Apple Watch 6 i Watch SE — premiera smartwatchy

Apple Watch 6 i Watch SE nie mają żadnych tajemnic. Gigant z Cupertino pochwalił się nowymi modelami smartwatchy. Design nie wprowadza zmian, ale pojawiają się nowe funkcjonalności, które w jeszcze większym stopniu niż dotychczas, pozwolą zadbać o zdrowie. Przedsprzedaż rozpoczyna się dziś (15 września), a dostawy zamówień od 18 września. W artykule zebrałem wszystkie najważniejsze informacje na ich temat.

Nowy smartwatch Apple Watch 6 oraz Watch SE

Gwiazdą dzisiejszej konferencji (tj. 15 września) zgodnie z oczekiwaniami miał być iPhone 12, ale show zostało skradzione przez zapowiedź nowych smartwatchy: Apple Watch 6 oraz Watch SE.

kolory apple watch 6

Wygląd i specyfikacja Apple Watch 6

Choć plotki o okrągłym smartwatchu pojawiają się coraz częściej, to w tym roku Apple kolejny raz stawia na klasykę pod postacią kwadratu. Watch 6 jest dostępny w dwóch wariantach, mniejszy model posiada kopertę o przekątnej: 40 mm, natomiast większy 44 mm. Serce Watch 6 ma stanowić zoptymalizowany pod kątem smartwatcha procesor A13 Bionic znany z iPhone 11 Pro.

Ulepszony wyświetlacz Always-On Retina zapewni też ciągły dostęp do wyświetlanych informacji na tarczy zegarka. Nowy Apple Watch 6 jest dostępny w pięciu kolorach — standardowo w — szarym, srebrnym, złotym, ale też w nowym: granatowym i czerwonym, określanym jako Product RED.

Apple Watch Series 6

Monitorowanie poziomu tlenu we krwi — Apple Watch

Nowy Apple Watch pozwala nie tylko na monitorowanie EKG, ale też kontroluje poziom tlenu we krwi. Aby to osiągnąć, Apple przeprojektowało tył urządzenia i umieściło tam grupy diod LED oraz cztery fotodiody.

Diody LED — zielone, czerwone i podczerwone — oświetlają naczynia krwionośne, natomiast fotodiody mierzą ilość odbitego światła. Później jest już tylko matematyka, za sprawą zaawansowanych algorytmów obliczany jest kolor krwi, a co za tym idzie ilość obecnego w niej tlenu. Pomiar ma być dokonywany w zaledwie 15 sekund.

Jeśli ten spadnie poniżej normy, smartwatch wyśle powiadomienie o konieczności ruchu (w razie spoczynku) lub odpoczynku (w trakcie treningu). Czujnik VO2Max ma pozwalać też na wcześniejsze wykrywanie chorób tj. COVID-19, zanim pojawią się pierwsze zewnętrzne objawy. Korzyści z czujnika mają zyskać też osoby chorujące np. na Astmę.

Apple Watch 6 kupisz w sklepie x-kom

apple watch 6 spód

Wygląd i specyfikacja Apple Watch SE

W przeciekach na temat konferencji bardzo często pojawiała się informacja na temat budżetowego Smartwatcha. Tak się jednak nie stało, najtańszym zegarkiem Apple po dzisiejszej konferencji wciąż zostaje Apple Watch 3. Natomiast SE staje się modelem pośrednim między Watch 3 i Watch 6.

Największa różnica w porównaniu do nowego flagowego zegarka to brak funkcji EKG oraz czujnika VO2Max odpowiadającego za aktywny pomiar tlenu we krwi. Pozostałe podzespoły Watch SE pochodzą z Apple Watch 5, dzięki czemu jest on ponad dwukrotnie wydajniejszy niż Apple Watch 3.

Apple Watch SE kupisz w sklepie x-kom

apple watch

WatchOS 7 — co nowego?

Najnowsza wersja oprogramowania przeznaczona dla zegarków Apple oferuje:

  • Unowocześnioną tarczę, które wyczuje, czego potrzebujesz w danej chwili. Wszystko za sprawą śledzenia zachowań i nauki, z czego i w jakich okolicznościach korzystamy.
  • Śledzenie i monitorowanie snu, dzięki czemu można stworzyć harmonogram i wypracować odpowiednie nawyki. Dzięki temu uda się wycisnąć ze snu maksimum odpoczynku.
  • Kładąc się spać, zegarek automatycznie aktywuje tryb „Nie przeszkadzać”.
  • Nowe tarcze i większe możliwości personalizowania, które później można udostępniać — nie tylko bliskim, ale też w Internecie. Taka funkcjonalność pozwala też analogiczne pobierać najciekawsze tarcze z sieci.
  • Automatyczną funkcję kontrolującą czas mycia rąk.

Powyższe aktualizacje będą też dostępne na Apple Watch 3, 4, 5, 6 i SE. W przypadku funkcjonalności opisanych we wcześniejszej części artykułu tj. pomiar poziomu tlenu we krwi znajdą się one wyłącznie w Apple Watch 6.

Kiedy będzie dostępna aktualizacja?

Aktualizację nowego oprogramowania będzie można pobrać od 16.09.2020.

Cena Apple Watch 6 i Watch SE — gdzie kupić?

Podobnie jak ubiegłoroczny Apple Watch 5, nowy model z GPS został wyceniony na 1899,00 zł, natomiast wersja z GPS+ (obsługująca eSIM) kosztuje 2349,00 zł. W przypadku wersji SE ceny zaczynają się od 1299,00 zł, a Apple Watch 3 od 999,00 zł.

Wszystkie modele Apple Watch kupisz w sklepie x-kom