Jak ustawić upłynnianie ruchu w telewizorach Xiaomi?

Jedną z funkcji różniących telewizory bardziej zaawansowane od ich przeciętnych krewniaków jest upłynnianie ruchu. Choć trudno sobie wyobrazić ekran najwyższej klasy bez tej funkcji, jej brak jest bardziej regułą niż wyjątkiem w telewizorach w cenie poniżej 2000 złotych. Co ciekawe, dwie trzecie telewizorów Xiaomi to właśnie… wyjątki od tej reguły.

Zastanówny się najpierw:

Co to jest upłynnianie ruchu?

Upłynnianie ruchu występuje pod różnymi nazwami:

 • upłynnianie,
 • wygładzanie,
 • kompensacja (od angielskiego MEMC – Motion Estimation Motion Compensation),
 • usuwanie drgań i zacięć,
 • de-judder.

Upłynnianie ruchu jest świadomą i celową ingerencją w sygnał źródłowy, próbą jego poprawienia i podniesienia jego jakości na wyższy poziom. Jeżeli sygnał źródłowy to 24 klatki na sekundę, szybkie obiekty na ekranie mogą poruszać się z widocznymi drganiami i zacięciami (co widać zwłaszcza przy poziomym ruchu kamery). Funkcja upłynniania ruchu zmniejsza lub nawet całkowicie eliminuje te drgania poprzez wstawianie pomiędzy oryginalne klatki dodatkowych klatek pośrednich.

Czy telewizory Xiaomi posiadają funkcję upłynnienia ruchu?

Tak. Wyposażono w nią dwa modele: Mi TV 43” (L43M5-5ASP) oraz Mi TV 55” (L55M5-5ASP). Z kolei najtańszy, 32-calowy model (L32M5-5ASP) nie posiada tej funkcji.

Jak się nazywa funkcja upłynniania ruchu w telewizorach Xiaomi?

Funkcja ta nosi nazwę „wygładzanie ruchu”.

upłynnianie ruchu w telewizorach xiaomi

Gdzie można znaleźć funkcję upłynniania ruchu w telewizorach Xiaomi?

Funkcję tę znajdziemy w menu ustawień obrazu.

Jak działa wygładzanie ruchu w Xiaomi Mi TV?

Funkcja wygładzania ruchu jest dostępna w każdym z fabrycznie zdefiniowanych trybów obrazu. Wygładzanie ruchu ma kilka opcji, a każdemu trybowi przypisano domyślnie jedną z nich. I tak:

Tryb obrazu

Domyślna opcja wygładzania ruchu

Jeżeli telewizor Xiaomi pracuje w jednym z pierwszych czterech trybów obrazu (standardowyfilm), a zechcemy coś zmienić w opcji wygładzanie ruchu (np. ją wyłączyć), telewizor nie pozwoli nam na to i automatycznie przerzuci nas do jedynego trybu, w którym można dokonywać zmian, a mianowicie trybu własnego.

upłynnianie ruchu w telewizorach xiaomi

Takie zachowanie telewizorów Xiaomi, aczkolwiek nieco odmienne od telewizorów japońskich i koreańskich, i jakkolwiek by się na nie nie zżymać, nie jest błędem, lecz wynika z przyjętych założeń konstrukcyjnych. Po prostu wszystkie tryby od standardowego, poprzez żywy, sport i film (a także dodatkowe tryby jak gra czy oszczędzanie energii, które pojawiają się, gdy źródłem jest sygnał ze złącza HDMI, jak również tryb HDR) są traktowane jako stałe, niezmienne, nienaruszalne, natomiast jakiekolwiek zmiany parametrów przez użytkownika są oczywiście możliwe, ale tylko w jednym, jedynym trybie o nazwie własny.

Taka, a nie inna decyzja konstruktorów Mi TV może wymagać pewnego przyzwyczajenia, zwłaszcza od użytkowników „przesiadających się” z telewizora innej marki.

Jak są opcje wygładzanie ruchu w Xiaomi Mi TV?

Gdy już ustaliliśmy, że zmiany są możliwe tylko w trybie własnym, przyjrzyjmy się teraz dostępnym opcjom:

opcje upłynniania ruchu w telewizorach xiaomi

Jak widać dostępne są cztery opcje:

 • wyłączony,
 • czysty,
 • standardowy,
 • płynny.

Każda z nich działa nieco inaczej:

 • wyłączony – bez jakiegokolwiek upłynniania ruchu,
 • czysty – niewielki stopień upłynniania,
 • standardowy – duże upłynnianie ruchu,
 • płynny – duże upłynnianie ruchu.

Kiedy i jak stosować poszczególne opcje wygładzania ruchu?

