Jak sprawdzić model laptopa? Rozszyfruj tożsamość komputera w kilka chwil

Korzystamy z niego każdego dnia, służy do pracy, nauki, zabawy, dzielnie znosi wyzwania, które przed nim stawiamy… Ale jak nasz laptop się w ogóle nazywa? Każdy producent wypuszcza na rynek mnóstwo notebooków, które potrafią wyglądać podobnie, ale ich wnętrze znacznie się różni. Dlatego dowiedz się, jak sprawdzić model laptopa – to przyda się częściej, niż się tego spodziewasz.

Jak sprawdzić model laptopa – do czego potrzebna jest taka wiedza?

Z ciekawości zapytałem ostatnio kilku znajomych, jaki mają model laptopa. Większość z nich odpowiedziała: „A nie pamiętam, jakiegoś Acera/ASUS-a/Dell-a/HP-ka/ itp.”. I faktycznie, na co dzień taka dokładna wiedza nie jest potrzebna – najważniejsze, że komputer spełnia swoje zadanie i działa bezawaryjnie. Po co zatem zaprzątać sobie tym głowę?

Informacja o tym, jaki mamy model laptopa, potrafi się jednak przydać. Jeżeli planujesz wymienić podzespoły, zaktualizować sterowniki, dokupić dedykowane akcesoria (np. ładowarkę) czy po prostu odsprzedać komputer, musisz dokładnie wiedzieć, z jakim sprzętem masz do czynienia. Kiedy sprawdzisz model laptopa, dowiesz się większości kluczowych informacji o urządzeniu. A im więcej wiesz o swoim notebooku, tym trudniej będzie Cię czymś zaskoczyć

Gdzie sprawdzić model laptopa bez włączania? Wszystko masz pod ręką

Znajdź oryginalne opakowanie

Nie wiesz, gdzie sprawdzić model laptopa? Zacznij od oryginalnego opakowania, którego nie warto wyrzucać. Nie tylko przyda się podczas przeprowadzki, wysyłki czy składania do reklamacji, ale także pozwoli błyskawicznie zidentyfikować model notebooka. Informację tę znajdziesz zazwyczaj na naklejce na jednym z boków kartonu. Trafiają na nią także numer seryjny, data produkcji i wiele innych, pożytecznych informacji.

Przykładowa naklejka z modelem laptopa
Przykładowa naklejka na opakowaniu laptopa HP

Obejrzyj obudowę

Jak sprawdzić, jaki mam model laptopa, skoro opakowanie trafiło do kosza? Nic prostszego. Zajrzyj na spód obudowy. Zdecydowana większość notebooków ma tam specjalne naklejki lub nadruki, na których znajdziesz m.in. informacje o producencie, numer seryjny urządzenia czy właśnie jego model. Dlatego nie warto usuwać tego typu oznaczeń z obudowy – i tak znajdują się w miejscu, na które rzadko spoglądamy, więc nie psują estetyki laptopa.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych oznaczeń z losowych laptopów wyprodukowanych pomiędzy 2016 a 2022 rokiem. Ich wzór może różnić się między markami i modelami. Ponadto na naklejce lub nadruku trafi się często specjalny, krótki kod, który określa konkretny model. Będzie on równie pożyteczny, jak pełna nazwa handlowa. Na przykład A2681 to MacBook Air M2, a P126G004 to Dell Inspiron 5406 2 w 1.

Jak sprawdzić model laptopa w systemie Windows?

Aplikacja Informacje o systemie

Kliknij pole „Wyszukaj” na pasku zadań lub po prostu otwórz menu Start i zacznij pisać: Informacje o systemie. Uruchom aplikację, która wyświetli się na samej górze listy wyszukiwania. W zakładce „Podsumowanie systemu” znajdź „Producent systemu” i „Model systemu”. W tej aplikacji dowiesz się także, jaka wersja Windowsa jest zainstalowana na komputerze, która wersja BIOS-u, a także poznasz m.in. model procesora i rozmiar pamięci RAM.

Program DxDiag

W taki sam sposób, jak Informacje o systemie, uruchomisz program DxDiag. To narzędzie diagnostyczne, które służy do testowania funkcjonalności DirectX i rozwiązywania problemów sprzętowych z wideo lub dźwiękiem. W zakładce „System” dowiesz się, jaki masz model laptopa, wersję Windowsa czy BIOS-u, a także model procesora i rozmiar pamięci RAM.

Komenda w wierszu poleceń

Na bardziej doświadczonych użytkowników czeka nieśmiertelny wiersz poleceń. W polu wyszukiwania lub w menu Start wpisz: cmd. Następnie uruchom aplikację „Wiersz poleceń”. Przywita Cię czarne okno z jasnoszarą czcionką. Napisz: systeminfo. Po krótkiej chwili wyświetli się długa lista informacji, bardzo podobna do tej z aplikacji Informacje o systemie. Model laptopa sprawdzisz w wierszach „System Manufacturer” oraz „System Model”.

Wszechstronne i bezpłatne aplikacje zewnętrzne

W internecie znajdziesz mnóstwo praktycznych programów, dzięki którym szybko dowiesz się, jaki masz model laptopa. W redakcji Geex korzystamy m.in. z HWiNFO czy CPU-Z. To proste, bezpłatne aplikacje, w których sprawdzisz kluczowe parametry komputera. Są ponadto bezpieczne, gdyż nie ingerują w pliki systemowe.

All-in-One HP 27 HWinfo
Przykładowa specyfikacja komputera w programie HWiNFO

Jak znaleźć model laptopa w BIOS-ie?

Gdzie sprawdzić model laptopa, kiedy system Windows nie uruchamia się albo nie jest zainstalowany? Pomocą służy BIOS/UEFI, czyli startowy interfejs, który odpowiada za komunikację pomiędzy sprzętem a systemem i pozwala zarządzać podstawowymi funkcjami. Przejdziesz do niego, jeżeli natychmiast po włączeniu wciśniesz przycisk F2, F12 lub Delete (inne klawisze stosowane są znacznie rzadziej).

Informacja o modelu laptopa powinna wyświetlić się od razu na pierwszym ekranie. Jeżeli jej tam nie znajdziesz, poszukaj odpowiedniej zakładki, np. „Overview”, „System info”, „About”, „Main” itp.

Sprawdzanie modelu laptopa w BIOS
Przykładowy ekran BIOS w laptopie Dell

Jak sprawdzić model MacBooka? Laptopy Apple bez tajemnic

Nie wiesz, jak sprawdzić model laptopa Apple MacBook? Na szczęście to bardzo proste. Kliknij menu Apple w lewym górnym rogu i wybierz opcję „Ten Mac…”. Wyskoczy okno, w którym zobaczysz model komputera, rok jego wprowadzenia na rynek, zastosowany procesor, rozmiar pamięci RAM, a także numer seryjny.

Jeżeli nie wiesz, jak sprawdzić model MacBooka, możesz także zajrzeć w Ustawienia systemowe. Wejdź w zakładkę „Ogólne”, a następnie wybierz „Informacje”. Znajdziesz tam te same dane, które wyskoczą w oknie „Ten Mac…”.