Jaki zasilacz do Radeonów RX 7000? Czy karty AMD RDNA 3 wymagają PSU z nowym złączem?

Nowe generacje kart graficznych, zarówno GeForce RTX 4000, jak i Radeon RX 7000, miały wyznaczyć nową, wręcz niepokojącą granicę poboru mocy. Na szczęście nie wszystkie plotki się sprawdzają i tak też stało się w tym przypadku. Ba, karty graficzne AMD Radeon RX 7000 są mniej „żarłoczne” pod tym względem od konkurencyjnych układów NVIDIA Lovelace, ale najważniejsze: czy wymagają one zasilaczy z nowym złączem 12VHPWR? Poznaj odpowiedź i polecane modele PSU do AMD RDNA 3.

Czy Radeony RX 7000 wymagają złącza 12VHPWR?

To chyba najważniejsze pytanie, zwłaszcza w obliczu niepokojących doniesień o ofiarach złącza 12VHPWR i nie najlepiej przemyślanych adapterów. Przed premierą Radeonów RX 7000 wielu użytkowników zaczęło się zastanawiać, czy AMD pójdzie ścieżką wytyczoną przez NVIDIĘ. Tak się nie stało. AMD Radeon RX 7000 nie wymagają nowego rodzaju złącza. Do podłączenia potrzebujesz standardowych 8-pinowych wtyczek.

Zostaje zatem w RDNA 3 wszystko po staremu, co wielu przyjmie tę wiadomość z ulgą. W końcu o nowych wtyczkach i adapterach do RTX-ów 4000 zrobiło się ostatnio bardzo głośno – w negatywnym sensie. Choć te karty – mimo że korzystają z nowego złącza – możesz podpiąć za pomocą specjalnych przejściówek (na razie tylko RTX-a 4090; sprawdź polecane zasilacze), używając zarówno starszych, jak i nowszych zasilaczy, które są pozbawione 16-pinowego złącza.

Przeczytaj również: Jaki zasilacz do GeForce RTX 4000? Ranking PSU do kart graficznych NVIDIA Lovelace

złącze 12vhpwr w zasilaczu gigabyte
Planujesz zakup Radeona RX 7000? Nie musisz sobie zatem zawracać głowy problemami związanymi ze złączem 12VHPWR i adapterami.

Zamieszanie jest jeszcze większe z kilku dodatkowych powodów. Tak się składa, że zasilacz nie musi spełniać standardu ATX 3.0, by 12VHPWR trafiło na „pokład” takiego PSU, ta samo jak zasilacz ATX 3.0 nie musi być wyposażony w nowy rodzaj złącza. To jednak szczegóły, które nie dotyczą Radeonów RX 7000, więc jeśli planujesz zakup karty graficznej „czerwonych” nie musisz być skazany na ten cały rozgardiasz.

Żeby było zabawniej, w sieci nawet pojawiły się teorie, że AMD miało w planach, by zamieścić w kartach graficznych Radeon RX 7000 złącze 12VHPWR, ale w ostatniej chwili się z tego wycofało. I miały one tłumaczyć opóźnienie sprzedaży aż do połowy grudnia (półtora miesiąca po prezentacji RDNA 3).

Teorie odstawmy jednak na bok. Najważniejsze, że nie potrzebujesz ani nowego zasilacza, ani żadnych adapterów, by zasilić nowe Radeony oparte na architekturze RDNA 3. Pozostaje jeszcze do rozwiania kwestia poboru energii i wymaganej mocy PSU – czy strach było się bać serii RX 7000?

Rekomendowana moc zasilacza do Radeonów RX 7000

Pobór mocy Radeonów RX 7900 XTX (następcy Radeona RX 6950 XT) i RX 7900 XT (następcy Radeona RX 6900 XT) praktycznie nie wzrósł, mimo sporego przeskoku wydajności. Jest to zasługa nowej architektury wytwarzanej w niższym, 5-nanometrowym procesie technologicznym TSMC. Mocniejszy Radeon RX 7900 XTX ma współczynnik TBP (ang. Total Board Power) na poziomie 355 W (o 20 W więcej niż RX 6950 XT), natomiast RX 7900 XT – 300 W (dokładnie tyle, ile RX 6900 XT). Jaką więc AMD proponuje moc zasilacza?

radeon rx 7900 xt

AMD Radeon RX 7900 XTX – rekomendowana moc zasilacza

  • AMD Radeon RX 7900 XTX (referencyjny i podstawowe modele autorskie): minimum 800 W

Do mocniej wykręconych modeli producenci mogą polecać zasilacze o nieco wyższej mocy, ale jest ona zbliżona do wartości, jaką AMD rekomendowało do RX-a 6950 XT (850 W). Wartości też są zazwyczaj podawane nieco na wyrost i przy parowaniu z mocnymi procesorami. Bez problemu powinien wystarczyć porządnej jakości zasilacz 750 W, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz parować tej karty z np. Intel Core i9-13900K.

Referencyjna karta wymaga do podłączenia raptem dwóch 8-pinowych wtyczek zasilających. W przypadku lepszych autorskich wersji OC te wymagania mogą być inne – pamiętaj o tym.

AMD Radeon RX 7900 XT – rekomendowana moc zasilacza

  • AMD Radeon RX 7900 XTX (referencyjny i podstawowe modele autorskie): minimum 750 W

Radeon RX 7900 XT ma pobór o 55 W niższy. Nie jest to duża różnica, więc tutaj polecany przez AMD zasilacz 750 W wystarczy z nawiązką, chyba że zamierzasz go łączyć z topowymi procesorami i podkręcać podzespoły. Tak jak w przypadku RX-a 7900 XTX, tak i w słabszym GPU potrzebujesz do podłączenia zaledwie dwóch 8-pinowych wtyczek.

radeon rx 7900 xtx

Polecane zasilacze do Radeonów RX 7000

Koniec końców do Radeonów RX 7000 nie musisz zmieniać w ogóle zasilacza, jeśli Twój komputer jest wyposażony w stosunkowo mocną jednostkę PSU. Jeśli przechodzisz jednak z karty reprezentującej niższą półkę wydajnościową i rozglądasz się za nowym modelem, sprawdź kilka polecanych zasilaczy, które udźwigną bez problemu nowe układy graficzne RDNA 3. Zasilacze optymalniej pracują przy niższym obciążeniu, więc trochę nadmiaru zawsze może się przydać. Stawiaj także na sprawdzone i markowe zasilacze.

Polecane zasilacze do Radeona RX 7900 XTX

Sprawdź wszystkie modele zasilaczy 850 W w x-komie

Polecane zasilacze do Radeona RX 7900 XT

Zobacz pełną ofertę zasilaczy i kart graficznych AMD w x-komie