…w związku z czym brzmienie jest podobne do tego z 48C2. Podobne, lecz nie takie samo, bowiem brak metalowej „płozy”, która w 48C2 funkcjonowała jak reflektor, odbijając falę dźwiękową w stronę użytkownika i poprawiając reprodukcję dźwięku.
Podobnie jak w innych OLED-ach do dyspozycji mamy aż siedem trybów dźwięku, począwszy od trybu dźwięk AI do optymalizacja gry. W trybie muzyka brzmienie jest przesadnie przebasowione z niemalże jednonutowym basem. Moim zdaniem na dłuższą metę lepszy jest już tryb standardowy, którego bas jest zestrojony rozsądniej i dobrze podkreśla wyższe rejestry. Pomimo tego nie da się nie zauważyć, że niskim tonom brakuje rozciągnięcia i artykulacji. Tryb czysty głos pro jest moim zdaniem nieco zbyt chudy i sztucznie uprzestrzenniony. W sumie telewizor nadaje się dobrze do wiadomości i programów publicystycznych, ale do muzyki moim zdaniem niestety nie.
Witam.
Wziąłem na tapet dwa telewizory:
Sony KD-43X89J
Philips 43PUS8807/12.
I tu moje pytanie. Który z tych tv jest lepszy zarówno teoretycznie, jak i bardziej praktycznie? Moim celem jest wydobycie potencjału z konsoli Xbox Series X, ale telewizja (czy to internetowa czy to zwykła) też będzie normalnie oglądana.
Pozdrawiam.
Jeszcze nie testowaliśmy tych dwóch modeli, więc będzie nam trudno powiedzieć, który będzie lepszy. Sam test funkcji serii PUS8807 znajdziesz już na innym portalu, ale jedynie dla matrycy o większym rozmiarze.
Sprawdzimy, że uda nam się przetestować, któryś z wymienionych przez Ciebie modeli.
geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-sony-43x80j/
Wszystko byloby Ok gdyby nie ta z cena z tylnej czesci ciala. Wystarczy porownac chocby do 48C1.
Jeżeli chodzi o ”wydobycie pełnego potencjału”, rozumiem, że Pański wymóg obejmuje możliwość poprawnego wyświetlenia pełnego 4K przy 120Hz. Otóż ww. Sony nie będzie niestety w stanie tego zrobić i zredukuje rozdzielczość pionową przy 120Hz. Co do Philipsa, to go jeszcze nie testowałem więc nie będę się wypowiadał. Jeżeli nawet ten Philips ma matrycę VA jak Sony, a nie np. IPS czy ADS, to jest wielce prawdopodobne, że wykorzystuje procesor Mediateka, który zarówno w Sony jak i w Philipsach z ubiegłego roku był chyba głównym powodem ww. redukcji rozdzielczości. Ale, jak już wspomniałem, Philips to nowy model, którego nie testowałem, a więc, czysto teoretycznie, inżynierowie mogli rozwiązać problem rozdzielczości. Jeżeli rozdzielczość jest dla Pana priorytetem to poszukałbym jednak pośród telewizorów, które nie wykorzystują procesorów Mediateka i nie miały dotychczas ww. problemu, a więc np. czegoś od LG czy Samsunga.
Sony x89J or K has a Direct LED backlight without local dimming. 120Hz reduces mostly black deep and no RBG 4:4:4 in that mode. Image and mostly the text looks blurry in that cas.
Sony x80L has ADS panel, except on 50 inches.
Philips has Edge LED backlight, causing more uniformity issues.
Sadly, none of these TV is perfect for HDR gaming. OLED is but burn-in (burn-out the right word). Mini-LED is very expensive and so many uniformity or quality issues, as always with LCD panel.
Kolejna dobra i przystępna recenzja. Czy jest w planach model C2 z matrycą Ex, np. 55C21?
Co znacza wspomniana zaleta telewizora opisana jako „obsługa najnowszych kluczy/modułów CI+ (tj. tych do USB)”.
Moduł CI+ służy do odkodowania kanałów tv za pomocą karty dostarczonej przez dostawcę sygnału, zaś USB to złącze dla nośników pamięci.
Co ma wspólnego jedno z drugim?
