Gigabyte Aorus 7 9KF – 17-calowiec szybki jak torpeda. Stylowo, nowocześnie i wydajnie

Jaki powinien być dobry laptop gamingowy? Wydajny, zgrabny, nieprzegrzewający się i mieć wielki ekran – co jeszcze? No i oczywiście niedrogi – ale notebooki przeznaczone stricte dla graczy tak się nie kojarzą. Czy laptop gamingowy przepełniony bajerami musi być drogi? Niekoniecznie – Aorus 7 9KF to najnowsza propozycja Gigabyte’a, która łączy wydajność z nowoczesnymi rozwiązaniami w niezłej cenie – naturalnie jak na sprzęt tej klasy. Przekonaj się, co sprawia, że Aorus 7 9KF jest atrakcyjnym laptopem, na który warto skierować swój wzrok.

Gigabyte Aorus 7 9KF z GeForce RTX 4060. Stworzony z myślą o wymagającym gamingu

Zanim wybierzesz (potencjalnie) wymarzonego laptopa gamingowego, usiądź i zastanów się dobrze: czego w nim potrzebujesz? Jakie są Twoje potrzeby? Chcesz szybkiego procesora, który nie spowolni karty graficznej? Czy może lepszego GPU, by móc odpalić gry w wysokich detalach, a czasem nawet z ray tracingiem? A może szybkiej matrycy, bo ograniczasz swój gaming do mniej wymagających tytułów pokroju CSGO , w których wykorzystasz w pełni dobrodziejstwa z niej płynące? Albo wystarczy, że ekran będzie duży?

Czy są laptopy gamingowe, które spełniają wszystkie powyższe oczekiwania i nie odstraszają ceną? W końcu sztuką nie jest zrobić mega wydajnej bestii, na której widok rozdziawiasz usta z wrażenia, lecz taką, która ujmie możliwościami i jednocześnie nie nadszarpnie zbyt mocno Twojego budżetu.


gigabyte aorus 7 9kf

W morzu przeciętności idzie wyłapać prawdziwe perły. Czy do takiej aspiruje laptop Gigabyte’a – Aorus 7? Przekonaj się, czy nowa wersja dawnego modelu Aorus 17 (Aorus 17 z 2023 roku to zupełnie nowa konstrukcja) kusi wydajnością, atrakcyjnym designem i nowoczesnymi rozwiązaniami. Pierwszy kontakt to miłe dobrego początki: gustowne opakowanie, delikatne podkreślenie wyjątkowo stonowanego charakteru gamingowego, ale dla mnie, dla Ciebie i dla wielu innych graczy być może liczy się tylko jedno: wnętrze. A jakie skrywa Gigabyte Aorus 7 9KF?

Pokaż laptopku, co masz w środku, czyli specyfikacja Gigabyte Aorus 7 9KF

Gigabyte Aorus 7 9KF, czyli 17-calowiec, który na takiego nie wygląda

Wydawać się może, że laptopy z ekranem o większej przekątnej różnią się właśnie tylko tym: przekątną. Ale nic bardziej mylnego. Często te same modele dzieli więcej niż tylko ten konkretny element. Jak jest w przypadku Aorus 7 9KF? Gigabyte zafundował – przynajmniej na razie – jedną wersję, optymalną dla graczy, bo 17,3-calową, w dodatku z ultracienkimi ramkami (raptem 3 mm!). Taki ekran przekłada się na szereg korzyści, wobec których trudno przejść obojętnie.

Do czego może się przydać 17-calowa matryca w laptopie?

 • Lepsze doświadczenie nie tylko podczas grania, ale i oglądania filmów oraz seriali. Większy ekran pozwala także użytkować laptopa z większej odległości bez przemęczania oczu.
 • Większa czytelność obrazu i wyższy komfort także przy pracy, zwłaszcza wielozadaniowej.
 • 17,3-calowy wyświetlacz to też szersza klawiatura z częścią numeryczną – większe odstępy między klawiszami i wyższa wygoda użytkowania.
 • Obudowa pozwala pomieścić np. bogatszy system chłodzenia, który zapobiegnie przegrzewaniu się i throttlingowi podzespołów.

A jakie minusy?

Większa matryca siłą rzeczy zwiększa gabaryty laptopa, co może mieć znaczenie dla bardziej mobilnych graczy, którzy częściej podróżują ze swoim gamingowym sprzętem. Jednak wbrew pozorom Aorus 7 nie należy do ciężkich i opasłych kobył. Wręcz przeciwnie – zachwyca zgrabnością, nie ciąży w ręce i sprawdzi się u tych użytkowników, którzy nie mogą rozstać się ze swoim gamingowym laptopem nawet na chwilę.

klawiatura w gigabyte aorus 7 9kf

Często większa przekątna ekranu wiążę się również z podniesieniem rozdzielczości, a co za tym idzie – wymagań co do sprzętu. W końcu im jest ona wyższa, tym mocniejsze potrzebujesz komponenty. Jednak nie jest tak w tym przypadku. Producent postawił na najpowszechniejsze wśród graczy Full HD (1920 x 1080 pikseli). Ma to też ścisły związek z ultrawysoką częstotliwością odświeżania obrazu (360 Hz!), dzięki której nawet przesuwanie kursorem po pulpicie staje się przyjemniejsze!

