„365 dni” to najczęściej oglądany film na Netflixie w 2020 roku. Jak do tego doszło?

Polskie media huczą, że „365 dni” to najchętniej oglądany film na Netflixie w 2020 roku. Ja jednak z premedytacją napisałem w tytule, że to najczęściej oglądany film na tej platformie. Wolę trzymać się faktów, bo trudno mi uwierzyć w przysłówek „najchętniej” w odniesieniu do ekranizacji książki Blanki Lipińskiej.

365 dni, czyli nasz światowy hit filmowy

Co prawda próżno szukać oficjalnych danych na temat oglądalności poszczególnych tytułów w skali roku pochodzących od Netflixa, ponieważ serwis nie ma w zwyczaju chwalić się nimi. Zawsze można jednak powołać się na FlixPatrol – serwis zbierający statystyki z usług streamingowych.

Według wspomnianych danych 365 dni stało się najczęściej oglądanym filmem na Netflixie w 2020 roku. Ten polski dramat erotyczny na podstawie książki Blanki Lipińskiej wyprzedził swoich rywali o kilka długości, zdobywając 42 329 punktów popularności w skali całego roku. Enola Holmes, mimo że dziarska i do tego jeszcze spokrewniona z Sherlockiem, znalazła się na drugim miejscu z „zaledwie” 16 432 punktami. Podium najpopularniejszych filmów zamknęła Kronika Świąteczna 2 z liczbą 15 916 punktów.

Mało tego – 365 dni jest drugą najpopularniejszą produkcją na Netflixie w 2020 roku w ogóle. Wyprzedza go tylko serial Gambit Królowej, który zdobył 44 906 punktów

365 dni było najczęściej oglądanym filmem roku w Stanach Zjednoczonych, w większości krajów Europy oraz w wielu krajach Ameryki Południowej.

Przeczytaj też: Rojst ’97 – Netflix zdradził tytuł i pokazał zwiastun drugiego sezonu serialu. Kiedy premiera?

Kadr z filmu 365 dni
Źródło: Kadr z filmu 365 Dni

W niecałe 365 dni na szczyt

Osiągnięcie tak spektakularnego sukcesu filmu w reżyserii Barbary Białowąs i Tomasza Mandesa wymagało kilku (nie)szczęśliwych zbiegów okoliczności. Produkcja miała bowiem światową premierę w lutym 2020 roku, a więc była nieidealnym pomysłem na walentynkowy wieczór dla wielu zakochanych par. Gdy zdobyła rozgłos dzięki rozbuchanym scenom seksu, to przyszedł marzec i świat stanął w miejscu. Ludzie zostali zamknięci w domach i wzięli się za nadrabianie kinowych zaległości.

I to był najlepszy moment, żeby film trafił na Netflixa. Kto naprawdę chciał go obejrzeć, to poszedł w lutym do kina. Na film w międzyczasie wylała się fala nienawiści i negatywnych ocen, co w połączeniu z jego dostępnością na Netflixie utorowało drogę dla tzw. hate-watcherów, którzy oglądali go, żeby przekonać się, jak bardzo jest kiepski. Dowodem na poparcie tych słów może być średnia ocen 3,8 spośród oddanych 87 671 głosów na Filmwebie.

Oczywiście to nie znaczy, że 365 dni swoją popularność zawdzięcza wyłącznie ludziom, którzy oglądali go „ironicznie”. Jednak z pewnością przyczynili się oni do sukcesu polskiej produkcji. Czy w normalnych warunkach chociaż część tego typu widzów poszłaby do kina i wydała pieniądze na film, który z góry uważa za konkretną szmirę? Bardzo wątpliwe.

Temperaturę wokół filmu w czerwcu podgrzała dodatkowo brytyjska organizacja studencka Pro Empower zajmująca się nadużyciami seksualnymi w szkolnictwie wyższym. Brytyjscy studenci wystosowali petycję o usunięciu filmu z Netflixa w Wielkiej Brytanii, ponieważ wzmacnia kulturę gwałtu”.

 

Serwis jednak nie ugiął się i nie usunął filmu. A że (nie)zakazany owoc smakuje najlepiej, to w lipcu i sierpniu ekranizacja książki Blanki Lipińskiej biła rekordy popularności na Netflixie za granicą. Mieszanka hejtu i kontrowersji okazała się bardzo skuteczna. 

TOP 20 filmów na Netflixie w 2020 roku

Zobaczcie listę 20 najpopularniejszych filmów na Netflixie w 2020 roku:

 1. 365 dni
 2. Enola Holmes
 3. Kronika świąteczna 2
 4. Randki od święta
 5. The Old Guard
 6. Dylemat społeczny
 7. Power
 8. The Kissing Booth 2
 9. SpongeBob Film: Na ratunek
 10. Tyler Rake: Ocalenie
 11. Hubie ratuje Halloween
 12. Wyprawa na księżyc
 13. Diabeł wcielony
 14. Wytańcz to
 15. Kalifornijskie święta
 16. Miłość gwarantowana
 17. Morderstwo po amerykańsku: Zwyczajna rodzina
 18. Poczujcie rytm
 19. Zamiana z księżniczką 2
 20. Kronika świąteczna

Źródło: FlixPatrol

Przeczytaj też: