Cyberpunk 2077 – co wiemy o grze na pięć minut przed premierą?

Już tylko tydzień dzieli nas od premiery Cyberpunk 2077 – superprodukcji studia CD Projekt RED. Zanim jednak wszystkie karty zostaną odkryte, przygotowaliśmy serię wpisów, która pozwoli Wam wczuć się w futurystyczny klimat gry. Zaczynamy od podstaw, czyli od tego, co wiemy o Cyberpunk 2077 na kilka dni przed pierwszym uruchomieniem tytułu.

Cyberpunk 2077 i jego RPG-owy pierwowzór

Trzeba wiedzieć, że całe uniwersum Cyberpunka 2077 nie wzięło się znikąd. O ile często gry bazują na pierwowzorach literackich, komiksowych, filmowych, tak gra CDP RED powstała na bazie… papierowego RPG pt. Cyberpunk 2020 autorstwa Mike’a Pondsmitha. Co ciekawe, główną inspiracją amerykańskiego twórcy był kultowy Blade Runner w reżyserii Ridleya Scotta.

Cyberpunk 2020

Cyberpunk 2077 – gatunek

Nowa gra studia CD Projekt RED jest przede wszystkim RPG-iem. Dostaniemy możliwość przejścia fabuły na wiele sposobów, kreator postaci, drzewka rozwoju, a podejmowane przez nas decyzje będą miały swoje konsekwencje.

Pierwszoosobowa perspektywa, z której będziemy poznawać Night City i jego mieszkańców, oraz fakt używania broni długodystansowej, sprawia, że poniekąd do czynienia mamy też z first-person shooterem.

Cyberpunk 2077 grafika z gry

Kiedy premiera Cyberpunk 2077?

Pierwotną datą premiery gry był kwiecień bieżącego roku. Od tego czasu termin premiery był kilkukrotnie przesuwany. Ostatecznie w Cyberpunk 2077 zagramy od 10 grudnia 2020. I to jest termin, który – na całe szczęście – już zmianie nie ulegnie.

Cyberpunk 2077 Keanu Reeves

Świat przedstawiony Cyberpunk 2077

Jednym z głównych i najważniejszych bohaterów uniwersum jest… ono samo. Świat przedstawiony Cyberpunk 2077 już bez kontekstu fabularnego i bohaterów stanowi arcyciekawe zjawisko, świadczące o niezwykłej kreatywności i wyobraźni tak Pondsmitha, jak i projektantów z CD Projekt RED.

Dostajemy dystopijną, retrofuturystyczną rzeczywistość, w której polityka państw dyktowana jest przez interesy megakorporacji. Społeczeństwo Night City, olbrzymiej metropolii założonej przez wizjonera Richarda Nighta, jest bardziej podzielone niż Polska anno domini 2020. Kalifornijskie miasto, początkowo znane jako Coronado City, miało być krainą mlekiem i miodem płynącą, kapitalistycznym rajem i ziemią obiecaną dla zdolnych, pracowitych i ambitnych.

Richard Night został jednak zamordowany przez nieznanych sprawców, nazwa miasta przemianowana na Night City, a jego rozwój poszedł w niekoniecznie takim kierunku, jakiego życzyłby sobie założyciel.

Każde osiedle Night City to trochę inny świat, zamieszkały przez reprezentantów różnych szczebli drabiny społecznej. Co jednak łączy wszystkich, to zaawansowana technologia, choć niektórych na nią stać, innych niekoniecznie, a jeszcze inni radzą sobie na kwitnącym czarnym rynku.

Największym technologicznym novum są cyberwszczepy, poszerzające możliwości ludzi w sposób niemalże nieograniczony. Super zaawansowane protezy kończyn, implanty szczękowo-żuchwowe, sztuczne zastawki, kręgi, oczy – wszystko to sprawiło, że homo sapiens przeszedł technologiczną rewolucję, od której nie ma odwrotu.

Rewolucję przeszły też branże militarystyki oraz motoryzacji, a globalny internet, jaki my znamy dziś, padł ofiarą Rache’a Bartmossa, jednego z najgenialniejszych netrunnerów w historii, stając się miejscem, do którego zapuszczają się wyłącznie szaleńcy, desperaci lub netrunnerzy, którzy wiedzą, co robią.

Więcej o samym świecie Cyberpunk 2077 dowiecie się w jednym z kolejnych naszych tekstów.

Cyberpunk 2077 oficjalna książka o świecie gry pojazdy

Główny bohater

Protagonistą Cyberpunk 2077 jest V, w zależności od naszego wyboru – najemnik lub najemniczka. Opcji personalizacji postaci jest naprawdę dużo: od ścieżki życiorysu (nomada, koropszczur, ulicznik), przez początkowe ustalenia wartości podstawowych atrybutów, na wyborze cech fizycznych kończąc. Jedną z szeroko komentowanych kontrowersji związanych z tworzeniem postaci jest możliwość łączenia cech męskich i żeńskich.

Wykonując jedno z zadań, w ręce V wpada czip, w którym zamknięta została zdigitalizowana dusza słynnego Johny’ego Silverhanda (w tej roli Keanu Reeves). V implementuje czip w swoim ciele, a zmarły przed półwieczem rockman zaczyna mieszać w jego (jej) życiu.

Keenu Reeves w Cyberpunk 2077

Misje w grze

Jeśli wierzyć słowom twórców i prezentowanym trailerom questy w grze mają być bardzo zróżnicowane, a decyzja o sposobie ich wykonania należeć będzie wyłącznie do gracza, bo możliwości ma być wiele. Co ciekawe, wątek fabularny ma być możliwy do przejścia całkowicie bezkrwawo: bez dokonania ani jednego zabójstwa.

Cyberpunk 2077: polski dubbing

Główna postać, V, dubbingowana jest przez dwoje aktorów. W żeńską wersję V wcieliła się Lidia Sadowa, w męską – Kamil Kula. Johnny’emu Silverhandowi głosu użyczył Michał Żebrowski, zaś Judy Alvarez – Marta Żmuda Trzebiatowska. Co ciekawe, w kilku epizodycznych rolach mamy usłyszeć twórców znanych z sieci, jak i również pracowników CDP RED zaangażowanych w stworzenie gry.

cyberpunk 2077 q4 2020

Soundtrack Cyberpunk 2077

Do stworzenia ścieżki dźwiękowej gry zaangażowano sporą liczbę artystów. W połowie listopada na Spotify pojawiła się playlista z sześcioma utworami skomponowanymi przez Marcina Przybyłowicza, P.T. Adamczyka i Paula Leonarda-Morgana.

Jak powiedział w jednym z wywiadów Adam Badowski, członek zarządu grupy CD Projekt, część utworów, które usłyszymy w Cyberpunk 2077, powstała specjalnie na potrzeby gry, choć nie brakuje też takich, które swoją premierę już miały.

Wśród najbardziej znanych wykonawców znaleźli się: Run the Jewels, Refused, A$AP Rocky, Richard Devine, Grimes czy Gazelle Twin.