W końcu chodzi o to, by nie było to tylko chwytem marketingowym, ale po to, by wykorzystać możliwości tak szybkiej matrycy i móc uruchomić gry w wysokiej liczbie klatek na sekundę. Im bliżej docelowego odświeżania, tym lepiej, ale pamiętaj: żeby odczuć korzyści z 360-hercowego odświeżania nie potrzebujesz w grach 360 fps.

Szybko i wściekle

Tym samym przechodzimy do kolejnych zalet zastosowanej matrycy, która jest nie tylko duża, ale i błyskawicznie szybka. I wcale nie chodzi o niski czas reakcji 3 ms, lecz właśnie o odświeżanie 360 Hz. To wartość, którą docenią nie tylko e-sportowcy, ale wszyscy gracze, którzy szukają wyzwań w dynamicznych grach. Tak kosmiczne odświeżanie przekłada się na zabójczą płynność i sprawi, że nie zechcesz powrócić do 144 Hz, a co dopiero do 60 Hz (to drugie może być już zbyt bolesne).

360 Hz to istna poezja, której nie odczujesz tak mocno w tych grach, w których osiągasz ledwie 100 klatek na sekundę. Jeśli jednak grasz w gry, które wymagają szybkiego refleksu i w których jesteś w stanie osiągnąć wyższe wartości fps, to wybór Aorusa 7 9KF jest strzałem w dziesiątkę. Laptop świetnie bowiem spisuje się także w wymagających grach. Sam zobacz (dzięki DLSS 3 nawet ray tracing nie jest mu straszny):

Test wydajności Gigabyte Aorus 7 9KF z RTX 4060 w grach

Jakby tego było mało, w modelu Aorus 7 9KF szybkość idzie w parze z kolorami. Ekran z pokryciem 100% sRGB zapewnia feerię barw podczas oglądania filmów czy grania.

Czego chcieć więcej? Dzięki zachowaniu najpopularniejszej rozdzielczości wśród graczy zapewniasz sobie wysoką wydajność nawet w wymagających warunkach, co idealnie współgra z błyskawicznie szybką matrycą o odświeżaniu 360 Hz. Fani gier typu CSGO czy Fortnite nie będą mogli oderwać oczu od tego laptopa – nie tylko z powodu jego stylowego, ale nienachalnie gamingowego designu.

To dodatkowa zaleta – design tego Aorusa 7 nie jest ucieczką w coraz dziwniejsze, przesadnie drapieżne konstrukcje gamingowe. Wszystko jest – podobnie jak wnętrze tego laptopa – odpowiednio wyważone.

Poczuj pełnię mocy na laptopie Gigabyte Aorus 7

Siłą tego 17,3-calowego laptopa nie jest jednak tylko szybki ekran, ale także równie szybka karta graficzna – GeForce RTX 4060, co zresztą zobrazowały powyższe wyniki w grach. To układ oparty na najnowszej, opracowanej w 5-nanometrowym procesie technologicznym architekturze NVIDIA Ada Lovelace. Przynosi ona nie tylko wzrost wydajności, ale przede wszystkim znakomitą efektywność energetyczną, jakże istotną w laptopach.

W Aorusie 7 9KF otrzymujesz GPU o wysokim współczynniku TGP (105 W), który przekłada się na więcej mocy w grach, a co za tym idzie – płynniejszy obraz.

GPU o wyższym poborze mocy wymaga też lepszego schłodzenia i Gigabyte zadbał o ten element w tym modelu Aorus. To przełożyło się na maksymalne temperatury podczas intensywnego gamingu na poziomie 78,8 stopni Celsjusza. Dzięki temu GPU nie musi hamować z taktowaniami. Nic do zarzucenia!

Zastosowany układ to Windforce Infinity, który składa się z:

 • dwóch wentylatorów z aż 59 łopatkami;
 • 5 ciepłowodów;
 • szeregu żeberek chłodzących do skutecznego rozpraszania ciepła.

Tak rozbudowany system pozwala zadbać o optymalną pracę laptopa nawet w spartańskich warunkach, czyli w najbardziej rozgrzewających sprzęt grach z ray tracingiem. Co Ci z mocarnych GPU i CPU, jeśli trudno o utrzymanie komponentów w odpowiednim chłodzie? Procesor również rzadko przekraczał w grach wcale nie tak straszną mu barierę 85 stopni Celsjusza. 

Windforce Infinity to element, który dba o to, by te podzespoły się nie przegrzewały i nie spowalniały. One mają napędzać siebie wzajemnie w celu uzyskania maksymalnej wydajności w grach, więc nie mogą być ograniczane przez chłodzenie.

