Horizon Forbidden West bombardowane negatywnymi recenzjami. To nie Włosi

O co chodzi tym razem? Być może o rzeczową krytykę, być może o zawiść, albo po prostu zazdrość. Bardzo niewykluczone, że o wszystko wymienione. W profesjonalnych mediach Horizon Forbidden West jest wychwalane, ale niekoniecznie wszystkim graczom się podoba. Negatywne recenzje na Metacritic są odpowiedzią na rzekomą fanbojkę.

Zacznijmy od tego, że wg krytyków Horizon Forbidden West to niemal hit

I tak mówiły o grze jej pierwsze recenzje i oceny. Największe growe portale oceniły Horizon Forbidden West całkiem wysoko, bo padały dziesiątki i dziewiątki czy dobre ósemki. A na pewno rekomendacje. Wówczas nie pozostawia to żadnych złudzeń – wg mediów jeśli nie z hitem mamy do czynienia, to z bardzo dobrą grą.

Trudno zresztą o słabą premierę w obozie Sony. Jak wiadomo, HFW to gra ekskluzywna na PlayStation 5 oraz PlayStation 4. Może kiedyś produkcja ukaże się na pececie, ale póki co brak takiej zapowiedzi. Za to stało się to fundamentem do odpierania negatywnych opinii graczy – Horizon Forbidden West na Metacritic zostało nimi zbombardowane, a więc to na pewno wina zielonych, którzy zagrać nie mogą.

Niebiescy Vs. Zieloni – czy aby na pewno?

Gracze, którzy już zdecydowali się wystawić negatywną opinię na Metacritic swoją postawę argumentują inaczej. Że to niebiescy mają klapki na oczach i biorą to, co im się rzuci bez krzty krytyki. Ponownie przerodziło się to w klasyczną wojenkę pomiędzy konsolowymi obozami. A tę wojenkę skutecznie nakręcają media. Ja próbuję doszukać się pośród opinii faktów.

negatywna recenzja horizon forbidden west na metacritic

Taka skala ocen nie ma najmniejszego sensu

Z czego chyba wszyscy zdają sobie doskonale sprawę. Bo ci, którzy jeszcze sugerują się ocenami pomiędzy 1 a 10, raczej nie wezmą dziś pod uwagę produkcji ocenionej na 6. Mnie wystarczy, żeby gra miała jedną ciekawą mechanikę, aby wybaczyć jej pozostałe błędy i dobrze się bawić.

Więcej o bombardowaniu:

Ludziom widać zależy, aby ich negatywna opinia gdzieś nie zginęła (a zginie, bo przy bombardowaniu Metacritic ją usunie). I dlatego najprawdopodobniej rzucają zerem, skoro inni bez namysłu rzucają dziesiątkami. Nie pamiętam, kiedy ostatnio pod którąś z większych premier mieszane opinie stanowiłyby chociaż 5% ze wszystkich. Są albo pozytywne, albo negatywne.

Ziarno prawdy

Faktem jest, że Horizon Forbidden West nie jest wybitną grą. W zasadzie ma podobne problemy, co poprzednia odsłona Horizon Zero Dawn. To znaczy irytującą Aloy, nie najlepiej napisaną fabułę i dialogi, i błędy. To ostatnie można naprawić, resztę nie za specjalnie. Czy to duży problem? Skądże. Jednak należy przyjąć, że dla kogoś może okazać się wystarczający i ma prawo do wystawienia negatywnej opinii.

Ale większość to rzeczywiście szemrane opinie

W końcu kto poważny stwierdza, że oprawa audiowizualna w Horizon Forbidden West jest tragiczna?

To tylko Metacritic

Opinie graczy na ww. serwisie prawie nigdy nie wypadną uczciwie. Chyba że mamy do czynienia z tytułem, który został okrzyknięty grą roku przez absolutną większość, jak rodzimy Wiedźmin 3. Ale tak generalnie średnią recenzji krytyków i graczy lepiej się nie sugerować. Tylko wybrać sobie konkretnego, znajomego nam recenzenta i przeczytać recenzję od góry do dołu. Nigdy nie zwracać uwagi na samą ocenę w podsumowaniu. Wyjąć faktyczne cechy gry z tekstu i zastanowić się, czy to właśnie tego oczekiwaliśmy. Gdybym ja miał sugerować się ocenami State of Decay 2, to nie spędziłbym w tej grze setek godzin.

Horizon Forbidden West trailer

Trzeba tutaj wspomnieć o sytuacji z Dying Light 2, gdzie ocena od graczy na Metacritic utrzymuje takie 4 na 10. Nie sądzę, aby gra na to zasługiwała. I po wejściu w treść przeczytamy, że głównymi powodami były zabezpieczenia Denuvo oraz brak włoskiego dubbingu… Włosi [*] pamiętamy.

źródło: Metacritic, Push Square, GamesIndustry