Sposoby na poprawienie koncentracji
Koncentracja zależna jest od stanu naszego umysłu. Poprzez wpływanie na myśli i hierarchię wartości, jesteśmy w stanie skutecznie ją poprawić.
Zadbaj o równowagę emocjonalną i motywację
Emocje, których aktualnie doświadczasz w swoim życiu, mogą mieć wpływ na koncentrację. Myśli – zarówno te pozytywne, jak i negatywne – potrafią skutecznie odciągnąć uwagę od postawionych założeń, rujnując chęć skoncentrowania się na danej czynności.
Ćwicz zatem trzymanie ich na wodzy, postaraj się skupiać na tym, co pozytywne i odpowiednio motywować się do samorozwoju, konsekwentnie przypominając sobie przy tym, jaki cel masz do osiągnięcia i jak dużą niesie on ze sobą satysfakcję. Nie bez przyczyny zwykło mawiać się, że pozytywne nastawienie to połowa sukcesu, prawda?
Zaplanuj i działaj
Odpowiednia hierarchizacja zadań oraz określenie tego, co jest celem nauki, stanowią klucz do sukcesu. Dopiero po zaplanowaniu swoich działań możesz skupić się i pogłębiać koncentrację w danym obszarze. Nie da się tego osiągnąć, nie wiedząc, co i dlaczego mamy zrobić. Lista zadań to podstawa, która powinna stać się Twoim nawykiem rozpoczynającym naukę. Zaznacz w niej jasno – cel, czas na naukę, przerwy oraz narzędzia, którymi zamierzasz się posługiwać. Po realizacji każdego z punktów wyraźnie go zaznaczaj – da Ci to satysfakcję i motywację do dalszej nauki.
Unikaj rozpraszaczy
Rozpraszacze można porównać do małych i złośliwych chochlików, które tylko czekają, aby odciągnąć Twoją uwagę od tego co istotne.
Rozpoczynając naukę, wyloguj się z mediów społecznościowych i najlepiej całkowicie wyłącz telefon. To samo zrób z telewizorem oraz wszystkimi innymi urządzeniami, które są w pobliżu i mogą odwracać Twoją uwagę od realizacji celu. Pozwól skupić się zmysłom wzroku i słuchu wyłącznie na przyswajaniu i analizowaniu wiedzy. Uprzedź również domowników, że zamierzasz się uczyć i dopóki nie skończysz – jeśli to możliwe – poproś, aby wstrzymali się z angażowaniem Cię w inne obowiązki.
Zaplanuj pełnowartościowe przerwy
Wiem, że nauka może się dłużyć. Muszę jednak uprzedzić, że brak przerw nie oznacza, że skończysz ją szybciej. Postaw na kilka krótkich przerw, które dadzą umysłowi chwilę wytchnienia. Wyjdź w tym czasie na balkon dotlenić głowę albo zrób kilka pajacyków. Koniecznie przewietrz pomieszczenie, w którym się uczysz. Szybko przekonasz się, że takie pauzy w nauce są o wiele bardziej efektywne niż bezustanna walka z wiedzą.
Przyda się odpowiednia dieta
Co powinno pomóc? Na pewno odpowiednie nawodnienie organizmu (dla prawidłowego funkcjonowania organizmu powinno to być około 2 litrów wody dziennie) oraz przekąski, mające zbawienny wpływ na pracę umysłu. Należą do nich między innymi: orzechy, rodzynki, otręby. Jeżeli tak jak ja nie lubisz rodzynek, postaw na pistacje lub orzeszki ziemne. W diecie ucznia niezbędnymi składnikami są również ryby, warzywa i owoce oraz wszystkie produkty spożywcze zawierające pełne ziarna.
Super wskazówki 🙂 niestety odłożenie telefonu czy innych elektronicznych rozpraszaczy wydaje się najtrudniejsze (a jest najbardziej konieczne). O koncentracji uwagi można znaleźć fajny filmik na YT na kanale Trenerzy Umysłu:
Jest tam wiele fajnych ćwiczeń i wskazówek na to jak jeszcze można popracować nad tą koncentracją 🙂
Tu można obejrzeć filmik: