Gigabyte AORUS 7 9KF: niby laptop do gier, a świetnie nada się do pracy, nauki i rozwoju

Przymiotnik „gamingowy” w kontekście laptopa budzi konkretne skojarzenia: oświetlenie RGB, agresywny, futurystyczny design, innowacyjne chłodzenie, oprogramowanie optymalizujące działanie gier itp. Jeśli jednak odrzeć laptopa dla gracza z gamingowego wizerunku, nagle się okaże, że mamy przed sobą ultrawydajny, mobilny sprzęt, który można wykorzystać na wiele sposobów. Między innymi do nauki w szkole, na uczelni czy do rozwijania specjalistycznych umiejętności. Takim laptopem jest na przykład Gigabyte AORUS 7 9KF.

Gigabyte AORUS 7 9KF: gamingowa bestia z wieloma ukrytymi zaletami

Już na pierwszy rzut oka widać, jakim laptopem jest Gigabyte AORUS 7 9KF. Masywna podstawa, ostre krawędzie, wielokolorowa podświetlana klawiatura, wyeksponowane otwory wentylacyjne – te i wiele innych elementów dobitnie poświadczają gamingowy charakter urządzenia.

Jest też oczywiście specyfikacja techniczna.

Konfiguracja, którą wziąłem pod lupę, skrywa wewnątrz obudowy 12-rdzeniowy procesor Intel Core i5-12500H oraz układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 4060. Do tego mamy aż 32 GB RAM-u (DDR4, 3200 MHz), a także dwa dyski SSD o pojemności kolejno: 960 i 512 GB.

Aż chciałoby się pograć, prawda? Nie martwcie się, to zupełnie uzasadnione pragnienie. Na Gigabyte AORUS 7 9KF gry działają jak złoto. Jeśli nie wierzycie, spójrzcie na kartę produktową Gigabyte AORUS 7 9KF w x-komie, gdzie znajdują się wyniki testów wydajności laptopa w poszczególnych tytułach.

Kolejna rzecz: student czy uczeń to nie wielbłąd — grać musi. Niewiele jest przyjemniejszych uczuć niż to, które towarzyszy uruchomieniu ulubionej gry po ciężkim dniu w szkole lub na uczelni. Gamingowy laptop sprawdzi się tutaj wyśmienicie. Szczególnie wtedy, gdy uczycie się albo studiujecie poza swoim domem rodzinnym.

Przewożenie desktopa z domu do akademika bądź internatu byłoby karkołomne. Z laptopem tego problemu nie ma. Gigabyte AORUS 7 9KF waży około 2,7 kilograma, a znalezienie dla niego odpowiedniego plecaka lub torby nie stanowi żadnego problemu. Możecie cieszyć się gamingową rozrywką na wysokim poziomie, gdzie tylko Wam się zamarzy.

Ale gry wideo nie są jednym jedynym zastosowaniem, jakie można znaleźć dla tego laptopa. Gigabyte AORUS 7 9KF to potencjalnie wyśmienity sprzęt do zadań edukacyjno-rozwojowych.

Gigabyte AORUS 7 9KF

Gamingowy laptop do szkoły albo na studia?

Powiedzmy sobie wprost – nie wszyscy studenci czy uczniowie potrzebują laptopa o nieprzeciętnej wydajności. Tutaj warto kierować się zasadą zaspokajania rzeczywistych potrzeb. Sęk w tym, że te potrzeby trzeba najpierw określić.

Jeśli jesteście zapalonymi graczami i chcielibyście kupić laptopa, który z jednej strony zaspokoi Wasz głód gamingu, a z drugiej pozwoli realizować szkolne i studenckie projekty, laptop dla gracza będzie dobrym wyborem.

Jeżeli jednak grywacie głównie na konsolach albo na desktopie, a Wasze zainteresowania albo kierunek, który studiujecie, nie wymagają dostępu do notebooka z dedykowanym układem graficznym, z ultrawydajnym procesorem i specjalnie zaprojektowanym chłodzeniem, wtedy lepszym rozwiązaniem może się okazać standardowy biurowy laptop.

