Elex 2, Jonathan Davis i wszystko co wiemy o najnowszej produkcji twórców Gothica

Jeżeli tak jak ja, nie możecie doczekać się premiery Elexa II, to ten artykuł powinien Was na chwilę nasycić i uspokoić. Zresztą, Piranha Bytes moim zdaniem nie skąpi informacji. Niemniej, przed nami świetne trailery, gameplay Elexa II i data premiery Elexa II.

RPG po staremu

Pierwszy rzut oka. Elex II nie różni się mechaniką od klasyki gatunku. W miarę otwarty świat, możliwość rzucenia się w wir eksploracji mapy, mnóstwo postaci niezależnych i zróżnicowane uzbrojenie. Nowością i udanym eksperymentem w poprzedniej części było połączenie magii z bronią laserową, młotami i siekierami, oraz plecakiem (w zasadzie pasem) odrzutowym. Mieszanka ta iście wybuchowa przyniosła oczekiwane rezultaty.

Mechaniki z pierwszego Elexa

Jak wynika ze zwiastuna gry, o którym za chwilę, Piranha Bytes postanowiło utrzymać klimat postfantasy i nie ingerować w świat. Miejmy nadzieję, że to co było naprawdę dobre, takim zostanie. Dzięki utrzymaniu różnorodności broni i pancerzy możemy mieć nadzieję na nie tylko rozwój trzech obozów, ale na nowe lokacje oraz questy. Te będą nakłaniały nas do użycia danego typu broni, lub kombinowania.

Zależnie od frakcji, w której się znaleźliśmy, bronią główną była broń biała i magia, broń laserowa lub wszystko po trochu; pancerze zaś były klasyczne, w rozumieniu fantasy, lub nowoczesne egzoszkielety rodem z science-fiction. Wszystko wskazuje na to, że Piranha Bytes nie zrezygnowało z tej ścieżki.

elex alb

Na brak wrogów również z pewnością narzekać nie będziemy. Kiedy w grze od Piranha Bytes mogliśmy narzekać na brak przeciwników? To studio słynie przecież z topornego czyszczenia mapy z coraz to wymyślniejszych i trudniejszych do pokonania istot.

Elex, który był motorem napędowym dla wydarzeń z pierwszej części, pojawi się również i w drugiej. Dla przypomnienia. Elex to substancja, która pozwala ludziom na pozyskanie niesamowitych zdolności. Jednak jest ona wysoce uzależniająca. Powoli zamienia ludzi w zombie wyzute z uczuć, a pierwszym objawem przyjmowania narkotyku jest blady kolor skóry. Jedyną frakcją, która w pełni opanowała Elex i czerpie z niego korzyści są Albowie. A może oni również nie opanowali Elexu… Pamiętacie jak to było? Jeżeli nie, to najwyższy czas przypomnieć sobie to zanim dopadniecie drugą część.

Elex tu i teraz


Fabuła Elexa II

Na samym początku przygody niemieckie studio raczej nas nie zaskoczy. Ot, bohater, który wybrał sielankową przyszłość znów musi chwycić za miecz lub pistolet laserowy, tudzież magię, albo wszystko po trochu… W każdym razie musi chwycić za broń i ratować świat po raz drugi. Przy okazji zapewne zapomniał jak się walczy, więc wszystkiego trzeba go nauczyć. Trampolina fabularna raczej utarta, ale jak przyjmiemy tę konwencję jako po prostu coś, co musiało się wydarzyć, to znacznie ułatwia późniejszą imersję. Kto grał w Gothic II, ten wie.

elex 2 rozmowa

Bezim…Znaczy Jax, główny bohater, jak przystało na protagonistę od Piranha Bytes, raczej jest samotnikiem. Jednak starym dobrym zwyczajem może dobrać sobie jakiegoś kamrata, który wspomoże go w trudach wędrówki przez planetę Magalan, na której toczy się akcja gry.