Ponieważ, jak już wspominałem we wstępie, każde upłynnianie ruchu jest ingerencją w sygnał oryginalny, oznacza to, że stosowanie upłynniania zależy od osobistych preferencji:

 • wyłączony: ta opcja przeznaczona jest dla tych, którzy (puryści, użytkownicy zaawansowani, eksperci) chcą oglądać obraz niezmieniony,
 • czysty: tę opcję można polecić np. do oglądania materiałów z klatkażem 24kl/s, bowiem daje ona jedynie niewielkie upłynnienie ruchu,
 • standardowy oraz płynny: ze względu na duży stopień upłynnienia ruchu, opcja ta zalecana jest dla tych, którzy lubią mocno wygładzony obraz i nie mają nic przeciwko tzw. zjawisku teatru telewizji (ang. soap opera effect).

Chciałbym zaznaczyć jeszcze, że:

 • Na planszach testowych nie zauważyłem różnicy w stopniu upłynnienia ruchu pomiędzy opcją standardowy a płynny; niewykluczone, że różnice między nimi są, ale pojawiają się np. w przypadkach skrajnie szybkiego ruchu.
 • Pomimo dużego stopnia upłynnienia obie ww. opcje mogą mieć zastosowanie w przypadku materiałów starszych lub amatorskich, które zrealizowano po prostu źle lub poddano wielokrotnej konwersji klatkażu. Tego typu filmy mocno się zacinają i to w nieregularnych odstępach czasu (serwis YouTube aż się od nich roi), w związku z czym w przypadku takich filmów mocne upłynnianie będą chciały włączyć nawet osoby zazwyczaj stroniące od niego, bowiem będzie to jedyny sposób na złagodzenie nieprzyjemnych wrażeń z oglądania mocno „poszarpanych” materiałów.

Co to jest „błąd 4111”?

Jest to drobny błąd w oprogramowaniu, który pojawia się, gdy podczas oglądania danego materiału bardzo szybko (podkreślam: bardzo szybko) żonglujemy opcjami wygładzania.

Wtedy to, obok dostępnych opcji (czysty, standardowy itd.) może pojawić się pozycja o nazwie:

blad 4111 w telewizorze xiaomi

W przypadku mojego egzemplarza testowego pojawienie się „4111” spowodowało zablokowanie opcji wygładzania i brak możliwości ich zmiany, a jedynym wyjściem było zresetowanie ustawień do fabrycznych.

Jest to oczywiście pewien błąd, ale moim zdaniem nie jest on krytyczny, bowiem da się go szybko usunąć resetując ustawienia.

ustwienia fabryczne telewizor xiaomi

Zwracam uwagę, że czym innym jest ostrość obrazów ruchomych (tzw. rozdzielczość dynamiczna), a czym innych ich płynność (brak zacięć). W zdecydowanej większości telewizorów upłynnianie nie ma wpływu na ostrość ruchu (wyjątkiem są niektóre Bravie).

Na podstawie przeprowadzonych testów mogę stwierdzić, że ani w modelu Mi TV 43”, ani w większym 55-calowym, wygładzanie ruchu nie miało żadnego wpływu (ani pozytywnego, ani negatywnego) na ostrość szybko poruszających się obiektów. Co prawda materiały reklamowe producenta (jak ten poniżej) mogą sugerować coś innego…

wygładzanie ruchu xiaomi
Źródło: Xiaomi

…ale ja nie mogę niestety tego potwierdzić. Być może sytuacja ulegnie zmianie z chwilą wprowadzenia na rynek bardziej zaawansowanego modelu z ekranem o przekątnej 65 cali.

Podsumowanie

Zwracam uwagę, że powyższy opis działania funkcji wygładzanie ruchu został przygotowany na podstawie testu telewizorów Mi TV 43” i 55” z oprogramowaniem w wersji PI.2921.

Firma Xiaomi, jak niemal każdy producent telewizorów, co pewien czas udostępnia aktualizacje oprogramowania. Aktualizacje te mają na celu usunięcie błędów i mankamentów oraz wprowadzenie nowych lub ulepszonych funkcji. W związku z tym jest wielce prawdopodobne, że działanie funkcji wygładzanie ruchu może zostać w przyszłości poprawione bądź zmienione.

Podsumowując, wygładzanie (tj. upłynnianie) ruchu w telewizorach Mi TV, choć nie tak zaawansowane jak u najlepszych konkurentów, jest niewątpliwym atutem Xiaomi Mi TV 43”i 55” bowiem wzbogaca funkcjonalność tych modeli i daje im (w tym konkretnym aspekcie jakości obrazu) przewagę nad rywalami, którzy tej funkcji w ogóle nie posiadają.

Telewizory Xiaomi z upłynnianiem ruchu