GOG Galaxy 2.0 – rewolucja PC Gamingu prosto z Polski

Chcecie zagrać w Counter Strike: Global Offensive, więc odpalacie Steam’a. Po chwili stwierdzacie, że jednak wolicie zagrać w Battlefield’a 5, więc włączacie Origin. Dostajecie wiadomość od znajomego z uPlay czy chcielibyście z nim zagrać w Rainbow Six Siege. Macie już dość, wasz komputer zwolnił a na pasku zadań w systemie zrobiła się istna choinka powiadomień. Brzmi znajomo? Jeżeli tak, to platforma dystrybucji cyfrowej GOG ma dla was rozwiązanie.

Odświeżona stylistyka i nowa funkcjonalność

Brzmi to, jak coś niewiarygodnego, jednak marzenie wielu graczy już niedługo może się spełnić. Dzięki zaproszeniu do zamkniętej bety skorzystałem ze sposobności i postanowiłem sprawdzić, czy aplikacja GOG Galaxy 2.0 rzeczywiście będzie złotym Graalem dla wszystkich graczy PC’towych.

Galaxy 2.0 strona sklepu GOG
Widok sklepu GOG bezpośrednio w programie.

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy to odświeżona szata graficzna aplikacji. Producent zachował ducha wcześniejszej wersji dzięki pozostawieniu podobnego układu wstążek i kategorii, jak również wykorzystał podobne kolory tła. To, co zostało zmienione to bardziej płaski układ menu wraz z listą gier.

Galaxy 2.0 lista wszystkich gier
Lista wszystkich gier, która jest agregowana ze wszystkich połączonych kont.

Na lewej stronie znalazły się wszystkie najważniejsze kategorie gier, włącznie ze skrótem do sklepu GOG. W głównej części aplikacji natomiast zaraz po uruchomieniu Galaxy 2.0 agregowane są najważniejsze informacje odnośnie ostatnio ogrywanych tytułów. Znajdziemy tam m.in.:

• Historia ogrywanych gier
• Ostatnio uruchomione gry
• Tytuły ostatnio uruchamiane przez znajomych
• Osiągnięcia
• Liczba przegranych godzin
• Lista gier z informacją o procentowej ilości zdobytych osiągnięć, przegranych godzin, nasze oceny tytułu i tagi

Galaxy 2.0 główna strona aplikacji
Tak wygląda pierwsza strona programu Galaxy 2.0 zaraz po uruchomieniu.

Wiele platform w jednej aplikacji

Najważniejszą i najbardziej promowaną przez producenta nowością w Galaxy 2.0 jest możliwość synchronizacji listy gier z różnych platform w jednym miejscu. Sama możliwość połączenia kont uPlay, Steam, Origin czy Epic store w jednym miejscu robi wrażenie. Producent jednak poszedł o krok dalej.

Galaxy 2.0 okno integracji kont
Połączenie z kontami jest jasno opisane i proste do wykonania.

Oprócz wyżej wspomnianych platform, mamy również możliwość połączenia kont Xbox live i Playstation Network. Tak, możemy również korzystać z kont konsolowych! Wykorzystanie najpopularniejszych platform gamingowych, pochodzących wprost z komputerów robi duże wrażenie. Dodając jednak do tej listy dwie najważniejsze konsole na naszym rynku, GOG pokazał, że potrafi stanąć na wysokości zadania i dostarczyć graczom rozwiązania niespotykane na rynku. 

Duża łyżka dziegciu w beczce miodu

W tym miejscu muszę jednak ostudzić wasze oczekiwania. Jak wspomniałem na wstępie, korzystam z wersji beta aplikacji GOG Galaxy 2.0. Co za tym idzie, wręcz oczekiwałem pewnym niedociągnięć czy braku zapowiedzianych funkcjonalności.

Na ten moment wciąż brakuje integracji list znajomych z pozostałymi kontami. Ta opcja jest zapowiedziana już od samego początku, jednak jestem w stanie sobie wyobrazić jakie komplikacje wprowadzenie tej funkcja za sobą niesie. Poza tym praktycznie na każdym kroku i w każdym widoku aplikacji napotykałem na mniej lub bardziej rażące błędy.

Galaxy 2.0 błąd grafiki w tle w grze Journey
Przy niektórych grach grafiki tła źle się zaczytują.

A to zdjęcia tła gry zostało błędnie zaczytane, w innym miejscu po kliknięciu w jedną grę pojawiała się zupełnie inna. Do większości sprawdzanych przeze mnie gier z platformy Steam były zaczytywane statystyki odnośnie przegranych godzin czy zdobyte osiągnięcia. Jednak tytuły z Origina, takie jak Battlefield 5 nie miały już żadnych statystyk.

Galaxy 2.0 brak informacji o aktywności gracza w Battlefield 5
Pomimo poprawnie podpiętego konta Origin, w zakładce Battlefield'a 5 nie pojawiały się statystyki.

Przy pierwszym uruchomieniu programu miałem również duże trudności z połączeniem się z kontem uPlay. Długie oczekiwanie na odpowiedź serwera kończyło się albo komunikatem o błędzie, albo po prostu wywaleniem całej aplikacji.

Poza tym, co chyba absolutnie zrozumiałe, nie ma możliwości odpalenia gier konsolowych z poziomu Galaxy 2.0. Taką opcję mamy jedynie przy platformach komputerowych. 

Szykuje się prawdziwa rewolucja dzięki GOG Galaxy 2.0

Jestem jednak pewien, że do czasu oficjalnej premiery aplikacji programiści z GOG uporają się ze wszystkimi problemami i bugami, znajdującymi się w programie. Do teraz, po ponad miesięcznym testowaniu i wielu aktualizacjach, w których producent systematycznie naprawiał błędy i dodawał nowe funkcje, mogę wam powiedzieć jedno. Jest na co czekać.

Wciąż przed producentem długa droga, zanim Galaxy 2.0 będzie posiadać wszystkie zapowiedziane funkcje. Jeżeli jednak uda się spełnić wszystkie obietnice, według mnie będzie to prawdziwa rewolucja.