Jaka ładowarka do iPhone 15?

Zgodnie z oczekiwaniami iPhone 15 został wyposażony w port ładowania USB-C. Ta zmiana nastąpiła w wyniku dyrektywy Unii Europejskiej. Nie zmieniło się natomiast to, że w pudełku z najnowszym iPhonem nie znajdziesz ładowarki. Sprawdź zatem, jaką ładowarkę wybrać do iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Pro.

iPhone 15 po raz pierwszy z USB-C

Jak ujawniono podczas corocznej jesiennej konferencji 12 września, Apple ostatecznie porzuciło złącze Lightning. Choć to działanie zostało wymuszone przez Unię Europejską, która głosowała za ustawą wymagającą USB-C jako standardowego portu ładowania w wielu typach urządzeń mobilnych, zmiana ta była już dawno spóźniona. Mnóstwo urządzeń korzysta już z USB-C, w tym urządzenia Apple, jak MacBooki oraz iPady. Niedawno firma zamieniła nawet wersję Lightning pilota Apple TV na wersję obsługującą USB-C.

Co taka zmiana oznacza dla Ciebie? Zasadniczo to, że będziesz potrzebować nowego zestawu kabli i akcesoriów do smartfonów z serii iPhone 15. Aby Ci pomóc, wybraliśmy najlepsze ładowarki USB-C.

ładowanie iPhone 15
Źródło: Apple

Czy iPhone 15 jest wyposażony w ładowarkę?

Krótka odpowiedź brzmi: nie; żaden z modeli iPhone’a 15 nie jest dostarczany z ładowarką. Nie jest to jednak nic nowego. Począwszy od iPhone’a 12 z 2020 roku, nie znajdziesz już w zestawie ładowarek ani słuchawek. Od tamtej pory iPhone’y były dostarczane tylko z kablami USB-C-Lightning w pudełku. Seria iPhone’ów 15 jako pierwsza zawiera port USB-C, a nie Lightning. 


Jakie korzyści oferuje USB-C w porównaniu ze złączem Lightning?

Przejście na USB-C to spora zmiana dla użytkowników iPhone’ów i mimo że nie wszystkim się ona podoba, może skutkować wieloma korzyściami i wygodą dla właścicieli sprzętów od Apple. USB-C to miniaturowy, ale potężny mistrz złączy. Jego zalety zaczynają się od tego, że nie ma znaczenia, w którą stronę go włożysz: na żadnym końcu nie ma „w górę” ani „w dół”.

Poza tym Lightning nie potrafi przesyłać danych z dużą prędkością i, co być może najważniejsze, nie współpracuje z innymi urządzeniami w przeciwieństwie do USB-C.

Teraz możesz  ładować swojego iPhone’a za pomocą tego samego kabla, co mnóstwo innych telefonów, laptopów i tabletów. Istnieje również szeroki ekosystem akcesoriów dla USB-C, gdyż był to standard w większości urządzeń elektronicznych przez większą część ostatniej dekady.

No i, co równie istotne, w końcu możesz w towarzystwie zapytać znajomych o ładowarkę i nie martwić się, że usłyszysz „Aaaaaa, do iPhone’a to nie mam”.

Czy trzeba kupić nową ładowarkę przy wymianie iPhone’a na iPhone’a 15?

To zależy. Apple zaczęło używać kabla USB-C-Lightning z iPhonem 12 – tym samym modelem, w którym również zrezygnowano z dodawania ładowarki do pudełka. Jeśli więc dokonujesz aktualizacji z iPhone’a 12 lub nowszego, prawdopodobnie masz już własną ładowarkę USB-C o mocy 20 W lub wyższej, którą Apple zaleca dla iPhone’a 15. Jednak jeśli masz jedną ze starych ładowarek 5 W ze złączem USB-A, musisz zaopatrzyć się w nową.

Jaką ładowarkę kupić do iPhone 15?

Właściciele najnowszych iPhone’ów 15 lub iPhone’ów 15 Plus nie muszą być bardzo wybredni w kwestii mocy ładowarek. Do zasilania iPhone’a wystarczy cokolwiek o mocy 20 W lub wyższej, ale jeśli chcesz, zawsze możesz wybrać kabel lub zasilacz wyższej klasy. Oczywiście jak zwykle Apple nie podał oficjalnej informacji o maksymalnej mocy ładowania. W tej kwestii pozostaje więc czekać do pierwszych wyników testów.  

