Jaki laptop do 2000 zł? Wybieramy sprzęt do nauki

Kiedy w domu jest tylko jeden komputer, a chętnych do korzystania z niego znacznie więcej, trzeba zaopatrzyć rodzinę w dodatkowy sprzęt, głównie do nauki. Ile trzeba na to wydać? Mniej niż 2000 zł. W tej cenie znajdziesz multimedialne laptopy, które pozwolą wygodnie korzystać z narzędzi i aplikacji do nauczania na odległość.

Laptop do 2000 zł – jakie ma podzespoły?

Na wstępie ucieszę chyba zapobiegliwych rodziców – laptop za około 2000 zł średnio nie nadaje się do gier. Z pewnością nie do tych najbardziej wymagających. 

Rzecz jasna w sporą część tytułów da się zagrać, z tym że na niższych ustawieniach grafiki, jak również z mniejszą ilością klatek obrazu na sekundę (fps-ów).

Mimo wszystko laptop za 2000 zł można uznać za sprzęt do nauki. Zanim omówię specyfikacje, nadmienię, że wydając wymienioną wyżej kwotę, kupisz urządzenie z systemem Windows 10.

Jak schłodzić procesor komputera

Procesory i pamięć

Obecnie specyfikacja jest raczej niewyszukana, przynajmniej pod kątem podzespołów. Najciekawiej przedstawiają się modele z 4-rdzeniowymi procesorami Intel Pentium 5000 lub Intel Pentium Gold. Naturalnie ciężko o dedykowaną kartę graficzną, więc przyjdzie się zadowolić zintegrowaną grafiką Intel HD Graphics serii 600. 

Co ważne, wymienione jednostki odznaczają się niskim poborem energii, który przekłada się na dłuższą pracę bez zasilacza. W tej cenie kupisz też bez problemu sprzęt z 8 GB pamięci RAM.

Podoba mi się natomiast obecność dysków SSD i to o pojemności  sięgającej 256 GB. Tyle spokojnie wystarczy na system, pakiet Office oraz tysiące dokumentów, arkuszy Excel, prezentacji i zdjęć. Gry też się zainstalują. Zmieści się także spora biblioteka filmów, przy czym w dobie streamingu wideo lepiej oglądać online niż przechowywać na dysku.

Łączność i porty

Jeśli planujesz używać nowego laptopa w charakterze platformy do VOD, wybierz model z dwuzakresowym Wi-Fi (Wi-Fi 5 802.11 ac). Polecam też wnikliwie przyjrzeć się sekcji Złącza. Policz, z ilu urządzeń peryferyjnych korzystasz, by nie zabrakło gniazd na podłączanie akcesoriów.

2 porty USB to absolutne minimum, żeby podłączyć przewodową klawiaturę i mysz. Słuchawki na USB potrzebują osobnego wejścia. Gdy z internetem łączysz się nie przez Wi-Fi, ale kablem, potwierdź obecność portu RJ-45 (LAN). Port HDMI pozwala z kolei połączyć się z monitorem, telewizorem albo projektorem. Z myślą o rozmowach wideo mają kamery wbudowane w ramki nad wyświetlaczem.

Jakie mają wyświetlacze?

Przekątna i rozdzielczość

Najciekawsze laptopy do 2000 zł mają wyświetlacze 14,1” – w sam raz do nauki. Mniejszych notebooków nie polecam z uwagi na wątpliwy komfort przy długotrwałym użytkowaniu.

Na rozdzielczość obrazu w laptopie za 2000 zł nie można narzekać. Full HD i matowa matryca są na porządku dziennym, choć HD też się sprawdzi w nauce. Do pisania, czytania, konsumowania multimediów jest optymalny.

Windows 10 laptop do nauki

To który laptop kupić?

Jak widać, wybór laptopów do 2000 zł jest dość okrojony, co nie znaczy, że wśród nich nie ma niczego ciekawego. Przeciwnie. Wydając stosunkowo niewiele pieniędzy, można dostać sprzęt adekwatny do potrzeb edukacyjnych najmłodszych członków rodziny. Taki notebook poradzi sobie także z grami, przy czym sugeruję nie nastawiać się na gaming, żeby nie rozczarować się ograniczonymi ustawieniami grafiki w grach. Będzie za to skrojony na miarę domowej edukacji.

Polecane laptopy do 2000 zł