Debiutant kontra stary wyjadacz, czyli Lenovo Legion Phone Duel i Asus ROG Phone 3

Od fazy projektu tworzony z myślą o gamingu. Wyposażony w najszybszy dostępny procesor, podwójny akumulator i podwójne chłodzenie. Do tego oryginalna konstrukcja przystosowana do użytkowania w trybie poziomym. Oto Lenovo Legion Phone Duel. Ale debiutant wśród smartfonów gamingowych konkuruje z mocnym przeciwnikiem – ROG Phone 3. Czy ma szansę zabłysnąć?

Lenovo Legion Phone Duel zaprezentowany. To się nazywa gamingowy smartfon!

Lenovo zaprezentowało smartfon, który jak sam producent podkreśla, tworzony był od samego początku z myślą o mobilnym gamingu i użytkowaniu w trybie poziomym. Świadczy o tym nietypowa konstrukcja i najwydajniejsze dostępne podzespoły. Ale po kolei, przyjrzyjmy się, jak Lenovo wkracza w erę mobilnego gamingu.

Oryginalna konstrukcja i design z gamingowym pazurem

To nie jest kolejny wymuskany, stylowy smartfon o delikatnych w dotyku pleckach inspirowanych jedwabiem i mieniących się w świetle księżyca tysiącami pastelowych odcieni. Lenovo Legion Phone Duel samym designem motywuje do zestrzelenia wszystkich przeciwników w Modern Combat 5 czy  osiągania zawrotnych prędkości podczas wyścigu w Asphalt 9: Legends.

Kolorystyka nie odbiega od gamingowych standardów. Legion Phone Duel występuje w barwach przypominających niebieskie płomienie nitro – Blazing Blue oraz drapieżnych czarno-czerwonych – Vengeance Red. W smartfonie od Lenovo nie mogło zabraknąć charakterystycznego dla gamingowej serii Legion logo w kształcie Y, umieszczonego na środku tylnego panelu oraz programowalnych efektów świetlnych RGB.

lenovo legion phone duel
Źródło: news.lenovo.com

Gamingowy smartfon od Lenovo skonstruowany jest tak, aby nawet najmniejsze detale nie drażniły przy rozgrywaniu zaciętych batalii w trybie poziomym. Na ekranie nie doszukasz się szkaradnego, kradnącego wizualną przestrzeń notcha. Przedni aparat schowano w obudowie, a ponadto ulokowano pośrodku dłuższego boku. Także dwa tylne obiektywy i lampę błyskową przesunięto na centralny punkt obudowy.

Kolejne ulepszenie dotyczy portów USB. Liczba mnoga to nie błąd. W Legion Phone Duel są bowiem aż dwa złącza. Jedno umieszczone w standardowym miejscu, czyli na dolnym krótszym boku, a drugie na lewym dłuższym boku.

Moc zaklęta w specyfikacji Lenovo Legion Phone Duel

Przede wszystkim Legion Phone Duel napędza naprawdę potężny procesor Qualcomm Snapdragon 865 Plus, w którym główny rdzeń pracuje z częstotliwością 3,1 GHz. Rzecz jasna jest także moduł 5G. W kwestii pamięci RAM, do wyboru będą różne modele z 12 lub aż 16 GB. Pamięć wbudowana wystąpi w wersjach: 256 oraz 512 GB. Tak podają oficjalne źródła, natomiast można się natknąć na liczne informacje o wersji 8 GB RAM i pamięci wbudowanej 128 GB.

snapdragon 865 plus
Źródło: news.lenovo.com

Co jak co, ale wyświetlacz w grach pełni równie ważną rolę, co procesor. A tutaj przede wszystkim wrażenie robi częstotliwość odświeżania ekranu o zawrotnej wartości 144 Hz. Reszta danych prezentuje się następująco – ekran AMOLED, o proporcjach 19,5:9, rozdzielczość Full HD+ (2340 x 1080), przekątna 6,65”.

Niesamowicie płynny obraz to jedno, ale liczy się też dźwięk. A w smartfonie Legion Phone Duel wysoką jakość brzmień zapewniają dwa, skierowane do przodu głośniki stereo dostrojone za pomocą technologii oprogramowania Dirac Audio.

Lenovo Legion Phone Duel, jak już wspomniałam, ma dwa złącza USB, ale nie tylko po to, aby móc wygodnie ładować smartfon podczas rozgrywek w trybie poziomym. Do obu portów możemy podłączyć kable do ładowania 90 W Turbo Power Charging. W ten sposób można zasilić smartfon, wyposażony w DWA akumulatory o łącznej pojemności 5 000 mAh, od zera do 50% w zaledwie 10 minut, natomiast do pełna w pół godziny.

podwójne ładowanie legion phone duel
Źródło: news.lenovo.com

Intensywne użytkowanie, turbo szybkie ładowanie i potężny procesor to może budzić obawy o przegrzanie. Jednak firma Lenovo w swoim pierwszym gamingowym smartfonie zadbała o zachowanie odpowiedniej temperatury, stosując technologię podwójnego chłodzenia cieczą.

