Urządzenia i akcesoria dla ucznia. Co wesprze naukę w domu?

Czy nauka to zawsze tylko konieczny obowiązek? Okazuje się, że w dobie nowych technologii może być także niewymuszoną przyjemnością. O co chodzi? Sprawdź nasze wskazówki i odkryj, jak może wyglądać nauka, jeśli uczeń ma w swoim domu odpowiednie urządzenia i akcesoria. Podpowiadamy, które z nich warto wybrać.

Nauka i jej oblicza 

Rozwój technologii nie ma związku tylko z rozrywkową stroną życia. Wraz z upływem czasu swoją metamorfozę przechodzi również podejście do nauki, zwłaszcza w kontekście metod jej nauczania.

W związku z powyższym nikogo nie dziwi fakt, że w dzisiejszym świecie tradycyjna książka nie jest już tak atrakcyjnym źródłem wiedzy dla uczniów, jak np. e-book. Znacznie częściej natomiast jesteśmy też w stanie zaobserwować, że szukają oni informacji w internecie, np. za pośrednictwem laptopa, smartfona czy tabletu. 

Dlaczego? W sieci wszystko dzieje tu i teraz, a to oznacza, że dostępne jest szybciej i efektywniej. Dla  młodych ludzi liczy się to, co można błyskawicznie znaleźć, udostępnić i wykorzystać. W dobie przepełnionej multimediami i powszechnym dostępem do internetu takie podejście jest już niemal normą.

uczennica z laptopem

Technologia w służbie edukacji

Urządzenia i akcesoria, mające pomóc w nauce, warto wybierać według indywidualnych predyspozycji ucznia, znajomości sprzętu i jego zainteresowań. Koniec końców mają one przecież jedno główne zadanie – uczyć poprzez kontakt z technologią. Multimedia i nowoczesne rozwiązania sprzętowe bardzo dobrze mają się w przestrzeni edukacyjnej, przez co wybór tych, które będą adekwatne w danej sytuacji, nie jest wcale taki prosty.

Warto zastanowić się zatem, jak konkretne urządzenia mogą pomóc w nauce. Aby jak najlepiej dobrać odpowiednią pomoc dydaktyczną do potrzeb ucznia, trzeba zweryfikować jego ulubiony i najbardziej efektywny sposób nauki. Dzięki temu obcowanie z technologicznym gadżetem będzie nie tylko atrakcją i zabawą, ale i przydatną lekcją, która (miejmy nadzieję) zaowocuje w przyszłości.

Polecane urządzenia i akcesoria do nauki w domu

Zestawienie polecanych sprzętów elektronicznych, które mogą przydać się podczas nauki w domu, dla większej przejrzystości, podzielone zostało na kilka podstawowych punktów.

Są tu zarówno urządzenia elektroniczne, bez których nie sposób korzystać chociażby z zasobów sieci internetowej, jak i akcesoria, stanowiące wyposażenie stanowiska pracy,  mające tym samym niemniej ważny wpływ na proces edukacji we własnych czterech kątach.

Zadbaj o podstawy – laptop, smartfon, tablet, e-book

Podstawowym sprzętem, który powinien znaleźć się na domowym stanowisku nauki ucznia, jest oczywiście laptop. Mobilny komputer przyda się uczniom w każdym wieku – zarówno tym w podstawówce, jak i na studiach. Duża ilość pamięci na pliki, przyjazna dla oka matryca, wygodna i najlepiej podświetlana klawiatura, przejrzysty interfejs i oprogramowanie, a także mobilność wynikająca m.in. z wagi – to rzeczy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu do nauki w domu i poza nim.  

Polecamy:


Odkryj wszystkie laptopy/notebooki/ultrabooki w x-komie

Można też postawić na smartfon i tablet. Naturalnie oba sprzęty, ze względu na swoją mobilność, przydadzą się nie tylko w domu, ale i poza nim. Niemniej za każdym razem trzeba mieć je na uwadze kompletując edukacyjną wyprawkę. 

Jeśli uczeń ma pod ręką np. tablet z dostępem do internetu, to wiedzę ma dosłownie na jej wyciągnięcie – bez konieczności sprawdzania informacji (jak dawniej) w przerażających obszernością encyklopediach. 

Podobnie będzie w przypadku smartfona. Nowoczesny telefon ma również dodatkowe plusy – np. zadba o przypomnienia oraz umożliwi robienie szybkich notatek, a czasem również zdjęć, koniecznych do nauki materiałów. Dodatkowo, po zakończonej nauce, zapewni relaks podczas mobilnego gamingu. 

