AI w laptopach – jak działa i w czym pomaga?

Sztuczna inteligencja w jednym przycisku? Algorytmy poprawiające czas pracy na baterii? Laptopy z AI oferują nie tylko rozwiązania ułatwiające codzienne życie. Sztuczna inteligencja zwiększa również ich wydajność oraz żywotność. A to tylko początek zalet. Czym jeszcze się charakteryzują laptopy z AI? Zapraszam do lektury tekstu.

AI w laptopach – jakie przewagi daje nad zwykłymi laptopami?

Funkcje AI powszechne są już w smartfonach czy tabletach, a teraz zagościły również w laptopach. Pionierem w tej kwestii został Microsoft. Gigant dowodzony przez Satya Nadella postanowił wyposażyć swoje urządzenia w sztuczną inteligencję i wyznaczył nowe trendy dla innych producentów, takich jak Lenovo czy Apple. Jakie elementy odróżniają laptopy z AI od zwykłych laptopów? 

  • Procesor z odpowiednią mocą obliczeniową – np. Qualcomm Snapdragon X Plus i X Elite, Intel Lunar Lake, AMD Strix Point.
  • Pamięć RAM – od 16 do 32 GB. 
  • Specjalne przyciski na klawiaturze – np. przycisk Copilot. 

Bez szumów w trakcie rozmów – optymalizacja obrazu i dźwięku

Algorytmy AI pozwalają na automatyczną konfigurację ustawień laptopa bez Twojej ingerencji. Tyczy się to, chociażby obrazu i dźwięku. Sztuczna inteligencja automatycznie redukuje szumy w trakcie rozmowy, a także rozpoznaje mowę czy obrazy. Funkcja ta okazuje się szczególnie przydatna podczas pracy zdalnej lub w momencie, kiedy dużo rozmawiasz przez wszelkie komunikatory. AI dostosowuje również jasność monitora do różnych warunków oświetleniowych 

Zwiększenie żywotności sprzętu i optymalizacja wydajności

AI umożliwia także optymalizację i poprawę działania w takich obszarach jak: 

  • zarządzanie energią; 
  • zarządzanie chłodzeniem; 
  • poprawa czasu pracy na baterii. 

Sztuczna inteligencja monitoruje, np. temperaturę, do jakiej nagrzewa się procesor, czy kontroluje zużycie energii akumulatora. Algorytmy AI przeprowadzają dokładną analizę zachowania każdego z elementów laptopa i optymalizują potem jego działanie. To wydłuża żywotność sprzętu. Kupując więc laptopa z AI, wydajesz więcej niż w przypadku przeciętnego urządzenia tego typu, ale jest to inwestycja na długie lata.  

Personalizacja aplikacji

AI „uczy się” Twoich nawyków i upodobań, by następnie oferować Ci rozwiązania, które maksymalnie spersonalizują Twojego laptopa. Sztuczna inteligencja sugeruje ustawienia, a także aplikacje, które, w jej ocenie, spełnią Twoje oczekiwania i są maksymalnie dostosowane do Twoich potrzeb.  

Przykładowo, AI analizuje, z jakich aplikacji korzystasz najczęściej  i automatycznie układa ich ikony na pulpicie, tak aby mieć do nich jak najszybszy dostęp. Kolejny przykład to rekomendacja w czasie rzeczywistym. Jeśli sztuczna inteligencja widzi, że np. pracujesz nad projektem graficznym, to zaproponuje Ci narzędzia do jego edycji. 

Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa

AI pomaga zwiększyć nie tylko wydajność sprzętu, czy spersonalizować go pod Twoje oczekiwania, ale również zwiększyć jego bezpieczeństwo. Algorytmy sztucznej inteligencji potrafią rozpoznać, namierzyć i zneutralizować zagrożenia wynikające ze złośliwego oprogramowania, prób włamań na Twoją skrzynkę mailową, czy wskazać, w które linki nie należy wchodzić. 

Microsoft Surface – flagowe laptopy z funkcjami AI

Flagowymi laptopami ze sztuczną inteligencją Microsoft Surface. Sprzęty wyróżnia się szczególnie na tle innych laptopów procesorem, w jaki je wyposażono. Microsoft bowiem zastosował w nich układ Qulacomm Snapdragon X Plus i X Elite, wychodząc niejako naprzeciw duopolowi Intela i AMD. Snapdragon został wyposażony w funkcje AI, które, jak wcześniej wspomniałem, pozwalają na optymalizowanie wydajności komputera, szybsze przetwarzanie danych, czy uczenie maszynowe. 

Czym jeszcze wyróżniają się Microsoft Surface? Laptopy są niezwykle szybkie i wykonują aż 45 blilionów operacji na sekundę. Układ graficzny Adreno sprawia natomiast, że urządzenia doskonale odnajdują się w gamingu – nie tylko w przypadku klasycznych gier, ale również podczas zabawy w VR.  

