazła system, który napędzał gazem centralne ogrzewanie. Wówczas, jej szczególny projekt nie był szczególnie doceniony i rozbudowany, ale z biegiem czasu zainspirował do opracowania późniejszych systemów centralnego ogrzewania, dzięki którym dzisiaj wszyscy mamy ciepłe domy.

Źródło: buzzfeed.com, buisnessinsider.pl, wynalazca.tv