IFA 2020: LG + Nvidia = granie w 8K

Wielu konsumentów nie jest przekonanych do 8K i nie widzi aktualnie sensu w zakupie telewizora z ekranem w takiej rozdzielczości, za główny argument uważając brak treści 8K. Okazuje się, że dwie znane firmy, LG oraz Nvidia, uważają, że mogą wytrącić przeciwnikom 8K ten właśnie argument z ręki.

LG i Nvidia łączą siły

Wy macie karty graficzne 8K, my mamy telewizory 8K, chodźmy i zaróbmy mnóstwo pieniędzy – tak właśnie mogły wyglądać (parafrazując słowa przeboju zespołu Pet Shop Boys) rozmowy pomiędzy Nvidią a LG. Koreański producent w takich oto słowach zachwala zalety tego mariażu:

Połączenie zachwycającej jakości obrazu LG OLED TV i zaawansowania technologicznego firmy NVIDIA sprawia, że możemy zaoferować graczom grafikę na najwyższym poziomie w niewiarygodnej rozdzielczości 8K. Po zeszłorocznej udanej współpracy z czołową światową marką sprzętu do gier, mamy nadzieję na rozszerzenie naszych relacji z firmą NVIDIA.

Współpraca między obiema markami polega na tym, że LG oferuje, jako pierwszy producent na świecie, telewizory 8K z obsługą najnowszych kart graficznych GeForce RTX z serii 30 – pierwszych na świecie kart obsługujących pełne HDMI 2.1 (48Gb/s). Zdaniem LG tego typu połączenie pozwoli entuzjastom elektronicznych rozgrywek na, cytuję, najbardziej fascynującą i hipnotyzującą rozgrywkę na wspaniałych wyświetlaczach z ponad 33 milionami pikseli.

telewizor lg oled 8k

A co na to Nvidia? Matt Wuebbling, wiceprezes ds. ogólnoświatowego marketingu produktów z serii GeForce powiedział:

Jesteśmy podekscytowani możliwością wprowadzenia obsługi procesorów graficznych GeForce RTX 30 w telewizorach LG z linii 2020 OLED 8K. Gracze będą pod wrażeniem wydajności tych telewizorów podczas grania w najnowsze produkcje 8K z najbardziej realistycznym ray-tracingiem i najnowocześniejszymi funkcjami AI wykorzystującymi procesor graficzny GeForce RTX 3090.

Jeszcze tylko jedna aktualizacja

Niestety, radość z perspektywy grania w 8K mąci nieco informacja, że na pełną funkcjonalność trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, bowiem telewizor 8K od LG wymaga aktualizacji oprogramowania, która pozwoli na obsługę skompresowanego sygnału DSC (Display Stream Compression). LG obiecuje, że aktualizacja ta pojawi się jeszcze w tym roku.

telewizory lg 8k

Warto zaznaczyć, że 88-calowy telewizor OLED marki LG z ekranem 8K (model OLED88Z9PLA) kosztuje niemal 120000 (słownie: sto dwadzieścia tysięcy) złotych. Oj, to nie będzie tanie granie, tanie granie niesłychanie…