Gigabyte AORUS 7 9KF

Ja sam studiowałem filologię polską, moje uczelniane zainteresowania i potrzeby sprowadzały głównie do pisania tekstów. Do grania służyła mi konsola, więc koniec końców nie znalazłem odpowiednio mocnego uzasadnienia dla zainwestowania w gamingowy laptop.

Z kolei jakiś czas temu znajomy poprosił mnie o wybór laptopa dla córki, która właśnie zaczynała studia architektoniczne. I w tym przypadku sprzęt musiał mieć bardzo konkretne minimalne wymagania sprzętowe, aby dało się na nim uruchomić specjalistyczne oprogramowanie związane z tym właśnie kierunkiem.

Znajomy zasugerował, abym poszukał czegoś w segmencie mobilnych stacji roboczych. Szybko jednak uświadomiłem mu, że nie ma takiej potrzeby, bo przecież są na rynku laptopy gamingowe, które doskonale poradzą sobie z wymogami stawianymi przez Photoshopa, Blendera czy programy CAD-owskie. Gigabyte AORUS 7 9KF jest pod tym względem modelem naprawdę wartym uwagi. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że jest dostępny w wielu różnych konfiguracjach. Dzięki temu łatwiej wybrać sprzęt skrojony pod bardzo konkretne wymogi, a jednocześnie sprzęt, za który nie przepłacimy.

Po drugie – oczywiście wydajność. Z tym laptopem możemy tworzyć prawdziwie zaawansowane projekty, wymagające olbrzymiej mocy obliczeniowej. Co więcej, do dyspozycji mamy nowiutkie układy GeForce serii RTX 40, oferujące dostęp do najnowszych graficznych zdobyczy technologicznych, na czele z ray tracingiem.

Po trzecie wreszcie – laptop został Gigabyte AORUS 7 9KF został wyposażony w fantastyczny, duży wyświetlacz. Mamy tutaj 17,3 cali przestrzeni roboczej w rozdzielczości Full HD, wysoki kontrast oraz jasność maksymalną. Do tego 100-procentowe pokrycie palety sRGB, dzięki czemu dokupowanie zewnętrznego monitora będzie tylko opcją, nie koniecznością. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat ekranu w AORUS 7 9KF odsyłam Was do recenzji Kei’sa:

Kiedy warto kupić gamingowego Gigabyte AORUS 7 9KF do nauki i rozwoju umiejętności?

Istnieje wiele kierunków studiów, na których posiadanie ultrawydajnego komputera może dać Wam przewagę. Te kierunki to m.in.: wspomniana już architektura, projektowanie graficzne, informatyka czy programowanie. Gigabyte AORUS 7 9KF świetnie sprawdzi się również jako narzędzie do tworzenia symulacji czy skomplikowanych obliczeń, które wykonuje się na wielu kierunkach inżynieryjnych.

Jeśli Waszą pasją jest tworzenie filmów czy animacji, to tutaj również potrzebujecie komputera o dużej mocy obliczeniowej. Programy do edycji wideo i grafiki, takie jak Adobe Premiere Pro czy Photoshop, będą działały znacznie sprawniej na wydajnym sprzęcie.

Jeżeli natomiast marzycie o zostaniu deweloperem gier, nie tylko musicie znać się na programowaniu, ale również mieć do dyspozycji sprzęt, który uciągnie najnowsze tytuły i narzędzia do ich tworzenia.

Oczywiście to ledwie kilka pierwszych z brzegu przykładów, choć każdy udowadnia, że gamingowy laptop, w tym także Gigabyte AORUS 7 9KF, to nie tylko sprzęt do zabawy z ulubionymi grami, ale również w pełni wartościowe narzędzie do pracy, nauki i rozwoju.

A wy macie jakieś pomysły na to, jak kreatywnie wykorzystać Gigabyte AORUS 7 9KF na tych płaszczyznach? Piszcie w komentarzach!

Tekst powstał we współpracy z firmą Gigabyte