iPhone 3G. Dwa razy szybciej w porównaniu do poprzednika

Równy rok po premierze iPhone’a pierwszej generacji, Apple z Jobs’em na czele, przedstawiło światu jego następcę – iPhone’a 3G. Nowa wersja telefonu, oprócz całej gamy funkcji, oferuje obsługę łącza 3G oraz wbudowany GPS, stając się dzięki temu urządzeniem spełniającym wymagania odnośnie rozpoznawania lokalizacji. Czym jeszcze mógł pochwalić się iPhone 3G pokazany w 2008 roku?

W 2008 roku iPhone jest superszybki

Rzeczywiście, tego na tamten czas odmówić mu nie można. Otóż pokazany wówczas model iPhone’a zapewnia niemal dwukrotnie szybszy dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci niż miało to miejsce w przypadku iPhone’a pierwszej generacji. Wszystko dzięki temu, że zyskał możliwość obsługi sieci Wi-Fi, 3G oraz EDGE. Urządzenie inteligentnie przełącza się pomiędzy nimi w taki sposób, aby zapewnić możliwie najszybszą transmisję danych.

Co więcej, smartfon umożliwia równoczesne wykonywanie zadań wymagających np. komunikacji głosowej i przesyłania danych. Od tej pory korzystając z iPhone’a 3G można jednocześnie przeglądać sieć, weryfikować mapy i np. sprawdzać pocztę elektroniczną.

apple iphone 3G
Źródło: Apple

iPhone 3G wypełniony funkcjami

Smartfon z 2008 roku jest po brzegi wypełniony funkcjami, które mają sprawić, aby użytkownik korzystał z prawdziwie praktycznego i płynnie działającego urządzenia. Mamy tutaj czujniki: światła, zbliżeniowy i akcelerometr, znane z poprzedniej generacji. 

Do głównych innowacji serii iPhone 3G zalicza się jednak: Bluetooth 2.0 EDR, moduł transmisji 3G , a przede wszystkim GPS z A-GPS. Ten ostatni pozwala na korzystanie z aplikacji wymagających lokalizacji oraz np. geotagowanie zdjęć.

Serce iPhone’a  z 2008 roku

iPhone 3G pracuje w systemie iPhone OS 2. Swoją moc czerpie natomiast  z 32-bitowego procesora Samsung. W tej wersji posiada 8 lub 16 GB pamięci użytkownika, a dzięki dedykowanemu pakietowi iPhone DSK pozwala na korzystanie z aplikacji utworzonych przez firmy trzecie. 

Wprowadza również sklep App Store, pozwalający na pobieranie płatnych i bezpłatnych aplikacji, dedykowanych wyłącznie swoim urządzeniom. iPhone 3G to również pierwszy model od Apple, który współpracuje z MobileMe – usługą internetową, która przekazuje wiadomości e-mail, kontakty i informacje z kalendarza do programów, które działają na urządzeniu, likwidując konieczność sprawdzania ich ręcznie.

Kilka słów o całokształcie iPhone 3G

Wizualnie smartfon niewiele zmienia się w stosunku do iPhone 2G. Plecki wykonane są z tworzywa sztucznego i są nieco mniej błyszczące. Wyświetlacz pozostaje tej samej wielkości. Kamerka jest jedna i – podobnie jak poprzednio – jej rozdzielczość to skromne 2 Mpix. Zwiększona za to została pojemność baterii i od teraz wynosi 1800 mAh.

Interesuje Cię historia iPhone’ów? Zobacz także artykuł: Flashback: Historia iPhone’a. Modele od 2007 do 2019 roku.

Poznajcie iPhone 2G

Zobaczcie też iPhone 3G s

Źródło: Apple