Przed wyborem odpowiedniej ładowarki, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Rozmiar i specyfikacje

Ładowarki Apple zawsze były lekkie, małe i przenośne, ale niektóre adaptery innych producentów bywają jeszcze bardziej poręczne. Dzieje się tak dzięki najnowszej technologii ładowania i azotkowi galu (GaN), co pozwala na stosowanie adapterów, które są znacznie mniejsze i bardziej energooszczędne. Producenci ładowarek zaczęli już zastępować krzem wewnątrz zasilaczy azotkiem galu, a różnica w rozmiarach bywa znacząca.

Liczba portów

Wiele adapterów oferuje kilka portów w jednej ładowarce. Jest to świetna opcja, jeśli już wiesz, że będziesz regularnie ładować więcej niż jedno urządzenie jednocześnie. Możesz wybrać adapter z dwoma portami, ale istnieją też takie, które mają nawet cztery porty. I tak np. ładowarki Silver Monkey GaN pozwalają naładować kilka urządzeń jednocześnie, na dodatek z wysoką mocą. W zależności od potrzeb możesz też uzyskać kombinację USB-C i USB-A, jak w przypadku Silver Monkey 30W USB-C PD + USB-A QC.

Oryginalna ładowarka od Apple

Niektóre kable i wtyczki USB-C mogą nie posiadać odpowiednich zabezpieczeń, które mają oficjalne akcesoria Apple, więc warto uważać na publiczne punkty ładowania telefonów i tanie kable. 

Apple zaleca właścicielom iPhone’ów korzystanie z ich oryginalnych ładowarek lub akcesoriów innych marek, które spełniają określone przepisy bezpieczeństwa. Jeśli nie lubisz kombinować lub po prostu chcesz zastosować się do rekomendacji Apple, wybierz oryginalną ładowarkę od Apple.

Ładowarka do iPhone’a – zamienniki

Mimo wszystko warto przyjrzeć się szerokiej ofercie zamienników od innych firm. Za takim rozwiązaniem przemawia m.in. cena. Dobry zasilacz można bowiem nabyć nawet dwukrotnie taniej, a ładowarka od renomowanego producenta może być równie skuteczna, jak oryginał. 

Ładowarka indukcyjna do iPhone 15

Możesz także iPhone’a 15 ładować bezprzewodowo, pozbywając się nadmiaru kabli. Wraz z wprowadzeniem na rynek iPhone’a 12 Apple zapoczątkowało zupełnie nowy ekosystem akcesoriów dzięki MagSafe. 

MagSafe wykorzystuje magnesy do ustawiania z tyłu cewki ładującej opartej na technologii Qi, co otworzyło nowe opcje ładowania. Teraz Apple dodało nawet w systemie iOS 17 fajną funkcję oprogramowania StandBy, która po umieszczeniu smartfona w stacji dokującej MagSafe zamienia ekran iPhone’a w fantazyjny zegar z widżetami.

Pamiętaj jednak, że jeśli kupisz krążek ładujący MagSafe firmy Apple, nadal będziesz potrzebować zasilacza USB-C o mocy co najmniej 20 W, aby działał. 

Certyfikowane opcje MagSafe będą w najlepszym wypadku ładować iPhone’y mocą 15 W. A opcje „kompatybilne z MagSafe”, które nie mają błogosławieństwa od Apple, zapewniają iPhone’om moc tylko 7,5 W. 

Jednak Apple ogłosił, że iPhone 15 obsługuje standard ładowania Qi2, co oznacza, że prawdopodobnie otworzy telefon na szybsze i tańsze opcje, które nie zniszczą Twojego iPhone’a tak, jak mógłby to zrobić zły kabel USB-C.

Ładowarka samochodowa do iPhone’a 15

Musisz wkrótce wyjść i zapomniałeś naładować iPhone’a? Dzięki ładowarce samochodowej nigdy nie pozostaniesz z wyczerpaną baterią lub bez nawigacji. Możesz do tego użyć dołączonego kabla od iPhone’a. Chcesz ładować dwa urządzenia  jednocześnie? Wystarczy, że wybierzesz ładowarkę samochodową z wieloma portami.