W ultrabookach najlepsze jest to, że są lekkie, cienkie i można z nimi wygodnie podróżować. Mniej przyjemnie robi się, gdy chcemy podłączyć dodatkowe urządzenia np. dysk zewnętrzny lub monitor. Wtedy pozostaje liczyć na pomoc „przejściówki”. Sprawdzam, jak w tej roli spisuje się HUB USB-C pd Silver Monkey. Zapraszam do recenzji.
Zabierając laptopa do domu, w delegację lub na spotkanie zawsze chcę szybko i wygodnie spakować urządzenie do torby. Istnieje wiele sposobów ułatwiających codzienną pracę i do takich należy stacją dokująca, replikatory lub adapter portów USB – w moim przypadku HUB USB-C Silver Monkey. Wtedy wystarczy odłączyć tylko jeden kabel i można zabrać urządzenie ze sobą.
Jeszcze kilka lat temu stacje dokujące wymagały specjalnego – dedykowanego złącza w laptopie. Pojawienie się interfejsu USB-C zmieniło sytuację. To rozwiązania pozwala jednocześnie ładować urządzenie, podłączyć dodatkowy ekran, dodatkowe peryferia bądź dyski. W tej chwili wszystko zrobimy za pomocą jednego kabla z adapterem wyposażonym w odpowiednie porty. Testowany HUB USB-C Silver Monkey ma ich naprawdę wiele.
Na co dzień w pracy używam widocznego na powyższym zdjęciu notebooka Huawei Matebook D14. Do dyspozycji mam w nim złącze HDMI, dwa porty USB i jeden USB-C służący do ładowania. Nie spodziewałem się, jak wielką różnicę zrobi, czy rano podłączam do niego jedną, czy cztery wtyczki.
Myliłem się, myśląc, że nie jestem najlepszym kandydatem na testera produktu. HUB jest dobry nie tylko dla osób korzystającej z nowych Macbook Apple, gdzie do dyspozycji jest jedynie USB-C. Sprawdzi się też, gdy nie chcemy każdego dnia podłączać kilkunastu kabli do laptopa. Przejdźmy do konkretów.
Testowany HUB jest prostym i bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób mających laptop ze złączem USB-C służącym do ładowania. Jeśli nie jesteście pewni, czy macie odpowiedni sprzęt – zweryfikujcie temat z Doradcą, który podpowie, co będzie najlepsze dla waszych potrzeb.
Tutaj nie będą się rozpisywać, tylko pokażę na paru zdjęciach, jak wygląda opakowanie i HUB, który znajdziemy w środku. Na pudełku widnieją niezbędne informacje o rodzaju urządzenia, dostępnych portach, sposobie działania i certyfikatach:
HUB USB-C jest wykonany z aluminium oraz wstawek z tworzywa sztucznego. Minimalistyczny design uzupełnia znajdujące się w centralnej części logo producenta. Kolor określiłbym jako dobrze znany odcień Space Grey urządzeń Apple. Waży niespełna 120 gramów, a całość ma około 26 centymetrów – część z portami 12 i kabel 14 centymetrów.
– złącze USB-C wyposażonego w technologię Power Delivery za pomocą której możemy ładować laptop
– trzy porty USB 3.0 5 Gbps
– wyjście HDMI 4K 30 kl./s
Korzystanie z urządzenia nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania ani jakiejkolwiek konfiguracji. Laptop natychmiast wykrywa urządzenie i aby rozpocząć korzystanie, wystarczy podłączyć HUB do portu USB-C.
Jak wspomniałem, w moim przypadku – adapter – testowałem z Huawei Matebook D14. Blisko miesiąc korzystania przełożył się na niezliczoną liczbę podłączeń i podpiętych peryferii. Za każdym razem uruchamiał się błyskawicznie i bez jakichkolwiek utrudnień.
Wiedząc, że z brakiem odpowiedniej liczby portów borykają się również użytkownicy Apple. O pomoc poprosiłem Łukasza, który prywatnie korzysta z Macbook Air 2018. Tutaj również nie napotkaliśmy trudności z działaniem, ładowaniem lub wykrywaniem podłączonych urządzeń.
Przemyślany zakup przekłada się też na wygodę pracy. Każdy użytkownik potrzebuje innego rozwiązania. HUB Silver Monkey w trafił w moje oczekiwania i rozwiązał problem bałaganu w kablach na biurku.
W środku nie ma ruchomych mechanizmów mogących zakłócić spokój, a HUB do pracy wykorzystuje chłodzenie pasywne. Jeśli ktoś podobnie jak ja – lubicie ciszę podczas pracy. Wybór tego modelu będzie dobrym rozwiązaniem.