Choć dla graczy najważniejsze pozostają powyższe kwestie, warto wspomnieć też o aparatach. Tylny składa się z dwóch obiektywów: głównego 64 Mpix f/1.89 oraz szerokokątnego 16 Mpix f/2.2, 120°. Ważniejszy jest natomiast przedni aparat, dzięki któremu można nagrać swoje reakcje w trakcie grania. Wysuwany z dłuższego boku obiektyw ma 20 Mpix, f/2.2. Dodatkowo producent zadbał tutaj o funkcje umożliwiające edycję wideo i łączenie nagrań ekranu, na którym rozgrywała się zacięta walka z filmem przedstawiającym gracza w trakcie batalii.

Ponadto w Lenovo Legion Phone Duel są podwójne silniki wibracyjne, symulujące wrażenia z rozgrywki, funkcje umożliwiające przesłanie obrazu na większy wyświetlacz monitora lub telewizora oraz podłączenie klawiatury i myszki za pośrednictwem stacji dokującej, a także funkcje Legion Realm czy Legion Assistant, dające dostęp do biblioteki gier i szczegółowych ustawień dla każdego tytułu.

lenovo legion phone duel gra
Źródło: news.lenovo.com

Dwa nowe smartfony gamingowe

Lenovo Legion Phone Duel vs ROG Phone 3

Gdy Lenovo wzbudziło zainteresowanie, debiutując na rynku smartfonów gamingowych, firma Asus zaprezentowała już trzecią wersję swojego mobilnego urządzenia tworzonego z myślą o graczach. ROG Phone 3 napędzany jest przez ten sam procesor co konkurent, czyli Qualcomm Snapdragon 865+. Pamięć RAM również (choć tutaj jest to potwierdzone) będzie dostępna w trzech wersjach 8, 12 i 16 GB, natomiast flash w dwóch wersjach 256 i 512 GB.

Wyświetlacz ROG Phone 3 także może pochwalić się odświeżaniem 144 GHz, matrycą AMOLED i rozdzielczością Full HD+ (2340 x 1080). Przekątna jest natomiast nieco mniejsza i wynosi 6,59”. Smartfon od Asusa wyróżnia obsługa treści w technologii HDR10+ oraz pokrycie ekranu szkłem Corning Gorilla Glass 6.

asusu rog phone 3 gra
Źródło: asus.com

W ROG Phone 3 ciekawe jest także chłodzenie, ponieważ oprócz wbudowanego układu GameCool 3 można zastosować jeszcze zewnętrzny wentylator AeroActive Cooler 3. Taki sposób na zwiększenie przepływu powietrza w kierunku rozgrzanych punktów obudowy ma obniżać temperaturę nawet o 4°C.

Bateria ma większą pojemność niż łącznie oba akumulatory w Lenovo Legion Phone Duel. W ROG Phone 3 wynosi ona 6 000 mAh. Ponadto smartfon obsługuje ładowanie zwrotne do 10 W. Natomiast szybkie ładowanie ma tutaj moc zaledwie (oczywiście w porównaniu do oferty Legion Phone Duel) 30 W.

ROG Phone 3 oferuje z kolei lepsze aparaty. Na tylnym panelu zagościły trzy obiektywy – główny 64 Mpix, szerokokątny 13 Mpix, 125° oraz makro 5 Mpix. Przedni aparat ma natomiast rozdzielczość 24 Mpix z przysłoną f/2.0.

Dodatkowo ROG Phone 3 zyskał wiele dodatkowych funkcji przyjaznych graczom, czujniki ruchu i ultradźwiękowe czujniki dotykowe oraz oczywiście konfigurowalne podświetlenie RGB. Ponadto zaprezentowano masę kompatybilnych akcesoriów. Między innymi gamepad, który zmieni smartfon w mobilną konsolę czy stację dokującą, dzięki której ROG Phone 3 przeobraża się niemal w desktop.

asus rog phone 3
Źródło: asus.com

Ceny Lenovo Legion Phone Duel i ROG Phone 3

Odnośnie Lenovo Legion Phone Duel można znaleźć informacje o cenach wahających się między 1 905 zł (8 GB RAM i 128 GB), przez 2 288 zł (12/1256 GB), po 3 270 zł za najlepszą wersję wyposażoną w zawrotne 16 GB RAM i 512 GB pamięci wbudowanej. Ceny podawane są w chińskiej walucie i przeliczone na złotówki. Gdy smartfon trafi na nasz rynek, będzie miał oczywiście wyższą cenę.

Natomiast oficjalnie zaprezentowane ceny ROG Phone 3 sięgają: 1099 € za wersję 16/512 GB, czyli około 4 852 zł oraz 999 € (4 410zł) za model z pamięcią RAM 12 GB i wbudowaną 512 GB. Jednak dostępna będzie także nieco uboższa wersja ROG Phone 3 Strix Edition oferowana w cenie 799 €, a która pojawiła się na oficjalnej polskiej stronie Asusa w przedsprzedaży za 3 899 zł.

Oba smartfony dopiero zostały zaprezentowane, więc zanim wkroczą do Europy i zawitają na polskim rynku minie trochę czasu. Tymczasem, jeśli poszukujesz nowego smartfona, zapoznaj się z naszym rankingiem podsumowującym pierwsze półrocze 2020 roku.