Xiaomi Mi LED TV P1 32” – test i recenzja telewizora

W roku 2021 firma Xiaomi wprowadziła na rynek nową generację swoich telewizorów. Tym razem, zamiast oznaczeń w rodzaju 4A lub 4S noszą one miano P1. Testy rozpoczęliśmy od najtańszego, 32-calowego modelu w gamie. Jakie zmiany przynosi nowy model i czy warto się nim zainteresować? Tego dowiecie się w recenzji poniżej.

Xiaomi Mi LED TV P1 32” jest 32-calowym telewizorem HD Ready. Inne określenia tego modelu to L32M6-6AEU lub MiTV-MSSP2, a ja dla uproszczenia będę go dalej nazywał „L32M6”. Telewizor ten, pracujący pod kontrolą systemu Android 9 oraz oprogramowania w wersji PI.5514, wyprodukowano w Polsce, a testowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.

nalepka znamionowa telewizora xiaomi mi led tv p1 32

Design

Xiaomi L32M6 ma prostą, tradycyjną i niezbyt smukłą obudowę.

Źródło: Xiaomi

Oto szczegóły konstrukcji:

  • Tylną ściankę wykonano z metalu, a pokrywę elektroniki – z tworzywa sztucznego.
Źródło: Xiaomi
  • Obudowa spoczywa na plastikowych nóżkach.
  • Rozstaw nóżek nie jest regulowany i wynosi 614 mm.
  • Ramkę wokół ekranu zrobiono z czarnego, błyszczącego plastiku.
  • Ramka ma szerokość 4 mm.
  • Obramowanie ma szerokość 12 mm.

Jakość materiałów jest akceptowalna w tej cenie, podobnie jak montaż i spasowanie elementów.

Jakość obrazu Xiaomi L32M6

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA, który ma identyczną strukturę subpikseli jak model ubiegłoroczny. Matryce VA mają wyższy kontrast natywny od matryc typu IPS czy ADS.

Termogram wykazał, że w telewizorze zastosowano podświetlenie bezpośrednie (tańsze w produkcji), co też tłumaczy większą grubość obudowy odbiornika.

Kolory

W ustawieniach fabrycznych większości trybów obrazu temperatura barwowa bieli była zdecydowanie zbyt wysoka (12000-13000 K). Najlepszym trybem okazał się film, w którym przeprowadziłem wszystkie pomiary.

W lekko ochłodzonym, tj. zaniebieszczonym trybie film (6915K) średni błąd odwzorowania barw wyniósł 5,2, a więc powyżej progu postrzegalności.

Ww. błędy wynikają głównie z niewłaściwego nasycenia barw składowych, w szczególności czerwieni, co widać na diagramie poniżej.

Warto zaznaczyć, że maksymalne nasycenie zieleni i czerwieni jest niższe, niż przewiduje norma, przez co telewizor nie jest w stanie zapewnić pełnego pokrycia nawet tak małej i podstawowej przestrzeni, jaką jest BT.709.

Pod kątem kolory bledną i ciemnieją, nie tylko z powodu zastosowania matrycy typu VA, lecz także ze względu na niekorzystny, z punktu widzenia degradacji barw, poziomy układ subpikseli.

Krótko mówiąc, jest to telewizor do oglądania na wprost lub pod niewielkim kątem.

Szeroka paleta barw

Jak już wspominałem, testowany telewizor nie jest w stanie pokryć wąskiej, tj. standardowej palety barw, nic więc dziwnego, że pokrycie szerokiej przestrzeni UHDA-P3 (zmierzone w oknie 10%) wyniosło zaledwie 64% (CIE1931xy). No cóż, w tej cenie i w tej klasie taki wynik to norma.

Czerń i kontrast

Dzięki zastosowaniu wyświetlacza LCD typu VA, czerń była stosunkowo ciemna, a współczynnik kontrastu ANSI całkiem niezły i wyniósł 3719:1. Oznacza to, że telewizor bez problemu poradzi sobie w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach, co widać na zdjęciu poniżej.

Chociaż czerń i kontrast są mocną stroną testowanego telewizora, miał on kłopoty z jednolitością szarości, co przejawiało się w postaci mniej lub bardziej wąskich pionowych pasów widocznych na ekranie.

szary kolor na ekranie xiaomi mi led tv p1 32

Czy jest to tylko i wyłącznie cecha testowanej sztuki, czy też całej partii, trudno mi powiedzieć. Pomimo tego na plus Xiaomi L32M6 można policzyć to, że nie gubi szczegółów w cieniach ani nie manipuluje podświetleniem, co zapewnia stabilny obraz w ciemnych scenach (brak globalnego ściemniania). Dla uzyskania lepszego obrazu warto jednak przestawić poziom czerni z 50 na 53, a poziom bieli (kontrast) z 50 na 49.

W sumie telewizor nadaje się nieźle do nocnego kina, a więc także do sypialni.

