Desktopy x-kom G4M3R sprawdza benchmark 3DMark Time Spy

Mam przyjemność zakomunikować, że firma x-kom, prawdopodobnie jako pierwsza w Polsce, otrzymała autoryzację 3DMark na komunikację marketingową wyników benchmarków, jakim poddajemy nasze desktopy G4M3R. Na dokładkę dodam, że korzystamy z benchmarku Time Spy, który nie ma sobie równych gdy chodzi o test wydajności komputera z duetem Intel Core + GeForce RTX.

Po co stosuje się benchmarki desktopów?

Pod kryptonimem benchmark kryje się platforma testowa, która określa wydajność komputera. W przypadku desktopów gamingowych chodzi o wydajność w grach. Im wyższy wynik wskaże benchmark, tym więcej fps-ów wygeneruje skrzynka. Ma to szczególną wartość w wymagających grach, będących postrachem desktopów, które gamingowym są tylko z nazwy.

Jednak benchmark benchmarkowi nie równy i wyniki jednego mogą nie pokrywać się z rezultatem badań innego. Na szczęście istnieje pewien branżowy standard i jest nim wynik benchmarku 3DMark. Tylko skąd wiadomo, że jest rzetelny?

Wymóg autoryzacji wyniku 3DMark

Smutna praktyka pokazała, że w wielu przypadkach wyniki testów z użyciem 3DMark odbiegały od realnych. Innymi słowy sztucznie zawyżano końcowy rezultat, aby zakomunikować wydajność wyższą od realnej. Cierpiał na tym nie tylko użytkownik (oszukany de facto), ale i platforma 3DMark.

Studiu Futuremark (autorom 3DMark) obrywało się rykoszetem, a na platformę testową wylewano notorycznie pomyje, zarzucając jej niedokładność, niedoskonałość tudzież więcej epitetów zaczynających się od partykuły nie.

Dlatego twórcy 3DMark postanowili zakończyć tę wolną amerykankę i przywrócić dobre imię swojemu benchmarkowi. Wprowadzono wówczas wymóg autoryzowania wyników dla producentów desktopów (jako twórcy serii G4M3R zaliczamy się do tego grona). Odtąd każdy, kto chciałby manipulować faktycznymi wynikami musi liczyć się z faktem weryfikacji testu przez 3DMark.

Co więcej, nie mając autoryzacji, nie można publicznie publikować osiągów sprzętu w oparciu o benchmark 3DMark, w tym podawać rezultatu liczbowego na karcie produktowej.

desktopy x-kom G4M3R

Fire Strike zastąpiliśmy testem Time Spy

Dotychczas podczas testowania desktopów G4M3R korzystaliśmy z benchmarku 3DMark Fire Strike. Celowo używam słowa dotychczas, bo dopóki na rynku kart graficznych dominowała seria GeForce GTX, Fire Strike najlepiej odzwierciedlał w grach osiągi desktopa z tymi GPU.

Sytuacja zmieniła się po pojawieniu się nowych komponentów. Szczególnie procesorów Intel Core najnowszych generacji i kart graficznych GeForce RTX. Nowa architektura GPU wymagała zastosowania innego narzędzia i jest nim właśnie Time Spy. Ten benchmark jest o wiele bardziej złożony niż Fire Strike (dedykowany dla DirectX 11), korzysta bowiem z asynchronicznych obliczeń, co pozwala mu pełnoprawnie weryfikować DirectX 12.

Trzeba odnotować, że w skład testu Time Spy wchodzą 2 testy graficzne i jeden dla procesora, co wyjaśnię bardzo obrazowo poniżej. Szczegóły techniczne testu i jego przebieg pozwalam sobie pominąć.

Otóż istota oraz dokładność benchmarku Time Spy wynika z odzwierciedlenia realnej wydajności komputera, przeprowadzonej na podstawie faktycznej analizy możliwości zastosowanych komponentów, przede wszystkim CPU i GPU. Dzięki temu użytkownik dowiaduje się, jak realnie będzie wyglądać współpraca procesora z kartą graficzną, co ma kluczowe znaczenie w przypadku samodzielnego kompletowania podzespołów desktopa.