Starym również zwyczajem, bohater może dołączyć do jednej z kilku frakcji. I tutaj niespodzianka. Do czterech głównych frakcji jakimi są Berserkerzy, Klerycy, Banici oraz Albowie, mają dołączyć kolejne. Szczegółów wszystkich nie znamy, ale jedną z nich mają być Morkonowie. Półdzicy, noszący magiczne symbole, mieszkańcy Magalana.

elex swiat

Fabuła toczy się w oparciu o nowe niebezpieczeństwo, w które nikt poza Jaxem nie chce uwierzyć. Wszelkie starania, które bohater podjął w pierwszej części spełzły na niczym, a żadna z frakcji nie chce porzucić swoich zajęć i zmartwień dla czegoś tak górnolotnego jak obrona całej planety.
Ponadto okaże się, że Jax do wypełnienia swojej misji będzie musiał odszukać swojego syna, Dexa.
Jak bohater zjednoczy wrogie sobie ugrupowania i jak bardzo przyszłość planety będzie zależna od gracza? Zobaczymy.

Póki co wiemy, że nie ma możliwości zaimportowania postaci z pierwszej części. Elex II zaczyna się kilka lat po pokonaniu Hybrydy, więc po jedynym kanonicznym zakończeniu. Pozostałe endingi nie są brane pod uwagę.

Mechaniki Elexa 2. Co wiadomo?

Według założeń niemieckiego studia nowy system moralny będzie lepiej dopracowany. Konsekwencje decyzji mają odbijać się echem w następnych godzinach rozgrywki, a same wybory mają być poważniejsze. W związku z tym, że frakcji do wyboru będzie więcej, to możliwości dialogowych i fabularnych również będzie więcej. Co to oznacza w praktyce? Ile zakończeń Elexa II planuje Piranha Bytes? Tego nie wiemy.

System walki ma być dynamiczny i wymagać będzie od graczy sprytu. Znów pojawia się pytanie o to, jak ten system będzie wpływał na grywalność? Miejmy nadzieję, że Piranha Bytes po raz pierwszy w swojej historii stworzy w pełni dynamiczny i szybki system walki, który będzie dostosowywał się do gracza, nie odwrotnie.

Walkę będziemy mogli prowadzić również w powietrzu, co jest niemałą zmianą w porównaniu do zaledwie unoszenia się z pierwszej części. Jak taka walka będzie wyglądała w praktyce? Przekonamy się, miejmy nadzieję, już niedługo.

elex 2 latanie

Elex II zwiastun

Obiecałem wspomnieć o trailerze Elexa. Nadszedł na to czas. Do zwiastuna utwór muzyczny komponował sam Jonathan Davis, wokalista zespołu Korn. Przyznać należy, że połączenie świetnie wyglądających animacji z energiczną muzyką Davisa tworzy piękne widowisko. Trailer na najwyższych obrotach pokazuje czym Elex II ma być i ja chcę w to wierzyć. Wy też wierzycie? Dajcie znać!

Z trailera wynika, że Jaxowi udało się zebrać drużynę z różnych frakcji i stawić czoła nadchodzącemu złu. Co z synem bohatera, Dexem? Tego całe szczęście prezentacja nie mówi. Musimy przekonać się sami.

Znamy datę premiery Eleksa II

Elex II został oficjalnie zapowiedziany na 01.03.2022 roku. Ekipa Piranha Bytes więc przyznała się, że nie zdąży na gwiazdkę i bardzo rozsądnie ustalili datę premiery na marzec przyszłego roku. Pozostaje nam wierzyć, że ten bufor pozwoli studiu maksymalnie dopracować grę i wydać pełnoprawny tytuł, który zachwyci nas, graczy. 

W co zagrać podczas oczekiwania na Elex II?

W najlepsze RPG-i rzecz jasna! Na gamingowej półce x-komu na pewno znajdziecie coś dla siebie.
A poniżej znajdziecie moje propozycje gier, które z pewnością pochłoną Was na długie godziny. Byle nie zbyt długie. Nie prześpijcie daty premiery Elexa II.

W pograć przed premierą Elexa II?