Dwa w jednym. Test i recenzja znakomitego monitoro-telewizora LG OLED42C2

Kontynuujemy testy najnowszych telewizorów. Tym razem na warsztat wzięliśmy 42-calowy model z serii C2. Powiem bez ogródek, że jest to mój murowany kandydat na najlepszy telewizor do gier w roku 2022. Czy aby jednak nie ma w nim jakichś niemiłych niespodzianek? Przeczytajcie recenzję poniżej, to się dowiecie.

LG OLED42C21LA (dalej dla uproszczenia zwany 42C2) jest telewizorem OLED z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu webOS 7.1.0-63 (mullet-maria) oraz oprogramowania w wersji 03.11.35. Testowany egzemplarz telewizora wyprodukowano w maju 2022 roku, a fabrycznie nowa sztuka pochodziła ze sklepu x-kom.

nalepka znamionowa telewizora LG OLED42C2

Design

LG 42C2 jest podobny do większego, 48-calowego modelu z tej samej serii C2. Podobny, ale nie taki sam – od razu widać, że zamiast podstawy mamy parę nóżek. Oto widok z góry…

Źródło: LG

…oraz z boku:

Źródło: LG

Poniżej podsumowanie najważniejszych cech konstrukcji telewizora:

  • tylna ścianka: plastik,
  • pokrywa elektroniki: plastik,
  • ramka wokół ekranu: metal,
  • szerokość ramku: 0,5 mm,
  • nóżki: plastik (PC+GF),
  • rozstaw nóżek: 713 mm,
  • prześwit: 38 mm,
  • gniazda: po lewej stronie,
  • kabel sieciowy: nieodłączany,
  • pilot 1: plastikowy, z kursorem (“magiczny”), bez podświetlenia, MR22GN,
  • pilot 2: brak.
plastiki do LG OLED42C2

Do wykonania i wykończenia LG 42C2 nie mam istotnych zastrzeżeń, no może tylko do łatwo palcującego się i błyszczącego czarnego plastiku w pilocie. Pozostałe uwagi:

  • pokrywa elektronik jest inna niż we wcześniejszych OLED-ach tej marki – zakrywa niemal całą tylną ściankę telewizora;
  • kabel zasilania nadal jest nieodłączalny, o czym powinni pamiętać użytkownicy zamierzający powiesić telewizor na ścianie (zwłaszcza gdy już mają w niej podprowadzone kable).

Jakość obrazu LG 42C2

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz OLED typu RGBW (WOLED) pochodzący od LG Display.

Pomiary wykazały, że podobnie jak w modelu 48-calowym, jest to wyświetlacz tradycyjny, a nie najnowsza wersja EX (Evo). Nowe wyświetlacze znajdziemy w modelach z ekranami o przekątnej 55 cali i większych.

Kolory

W bliskim wzorca trybie filmmaker (6536K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł zaledwie 1,3, czyli poniżej progu postrzegalności (3,0).

Także diagram chromatyczności wypadł znakomicie, z wyjątkiem magenty i jej odcieni lekko przesuniętych w stronę barwy niebieskiej.

Degradacja barw pod kątem była doprawdy niewielka. Na barwie czerwonej gołym okiem nie było widać żadnych zmian…

plansza nasyconej w 75% czerwieni widziana pod kątem

…ale na czystej bieli dała się zauważyć zmiana odcienia w stronę zieleni.

plansza w białym kolorze sfotografowana pod kątem
Zdjęcie zrobione zaraz po instalacji, jeszcze przed zdjęciem folii ochronnej – w dolnych rogach ekranu widać specjalnie oznaczone miejsca, od których producent zaleca rozpoczęcie procesu usunięcia folii.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 97% (1 p.p. mniej niż w 48C2), co potwierdza możliwość wyświetlania szerokiej palety.

Średni błąd nie był wysoki (4,7) i wynikał głównie ze zbyt małej luminancji (jasności), a w mniejszym stopniu z przekłamań odcienia czy nasycenia.

Czerń i kontrast

Test modelu 42C2 przeprowadziłem kilka dni po teście 48C2 i muszę przyznać, że nie zauważyłem żadnych istotnych różnic pomiędzy tymi modelami w zakresie czerni i kontrastu. Nie dostrzegłem też żadnych istotnych wad, ani też mankamentów, których dokuczliwość wykraczałaby poza te już dostrzeżone w trakcie testowania 48C2.

Zgodnie z oczekiwaniami LG 42C2 pokazał obrazy wysokiej klasy:

Krótko mówiąc, 42C2 prezentuje jakość typową dla dobrej klasy paneli WOLED A.D. 2022.

HDR

W trybie filmmaker (HDR) na planszy 10% maksymalna luminancja na początku trzyminutowego pomiaru wyniosła 666 cd/m^2 (48C2: 681 cd/m^2). Oznacza to, że była pomijalnie niższa niż w 48C2.

Podobnie jak w innych WOLED-ach maksymalne wartości jasności osiągane są wtedy, gdy telewizor wyświetla jasne obrazy na ułamku powierzchni ekranu. Z kolei jeśli wyświetlimy białą planszę na całej powierzchni ekranu, luminancja gwałtownie spada – w przypadku 42C2 aż do 116 cd/m^2 (48C2: 114 cd/m^2). Jak widać, różnice są praktycznie żadne.