Microsoft Surface to również sprzęt, który sprawdzi się w codziennej pracy czy nauce. Laptop oferuje takie narzędzia jak: 

  • Recall – aplikacja pozwalająca znaleźć na komputerze praktycznie wszystko – przeglądane przez Ciebie archiwalne strony internetowe, plik, którego nazwa wyleciała Ci z głowy, czy konwersacje z dowolnej aplikacji. Co więcej, Recall nie wymaga od Ciebie znajomości nazwy konkretnego pliku lub strony, wystarczy, że opiszesz swoimi słowami, o co dokładnie Ci chodzi, a narzędzie będzie wiedziało czego szukać; 
  • Cocreator – narzędzie do generowania grafiki za pomocą AI. Aplikacja zintegrowana jest Paintem, gdzie opiszesz co chcesz stworzyć, a następnie za pomocą prostych, wręcz dziecinnych bazgrołów, stworzysz profesjonalną grafikę; 
  • Copilot – pakiet Copilot jest microsoftowską wersją Chata GPT, o której szerzej napiszę poniżej.  
 

AI – jak pomoże Ci w życiu codziennym?

Mając laptopa, który wykorzystuje zaawansowane funkcje AI, warto maksymalnie uprościć swoje życie. I nie chodzi tu tylko o pracę czy naukę, ale również o codzienne obowiązki. Mam wrażenie, że często boimy się korzystać ze sztucznej inteligencji w nieszablonowy sposób i mamy wewnętrzne opory, aby szerzej stosować jej zalety podczas planowania czy wykonywania czynności dnia powszedniego. W czym pomoże Ci AI?

Sztuczna inteligencja, a codzienne obowiązki

Narzędzia, takie jak Copilot, czy ChatGPT to świetne planery i organizatory czasu oraz codziennych zadań. Mogą one m.in.: 

  • stworzyć jadłospis na cały tydzień; 
  • szybko udzielić informacji, jaka Cię interesuje – wówczas nie musisz przeczesywać Internetu, wystarczy zadać pytanie, a chat w kilka sekund udzieli odpowiedzi; 
  • ułożyć plan zadań, jakie należy wykonać w domu (np. posprzątanie mieszkania, pójście na zakupy, podlanie kwiatów) i nadać im odpowiedni priorytet wykonania. 

Używając AI znacznie odciążysz swoją głowę i skupisz się na innych rzeczach, a potem szybciej będziesz cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem.  

Rutyna dnia codziennego często zabija Twoją kreatywność, często też pewne rzeczy robisz już automatycznie i z przyzwyczajenia. Kilka minut ze sztuczną inteligencją pozwoli Ci natomiast spojrzeć na Twój plan dnia z boku i przeorganizować go tak, aby zyskać jeszcze więcej cennego, wolnego czasu. 

AI jest także również przydatnym plenerem podróży lub urlopu. Z jej pomocą zaplanujesz, często bardzo szczegółowo i naprawdę sensownie, wypoczynek w gronie rodziny i znajomych.  

AI jako pomoc w nauce

Ucząc się lub studiując, także z powodzeniem wykorzystasz sztuczną inteligencję. Jaką rolę może wówczas ona pełnić? 

  1. Wsparcie w nauce: Sztuczną inteligencję przekształcisz w osobistego asystenta-korepetytora, który wytłumaczy Ci różne zagadnienia w przystępny sposób i pomoże w tworzeniu notatek. 
  2. Interaktywne quizy: AI wykorzystasz również do tworzenia quizów edukacyjnych, które są ciekawszą formą nauki niż tradycyjne powtarzanie materiału. 
  3. Personalizacja nauki: Narzędzia AI dostosują się do Twoich indywidualnych potrzeb i będą uczyć się z Tobą adekwatnie do poziomu Twojej wiedzy. Przykładowo, możesz poprosić, aby narzędzie wcieliło się w nauczyciela j. polskiego, który uczy w podstawówce i na tym poziomie wytłumaczył Ci, jak poprawnie używać np. przecinków.  
  4. Korekta i poprawki: Sztuczna inteligencja pomaga poprawiać błędy ortograficzne czy stylistyczne w zadaniach pisemnych. W tym przypadku wystarczy, że napiszesz, aby chat wyłapał błędy interpunkcyjne w danym fragmencie, a on wygeneruje Ci go w poprawionej już wersji. Pamiętaj jednak, że chat sam lubi popełniać błędy i może nie wychwycić wszystkiego w 100%. 
nauka języka angielskiego z chatem gpt
Przykład użycia ChataGPT w nauce j.angielskiego

AI jako pomoc w pracy

Sztuczna inteligencja znajduje także zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach, takich jak: 

  • marketing – szczególnie w jego kreatywnych odłamach pokroju copywritingu, czy content creatingu; 
  • IT – sztuczna inteligencja potrafi pisać kody używane przez programistów; 
  • edukacja – nauczyciele należący do młodszego pokolenia często tworzą dla uczniów materiały edukacyjne za pomocą programów pokroju Midjourney; 
  • administracja – AI pozwala nam często zbiorczo podsumowywać i odpisywać na wiele maili, czy porządkować skomplikowane tabelki w Excelu. 

