Wymagania sprzętowe Elden Ring. Jakiego PC potrzebujesz do nowej gry twórców Dark Souls?

Do premiery Elden Ring, nowej gry studia From Software, pozostało raptem kilka dni. W związku z tym twórcy Dark Souls i Bloodborne udostępnili wymagania sprzętowe wersji PC. Czy strach się bać? Niekoniecznie, gra powstawała z myślą także o konsolach starej generacji, więc raczej nikt nie oczekiwał wysokich wymagań. Poznaj zalecane konfiguracje sprzętowe do Elden Ring.

Jaki komputer do gry Elden Ring?

Elden Ring jest jedną z najbardziej oczekiwanych gier 2022 roku. Studio From Software od lat dostarcza produkty o wysokiej jakości, które sprzedają się w milionach. Nie jest więc żadnym zaskoczeniem to, że znalazła się na naszej (i nie tylko naszej) liście wyczekiwanych premier na ten rok.

Ich nowa gra nadal będzie utrzymana w stylu poprzednich tytułów (serii Dark Souls, Sekiro, Bloodborne), ale tym razem do dyspozycji graczy oddany zostanie otwarty świat, który można będzie przemierzać na wierzchowcu. Czy powiększenie obszaru gry wpływa negatywnie na wymagania sprzętowe? Sprawdź, jakiego PC potrzebujesz do Elden Ring.

Sprawdź koniecznie: Jak zwiększyć fps w Elden Ring. Optymalne ustawienia graficzne na PC

bohater gry elden ring

Wymagania sprzętowe Elden Ring

Producent zaleca do podstawowej rozgrywki w Elden Ring procesor czterordzeniowy z obsługą SMT (8 wątków) lub CPU z sześcioma fizycznymi rdzeniami (bez HT). Nie jest to nic specjalnego. Obecnie procesory te uchodzą za minimum do zadowalającej rozgrywki w nowych grach. Co więcej, często cztery rdzenie w CPU (nawet z obsługą 8 wątków) mogą już nie wystarczać do płynnej zabawy w bardziej wymagających tytułach. W Elden Ring nie powinno być z tym problemów.

Jeśli chodzi o kartę graficzną, nowa gra From Software także nie jest zbyt wymagająca. Jako absolutne minimum to gorsze wersje GTX-a 1060 i RX-a 580, które lata świetności mają dawno za sobą. W zalecanych poziom GTX-a 1070 również nie odstrasza. Z wymagań wynika jednak, że nie pograsz na GPU, które nie obsługuje DirectX-a 12.

Niestety, twórcy Dark Souls nie zdradzili do jakiej rozdzielczości i wydajności są przeznaczone poniższe konfiguracje sprzętowe. Najprawdopodobniej wymagania dotyczą odpowiednio 1080p i niskich detali przy 30 fps oraz 1080p i wysokich ustawień graficznych przy 60 fps, ale to tylko przypuszczenie. Co ważne, na PC będzie limit klatek na sekundę do 60 (możliwe, że będzie można łatwo go obejść).

Elden Ring – minimalne wymagania sprzętowe na PC

  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10
  • Procesor: Intel Core i5-8400 2,8 GHz lub AMD Ryzen 3 3300X 4,3 GHz
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Karta graficzna: GeForce GTX 1060 (3 GB) lub AMD Radeon RX 580 (4 GB); obsługa DirectX 12
  • Dysk: 60 GB wolnego miejsca

Elden Ring – zalecane wymagania sprzętowe na PC

  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub Windows 11
  • Procesor: Intel Core i7-8700K 3,7 GHz lub AMD Ryzen 5 3600X 3,8 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: GeForce GTX 1070 lub Radeon RX VEGA 56; obsługa DirectX 12
  • Dysk: 60 GB wolnego miejsca

Jako ciekawostkę warto dodać, że Elden Ring po premierze otrzyma obsługę ray tracingu. Niestety, From Software nie podzieliło się konkretną datą opublikowania stosownego patcha. Jedno jest pewne – wtedy nie obejdzie się bez karty graficznej NVIDIA GeForce RTX lub Radeona RX 6000. RT będzie dostępne także na konsolach PS5 i Xbox Series X.

Kiedy przetestujesz wydajność w Elden Ring na PC?

O tym, jak wymagania sprzętowe przełożą się na rzeczywiste działanie Elden Ring, przekonasz się 25 lutego 2022 roku. Właśnie wtedy zadebiutuje nowa gra From Software – nie tylko na PC, ale także na konsolach PlayStation 4, PS5, Xbox One i Xbox Series X/S. Elden Ring będzie dostępne w polskiej kinowej wersji językowej (napisy).

Źródło: Twitter (Elden Ring), Steam

Przeczytaj również:

Kup Elden Ring na PC w x-komie