Otrzymane wyniki są moim zdaniem bardzo dobre. Urządzenie podczas pracy robi się co najwyżej ciepłe. Podczas pomiaru temperatura otoczenia wynosiła 26 stopni. Adaptera z podłączonym monitorem oraz trzema urządzeniami w portach USB osiągnął 30.3° Celsjusza. Kiedy dołożyłem tego korzystanie z Power Delivery (ładowanie laptopa)– temperatura zgodnie z oczekiwania wzrosła o niespełna 6° Celsjusza.
Przed rozpoczęciem pracy wiele osób poświęca czas na uporządkowanie otoczenia. Dopiero odpowiedni ZEN pozwala w pełni oddać się codziennym obowiązkom. HUB USB-C pozwala w łatwy sposób zapanować nad chaosem kabli, które każdego dnia trzeba przeciągać, układać, aby podłączyć do laptopa. Mając adapter, wystarczy jeden kabel. Dzięki temu porządek na biurku zostaje na dłużej.
HUB posiada trzy porty USB 3.0, czyli takie pozwalające na szybką transmisję danych z prędkością do 5 Gbps. Wszystkie są też kompatybilne wstecznie z USB 2.0 i bezproblemowo skorzystamy ze starszej generacji pendriva lub innego urządzenia. Wszystkie złącza znajdują się obok siebie i jeśli musiałem podłączyć obok siebie „grubsze” urządzenia, robiło się trochę ciasno. Na szczęście wszystko udało się ze sobą pogodzić.
Kiedy podłączyłem do adaptera dysk zewnętrzny, aby zgrać zdjęcia (skompresowany plik ważący ok. 2 GB) – transfer był porównywalny do wyników osiąganych przy bezpośrednim podłączeniu do laptopa.
Dla osób potrzebujących do pracy Internet podłączony kablem, brak złącza Ethernet może być minusem. W tej sytuacji można dokupić przejściówkę do USB lub wybrać HUB z dodatkowymi portami. Oba rozwiązania to większa inwestycja. Pierwsza będzie korzystniejsza, jeśli chcemy zachować niewielkie rozmiary adaptera. W drugim przypadku musimy liczyć się z większą wagą i gabarytami. Nie wszystkie obsługują też Power Delivery i mogą zawsze wymagać dodatkowego zasilania. Zawsze zostaje też możliwość korzystania z Wi-Fi lub modem USB.
Po podłączeniu adaptera, poza ekranem notebooka, możemy korzystać też z dodatkowego monitora lub projektora. W tym celu do korzystam ze złącza HDMI.
HUB Silver Monkey sprawdzi się też na biurkach osób wymagających. Przesyłany obraz jest najwyższej jakości i maksymalna rozdzielczość wynosi 3840×2160 pikseli w 30 kl./s, czyli 4K. Oczywiście możemy podłączyć monitor mniejszego formatu tj. 2K lub lub tak jak w moim przypadku – FullHD. Widziany na wcześniejszym nagraniu i poniższym zdjęciu jest monitor Dell U2414H.
W sprzedaży jest coraz więcej laptopów, które naładujemy przy użyciu portu USB-C. Testowany HUB posiada funkcję Power Delivery. Oznacza to, że ładowarki nie musimy podpinać bezpośrednio do laptopa, tylko możemy wykorzystać HUB i znajdujące się w nim złącze USB-C.
Korzystanie z tego rozwiązania nie wydłuża czasu ładowania. Podczas testów korzystałem z ładowarki o mocy 65W. Warto też wspomnieć, że jeśli jednoczesne korzystamy z podłączonego monitora oraz np. trzech urządzeń USB nie wywołuje żadnych zakłóceń.
Poza opisanymi standardami USB 3.0, USB C, HDMI, oraz Power Delivery. HUB posiada wymagane przez prawo certyfikaty CE oraz RoHS. Bez nich nie mógłby zostać dopuszczony do sprzedaży, świadczą też o bezpieczeństwie użytkowania.
W życiu trzeba wszystko ułatwiać tak bardzo, jak tylko się da. HUB USB-C od Silver Monkey nadaje się do tego idealnie. Działa niezawodnie (nie odnotowałem żadnych problemów) i bardzo dobrze prezentuje się na biurku. Tak jak wspomniałem, powinien spełnić oczekiwania każdego posiadacza ultrabooka ze złączem USB-C i moim zdaniem warto go mieć. Patrząc na opłacalność, sprawdzałem oferty konkurencyjnych marek i w tej cenie nie znalazłem lepszej propozycji.
„Korzystanie z tego rozwiązania nie wydłuża czasu ładowania.” – nie jest to prawda. Tak samo jak wszystkie rebrandy tego urządzenia ładowanie odbywa się z max 50W.
Witam
Mam pytanie mam w domu Huawei MateBook D 14 R5-3500/8GB/256/Win10 (kupiony w x-kom)
jestem z niego bardzo zadowolony. Jednak ostatnio okazało się że oprócz monitora dodatkowego potrzebuję jeszcze podłączyć projektor (Jako ekran rozszerzony). Szukałem rozwiązań zdalnych (chromecast, mobox) niestety nie dają takiej możliwości. Zastanawiam się czy gdybym podłączył monitor przez złącze hdmi które, jest fabrycznie w laptopie a projektor przez np. taki HUB USB-C czy takie połączenie ma szansę zadziałać?
