Sprawdzam HUB USB-C Silver Monkey. Recenzja dla Windows i macOS

W ultrabookach najlepsze jest to, że są lekkie, cienkie i można z nimi wygodnie podróżować. Mniej przyjemnie robi się, gdy chcemy podłączyć dodatkowe urządzenia np. dysk zewnętrzny lub monitor. Wtedy pozostaje liczyć na pomoc „przejściówki”. Sprawdzam, jak w tej roli spisuje się HUB USB-C pd Silver Monkey. Zapraszam do recenzji.

Odkrywam HUB USB-C Silver Monkey

Zabierając laptopa do domu, w delegację lub na spotkanie zawsze chcę szybko i wygodnie spakować urządzenie do torby.  Istnieje wiele sposobów ułatwiających codzienną pracę i do takich należy stacją dokująca, replikatory lub adapter portów USB – w moim przypadku HUB USB-C Silver Monkey. Wtedy wystarczy odłączyć tylko jeden kabel i można zabrać urządzenie ze sobą.

Replikator portów a może mała stacja dokująca? 

Jeszcze kilka lat temu stacje dokujące wymagały specjalnego – dedykowanego złącza w laptopie. Pojawienie się interfejsu USB-C zmieniło sytuację. To rozwiązania pozwala jednocześnie ładować urządzenie, podłączyć dodatkowy ekran, dodatkowe peryferia bądź dyski. W tej chwili wszystko zrobimy za pomocą jednego kabla z adapterem wyposażonym w odpowiednie porty. Testowany HUB USB-C Silver Monkey ma ich naprawdę wiele. 

matebook d14 i hub usb-c z power delivery

Kompaktowe rozwiązanie dla każdego?

Na co dzień w pracy używam widocznego na powyższym zdjęciu notebooka Huawei Matebook D14. Do dyspozycji mam w nim złącze HDMI, dwa porty USB i jeden USB-C służący do ładowania. Nie spodziewałem się, jak wielką różnicę zrobi, czy rano podłączam do niego jedną, czy cztery wtyczki.

Myliłem się, myśląc, że nie jestem najlepszym kandydatem na testera produktu. HUB jest dobry nie tylko dla osób korzystającej z nowych Macbook Apple, gdzie do dyspozycji jest jedynie USB-C. Sprawdzi się też, gdy nie chcemy każdego dnia podłączać kilkunastu kabli do laptopa. Przejdźmy do konkretów.

Lekki i przenośny HUB USB-C z Power Delivery

Testowany HUB jest prostym i bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób mających laptop ze złączem USB-C służącym do ładowania. Jeśli nie jesteście pewni, czy macie odpowiedni sprzęt – zweryfikujcie temat z Doradcą, który podpowie, co będzie najlepsze dla waszych potrzeb.

Powiedzmy, że unboxing

Tutaj nie będą się rozpisywać, tylko pokażę na paru zdjęciach, jak wygląda opakowanie i HUB, który znajdziemy w środku. Na pudełku widnieją niezbędne informacje o rodzaju urządzenia, dostępnych portach, sposobie działania i certyfikatach:

Solidne wykonanie przykuwające oko

HUB USB-C jest wykonany z aluminium oraz wstawek z tworzywa sztucznego. Minimalistyczny design uzupełnia znajdujące się w centralnej części logo producenta. Kolor określiłbym jako dobrze znany odcień Space Grey urządzeń Apple. Waży niespełna 120 gramów, a całość ma około 26 centymetrów – część z portami 12 i kabel 14 centymetrów.

Jakie porty ma HUB USB-C Silver Monkey?

– złącze USB-C wyposażonego w technologię Power Delivery za pomocą której możemy ładować laptop
– trzy porty USB 3.0 5 Gbps
– wyjście HDMI 4K 30 kl./s  

Plug and Play, czyli aby pracować, wystarczy podłączyć

Korzystanie z urządzenia nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania ani jakiejkolwiek konfiguracji. Laptop natychmiast wykrywa urządzenie i aby rozpocząć korzystanie, wystarczy podłączyć HUB do portu USB-C.

Współpracuje z Windows

Jak wspomniałem, w moim przypadku – adapter – testowałem z Huawei Matebook D14. Blisko miesiąc korzystania przełożył się na niezliczoną liczbę podłączeń i podpiętych peryferii. Za każdym razem uruchamiał się błyskawicznie i bez jakichkolwiek utrudnień.

HUB USB-C kompatybilny z macOS

Wiedząc, że z brakiem odpowiedniej liczby portów borykają się również użytkownicy Apple. O pomoc poprosiłem Łukasza, który prywatnie korzysta z Macbook Air 2018. Tutaj również nie napotkaliśmy trudności z działaniem, ładowaniem lub wykrywaniem podłączonych urządzeń. 

hub usb-c dla macos Apple

Smart rozwiązanie, czyli jak poprawić komfort pracy

Przemyślany zakup przekłada się też na wygodę pracy. Każdy użytkownik potrzebuje innego rozwiązania. HUB Silver Monkey w trafił w moje oczekiwania i rozwiązał problem bałaganu w kablach na biurku.

Cicho, jak makiem zasiał

W środku nie ma ruchomych mechanizmów mogących zakłócić spokój, a HUB do pracy wykorzystuje chłodzenie pasywne. Jeśli ktoś podobnie jak ja – lubicie ciszę podczas pracy. Wybór tego modelu będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak wypadają temperatury?

