Ekrany AMOLED wykorzystywane są także w tabletach czy smartwatchach. Ponieważ jedną z największych przywar inteligentnych zegarków jest czas działania na akumulatorze, energooszczędność tej technologii jest w ich przypadku wprost zbawienna. Nie bez znaczenia są też szerokie kąty widzenia, co umożliwia wygodne odczytywanie informacji z zegarka nawet w ruchu czy w nietypowych pozycjach podczas ćwiczeń.
Na tę chwilę swego rodzaju ciekawostką pozostają laptopy z ekranem AMOLED lub OLED. Oczywiście pod względem jakości wyświetlanego obrazu nie mają sobie równych, ale problemem pozostaje zaporowa cena, która nie rzadko oscyluje wokół kwot 5-cyfrowych.
OLED vs AMOLED – jakie są różnice?
Z technologii OLED wyewoluowały opisywane ekrany z automatyczną matrycą. Najpopularniejszym producentem, który stosuje je w swoich urządzeniach jest Apple. Panele OLED spotkacie w iPhone’ach czy iPadach – czyli konkurencji Androidowych AMOLED-ów. Główną różnicą między tymi ekranami jest użycie folii TFT, która steruje podświetleniem pikseli, w ekranie AMOLED. Kto zatem wygrywa pojedynek OLED vs AMOLED?
Tak naprawdę nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ oba typy ekranów są do siebie bardzo podobne pod względem jakości wyświetlanego obrazu. Główną różnicą, która przemawia na korzyść AMOLED-a jest większa energooszczędność i większa żywotność, ponieważ ekrany OLED są bardziej narażone na wypalanie pikseli. Obie technologie są jednak cały czas rozwijane i takie przypadki zdarzają się już coraz rzadziej.
Swego rodzaju porównanie OLED z ekranem AMOLED wykonałem w recenzji Motoroli Edge 20 Pro, gdzie porównałem jej OLED-owy wyświetlacz z wyświetlaczem Dynamic AMOLED 2X w Samsungu Galaxy Z Fold 3. Można powiedzieć, że ten drugi jest jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie wyświetlaczy na rynku (i nie chodzi tylko o możliwość zginania). W tym teście różnice między oboma panelami nie były zbyt znaczące. Rzekłbym nawet, że kosmetyczne. Z tego powodu dylemat w postaci OLED czy AMOLED pozostawiam do rozstrzygnięcia Wam.
Po lewej Dynamic AMOLED 2X i po prawej ekran OLED:
Pierwsze wrażenia z ekranu AMOLED smartfona są bardzo pozytywne do tego stopnia, że rozglądam się za padem z ekranem AMOLED 🙂
Jeśli chodzi o jakość to lepiej sprawdzić to w sklepie osobiście. Wszelkie testy i internetowe opinie mają jedną wielką wadę, są zawsze subiektywne 🙄 Tak też jest w przypadku tego artykułu, zdjęcia nawet tego samego obiektu będą sprawiały wrażenie bardziej kontrastowych jeśli zdjęcie pokażemy na ciemniejszym tle. To samo zdjęcie przedstawione na jasnym tle, będzie sprawiać wrażenie że kolory są bledsze…Możecie to sprawdzić zmieniając np. kolor tła przeglądarki zdjęć na kompie. Jak ktoś będzie miał okazję zobaczyć na żywo wspomnianą OLEDową Motorolę i porównać z AMOLEDowym Redmi albo Oppo to nigdy więcej nie weźmie żadnego z wymienionych Huawei-ó w do ręki. Niestety ta Motorola tak jak większość współczesnych telefonów… nie mieści się do kieszeni i niestety musiałem kupić telefon ze zwykłym wyświetlaczem.