Google Maps pomogą dojść do celu niewidomym. Póki co w USA i Japonii

O Mapach Google napisałam już naprawdę wiele. Kolejne innowacje wprowadzane przez zespół twórców tej aplikacji są jednak na tyle ciekawe, że nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie. Otóż, ostatnio ogłoszono, że Google Maps ułatwi poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. O co chodzi?

Google Maps wychodzi naprzeciw potrzebującym

Najprościej mówiąc, Google Maps dodało do swojej oferty zestaw wskazówek dla osób, które są niewidome lub niedowidzące. Mają one stanowić dodatkową pomoc, która pozwoli im bezpiecznie dotrzeć z punktu A do punktu B. Będą to dodatkowe komunikaty głosowe dotyczące przemierzanej trasy. Osoba, która zechce skorzystać z tej opcji, zostanie poinformowana m.in. o odległości przeszkody, kierunku drogi czy np. zbliżaniu się do ruchliwej  lub bardziej skomplikowanej drogi. 

Więcej na temat działania nowej funkcji Google Maps dowiecie się z poniższego filmiku:

Od ludzi dla ludzi

Co ciekawe, za pomysłem wdrożenia nowej funkcjonalności, stoi Wakana Sugiyama – anaylityk biznesowa Google z Tokio. Pani Sugiyama jest osobą niewidomą, a do poruszania się używa charakterystycznej laski. Podczas ostatniego roku, wraz z zespołem odpowiedzialnym za funkcjonalności Google Maps, pracowała nad wprowadzeniem rozwiązania, które pomoże osobom takim, jak ona. I jak widać współpraca ta zakończyła się sukcesem.

Gdzie i jak można korzystać ze wsparcia w Google Maps?

Na chwilę obecną funkcja dostępna jest wyłącznie dla użytkowników Google Maps w USA oraz Japonii. Działa na systemach Android i iOS. Google zapowiada, że konsekwentnie będzie wprowadzać wsparcie w tym zakresie dla kolejnych języków i krajów.

Trzymam kciuki, aby również w Polsce ta opcja pojawiła się jak najszybciej. Brawo Google!

Jeśli zainteresował Was temat funkcji dostępnych w Mapach Google, zajrzyjcie też do tekstów: 

Źródło: wirtualnemedia.pl, mlodytechnik.pl, youtube/Google Maps.