Otrzymane wyniki są moim zdaniem bardzo dobre. Urządzenie podczas pracy robi się co najwyżej ciepłe. Podczas pomiaru temperatura otoczenia wynosiła 26 stopni. Adaptera z podłączonym monitorem oraz trzema urządzeniami w portach USB osiągnął 30.3° Celsjusza. Kiedy dołożyłem tego korzystanie z Power Delivery (ładowanie laptopa)– temperatura zgodnie z oczekiwania wzrosła o niespełna 6° Celsjusza.

Porządek na biurku to podstawa

Przed rozpoczęciem pracy wiele osób poświęca czas na uporządkowanie otoczenia. Dopiero odpowiedni ZEN pozwala w pełni oddać się codziennym obowiązkom. HUB USB-C pozwala w łatwy sposób zapanować nad chaosem kabli, które każdego dnia trzeba przeciągać, układać, aby podłączyć do laptopa. Mając adapter, wystarczy jeden kabel. Dzięki temu porządek na biurku zostaje na dłużej.

Nawet trzy urządzenia USB 3.0

HUB posiada trzy porty USB 3.0, czyli takie pozwalające na szybką transmisję danych z prędkością do 5 Gbps. Wszystkie są też kompatybilne wstecznie z USB 2.0 i bezproblemowo skorzystamy ze starszej generacji pendriva lub innego urządzenia. Wszystkie złącza znajdują się obok siebie i jeśli musiałem podłączyć obok siebie „grubsze” urządzenia, robiło się trochę ciasno. Na szczęście wszystko udało się ze sobą pogodzić.

rozmieszczenie portów hub usb-c silver monkey

Transfer danych jest w porządku   

Kiedy podłączyłem do adaptera dysk zewnętrzny, aby zgrać zdjęcia (skompresowany plik ważący ok. 2 GB) – transfer był porównywalny do wyników osiąganych przy bezpośrednim podłączeniu do laptopa.

A co jeśli potrzebujemy RJ-45?

Dla osób potrzebujących do pracy Internet podłączony kablem, brak złącza Ethernet może być minusem. W tej sytuacji można dokupić przejściówkę do USB lub wybrać HUB z dodatkowymi portami. Oba rozwiązania to większa inwestycja. Pierwsza będzie korzystniejsza, jeśli chcemy zachować niewielkie rozmiary adaptera. W drugim przypadku musimy liczyć się z większą wagą i gabarytami. Nie wszystkie obsługują też Power Delivery i mogą zawsze wymagać dodatkowego zasilania. Zawsze zostaje też możliwość korzystania z Wi-Fi lub modem USB.    

Dodatkowy ekran

Po podłączeniu adaptera, poza ekranem notebooka, możemy korzystać też z dodatkowego monitora lub projektora. W tym celu do korzystam ze złącza HDMI.

Najwyższa jakość obrazu

HUB Silver Monkey sprawdzi się też na biurkach osób wymagających. Przesyłany obraz jest najwyższej jakości i maksymalna rozdzielczość wynosi 3840×2160 pikseli w 30 kl./s, czyli 4K. Oczywiście możemy podłączyć monitor mniejszego formatu tj. 2K lub lub tak jak w moim przypadku – FullHD. Widziany na wcześniejszym nagraniu i poniższym zdjęciu jest monitor Dell U2414H

stanowisko pracy z hub usb-c silver monkey monitor dell notebook huawei matebook d14

Technologia Power Delivery – ładowanie laptopa  

W sprzedaży jest coraz więcej laptopów, które naładujemy przy użyciu portu USB-C. Testowany HUB posiada funkcję Power Delivery. Oznacza to, że ładowarki nie musimy podpinać bezpośrednio do laptopa, tylko możemy wykorzystać HUB i znajdujące się w nim złącze USB-C.

Czas ładowania

Korzystanie z tego rozwiązania nie wydłuża czasu ładowania. Podczas testów korzystałem z ładowarki o mocy 65W.  Warto też wspomnieć, że jeśli jednoczesne korzystamy z podłączonego monitora oraz np. trzech urządzeń USB nie wywołuje żadnych zakłóceń.

Certyfikat CE oraz RoHS

Poza opisanymi standardami USB 3.0, USB C, HDMI, oraz Power Delivery. HUB posiada wymagane przez prawo certyfikaty CE oraz RoHS. Bez nich nie mógłby zostać dopuszczony do sprzedaży, świadczą też o bezpieczeństwie użytkowania.

HUB USB-C Silver Monkey – ocena

W życiu trzeba wszystko ułatwiać tak bardzo, jak tylko się da. HUB USB-C od Silver Monkey nadaje się do tego idealnie. Działa niezawodnie (nie odnotowałem żadnych problemów) i bardzo dobrze prezentuje się na biurku. Tak jak wspomniałem, powinien spełnić oczekiwania każdego posiadacza ultrabooka ze złączem USB-C i moim zdaniem warto go mieć. Patrząc na opłacalność, sprawdzałem oferty konkurencyjnych marek i w tej cenie nie znalazłem lepszej propozycji.

podręczny hub usb-c silver monkey i duża liczba portów

Minusy

Zalety