Jazda klasy pro z Thrustmaster T-LCM. Akcesorium niewielkie, zmiana ogromna

Żeby myśleć o realistycznej jeździe przed ekranem monitora albo TV trzeba mieć kierownicę. To fakt. Ale kierownica to dopiero połowa drogi. Do pełni szczęścia, a właściwie do pełnej kontroli nad jazdą, niezbędny jest zestaw pedałów: sprzęgło, gaz i hamulec z opcją kalibrowania ustawień. Taki sprzęt dostarcza firma Thrustmaster w postaci modułu T-LCM.

Thrustmaster T-LCM wykonany jest solidnie

Pozwoliłem sobie zacząć od jakości wykonania modułu. Bo pierwsza rzecz, o jaką bym się martwił, byłaby trwałość akcesorium. Spoczywają na nim moje stopy, a te przenoszą siłę wywieraną przez moje nogi. Dodam, że ludzkie nogi potrafią bardzo mocno naciskać, szczególnie w nerwach, a gaming do spokojnych dyscyplin z pewnością się nie zalicza.

Jak wygląda obsługa modułu pedałów, łatwo sobie wyobrazić. Gaz, szybko hamulec, sprzęgło i znowu gaz. Hamowanie, przyspieszenie – powtórka z całości, i tak kilkanaście razy w ciągu jednego tylko rajdu albo wyścigu. Pedały deptane będą solidnie, bo nie wierzę, by ktoś pamiętał o delikatnym obchodzeniu się z urządzeniem. Obsługa odbywa się poza świadomością. Reakcje są szybkie i automatyczne. Decyzja o manewrach oraz sekwencji ruchów odbywa się w mózgu w ciągu ułamków sekund, gdzie tu miejsce na delikatność?

Thrustmaster T-LCM

Dobra wiadomość jest taka, że producent doskonale zdaje sobie sprawę z sił oddziałujących na akcesorium. Zestaw zawiera więc system H.E.A.R.T. – czyli bezstykową technologię bez potencjometrów, co przekłada się na nieograniczoną żywotność oraz precyzję działania. Co więcej, każdy z pedałów rozpoznaje 65 536 wartości – skuteczność iście imponująca.

Równie istotny jest fakt wykonania kluczowych elementów zestawu z metalu. Ramiona i stopki pedałów są właśnie metalowe, bo to one przyjmują na siebie najwięcej. Pięty mogę się z kolei oprzeć na metalowej płycie pokrytej żłobieniami. To one zapobiegają ślizganiu się butów.

Całość zamontowano na wytrzymałej ramie, a zestaw waży całkiem sporo, bo 5,2 kg. Taki ciężar przekłada się na stabilność.

Skonfiguruj zestaw pod siebie

Być może fabryczne ustawienia będą dla Ciebie najlepsze. Lecz jeśli uznasz, że to nie to, producent dołączył 6 sprężyn. Wymieniając je w pedale hamulca, ustawisz optymalną siłę nacisku. Na tym nie koniec, bo wszystkie 3 pedały dają się regulować na kilku płaszczyznach:

  • Wysokość
  • Kąt nachylenia
  • Odstępy

Ustawienia mechaniczne dopełnia kalibracja elektroniczna z precyzyjnym dostosowaniem martwych stref.

Thrustmaster T-LCM

Współpraca z PC, Xboxem i PlayStation

Kompatybilność jest kolejnym atutem modułu Thrustmaster T-LCM. O tak, współpracę z trzema największymi platformami gamingowym należy stanowczo zaliczyć na plus. Masz jeden sprzęt, który współpracuje z trzema innymi, możesz więc dowolnie żonglować konsolami lub komputerem, Thrustmaster T-LCM będzie współpracował z każdym z nich. Zestaw Thrustmaster T-LMC znajdziesz w sklepie x-kom Tekst powstał we współpracy z firmą Thrustmaster