To oczywiście tylko kilka przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w pracy. AI pozwoli Ci zoptymalizować niektóre zadania, na które w „dawnych czasach” należało poświęcić więcej czasu. Ze sztuczną inteligencją zrobisz je często w kilka minut. 

Microsoft – przydatne narzędzia z funkcjami AI

Copilot

Wszyscy kojarzą i korzystają z Chata GPT. Tymczasem Microsoft wypuścił na rynek własną odmianę chata, który może stanąć z narzędziem od Open AI w szranki.  

Copilot to asystent AI, który pozwala na bezpośrednie wsparcie w pisaniu tekstów, analizie danych czy w tworzeniu prezentacji. Przewagą Copilota niewątpliwie jest fakt, że do każdej wygenerowanej informacji daje on przypis do źródła, z którego ją wziął. Ułatwia to zdecydowanie jej weryfikację i przydatność. 

Copilot na laptopach Microsoft zaingerowany jest z takimi narzędziami jak: Word, Excel, czy PowerPoint, co znacząco zwiększa ich funkcjonalność i jeszcze bardziej ułatwia pracę biurową. Wersja „Pro” Copilota oferuje również 100 akcji dziennie, jakie możesz na nim wykonać. Dla porównania darmowa i przeglądarkowa wersja narzędzia oferuje 30 akcji i nie jest zintegrowana z zewnętrznymi aplikacjami.

W laptopach Microsoftu narzędzie włączysz za pomocą specjalnego przycisku Copilot, który na klawiaturze zastąpił prawy CTRL. Klikając go, od razu zostaniesz przeniesiony do do wirtualnego asystenta.

Windows 11 z narzędziami AI

System operacyjny od Microsoft zawiera wręcz cały arsenał narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. Najpopularniejsze z nich to: 

  1. Snipping Tool: Narzędzie do zrzutów ekranu, które dzięki AI umożliwia kopiowanie i redagowanie tekstu bezpośrednio ze zrzutów ekranu. 
  2. Clipchamp: Edytor wideo, który wykorzystuje algorytmy AI do tworzenia i edycji filmów. 
  3. Windows Ink: Umożliwia rysowanie, projektowanie i nawigację za pomocą pióra cyfrowego, głosu i dotyku. 
  4. Smart App Control: Odpowiada za bezpieczeństwo i wykorzystuje AI do sprawdzenia, które aplikacje są bezpieczne do pobrania i uruchomienia. 
  5. Windows Studio Effects: Narzędzie, które automatycznie redukuje szumy i hałasy oraz poprawia oświetlenie podczas prowadzenia rozmów wideo.  

Microsoft 365

Pakiet biurowy, zawierający dostęp do aplikacji Word, Excel, PowePoint oraz chmury OneDrive. Microsoft 365 to doskonałe rozwiązanie dla uczniów, studentów i pracowników biurowych. W laptopach Microsoft Surface pakiet zintegrowany jest z Copilotem. Dzięki temu, korzystając z Microsoft 365, masz dostęp do funkcji AI, które pomagają m.in. generować lub podsumowywać tekst w Wordzie, lub automatycznie tworzyć slajdy do prezentacji w PowerPointcie. 

microsoft 365

Microsoft 365 dostępny jest w wersji Personal, dla jednego użytkownika oraz Family dla sześciu osób. 

Laptopy z AI – sprzęt wielozadaniowy

Laptopy ze sztuczną inteligencją to nie tylko dobry wybór dla geeków lubiących być na bieżąco z nowymi technologiami. To także świetna opcja dla osób, które cenią sobie wygodę użytkowania i chcą maksymalnie uprościć sobie życie. 

AI pozwoli Ci zaplanować urlop, ułożyć jadłospis, pomoże Ci na studiach, a także w pracy. Użycie sztucznej inteligencji w głównej mierze ogranicza tylko Twoja wyobraźnia. Jeśli nadal czujesz opory przed korzystaniem z jej zalet, to uwierz mi, nie masz się, czego obawiać.  

Laptopy z AI na pokładzie to urządzenia wszechstronne, na których pokonasz bossa w swojej ulubionej grze, nauczysz się do egzaminu i wykorzystasz je w pracy. To dobry wybór dla użytkowników, którzy poszukują wielozadaniowego sprzętu.