ŹródłoL LG

Odwzorowanie ruchu

Można zakładać a priori, że w tym obszarze również nie powinno być istotnych, czy nawet żadnych różnić. I muszę Wam powiedzieć, że rzeczywiście tak było.

Co prawda 42C2 pokazał 600, a nie 650 linii (TVL) na planszy kontrolnej, ale jest to wynik w granicach błędu. Inną cechą, którą 42C2 dzielił z 48C2 była okrojona w stosunku do modeli z roku 2021 funkcja OLED Motion.

płynność obrazu LG OLED42c2

Więcej o tej dość zaskakującej zmianie w recenzji modelu 48C2.

W ogólnym rozrachunku jakość reprodukcji ruchu przez 42C2 oceniam tak samo wysoko jak w 48C2.

Jakość dźwięku

LG 42C2 posiada dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu…

głośniki telewizora LG OLED42C2

…w związku z czym brzmienie jest podobne do tego z 48C2. Podobne, lecz nie takie samo, bowiem brak metalowej „płozy”, która w 48C2 funkcjonowała jak reflektor, odbijając falę dźwiękową w stronę użytkownika i poprawiając reprodukcję dźwięku.

Podobnie jak w innych OLED-ach do dyspozycji mamy aż siedem trybów dźwięku, począwszy od trybu dźwięk AI do optymalizacja gry. W trybie muzyka brzmienie jest przesadnie przebasowione z niemalże jednonutowym basem. Moim zdaniem na dłuższą metę lepszy jest już tryb standardowy, którego bas jest zestrojony rozsądniej i dobrze podkreśla wyższe rejestry. Pomimo tego nie da się nie zauważyć, że niskim tonom brakuje rozciągnięcia i artykulacji. Tryb czysty głos pro jest moim zdaniem nieco zbyt chudy i sztucznie uprzestrzenniony. W sumie telewizor nadaje się dobrze do wiadomości i programów publicystycznych, ale do muzyki moim zdaniem niestety nie.

Funkcje smart telewizora LG 42C2

W trakcie testu telewizor działał w zasadzie tak samo jak 48C2 i podobnie jak w większym modelu dało się zauważyć szybsze i płynniejsze działanie nowego systemu webOS. Jedyną różnicą była aplikacja Disney+, która pojawiła się po premierze tego serwisu w Polsce. W związku z tym poniżej przedstawiam zaktualizowaną listę serwisów VoD dostępnych w 42C2 w dniu zakończenia testu.

Jak widać, jest znakomicie. A oto serwisy do strumieniowania muzyki:

Obsługa plików multimedialnych była identyczna jak w 48C2.

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.1
  • HDMI 2 – 2.1 eARC
  • HDMI 3 – 2.1
  • HDMI 4 – 2.1
  • USB – 3
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

W przeciwieństwie do 48C2 w 42C2 złącza są dostępne tylko z lewego boku i brak złącz dostępnych od spodu:

A oto fragment elektronicznej wizytówki telewizora (EDID).

Jak widać, wszystkie złącza HDMI 2.1 mają pełną przepustowość 48Gb/s.

Najnowsza konsola Xbox tak oto oceniła gotowość LG 42C2 do współpracy:

I jeszcze jedna ważna informacja:

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – OLED
  • przekątna (cale) – 42
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – niemierzalny
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 1,3
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 97
  • input lag (ms) – 12,8
 

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
Ponieważ w testowanym egzemplarzu 42C2 nie zastosowano najnowszego panelu OLED EX (tzw. WBE), z powyższego zdjęcia usunęliśmy napis Evo, aby nie wprowadzać Czytelników w błąd. Przypomnę, że panele EX (Evo) są aktualnie dostępne od rozmiaru 55 cali w górę. Niewykluczone, że za jakiś czas trafią również i do mniejszych modeli. Przy okazji wyjaśniam, że "Evo" to określenie zarezerwowane tylko i wyłącznie dla OLED-ów firmy LG. Z kolei "EX" to określenie stosowane przez producenta paneli firmę LG Display, która pozwala niektórym odbiorcom tychże paneli na stosowanie tejże nazwy EX. W związku z tym termin "Evo" znajdziemy tylko przy OLED-ach od LG Electronics, podczas gdy EX także w OLED-ach takich marek jak np. Philips. Oczywiście zarówno Evo, jak i EX dotyczą tych samych paneli OLED najnowszej generacji, w których zastosowano m.in. deuter.

Podsumowanie

Tym razem powiem krótko: jeszcze nigdy w historii telewizorów tak wysoka jakość obrazu nie była dostępna na tak małym ekranie. Gorąco zatem polecam LG 42C2: i do gier, i do filmów i do wszelkich innych zastosowań. To prawdziwie uniwersalny, mały „gigant” jakości obrazu.

Minusy

Plusy

plakietka geeXtra produkt - złota gwiazdka w białej otoczce na złotym tle, pod spodem napis geextra produkt i logotyp portalu geex

Przydatność telewizora

Telewizja: 9/10

Kino domowe: 9/10
Sport: 8/10
Gry: 8/10

LG OLED42C2 czeka w ofercie x-komu