Kiedy powstał Minecraft oraz kto jest jego twórcą? Historia kwadratowego świata

Minecraft to fenomen. Kwadratowy świat gry studia Mojang kojarzą praktycznie wszyscy gracze. Choć największą popularnością cieszył się kilka lat temu, liczba aktywnych graczy wciąż jest ogromna. Kto stworzył ten popularny świat? Jak przedstawia się historia gry? Poznaj opowieść o grze Minecraft.

Co to jest Minecraft?

Minecraft to trójwymiarowa gra komputerowa, z gatunku survival. Charakterystyczną cechą tej produkcji jest otaczający gracza świat, którego wszystkie elementy zbudowane są z sześcianów. Pomimo dość prostej warstwy wizualnej gra nie jest kierowana tylko do najmłodszych. Każda osoba rozpoczynająca rozgrywkę otrzymuje do dyspozycji dwa tryby gry survival i creative.

Tryb survivalowy stworzony jest dla graczy, którzy chcą przeżyć prawdziwą przygodę. Podczas wirtualnej wycieczki po świecie gry czeka na nas wiele wyzwań, musimy zapewnić naszej postaci materiały budowlane i żywność, by stanąć do walki z zagrożeniem, które pojawia się, gdy tylko zajdzie słońce. Zombie, szkielety, pająki to tylko niektóre z nich.

Minecraft górka postacie

W trybie kreatywnym każdy gracz może modyfikować zasady gry, dostosowując je pod swoje potrzeby. Szybkie niszczenie bloków, nieśmiertelność czy nieograniczone materiały budowlane, te elementy pomogą rozwinąć kreatywność wirtualnego twórcy. Tryb kreatywny jest również świetnym rozwiązaniem, aby zapewnić rozrywkę dziecku, dzięki możliwości wyłączenia przeciwników.

Pozornie prosta rozgrywka ma również swoje wartości edukacyjne. W świecie Minecraft można zbudować praktycznie wszystko. Trzeba tylko wiedzieć, jak coś działa i jak jest zbudowane. Gra uwzględnia również prawa natury i fizyki, dzięki czemu jej edukacyjny moduł Minecraft Education Edition może zostać wykorzystany w szkołach.

Minecraft to nie tylko programowanie. Czego jeszcze uczą wirtualne klocki? 

Gracz Minecrafta
Źródło: pexels.com

Kiedy powstał Minecraft?

Pierwsza edycja gry Minecraft, nazwana Java Edition, została stworzona na początku maja 2009 roku. Gra została pierwotnie udostępniona publicznie 17 maja na forum TIGSource, przeznaczonym dla niezależnych twórców gier. Jednak pierwsze opinie na jej temat nie były zbyt pozytywne. Konieczny był dalszy rozwój.

30 czerwca 2010 roku, została wydana wersja Alpha. Od tego czasu świat gry zaczął nabierać prędkości. Dodano nowe przedmioty, bloki, moby, zasoby, mechanikę gry – oraz uwielbiany przez graczy tryb przetrwania. 30 grudnia Minecraft wszedł w fazę beta. Prace nad pełną wersją gry wciąż trwały. 

Minecraft domek

Pełna wersja gry Minecraft została wydana 18 listopada 2011 roku i odniosła natychmiastowy sukces. Od tego czasu Minecraft tak naprawdę zmierzał w jedną stronę. I była to droga na szczyt. W ciągu następnych lat pojawiło się kilka nowych wydań i aktualizacji. Pomimo tego, że od premiery minęło już prawie 10 lat, gra nie traci na swojej popularności.

Dzięki ciągłemu wsparciu zarówno producenta, jak i licznych grup moderskich pomimo upływu czasu gra wciąż wygląda na swój sposób pięknie. W ostatnim czasie Minecraft otrzymał wsparcie ray tracingu, co wywróciło wygląd gry do góry nogami.

Minecraft widok z balkon u

Kto stworzył kwadratowy świat Minecrafta?

Minecraft jest pomysłem szwedzkiego programisty Markusa „Notcha” Perssona. Persson nigdy nie skończył szkoły średniej, ale już w wieku 18 lat pracował jako programista. Kariera Markusa rozwijała się w błyskawicznym tempie, już w 2004 roku wylądował w Midasplayer, później znanym jako King.com, firmie znanej z tak bardzo popularnych tytułów, jak Candy Crush.

W 2009 roku Persson opuścił Midasplayer dla jAlbumu i zaczął spędzać cały swój wolny czas na tworzeniu. Przed skupieniem się na Minecrafcie, Notch opracował kilka prototypów, inspirowanych popularnymi wówczas grami. Wśród prototypów znalazły się RubyDung, gra polegająca na budowaniu bazy oraz Infiniminer, oparta na blokach gra górnicza.

Minecraft biom zimowy

Pierwsza wersja gry Minecraft, została stworzona przez Notcha w weekend na początku maja 2009 roku. Widząc jak szybko, gra zyskuje na popularności, Notch rzucił swoją codzienną pracę, aby skupić się wyłącznie na nowym projekcie. Za pieniądze zarobione na grze założył legendarną już firmę gier wideo Mojang, wraz ze swoimi poprzednimi kolegami Carlem Mannehem i Jakobem Porserem.

Aby skupić się na kierunku gry i przejąć bardziej ogólne prowadzenie, Notch ustąpił ze stanowiska głównego projektanta i zatrudnił Jensa „Jeba” Bergenstena, który przejął pełną kreatywną kontrolę nad grą. Wraz ze wzrostem bazy graczy rosła firma Mojang. Zawarcie umów z większą liczbą partnerów i programistów było koniecznością, aby wspierać i przesuwać granice stale rosnącego Minecrafta.

Po sukcesie i odcisku Minecrafta w sercach tak wielu graczy Mojang i własność intelektualna Minecrafta zostały kupione przez Microsoft w 2017 roku za prawie rekordową kwotę. Zasugerował to sam Notch na Twitterze, szukając korporacji, która kupiłaby jego akcje. 

Minecraft RTX ON screenshot

Dlaczego Minecraft odniósł sukces?

Od samego początku Minecraft oferował olbrzymią zawartość. Różne tryby, multiplayer, personalizacja postaci gracza oraz przede wszystkim możliwość zaimplementowania modów. Zobacz przewodnik po najciekawszych modyfikacjach MC w 2021 roku. Dodatkowym elementem, który przyczynił się do sukcesu gry, jest prostota.

WSAD + lewy i prawy przycisk myszy. To wszystko! Stawiasz klocek, stawiasz klocek i… stawiasz klocek. Dzięki temu gra biła rekordy popularności na platformie YouTube. O grze dowiadywało się coraz więcej graczy oraz tworzyły się nowe społeczności. I choć największy boom na Minecrafta już dawno minął, to nawet teraz istnieją kanały skupiające się tylko na tej produkcji.