HDR

Czy Xiaomi L32M6 obsługuje treści HDR? Producent twierdzi, że tak, ale moim zdaniem nie jest to wcale takie oczywiste:

  • Po pierwsze, L32M6 nie ma żadnych trybów HDR.
  • Po drugie, L32M6 nie stosuje poprawnej krzywej jasności (EOTF), gdy dostaje sygnał HDR.
  • Po trzecie, L32M6, komunikując się przez HDMI z urządzeniem zewnętrznym, sam przedstawia siebie za pomocą EDID jako urządzenie… bez obsługi HDR (po angielsku: „HDR not supported”); proszę rzucić okiem na zrzut ekranu z analizatora Murideo.
informacja o telewizorze xiaomi mi led tv 1p 32 murideo

No dobrze, ale co z jasnością obrazu? Na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja (po trzech minutach od rozpoczęcia pomiaru) wyniosła zaledwie 242 cd/m^2.

Jest to wynik typowy dla trybów… SDR, co jest kolejnym potwierdzeniem tego, że L32M6 HDR-u po prostu nie obsługuje.

Co ciekawe, Xiaomi L32M6 rozpoznaje sygnał HDR np. w aplikacji YouTube. Inaczej mówiąc, aplikacja pokazuje, że odbiera strumień HDR, natomiast sam telewizor nie ma praktyczne żadnych możliwości, aby go poprawnie pokazać na ekranie. To moim zdaniem zbyt mało, aby mówić chociażby o podstawowej obsłudze HDR. Ale przecież w tej klasie cenowej brak obsługi HDR nie jest wadą, ba, obsługa byłaby po prostu pewnym dodatkowym atutem.

Problem leży gdzie indziej, a mianowicie w tym, że producent twierdzi, że obsługa HDR-u jednak jest, podczas gdy… sam telewizor twierdzi inaczej. I komu tu wierzyć? Producentowi czy telewizorowi? Oto jest pytanie.

Odwzorowanie ruchu

W Xiaomi L32M6 zastosowano tanią matrycę LCD klasy 60Hz, w związku z czym ostrość obrazów ruchomych jest bardzo niska: zaledwie 150 linii na 1080 maksimum. Inne cechy to:

  • duże smużenie,
  • średnio-duże zjawisko brudnego ekranu (ang. dirty screen effect),
  • brak układu upłynniania ruchu.

Dla tych, którzy będą czasem twierdzić, że telewizor ma jednak funkcję wpływającą na ostrość obrazów ruchomych…

…spieszę z wyjaśnieniem, że ARO to:

W sumie, jakość obrazów ruchomych, choć bardzo niska, jest adekwatna do ceny telewizora (też bardzo niskiej).

Jakość dźwięku

Xiaomi L32M6 posiada dwa przetworniki szerokopasmowe, umieszczone w dolnej części obudowy i promieniujące dźwięk do dołu. Wydają się być one identyczne jak w poprzedniku, tj. modelu L32M5 z roku 2020.

Dźwięk jest moim zdaniem jeszcze akceptowalny, ale z basem słabszym niż u porównywalnych koreańskich rywali. Tryb film podbija nieco bas, podczas gdy aktualności go obcinają. Są jeszcze tryby gra oraz własny. W tym ostatnim jest też 5-punktowy korektor. W sumie jest nieco poniżej przeciętnej: muzyki słuchać się nie da, ale wiadomości i programów publicystycznych już tak.

Funkcje smart telewizora Xiaomi L32M6

Xiaomi L32M6 pracuje pod kontrolą systemu Android 9 i trzeba przyznać, że jak na tak tanie urządzenie system ten działa w nim dość szybko i płynnie. Wybór aplikacji jest bardzo duży:

Aplikacje muzyczne:

Moim zdaniem po czerni i kontraście multimedia są drugą mocną stroną testowanego telewizora.

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 1.4
  • HDMI 2 – 1.4 eARC
  • HDMI 3 – 1.4
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – brak
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 32
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 1366 × 768
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 3719
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 5,2
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 64
  • input lag (ms) – nie dało się zmierzyć (telewizor nie akceptował sygnału z miernika i wyświetlał komunikat „Video Not Support”)

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
złącza telewizora xiaomi mi led tv p1 32

Podsumowanie

Chociaż nie ulega wątpliwości, że z technicznego puntu widzenia Xiaomi L32M6 jest mało zaawansowanym telewizorem klasy niskobudżetowej, posiada on kilka istotnych zalet. Głównymi atutami Xiaomi L32M6 są niezła czerń, całkiem wysoki kontrast oraz bogate multimedia. Cieszą także usprawnienia w stosunku do poprzednika w postaci braku niewyłączalnego wyostrzania obrazu. Moim zdaniem telewizor Xiaomi L32M6 można warunkowo polecić mniej wymagającym użytkownikom.

telewizor xiaomi mi led tv p1 32
Źródło: Xiaomi

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 3/10

Kino domowe: 4/10
Sport: 2/10
Gry: 2/10

Xiami Mi LED TV P1 32" jest dostępny w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.