Przykład – potężny CPU Intel Core i7, uważany za najlepszy do gier, na niewiele się zda, jeśli jego uzupełnieniem będzie budżetowa konstrukcja z serii GT 1030. Podobnie jest w przypadku jednostki Intel Core i9 (niezastąpionej do streamowania), która musi otrzymać równorzędnego partnera graficznego. 

W drugą stronę jest dokładnie tak samo – grafika GeForce GTX 2080 nie wyciągnie maksimum fps-ów, jeśli towarzyszyć jej będzie źle dobrany procesor (o zbyt małej mocy obliczeniowej). W tym zestawieniu system zostanie zwyczajnie ograniczony przez zbyt małą wydajność CPU.

Co Time Spy daje nam, a co Tobie?

Przesiadka na test Time Spy pozwala nam dokładnie weryfikować wydajność desktopów z rodziny x-kom G4M3R, które tworzymy z myślą o wymagających graczach. My zyskujemy dzięki temu potwierdzenie dobrze wykonanej pracy – przede wszystkim optymalnego doboru komponentów, co przekłada się potem na stabilność oraz kulturę pracy, wysoką sprawność energetyczną, jak również płynny gaming z wysokim współczynnikiem fps.

Korzystanie z 3DMark Time Spy wyklucza też wszelkie spekulacje co do prawdziwości wyników benchmarku. Stronimy rzecz jasna od tego typu praktyk, niemniej dla Ciebie, jako potencjalnego nabywcy, wymóg autoryzacji testu przez 3DMark jest jasnym sygnałem dowodzącym prawdziwości wyniku.

Zyskujesz dzięki temu gwarancję (i gwarancja to najlepsze słowo), że deklarowane przez nas osiągi są w 100% prawdziwe. Idąc dalej – desktopy G4M3R są maszynami obliczonymi na obsługę najnowszych gier, korzystających z bibliotek DirectX 12. Zatem nie są to komputery, które jeszcze dają sobie radę z nowymi produkcjami dla graczy, ale konstrukcje tworzone z myślą o przyszłości. Zarówno o obecnych grach, jak i tytułach, które już wkrótce trafią do sprzedaży.

Gdzie znajdziesz wyniki Time Spy dla serii G4M3R?

Informacje o wyniku 3DMark Time Spy zamieszczamy na karcie produktowej każdego desktopa x-kom G4M3R, dokładnie w sekcji Osiągi w grach, tuż obok fps-ów w poszczególnych grach. Co więcej, weryfikacji z użyciem tego narzędzia poddajemy każdą konfigurację, tak więc zmiana procesora i/lub karty graficznej pociąga za sobą zmianę wyniku benchmarku.

Dzięki temu możesz porównać wydajność dwóch bądź więcej desktopów G4M3R i mieć świadomość, jak bardzo różnią się między sobą. To ważny krok w kierunku świadomego wyboru.

Ciekawie przedstawiają się wyniki benchmarku przy zestawieniu topowych konfiguracji dla serii G4M3R 500 oraz G4M3R 600. Time Spy uwypukla moc obliczeniową obu jednostek, która nie zawsze widoczna jest na pierwszy rzut oka. A już na pewno nie dla osób, które nie mają dokładnie rozpracowanego środowiska komponentów komputerowych albo zwyczajnie nie mają ochoty go poznawać. Chcą za to kupić pewny, sprawdzony i wydajny komputer.

Desktop, który został nie tylko dobrze zaprezentowany marketingowo, ale przede wszystkim spełnia wymogi jakościowe oraz wydajnościowe, choćby i mocno wyśrubowane. Benchmark 3DMark Time Spy bezwzględnie weryfikuje wszelkie zapewnienia.

Istnieją też komputery, które potrafią wygenerować w benchmarku wynik tak wysoki, że odruchowo przeciera się oczy ze zdumienia. Ten wynik przekłada się bezpośrednio na gaming w rozdzielczości 4K. Gaming płynny i wolny od jakiegokolwiek kompromisu względem detali, efektów itp. Wszystko w pozycji maksimum, a i tak benchmark 3DMark Time Spy kończy test wynikiem przeszło 38 tysięcy punktów. Jakiż potwór generuje taki wynik? Nasz najpotężniejszy desktop G4M3R 700.

desktop x-kom G4M3R 700
x-kom G4M3R 700

Testowane konfiguracje

G4M3R 500

G4M3R 600

G4M3R 700