IFA 2020: Fidelio + Atmos + IMAX = soundbar Philips B97

Pomimo oferowania telewizorów z zawansowanymi soundbarami zaprojektowanymi przez znaną firmę Bowers & Wilkins, Philips konsekwentnie rozwija własną gamę samodzielnych grajbelek. Tym razem zapowiedział wprowadzenie na rynek pierwszy soundbar certyfikowany przez IMAX.

Charakterystyka i specyfikacja Philipsa Fidelio B97

Philips Fidelio B97 jest zaawansowanym soundbarem klasy 7.1.2, wyposażonym w specjalne przetworniki wysokościowe oraz odłączane, zasilane z wbudowanych akumulatorów głośniki efektowe (tylne), które to rozwiązanie Philips określa mianem dźwięku dookólnego na życzenie (ang. surround-on-demand).

philips fidelio

Cały system składa się z belki, dwóch satelitów oraz bezprzewodowego soundbara.

W belce znajdziemy aż 10 przetworników:

  • 6 na przedniej ściance, w 3 grupach po 2 (kanały lewy, centralny, prawy); mamy tu podłużne stożkowe membrany szerokopasmowe o długości ok. 9 cm;
  • 2 na górnej ściance realizujące efekty wysokościowe; mamy tu dwie membrany stożkowe o średnicy 6,4 cm;
  • 2 przetworniki wysokotonowe z miękką kopułką o średnicy 19 mm; widać je i działają one dopiero po odpięciu głośników efektowych (z kolei gdy satelity są połączone z belką, wtedy wysokie tony realizują kopułki w satelitach, a te w belce są nieaktywne).

Producent podaje, że wzmacniacze wbudowane w belkę mają moc 500 W.

W subwooferze pracuje pojedynczy przetwornik niskotonowy ze stożkową membraną o średnicy 20 cm. Moc subwoofera to 240 W.

Z kolei w każdym z odłączanych głośników efektowych (satelitów) mamy:

  • 1 przetwornik z membraną szerokopasmową;
  • 2 przetworniki wysokotonowe z miękką kopułką o średnicy 19 mm; jedna z kopułek gra do przodu, a druga w bok.
philips fidelio b97

Jak widać, mamy tu łącznie 17 (10+1+6) przetworników, co dobrze wróży, jeśli chodzi o możliwości generowania dźwięku przestrzennego.

Jak powiedział podczas konferencji 1 września br. Benoit Burette, kierownik ds. planowania produktów audio w firmie TP Vision, Philips Fidelio B97 jest pierwszym na świecie soundbarem z certyfikatem IMAX Enhanced. Ponadto:

Urządzenie pozwala cieszyć się najwyższej jakości dźwiękiem 3D klasy kinowej dzięki kompatybilności z systemami Dolby Atmos i DTS:X.

Co jeszcze oferuje nowy soundbar Philipsa?

Jakie pozostałe cechy ma Philips Fidelio B97? Oddajmy głos producentowi:

Łatwość podłączenia gwarantują dwa złącza HDMI 2.1 z eARC i przesyłaniem sygnału 4K (pass through). Urządzenie umożliwia łączność bezprzewodową za pośrednictwem Bluetooth i Apple AirPlay. Dodatkowo soundbar może działać jako część systemu Philips Wireless Home, który zapewnia prostą bezprzewodową łączność w wielu pomieszczeniach za pomocą technologii Play-Fi. Dzięki aplikacji Philips Sound oraz kompatybilności zarówno z Asystentem Google, jak i Amazon Alexa instalacja i obsługa sprzętu są równie łatwe.

Soundbar Philips Fidelio B97 oraz spokrewniony z nim, choć nie tak zaawansowany model B95 (klasy 5.1.2, bez odłączanych głośników efektowych) wejdą do sprzedaży w cenach 1200 oraz 800 euro (około 5000 i 3200 złotych). Data debiutu w krajowych sklepach nie jest znana. Różnice pomiędzy tymi modelami pokazuje poniższa tabela.

tabela pokazująca cechy nowych soundbarów philips fidelio