Razer Kiyo Pro, czyli zaawansowana kamerka internetowa. Mamy nowego lidera?

Razer bez głośnych zapowiedzi postanowił wypuścić na rynek nowy sprzęt. Jest nim zaawansowana kamera internetowa, która powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Została ona wyposażona w adaptacyjny sensor światła, obsługę HDR i jakość na poziomie Full HD z 60 klatkami na sekundę.

Kamery internetowe od Razera

Niedawno na rynku zadebiutowała nowy model, jakim jest Kiyo Pro. Jednak warto zaznaczyć, że to nie pierwsza kamera w portfolio tego amerykańskiego producenta. Od wielu lat na rynku dostępny jest zwykły model Kiyo. Jednak jest on już stosunkowo przestarzały, a oferowane rozwiązania nie są już tak innowacyjne. Chociaż podczas jej premiery było zupełnie inaczej. Bodajże jako pierwsza kamera na rynku posiadała wbudowany pierścień doświetlający twarz, jednocześnie oferując całkiem dobrą jakość obrazu.

Kamerka Razer Kiyo Pro

Jej następca co prawda nie ma wbudowanego LEDowego ringu, jednak posiada równie potężną technologię, jaką jest adaptacyjny czujnik światła. Dokładniej jest to matryca CMOS 1 / 2’8” połączona z technologią STARVIS. Czujnik dostosowuje natężenie światła do otoczenia, w którym się znajdujemy. Jeśli więc jesteśmy w ciemnym pomieszczeniu, kamera doskonale rozjaśni naszą twarz, abyśmy nadal byli wyraźni dla naszych odbiorców.

Wysoka jakość obrazu. Doskonała do streamów i telekonferencji

Jeśli jesteście doświadczonymi streamerami lub dopiero co zaczynacie przygodę z tą formą twórczości, zapewne wiecie, że dobra kamerka to podstawa dobrze funkcjonującego kanału. Niewielu streamerów wybiło się bez udostępniania swojego wizerunku. Pokazując swoją twarz, uzyskujemy większą integralność z widzami, ponieważ Ci skupiają swoją uwagę także na naszej reakcji. Najczęściej ma to miejsce podczas jakichś nieudanych akcji lub chociażby grania w horrory.

Kamera jest ważna także podczas telekonferencji, zwłaszcza z klientami biznesowymi. Istnieje takie stare polskie powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą”. Także pierwsze wrażenie jest najważniejsze. W dobie pandemii nie mamy możliwości spotykania się na żywo, więc odpowiedni sprzęt do prowadzenia rozmów wirtualnych jest podstawą.

Razer Kiyo Pro premiera

Warto dodać, że jeśli nawet używamy aparatu wysokiej klasy z potężnym obiektywem zamiast zwykłego rejestratora. Nie zawsze możemy zabrać go w każde miejsce, ponieważ zajmuje on sporo miejsca. W takich momentach także przydaje się jakaś kieszonkowa kamerka, która nie zajmie zbyt dużo miejsca w podręcznym bagażu.

Dodatkowo, aby chronić, obiektyw mamy do dyspozycji osłonkę, która także może służyć jako zabezpieczenie prywatności. Nawet jeśli jej zapomnimy, to wątpię, żeby na szkiełku pojawiły się jakieś rysy – w końcu to Gorilla Glass 3, która teoretycznie zapewnia 4-krotną ochronę w porównaniu do konkurencji.

Rozdzielczość i płynność obrazu

Odpowiednia jakość obrazu to podstawa każdej dobrej kamerki internetowej. Standardem jest już rozdzielczość Full HD, czyli 1080p. I taką właśnie posiada Razer Kiyo Pro. Czy wyższa jakość jest potrzebna? Nie sądzę, bowiem większość programów streamingowych i tak kompresuje obraz, a podczas internetowych konferencji, wszystkie popularne aplikacje obniżają domyślną jakość wideo, aby zbytnio nie obciążać łącza i komputerów współrozmówców.

Kamerka ze stajni Razera posiada jednak asa w rękawie, jakim jest płynność na poziomie 60 klatek na sekundę. Dzięki niej każdy nasz ruch zostanie dokładnie zarejestrowany bez żadnych rozmazań czy przycięć. Niestety jeśli włączymy HDR będziemy musieli zadowolić się 30 FPS-ami. Jednak coś za coś, bowiem otrzymamy w zamian żywsze kolory, a większość prześwietleń i niedoświetleń zostanie odpowiednio skorygowana.

Razer Kiyo Pro zestaw

Szerokokątny obiektyw i możliwości montażu

Co ciekawe, inżynierowie Razera zdecydowali się na umieszczenie w kamerze szerokokątnego obiektywu z regulowanym FOV-em (z ang. polem widzenia). Dzięki możliwości konfiguracji sami wybieramy co lub kogo chcemy pokazać w kadrze. Do dyspozycji mamy 3 opcje pola widzenia: wąskie, średnie i szerokie. Wszystko oczywiście ustawiamy za pomocą Razer Synapse, o którym zaraz trochę opowiem.

Jeśli już o ustawianiu mowa, to kamerkę w końcu gdzieś trzeba ustawić. I tu przychodzi z pomocą ciekawy, wręcz elastyczny stojaczek, który jest dołączany w zestawie. Dzięki niemu bez problemu przymocujemy Razer Kiyo Pro do monitora (mi się udało to zrobić nawet na lampce biurowej). Po szybkim zmienieniu położenia stojaka możemy urządzenie postawić także na biurku. A co z mocowaniem na gwintach? To też zostało dobrze przemyślane. Możemy stojak całkowicie wykręcić i umieścić kamerę np. na tripodzie, ale także możemy go zostawić i z łatwością zamontować na statywie.

Razer Kiyo Pro sposoby montażu

Dedykowana aplikacja

Jeśli chodzi o kamerę Razer Kiyo Pro, to oferuje ona naprawdę sporo możliwości, przy czym my sami nie musimy przejmować się zupełnie niczym. Wystarczy, że podłączymy urządzenie za pomocą kabla USB do komputera bądź laptopa i pobierzemy dedykowane oprogramowanie Razer Synapse 3. Oczywiście ta aplikacja zapewnia sporo możliwości konfiguracji, jeśli się na tym znasz, masz szerokie pole do popisu, aby dobrać parametry idealne dla siebie.
Razer Kiyo Pro ustawienia

Specyfikacja Razer Kiyo Pro

  • Matryca: CMOS STARVIS 2,1 MPix
  • Rozdzielczość wideo: 1080p 60/30/24 FPS; 720p 60 FPS; 480p 30 FPS; 360p 30 FPS
  • Przekątna pola widzenia (POV): 103°, 90°, 80°
  • Kompresja wideo (kodek):264
  • Rozdzielczość zdjęć: 1920 x 1080
  • Automatyczne dobieranie ekspozycji: Tak
  • Automatyczne ustawianie ostrości: Tak
  • Mikrofon: wielokierunkowy stereo; 15 bit 48 KHz; czułość -38 dB
  • Długość kabla: 1,5 metra
  • Kompatybilność: Ze wszystkimi programami telekonferencyjnymi i streamingowymi (w moim przypadku był problem z Twitch Studio)