Uwielbianym przez wielu uczniów rozwiązaniem jest też czytnik e-book, który jest o wiele lżejszy, niż tradycyjne książki, mieści w sobie nawet kilkadziesiąt tytułów, a dzięki nowoczesnym technologiom pozwala czytać niemal w każdych warunkach oświetleniowych, nie niszcząc przy tym wzroku. 

Polecane smartfony dla ucznia


Sprawdź wszystkie czytniki e-book w sklepie x-kom 

Liczy się wygoda – odpowiedni fotel i wyposażenie biurka

Po kilku godzinach spędzonych przy biurku plecy mogą zacząć boleć, prawda? Warto zadbać zatem o odpowiednie siedzisko.

Co ma wpływ na komfort pracy przy biurku? Poniżej znajdziesz kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę:

  • kształt i wymiary siedziska oraz oparcia
  • regulowane poduszki w fotelu
  • możliwość zmiany położenia fotela

Pozycja kręgosłupa podczas nauki, szczególnie jeśli trwa ona kilka dobrych godzin, to kwestia priorytetowa. Warto o nią zadbać, bo kiedy edukacja będzie skończona, a uczeń osiągnie wiek dojrzały, dolegliwości związane z nieodpowiednim podparciem kręgosłupa mogą o sobie bardzo szybko przypomnieć. A tego oczywiście nie chcemy. 

Dlatego właśnie, szczególnie w tym kontekście, warto postawić na fotele gamingowe. Ten rodzaj siedziska oferuje najlepsze podparcie dla pleców, a ponadto sprawdza się zarówno podczas nauki, jak i w momencie, gdy przyjdzie czas na odpoczynek przy ulubionej grze. 

Fotele polecane dla ucznia


Zobacz wszystkie fotele gamingowe w x-kom

Sprzęt na biurku? Jeśli laptop nie zapewnia odpowiedniej przestrzeni roboczej, przyda się monitor, który można pod niego podpiąć, celem jej poszerzenia. Na plus sprawdzą się z pewnością również głośniki o przyzwoitej jakości – umożliwią wygodne odsłuchiwanie lekcji interaktywnych oraz genialnie wesprą fonetyczny aspekt nauki, np.  języków obcych. 

Jeśli nie zależy nam na sprzęcie mobilnym, to warto wiedzieć, że ciekawą, multifunkcyjną i przede wszystkim kompleksową alternatywę dla laptopa stanowią sprzęty typu All In One –  wybór ten sprawia, że stacja robocza do nauki jest skompletowana od razu, bez uszczerbku na jakości jej poszczególnych elementów.

Proponowany sprzęt All-In-One dla ucznia


Zobacz wszystkie zestawy All In One w x-kom

Akcesoria technologiczne dla ucznia – postaw na detale

Nie chodzi tu tylko o miły dodatek czy gadżet, który ładnie wygląda na biurku – nauka w domu to nie lada wyzwanie i potrzeba do niej odpowiednich narzędzi. Część z nich stanowią właśnie akcesoria, które potrafią w dużej mierze zdeterminować efekty starań ucznia. Mają wpływ na komfort, szybkość i sposób przyswajania wiedzy. Czasem wydają się być nawet ważniejsze, niż sprzęt podstawowy. Nie można zatem umniejszać ich roli, a jedynie umiejętnie z nich korzystać i dzięki temu w sposób rzeczywisty wpływać na proces nauki w domu. 

Zobacz wszystkie akcesoria dostępne w x-kom

Wyposażenie do nauki – jak wybierać domową wyprawkę?

Jak widać kompletowanie technologicznych pomocy naukowych nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Chcąc urządzić idealne stanowisko do nauki w domu, weźcie pod uwagę wiek oraz nabyte już umiejętności ucznia.

Trzeba mieć również świadomość, że młode osoby dosłownie chłoną nowe technologie, często zawstydzając przy tym starsze pokolenia. Z niebywałą łatwością przyswajają sobie wszystkie nowinki, wykorzystując ich dobrodziejstwa w praktyce. W związku z tym – nie zamykajcie się również na nowe. Kto wie, może oprócz nauki, ucznia czekać będzie z nimi doskonała zabawa? 

Jeżeli z kolei nadal szukacie inspiracji na temat technologicznej wyprawki do nauki w domu, polecam również zajrzeć do naszych poradników: