Obrzęd przekazania miotacza cząsteczek. „Ghostbusters: Spirits Unleashed” – premiera gry i inne informacje

Październik, czyli miesiąc halloweenowy, to idealna pora na media związane z duchami, strzygami itp. Wiele osób ucieszy więc zapewne wieść, że właśnie wtedy planowana jest premiera nowej gry z universum „Pogromców duchów”. Mowa o „Ghostbusters: Spirits Unleashed”, która została zapowiedziana w marcu tego roku. Co wiemy o tym nowym tytule dla osób, które „ain’t afraid of no ghosts”?

Chciałbym zobaczyć, jak spróbujesz sobie poradzić z moją ekipą. Co wiadomo o nowej grze z Pogromcami?

Za Ghostbusters: Spirits Unleashed odpowiedzialne jest studio Illfonic. Na swoim koncie ma już inne tytuły, które nawiązują do słynnych, mniej lub bardziej straszących filmów (Friday the 13th: The Game, Predator: Hunting Grounds). Były to asymetryczne gry wieloosobowe i czymś takim będą też nowi Ghostbusters. Fabularnie nawiążą oni do ostatniego filmu (Pogromcy duchów. Dziedzictwo z 2021 roku) i rozpoczną się tam, gdzie się on kończy. Pojedynczy gracz wcieli się w rolę rekruta w nowej ghostbustingowej agencji weterana Winstona Zeddemore’a (Ernie Hudson, który użyczy tutaj głosu).

Swoją postacią gracz pokieruje z perspektywy pierwszoosobowej. Dołączą do niego trzej inni. Nowi Pogromcy będą szukali duchów za pomocą miernika PKE. Akcesorium to posłuży też do unieruchamiania widm. Będzie można także lokalizować portale i punkty odradzania się zjaw. Trzeba natomiast uważać na to, by nie dać się za bardzo przestraszyć, bo może mieć to złe skutki dla naszej postaci (np. stanie się łatwiejsza do wypatrzenia przez upiory).

Gracz może także wcielić się w jednego z wielu różnych duchów. Tutaj będzie z kolei widok trzecioosobowy. Celem takiego widma będzie straszenie określonego obszaru i jego mieszkańców (poziom nawiedzenia będzie mierzony). Trzeba przy tym jednak uważać na zespół Pogromców. Duchy będą miały możliwość ożywiania obiektów czy bezpośredniego atakowania Ghostbusterów. Pojmana zjawa może się dwukrotnie odrodzić poprzez ukryty na mapie relikt (to wspomniany punkt, który Pogromcy będą mogli zniszczyć). A także wezwać na ratunek demoniczne posiłki.

Pomiędzy kolejnymi starciami Pogromcy będą mogli odwiedzać swoją kwaterę w remizie. Ulepszą tam sprzęt, zjadą po kultowym ześlizgu i skorzystają z mądrości Winstona. Zeddemore nie jest jedynym powracającym klasycznym Ghostbusterem. W Spirits Unleashed wystąpi też Ray Stantz, w którego księgarni gracze dowiedzą się więcej o zjawach. Wcieli się w niego ponownie Dan Aykroyd. W zwiastunie można zobaczyć, jak Ray pokazuje młodym Pogromcom przewodnik po duchach Johna Horace’a Tobina, który stanowi bramę do widmowego świata.

W Ghostbusters: Spirits Unleashed będzie można pograć cross-platformowo, a także bez dostępu do sieci. Jak zauważył Anthony Taormina z Game Rant, to duży plus dla osób, które chcą uniknąć parowania z innymi. Ludzkich graczy (zarówno członków ekipy, jak i ducha) może zastąpić AI. Nie trzeba się też martwić, że zostaniemy wyeliminowani z rozgrywki przez śmierć. Gdy gracz zostanie oszlamowany przez ducha, może się oczyścić lub skorzystać z pomocy członka zespołu.

Więcej na temat rozgrywki, a także ją samą, można było zobaczyć podczas streamu na Twitchu. Widzowie zwiedzili kwaterę Ghostbusterów (w tym laboratorium czy strzelnicę), jak również sklep Ray’a i muzeum (gdzie można niszczyć eksponaty strumieniami protonowymi). Mogli też zobaczyć NPC Cat i Eddie’ego oraz przerażonych obywateli, których trzeba uspokajać (a czego nie zrobimy, gdy sami będziemy zbyt przestraszeni). Warto dodać, że pokazywany materiał to wcześniejsza wersja gry. W kolejnym streamie będzie można zobaczyć wspomniany świat duchów.

Kiedy premiera Ghostbusters: Spirits Unleashed?

Ghostbusters: Spirits Unleashed zadebiutuje 18 października 2022 roku. 18 sierpnia ruszyła natomiast przedsprzedaż gry.

Nowy tytuł będzie dostępny na pecety (tylko wersja cyfrowa, tylko przez Epic Game Store), PS4, PS5, Xbox One oraz Xbox Series X/S. Prócz edycji standardowej (cyfrowej i pudełkowej) ma być też pudełkowa edycja kolekcjonerska.

Osoby, które skorzystają z przedsprzedaży, otrzymają bonus DLC z wczesnym dostępem. W wersji cyfrowej będzie to Slimer, czyli jeden z pierwszych grywalnych duchów-przeciwników, customowy miotacz cząsteczek i plecak protonowy oraz specjalna kolorystyka ubrań bohaterów. Customizacja sprzętu to zresztą istotny element gry. W wersji pudełkowej znajdzie się natomiast duch-maczuga, rzadka skórka ektoplazmatyczna, zestaw ze zdalną ruchomą pułapką oraz specjalny miernik PKE.

Ghostbusters: Spirits Unleashed
Źródło: Ghostbusters: Spirits Unleashed Twitter

Jak Wam się widzi nowa gra z pogromcami? Jesteście nią zainteresowani? Pamiętajcie, że różne gry – nie tylko dla fanów horrorkowatych klimatów – znajdziecie w x-komie. A w sklepie al.to. czekają na Was gadżety związane z Ghostbusters.

Źródła: Illfonic, Game Rant, Ghostbusters News, Ghostbusters Wiki