Wybieramy laptop do AutoCAD-a (2021). Które modele sprawdzą się najlepiej?

Wpisując w przeglądarce hasło „laptop do AutoCad” i porównując ze sobą kilka tekstów, szybko można zgłupieć. Jedni piszą, że program pójdzie nawet na tosterze, więc nie ma się co zanadto przejmować specyfikacją urządzenia, nawet jeśli działa na zintegrowanym GPU. Są też poradniki, które przekonują, że w kontekście obsługi AutoCAD-a laptop, jaki by nie był, jest złym pomysłem i lepiej zainwestować w „dopakowaną” stację roboczą. Kto zatem ma rację? Nikt. Albo wszyscy po trochu.

Nie AutoCAD ma największe znaczenie, ale to, co zamierzacie na nim robić

Teoretycznie AutoCAD ma swoje minimalne i zalecane wymagania sprzętowe – o czym za chwilę – ale w praktyce kształtują się one w oparciu o to, nad czym konkretnie pracujecie. Są zadania, z którymi poradzi sobie laptop z podstawową konfiguracją, uwzględniającą tanią (dedykowaną) kartę graficzną.

Im wyższe zaawansowanie realizowanych projektów, tym mocniejszej potrzeba maszyny, włączając w to ultradrogie stacje robocze, na które pozwolić sobie mogą co najwyżej duże firmy.

Uniwersalność programu AutoCAD i wynikająca z niej rozbieżność, jeśli chodzi o wykorzystanie zasobów, sprawia, że polecenie odpowiedniego laptopa do AutoCAD-a staje się bardzo trudne. Zakup odpowiedniego sprzętu wymaga dokładnego wyskalowania wymagań, jakie – w kontekście aplikacji – stawiają przed Wami obowiązki związane z projektowaniem.

autocad stock

Wymagania sprzętowe programu AutoCAD w 2021 roku

W opozycji do tego, o czym wspomnieliśmy wyżej, prezentujemy wymagania sprzętowe AutoCAD-a dla wydania z 2021 roku.

AutoCAD – wymagania minimalne

  • procesor: Intel Core i5 10. generacji albo Ryzen 5 serii 4000;
  • RAM: 8 GB DDR4;
  • GPU: 2 GB VRAM (mówimy o projektach 2D);
  • Dysk: SSD o pojemności co najmniej 256 GB.

Wymagania rekomendowane do korzystania z AutoCAD-a

  • procesor: Intel Core i7 11. generacji albo Ryzen 7 albo 9;
  • RAM: 16 GB DDR4;
  • GPU: 4 GB VRAM (mówimy o projektach 2D i 3D);
  • Dysk: SSD o pojemności co najmniej 512 GB.

Istotnym kryterium jest również wyświetlacz. Ponieważ prymarnym przeznaczeniem naszego laptopa ma być tworzenie projektów, niezwykle istotnym jest, aby panel wyświetlał kolory maksymalnie zbliżone do rzeczywistych.

Kobieta projektująca w AutoCAD-zie

Czy do projektowania w AutoCAD potrzebne są profesjonalne układy graficzne, np. Quadro?

Okazuje się, że nie. Dobrą robotę potrafią wykonać już standardowe GTX-y z rodziny GeForce. Oczywiście tak jak w przypadku wymagań sprzętowych, tak i tutaj kluczowe jest właściwe określenie potrzeb użytkownika. Co przez to rozumiemy? Możliwie jak najbardziej precyzyjne dopasowanie konfiguracji laptopa do rodzaju projektów, jakie będziemy wykonywać w AutoCAD-zie.

Laptop do AutoCAD-a. Propozycje modeli