Dziękuję bardzo za pytanie bowiem dotyczy ono małej rewolucji technicznej, która umknęła uwadze tzw. mainstreamowych mediom technicznym. Otóż ma Pan rację, ale tylko częściowo. Moduł CI+ rzeczywiście służy do odkodowania kanałów tv za pomocą karty dostarczonej przez dostawcę sygnału, z tym, że jest to rozwiązanie stare, żeby nie powiedzieć leciwe, i wywodzi się z opracowanego na potrzeby komputerów standardu PCIMCIA z roku 1990. Także złącze USB ma więcej zastosowań niż obsługa nośników pamięci (kamery TV, ładowanie przystawek multimedialnych itd. itd.). Najnowszym zastosowaniem telewizorowego złącza USB jest CI Plus 2.0, które pojawiło się w 2021 roku i wykorzystuje nowe, bezkartowe moduły podłączane nie do gniazda PCIMCIA, lecz USB (minimum klasy 2.0, choć USB 3.0 też jest obsługiwane). Aktualnie CI+ 2.0 można spotkać w telewizorach Philipsa i LG (co do innych marek nie wiem, ale pewnie dołączą wcześniej czy później). Zalety nowego rozwiązania to m.in. wyeliminowanie ryzyka zgięcia pinów przy wkładaniu modułu, wyeliminowanie karty z kluczem i tym samym brak możliwości włożenia jej w niewłaściwy sposób, nie mówiąc o nowych funkcjach i opcjach w sferze oprogramowania, które nie były i nie będą możliwe w CI+ 1.4 (tj. obecnym standardzie opartym na złączu PCIMCIA). Czas pokaże, jak szybko CI+ 2.0 rozpowszechni się wśród operatorów telewizji. Ja w każdym razie trzymam kciuki. To że LG i Philips zaadaptowały już to rozwiązanie w swoich telewizorach dobrze wróży powodzeniu nowego standardu. Więcej informacji znajdzie Pan tutaj >>> https://youtu.be/uStzRr7rzRQ .
Czy ma Pan w planach dalsze testy małych telewizorów w cenie poniżej 3000zł, na przykład Samsung QE43Q67B?
Dołączam się do pytania. Albo np. 50 cali Sharp eq6?
A jakie tv 40 cali, dobre i nie b. drogie?
Na to pytanie jest wiele odpowiedzi, często nie dla każdego jeden model będzie dobry. Czy będziesz oglądał TV na wprost? Czy pokój będzie nasłoneczniony? Od tych czynników zależy, jaka matryca powinna lepiej spisywać się u Ciebie.
Dla większych przekątnych możesz sprawdzić nasz ranking: https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jaki-telewizor-kupic/
None in 2023 but still more expensive than the highest sizes. It’s a shame but the very, very expansive miniled or Full array LED models for geeks/gamers are the only way with LCD.
ADS panels everywhere and 720p resolution on 32″… Hello Sony !
If your intent is HDR capability, then go away and be patient .
Wszystko pięknie (może poza ostrością obrazów ruchomych jak na telewizor 120 Hz) tylko cena jest nieadekwatna do rozmiaru. Wiem, wiem, z czasem cena spadnie jednak mając porównanie cenowe OLEDów tej samej marki w rozmiarze 48 i 55 cali staje się jasne, ze zakup modelu 42 cale jest nieopłacalny chyba, ze ktos mieszka w Hong Kongu i metraz mieszkania to 20 metrów kwadratowych a tam cena gruntu odstrasza. W przeciwnym wypadku warto kupc w podobnej cenie bardziej uniwersalny model 48 calowy też od LG a jak ktos ma większy pokój to model 55 calowy z zeszłego roku w cenie tego 48 calowego z tego roku z tą samą matrycą.
Problem polega na tym ze czailem aie na 42 jako monitor, ale patrzac sie na cene przyjdzie kupic 48 z 2021 roku. I nie jest to kwestia ceny „nowosci” bo ceny poszly tak z 50% w gore porownujac do cen nowosci z zeszlego roku.
It’s a shame. Not everyone wants A TV that big in livingroom. Also, it’s Energy consumption and Ecology matter.
Panie Tomaszu dziękuję za wyjaśnienie.
I had this one for two years now, and… burn in after 16 months……………….. OLED luminance was set to 28 but channel logo from regular broadcast an Gran Turismo 7 HUD destroy my TV. Is it a normal use ? Not for LG France. Have to purchase a new tv.