Proszę o poradę.
Chyba że jest jeszcze jakaś inna możliwość zrobienia tego połączenia. Gdyby dało się zdalnie po wi-fi (miracast) to byłoby jeszcze lepiej jednak urządzenia które przetestowałem dają możliwość tylko klonowania obrazu a nie jego rozszerzenia.
Najprostszym rozwiązaniem będzie stacja dokująca i tak jak Pan pisał – podpięcie jednego monitora do HDMI w laptopie, a projektora do złącza w stacji. Niestety większość opcji do przesyłania obrazu bez kabli oferuje wyłącznie klonowanie obrazu.
Bardzo dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Niestety chyba się okazuje że w moim laptopie nie da się przez USB-C wyciągnąć obrazu 🙁
Chyba że coś gdzieś jest zablokowane ale przeszukałem wszystko i nie potrafię tego zrobić….
Witam, mam podobny problem, próbuje podłączyć monitor do Matebooka D14 przez złącze USB C via hub Green Cell AK50 i dalej kabel HDMI ale nic z tego nie wychodzi. Czy to wina ustawień komputera cz może huba
Matebook D14 – po prostu nie obsługuje wideo i z tego co tu piszą (tabela) wychodzi USB tylko 2.0
4K@30Hz nie polecam, animacje okien, stron internetowych i nawet kursor myszki skacze po ekranie. Daje to wrażenie, jakby twój komputer postarzał się nagle o 10 lat. Dla rozdzielczości UHD tylko HDMI 2.0+ czyli 4K@60Hz. Czy macie adaptery z portem HDMI 2.0?
Arku, skontaktuj się z doradcami x-kom, którzy dobiorą dostępne stacje dokujące do możliwości Twojego laptopa.
Cześć,
mam pytania dotyczące gniazda USB-C. Dwa warianty użycia huba:
1. Tablet Samsung s5e – czy gniazdo USB-C można użyć do ładowania tabletu z zewnętrznej ładowarki? Mam też kabel USB-CDisplayPort, gdy podłączę bezpośrednio do gniazda USB-C w tablecie mogę wyświetlać obraz na monitorze bez użycia huba. A co gdybym do tabletu podłączył hub i do tego gniazda USB-C w hubie podłączył ten kabel? Zadziała? Czy byłaby wtedy możliwość podłączenia dwóch monitorów?
2. Laptop HP z jednym gniazdem USB-C (DisplayPort). Przez to gniazdo mogę powyższym kablem podłączyć zewnętrzny monitor (drugi mogę podłączyć przez HDMI). Jeżeli podłączę huba do USB-C to czy tak jak w punkcie 1 to czy do USB-C huba będę mógł podłączyć zewnętrzny monitor? Czyli czy będę mógł podłączyć do laptopa w sumie 3 monitory (jeden przez HDMI w laptopie i dwa przez huba)?
Jaki jest charakter tego gniazda USB-C w hubie? Czy tylko służy do ładowania innych urządzeń czy może też przyjąć energię z ładowarki i ładować urządzenie do którego podłączone kabelkiem lub też puszczać dalej strumiem danych otrzymywany kabelkiem?
Linia USB-C – HDMI działa tutaj jako jednokierunkowy adapter sygnału DisplayPort (z portu USB-C) do HDMI. Aby wykorzystać go z tabletem, sam tablet musi mieć złącze zgodnie z DisplayPort.
Port USB-C w HUBie może działać jak zwykły port USB-C, jednak całkowita moc ładowania będzie rozłożona na wszystkie urządzenia połączone do HUBa.
Przeczytałem tę odpowiedź kilka razy i chyba jej nie rozumiem. Spróbuję więc jeszcze raz opisać moje wątpliwości:
1. Tablet Samsung s5e: port USB-C w tablecie ma złącze zgodne z DisplayPort, bo jak napisałem bezpośrednie połączenie tabletu z monitorem kablem USB-C/DisplayPort działa. Ponieważ hub zajmuje jedyne łącze w tablecie to moje pytanie to czy mogę podłączyć zewnętrzny zasilacz do portu USB-C huba i w ten sposób zasilać tablet, oraz drugie pytanie, czy do tego portu USB-C w hubie zamiast zasilacza mogę podłączyć wspomniany kabel USB-C/DisplayPort i podłączyć drugi monitor do tabletu?
2. Laptop z pojedynczym złączem USB-C zgodnym z DisplayPort: tu interesuje czy mogę podłączyć do portu USB-C w hubie wspomniany kabel USB-C/DisplayPort i podłączyć poprzez hub dwa monitory (drugi przez łącze HDMI w hubie) i dodatkowo trzeci monitor poprzez łącze HDMI w laptopie?