Game Pass w abonamencie rodzinnym? Phil Spencer sugeruje, że to możliwe

Jeśli w minionej generacji konsol największą bronią Sony i PlayStation 4 były znakomite tytuły ekskluzywne, tak swoją kontrofensywę Xbox sprowadził do rozwijania Game Passa. I wszystko wskazuje na to, że po premierze Xbox Series X|S, Microsoft zamierza iść tą samą ścieżką. Ostatnio Phil Spencer, w odpowiedzi na pytanie jednego z fanów, zdradził, że w kontekście swojej flagowej usługi gamingowej firma rozważa wprowadzenie abonamentu rodzinnego.

Game Pass w każdym domu?

Już od jakiegoś czasu możemy zauważyć, że gamepassowe działania Microsoftu zmierzają ku temu, by „Netflix dla gier” był dostępny dla jak największej grupy użytkowników. Otwarcie się na pecety, Game Pass Ultimate czy cały czas rozwijany projekt xCloud – umożliwiający grę w chmurze użytkownikom urządzeń z systemem Android, którzy teoretycznie nie muszą nawet być w posiadaniu ani Xboksa, ani komputera osobistego – czy pojawiające się co rusz plotki o tym, że abonament mógłby pojawić się na konsolach konkurencji… to tylko kilka przykładów świadczących o tym, że Game Pass zdobywa coraz to nowsze grunty.

Zresztą już samo wydanie beznapędowego Xbox Series S, nazywanego przez wielu „konsolą do obsługi Game Passa”, ma swoją wymowę.

Na tym jednak Microsoft poprzestać chyba nie zamierza. Phil Spencer, szef Xboksa, potwierdził na Twitterze, że firma rozważa wprowadzenie planu rodzinnego dla użytkowników Xbox Game Pass. Nietrudno się domyślić, że byłaby to droższa subskrypcja, która jednak umożliwiałaby korzystanie z usługi kilku użytkownikom w tym samym czasie.

Zobaczcie także: Xbox Series X – recenzja. Harder, better, faster, stronger

Xbox game pass

Game Pass dla rodziny? To było nieuniknione

Plany rodzinne to dziś domena wielu usług abonamentowych. Znajdziemy je między innymi na Spotify czy Netfliksie. Dlaczego więc Game Pass miałby nie wprowadzić takiego planu?

Wydaje się to uzasadnione. Pomijamy fakt, że z Polsce obecnie z planów rodzinnych dla wielu usług rodziny korzystają raczej niewiele, to temat na osobną opowieść. Weźmy jednak pod uwagę coś innego.

Jeszcze do niedawna gry mogły się kojarzyć z rozrywką przeznaczoną dla młodych użytkowników. W międzyczasie jednak ci młodzi użytkownicy dorośli, założyli rodziny i stwierdzili, że to niczego nie musi zmieniać w kontekście spędzania czasu przy grach. Ogólny standard życia polepszył się też na tyle, że dwa telewizory czy dwie konsole w jednym domu raczej nikogo nie doprowadzą do opadu szczęki i odpalenia trybu zawistnika.

W takich przypadkach opłacanie dwóch abonamentów wydaje się bez sensu. Kłótnie z dziećmi o to, kto w danym czasie może korzystać z Game Passa, a kto ma sobie zrobić przerwę, chyba jeszcze bardziej. Plan rodzinny to również potencjalne wybawienie dla młodych graczy, którzy w roku szkolnym lub akademickim mieszkają w internatach, akademikach czy wynajmowanych mieszkaniach, a do domu zjeżdżają na weekendy lub rzadziej.

Xbox Game Pass Abonament

Kiedy plany rodzinne dla Game Passa?

Na ten moment nie wiemy nawet, czy Microsoft ostatecznie w ogóle zdecyduje się na taki krok. Tym bardziej że Philowi Spencerowi zdarza się czasem dzielić z fanami pomysłami, które potem nie trafiają do realizacji, jak chociażby idea działania konsoli na telewizorze bez… konsoli.

Na razie więc potraktujcie tę wiadomość z przymrużeniem oka. Tak jak my traktujemy. Kto wie, być może już niedługo Microsoft nas zaskoczy i tak jak w przypadku Spotify, tak i tutaj zaczniemy szukać dla siebie „odpowiedniej” rodziny 😊