Jak paciorki e-Różańca, czyli akcesorium wearable z papieskim błogosławieństwem

Kościół Katolicki nieustannie szuka nowych metod dotarcia do młodych ludzi. Jedne próby są bardziej udane, inne – mniej. Podczas spotkania Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zaprezentowane zostało najnowsze narzędzie nowej ewangelizacji. Czym jest e-Różaniec i czym różni się od tradycyjnego?

„Naucz nas się modlić”, czyli duchowa strona e-różańca

W Kościele Katolickim trwa właśnie Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, a także obchodzone jest 175-lecie Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. To właśnie modlitwa uznawana jest przez papieża Franciszka za serce misji Kościoła skierowanej do osób, które nie znają jeszcze Chrystusa. A ponieważ od początku swojego pontyfikatu Ojciec Święty stawia na młodych (słynne „robienie rabanu”), nic dziwnego, że wśród narzędzi ewangelizacyjnych znalazło się i takie, które spaja świat duchowy z cyfryowym i nowoczesnymi gadżetami.

e-różaniec 2
Źrodło: eRosary

e-Różaniec został zaprezentowany 15 października podczas spotkania Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Różaniec to piękna duchowa tradycja kontemplowania Ewangelii z Maryją, to prosta i pokorna modlitwa – tłumaczył kierujący Papieską Światową Sieci Modlitwy jezuita Frédéric Fornos. Podkreślił rolę modlitwy o pokój w świecie pełnym obojętności i niesprawiedliwości. e-Różaniec ma być zarówno pomocą w tej modlitwie, jak i sposobem przybliżania młodym ludziom tej dawnej i wartościowej tradycji.

Inteligentna bransoletka modlitewna

„Jak żegnają się informatycy? W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Enter”. Ten suchar z brodą Matuzalema nabiera innego znaczenia przy e-Różańcu. By zacząć z niego korzystać należy wykonać właśnie znak Krzyża, a akcelerometr w urządzeniu je uruchomi. Zasadniczo to specjalny rodzaj inteligentnej opaski, przygotowany przez GadgeTek Inc. (GTI). Wyglądem przypomina popularne różańce bransoletkowe. Składa się z krzyża oraz dziesięciu paciorków z agatu i hematytu. Krzyż spełnia tutaj rolę „mózgu”, pozwalając na łączenie się z odpowiednią aplikacją

e-różaniec 3
Źrodło: eRosary

e-Różaniec współpracuje z Click To Pray – darmową aplikacją  Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. Korzystając z niej modlący się dostaje rozważania przy kolejnych tajemnicach, może także dokładnie monitorować kolejność odmawianych Zdrowaś Maryjo, jak i liczbę skończonych różańców. Dostępne są różne warianty modlitwy różańcowej, np. popularna w Kościele prawosławnym Modlitwa Jezusowa (Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną grzesznikiem) czy różańce tematyczne, aktualizowane co roku. Warte uwagi jest, że póki co nie ma polonizacji apki.

Dodatkowo e-różaniec funkcjonuje jak standardowe akcesorium wearable, pomagając użytkownikowi monitorować parametry jego ciała i zachowywać zdrowy styl życia (szerzej o tym aspekcie urządzeń pisał Michał w artykule: Czy akcesoria wearables zastąpią wkrótce badania lekarskie?).

e-Różaniec kosztuje obecnie 99 euro (czyli nieco ponad 400 zł) i zamawiać go można na stronie eRosary lub na Amazonie.

Oczywiście różaniec można odmawiać nawet i na palcach (niżej podpisany tak nieraz robił). Z drugiej strony, w dobie aplikacji ułatwiających lekturę Pisma Świętego czy korzystanie z brewiarza, e-Różaniec będzie z pewnością użyteczny. Szczególnie dla miłośników nowych technologii, którzy jednak chcąc znaleźć w swoim dniu czas dla Boga oraz na modlitewne wyciszenie.

Źródła: eRosary, Click To Pray, KAI, Aleteia, Fondazione Missio