NFC – co to jest i do czego służy?

NFC to technologia, która na dobre zaczęła zadomawiać się w smartfonach. Niesie ze sobą bardzo dużo korzyści, a jednocześnie trudno doszukać się wad tego rozwiązania. Kojarzy się głównie z płatnościami zbliżeniowymi, ale NFC wykorzystać można szerzej, a możliwości będzie przybywać. Dowiedz się, czym jest NFC i jakie ma zastosowanie.

NFC – co to?

NFC, czyli Near Field Communication, to bezprzewodowa i bezdotykowa technologia, która pozwala na wymianę danych między urządzeniami znajdującymi się w odległości nie większej niż 20 cm; korzysta z fal radiowych o wysokiej częstotliwości. NFC opiera się na indukcji magnetycznej, a to umożliwia komunikację nie tylko między urządzeniami aktywnymi, jak smartfony, ale także aktywnym i pasywnym, np. telefon i terminal płatniczy.

Zagłębiając się w bardziej techniczne aspekty działania technologii, moduł NFC w urządzeniu wytwarza pole elektromagnetyczne. Kiedy znajdzie się obok drugiego, które również tę technologię posiada, tworzy się energia elektryczna pomiędzy nimi i powstaje swego rodzaju łącze, które umożliwia przesłanie danych.

NFC a Bluetooth

NFC kojarzy się Bluetoothem, jako że jest to również technologia umożliwiająca przesyłanie danych bezprzewodowo. Jednak jest między nimi trochę różnic. NFC ma krótszy zasięg i mniejsze prędkości przesyłania danych, zużywa natomiast mniej energii niż Bluetooth i nie wymaga parowania urządzeń.

Krótszy zasięg NFC to zabieg zamierzony, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo, że dane dostaną się w nieodpowiednie ręce, np. w zatłoczonym miejscu.

NFC szybciej nawiązuje połączenie i wykorzystywane jest do wymiany danych o krótkim połączeniu czasowym. Za jego pośrednictwem szybko można przesłać niewielkie dane np. link czy wizytówka. Bluetooth potrzebuje więcej czasu na nawiązanie kontaktu z drugim urządzeniem, ale możliwe jest przesyłanie większych plików (np. dokumentów czy zdjęć) i można to zrobić na większą odległość – ponad 100 metrów przy BT w wersji 5.0.

Krótka historia NFC

NFC ma swoje korzenie już w latach 80. ubiegłego wieku, kiedy opatentowano RFID, czyli identyfikację częstotliwości radiowej. Choć NFC na tym bazuje, za początek datuje się 2003 rok, kiedy to Sony, Philips i Nokia przystąpiły do NFC Forum. Wtedy zdecydowano o rozwoju tej technologii. W tym samym roku Philips i Visa rozpoczęły rozwój technologii pod kątem płatności zbliżeniowych, a kilka lat później powstał pierwszy telefon wyposażony w NFC – Nokia 6131.

Telefon i terminal zbliżeniowy

Wykorzystanie NFC

Płatności zbliżeniowe

Głównym zastosowaniem NFC są płatności zbliżeniowe za pomocą smartfona. Po wcześniejszej konfiguracji urządzenie staje się kartą płatniczą. Jest to bezpieczniejsza forma od tradycyjnej karty bankowej, ponieważ telefon trzeba odblokować, żeby płatność doszła do skutku. Oczywiście smartfon musi mieć zainstalowany moduł NFC.

Parowanie urządzeń Bluetooth przez NFC

NFC umożliwia łatwe i szybkie parowanie urządzeń Bluetooth. Wystarczy zbliżyć je do siebie, a automatycznie się sparują. Działają w ten sposób np. słuchawki z NFC.

Oprócz tego, w smartfonach z funkcją Android Beam, automatycznie można skonfigurować połączenie Bluetooth, by łatwo przesyłać pliki.

Tagi NFC

Wyjaśnijmy najpierw, co to tagi NFC. Są to małe czipy, które najczęściej mają formę naklejki lub breloka. Mają zastosowanie w często odwiedzanych przez nas miejscach. Przypisuje się im określone funkcje, np. po przyjściu do domu przykładamy smartfon do taga i automatycznie włącza się telewizor na ulubionym kanale; albo otworzymy drzwi lub bramę bez konieczności wpisywania PIN-u. Tagi NFC trzeba wcześniej odpowiednio skonfigurować, by działały tak, jak chcemy.

Transport publiczny

W przyszłości technologia NFC najprawdopodobniej całkowicie wyeliminuje tradycyjne bilety z transportu publicznego. Już teraz bilet w telefonie nie jest niczym nadzwyczajnym, a liczba osób, która odchodzi od wersji papierowej, zwiększa się. Wszystko zależy od szybkości, w jakiej NFC będzie wdrażane i czy okaże się wygodniejsze niż np. bilet w postaci kodu QR.

Dowiedz się więcej o zastosowaniu NFC w telefonie: A po co mi… NFC w smartfonie?

Płatność NFC

Czy NFC jest bezpieczne?

NFC może wywoływać obawy w kwestii bezpieczeństwa, ale ryzyko utraty pieniędzy czy dostępu do danych przez niepożądane osoby jest znikome. Wpływa na to przede wszystkim mały zasięg NFC, czyli maksymalnie 20 cm, a także fakt, że smartfon (lub inne urządzenie) musi być odblokowane. Osoba chcąca wykorzystać NFC, by nas okraść, musiałaby zbliżyć swoje urządzenie do naszego telefonu (jak przy płaceniu) i jednocześnie złamać zabezpieczenie telefonu. Zdecydowanie łatwiej ukraść portfel z kartą.

Ponadto NFC wykorzystuje zabezpieczenie o nazwie Secure Element – czip, który służy do bezpiecznego przechowywania informacji o płatności. Nie da się tych danych odczytać ani skopiować, nawet jeśli smartfon jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. To dlatego, że czip nie jest połączony z systemem operacyjnym urządzenia.

Przyszłość należy do NFC

NFC znajduje coraz większą zastosowań, ponieważ bardzo polubiliśmy zbliżanie. Nie jest już tylko nowinką technologiczną, ale praktycznym rozwiązaniem. Jest bezpieczne i ma niski pobór mocy. Śmiało można powiedzieć, że możliwości NFC są właściwie nieograniczone i z każdy rokiem liczba korzyści będzie rosnąć.

Sprawdź smartfony z NFC w sklepie x-kom