Do uzyskania jeszcze lepszej pracy laptopa możesz skorzystać z dedykowanej aplikacji Gigabyte Control Center, gdzie skorygujesz krzywą wentylatorów, by osiągnąć idealny stosunek temperatur do generowanego hałasu. Oprogramowanie do tego notebooka jest naprawdę bogate w różne profile i opcje konfiguracji (w tym podświetlenia RGB klawiatury).

Choć dziś wiele rzeczy polega na automatyzacji, to dodatkowe optymalizacje w celu poprawienia jeszcze mocniej kultury i jakości pracy laptopa są zawsze mile widziane. A Aorus 7 9KF z oprogramowaniem Gigabyte Control Center nie ogranicza Cię, tylko poszerza Twoje możliwości.

Czy gamingowa torpeda Gigabyte Aorus 7 9KF ma zadatki na (giga)hit?

Wspólnym mianownikiem Gigabyte Aorus 7 są dwa najważniejsze podzespoły: optymalny do gamingu procesora Intel Core i5-12500H i wydajny GeForce RTX 4000 (RTX 4060 lub RTX 4050) z wysokim współczynnikim TGP i obsługą ray tracingu i nowoczesnej techniki DLSS 3. W przypadku modelu Aorus 7 9KF masz do wyboru wersje:

W tej kategorii cenowej i wydajnościowej oraz przy tak dużej przekątnej i szybkiej matrycy to wyjątkowa oferta. To najtańsze laptopy zaraz za Aorusem 7 9MF z matrycą powyżej 300 Hz. Za tak wysokie odświeżanie często musisz zapłacić kilkanaście tysięcy złotych – oczywiście idzie to w parze z lepszymi podzespołami. Ale Aorus 7 9KF także nie ma się czego wstydzić, jeśli chodzi o czystą moc.

touchpad w gigabyte aorus 7 9kf

Gigabyte Aorus 7 9KF to niezawodna wydajność, którą dodatkowo możesz podnieść dzięki nowoczesnej technice NVIDIA DLSS 3 bez ucieczki w graficzne kompromisy. Jest ona obsługiwana wyłącznie przez karty graficzne GeForce RTX 4000.

Cechy Gigabyte Aorus 7 9KF w pigułce

Dlaczego każdy gracz szukający nowoczesnych rozwiązań w laptopie o optymalnym stosunku wydajności do ceny powinien przyjrzeć się modelowi Gigabyte Aorus 7 9KF? Poznaj najważniejsze powody:

 • Nowoczesna architektura NVIDIA Ada Lovelace – laptop napędzany przez wydajną i wysoce efektywną energetycznie kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4000.
 • Procesor z serii Intel Core 12. generacji o hybrydowej budowie – Intel Core i5 (12-rdzeni i 16 wątków oraz taktowanie do 4,5 GHz) o optymalnej wydajności do gamingu w równie optymalnym wariancie z dopiskiem H.
 • 17,3-calowy ekran, Full HD i 360 Hz – najpopularniejsza rozdzielczość dla graczy z wyjątkowo wysokim odświeżaniem zapewni Ci błyskawiczną reakcję w grach. Jakby tego było mało, pokrycie 100% sRGB zagwarantuje Ci dobre odwzorowanie kolorów.
 • Chłodzenie Windforce Infinity – wydajny system autorski, który dba o nieprzegrzewanie się podzespołów i zapewnia brak spadków wydajności nawet w rygorystycznych warunkach.
 • Zoptymalizowana wydajność – techniki optymalizacyjne NVIDIA Max-Q do zarządzania mocą laptopa i rdzeniami procesora oraz usprawniania pracy różnych podzespołów i akumulatora.
 • MUX Switch – przełącznik w Gigabyte Control Center do wykorzystania pełnego potencjału dedykowanego GPU (RTX-a 4060). Jednym kliknięciem wyłączasz nim zintegrowany układ graficzny (Intel Iris Xe), który nie bierze wtedy udziału w przesyle sygnału do wbudowanego w laptopie ekranu. To nic innego, jak maksymalizacja wydajności w grach.
 • DTS:X Ultra Audio – zapewnij sobie lepsze doznania dźwiękowe podczas nie tylko gamingu, ale i np. oglądania filmów.

Na tym laptopie będziesz strzelać w grach szybciej się niż rewolwerowcy odgrywani przez Clinta Eastwooda w spaghetti westernach, zachowując ostry i przepełniony kolorami obraz. Matryca 360 Hz w połączeniu z dużym 17,3-calowym ekranem sprawi, że doświadczenie gamingowe będzie stać na najwyższym poziomie. A ultrapłynność wniesie wrażenia z grania na sam szczyt.

oglądanie filmu na gigabyte aorus 7 9kf

Możliwości laptopa Gigabyte Aorus 7 9KF wykraczają jednak szeroko poza gaming. To równie udany sprzęt do streamingu czy pracy w profesjonalnych aplikacjach. Sprawdzi się więc także w rękach grafika, influencera lub montażysty. Nie ograniczaj się – postaw na nowoczesnego laptopa i ciesz się udanym zakupem.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Gigabyte

Gigabyte AORUS 7 9KF i5-12500H/32GB/512/Win11X RTX4060 360Hz znajdziesz w x-komie