„Szaleństwo to ciągłe, piep***ne, robienie tego samego w nadziei, że coś się zmieni”. Poznaj kolejność i chronologię wydawania gier z serii Far Cry

Seria Far Cry, jedna z najpopularniejszych franczyz gier komputerowych z gatunku FPS, istnieje w świadomości graczy już od dwóch dekad. Każda odsłona przenosiła nas do unikalnych, otwartych światów, oferując rozgrywkę pełną akcji, eksploracji i wyzwań. Dla wielu graczy – zwłaszcza młodszych – naturalnym pytaniem jest, w jakiej kolejności najlepiej poznawać serię Far Cry. W związku z tym przedstawiamy Wam chronologiczne zestawienie wszystkich głównych odsłon serii, począwszy od przełomowego Far Cry z 2004 roku, aż po najnowszą część, Far Cry 6, wydaną w 2021 roku.

Far Cry – kolejność wydawania poszczególnych gier z serii

Poniżej przedstawiamy chronologiczną kolejność głównych części serii:

  1. Far Cry (2004) – pierwsze wydanie serii, rozgrywające się na tajemniczej tropikalnej wyspie. Gracz wciela się w rolę Jacka Carvera, byłego żołnierza uwięzionego na wyspie pełnej mutantów i najemników.
  2. Far Cry 2 (2008) – tym razem akcja przenosi nas do fikcyjnego kraju w Afryce, pogrążonego w wojnie domowej. Gracz wciela się w rolę najemnika, wykonującego misje dla różnych frakcji.
  3. Far Cry 3 (2012) – w kultowej „trójce” rozgrywka toczy się na tropikalnej wyspie, gdzie główny bohater, Jason Brody, musi uratować swoich przyjaciół z rąk piratów i szalonego watażki Vasa Montenegro.
  4. Far Cry 4 (2014) – w odsłonie z 2014 roku trafiamy do fikcyjnego kraju Kyrat w Himalajach, rządzonego przez charyzmatycznego i okrutnego dyktatora Pagan Mina.
  5. Far Cry Primal (2016) – spin-off serii, osadzony w czasach prehistorycznych. Gracz wciela się w rolę łowcy Takkara, walczącego o przetrwanie swojego plemienia.
  6. Far Cry 5 (2018) – akcja toczy się w fikcyjnym hrabstwie Hope County w Montanie, USA, kontrolowanym przez fanatyczną sektę religijną pod wodzą Josepha Seeda.
  7. Far Cry New Dawn (2019) – kontynuacja Far Cry 5, rozgrywająca się 17 lat po apokaliptycznym finale poprzedniej części. Gracz musi pomóc odbudować zniszczony świat i zmierzyć się z nowymi zagrożeniami.
  8. Far Cry 6 (2021) – najnowsza odsłona serii, osadzona na fikcyjnej karaibskiej wyspie Yara, rządzonej przez bezwzględnego dyktatora Antona Castillo. Gracz wciela się w rolę partyzanta walczącego o wyzwolenie kraju.

Poza głównymi częściami, seria Far Cry doczekała się także kilku spin-offów i dodatków, takich jak Far Cry 3: Blood Dragon, Far Cry 5: Hours of Darkness, Lost on Mars oraz Dead Living Zombies. Każda z gier oferuje unikalną lokalizację, ciekawą fabułę i rozbudowaną rozgrywkę opartą na eksploracji otwartego świata i wykonywaniu różnorodnych misji.

Far Cry 6 premiera

Kiedy nowy Far Cry? Plotki o kolejnej grze nabierają na sile

Nowy Far Cry z „siódemką” w tytule jest bez wątpienia jedną z najbardziej wyczekiwanych gier w branży. Nie zmienia tego fakt, że poprzednia odsłona, spotkała się raczej z mieszanym odbiorem ze strony graczy i recenzentów.

O Far Cry 7 póki co wiemy niewiele, ale plotki i przecieki pojawiające się w sieci sugerują, że Ubisoft szykuje dla nas swoiste odświeżenie serii – zarówno od strony audiowizualnej (nowy silnik), jak i formuły samej rozgrywki (72-godzinny licznik czasu).

Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co na ten moment wiemy (lub nam się wydaje, że wiemy) o siódmym Far Cry, sprawdźcie koniecznie inny nasz tekst: Far Cry 7 z Cillianem Murphym i innowacyjną rozgrywką? Co wiemy o fabule, nowym silniku i dacie premiery?