Kontynuator. Test i recenzja telewizora Sony 43X81K

W gamie telewizorów 4K firmy Sony na rok 2022 seria X81K plasuje się pomiędzy tańszą X72K a droższą (i 120-hercową) serią X85K. Co ciekawe, nowa X81K odziedziczyła kilka cech po serii X85J z roku 2021, jednocześnie zachowując kluczowe rozwiązania techniczne poprzednika, czyli serii X80J. Jakie to zmiany, co tak naprawdę pozostało bez zmian i do jakich zastosowań warto ten telewizor kupić, tego dowiecie się z mojej recenzji poniżej.

Sony KD-43X81K (dalej dla uproszczenia zwany 43X81K) jest telewizorem LCD z 43-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 6.5770.0680EUA. Telewizor wyprodukowano w kwietniu 2022 r., a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.

sony 43x81k nalepka znamionowa

Design

W porównaniu do poprzednika, tj. modelu 43X80J, najnowsza Bravia uległa pozytywnej przemianie. Konstruktorzy Sony zrezygnowali z grubej plastikowej ramki wokół ekranu z imitowanym szczotkowaniem i przekopiowali dużo ładniejsze elementy z serii X85J. Dzięki nowej, smuklejszej ramce 43X85K wygląda moim zdaniem nowocześniej i bardziej atrakcyjnie od poprzednika.

Źródło: Sony

Poniżej najważniejsze cechy konstrukcji telewizora:

  • tylna ścianka: plastik,
  • pokrywa elektroniki: brak (zintegrowana z tylną ścianką),
  • ramka wokół ekranu: plastik,
  • szerokość ramki: ok. 4 mm,
  • nóżki: plastik + metal (montowane na wcisk, bez wkrętów),
  • rozstaw nóżek (maks.): 750 mm,
  • prześwit: 63 mm,
  • gniazda: po lewej stronie,
  • pilot 1: plastikowy, ze zredukowaną liczbą przycisków, bez podświetlenia,
  • pilot 2: plastikowy, tradycyjny, bez podświetlenia.

Wyposażenie telewizora ze stosunkowo niskiej półki w aż dwa piloty świadczy o tym, że konstruktorzy zakładają, że nowy pilot ze zmniejszoną liczbą przycisków nie każdemu użytkownikowi przypadnie do gustu. Choć oczywiście dwa piloty zmniejszają ryzyko rozczarowań u ewentualnych nabywców, moim zdaniem Sony porzuci z czasem tę „hojność” i w przyszłych latach w pudełku znajdziemy już tylko jednego pilota – tego nowego oczywiście.

Z ekonomicznego punktu widzenia dodawanie aż dwóch pilotów w tej klasie nie ma moim zdaniem najmniejszego sensu. Tym bardziej że nowego pilota obsługiwało mi się dobrze, chociaż rozlokowanie niektórych przycisków mogłoby być lepsze. Mam tu na myśli umieszczone zbyt blisko siebie przyciski wyłącznika oraz szybkich ustawień (zębatka). Podobne zastrzeżenia mam do innej pary: przycisku wyciszania i asystenta Google – tego drugiego niestety często uruchamiałem przez pomyłkę, chcąc po prostu wyciszyć dźwięk w trakcie oglądania reklam.

Myślę, że wielu użytkownikom nie spodoba się również utrata tradycyjnego gniazda słuchawkowego, które miał poprzednik. Czyżby po to, aby dać nam dwa piloty producent musiał na czymś zaoszczędzić i padło na biedne gniazdo słuchawkowe? W sumie trochę szkoda…

Jakość obrazu Sony 43X81K

Wyświetlacz

W Sony 43X81K zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu ADS. Zaletą tego typu wyświetlaczy jest dobra reprodukcja kolorów pod kątem. Wadą kontrast – niższy niż w matrycach typu VA.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie (stąd grubsza obudowa).

Kolory

W ochłodzonym (tj. posiadającym nadmiar barwy niebieskiej) trybie własnym (7131K) średni błąd odwzorowania barw wyniósł 2,2, a więc poniżej progu postrzegalności.

Jestem przekonany, że już sama kalibracja balansu bieli sprawiłaby, że ww. błędy można by zredukować jeszcze bardziej, nawet do wartości zbliżonych do 1,0.

Podobnie jak w innych Braviach, inżynierowie Sony już tradycyjnie stosują fosfor PSF/KSF od firmy GE do konwersji niebieskiego światła z podświetlenia na barwę czerwoną. Co ciekawe, zgodnie z moimi oczekiwaniami stuprocentowa czerwień była ciut zbyt mocno intensywna, ale ku memu zaskoczeniu, na poziomach 40, 60 i 80% była z kolei zbyt mało nasycona.

Pomimo tych, w sumie niewielkich odstępstw, plastyka obrazu z tego panelu ADS przypadła mi do gustu, a oglądanie zwyczajnej telewizji naziemnej w ciągu dnia było pozytywnym przeżyciem.

Nie muszę chyba dodawać, że tradycyjnym plusem matryc ADS jest bardzo dobra reprodukcja barw pod kątem.

plansza nasyconej w 75% czerwieni sfotografowana pod kątem

Jest to niewątpliwie jeden z głównych atutów testowanej Bravii 43X81K.

Na koniec wspomnę o jeszcze jednym pozytywnym odkryciu. Otóż w zeszłorocznych seriach X80J i X85J dało się zauważyć winietowanie (tj. ściemnienia) w rogach ekranu, co było moim zdaniem wadą konstrukcyjną modułu podświetlenia. W związku z tym ucieszyłem się, gdy się okazało, że w 43X81K winietowanie, choć nadal obecne, zostało znacznie zredukowane (poniższe zdjęcie przedstawia lekko przesadzony obraz tego mankamentu, ale niestety nie udało mi się tego inaczej uchwycić; w trakcie testu to winietowanie nie przeszkadzało mi wcale).

plansza o białym kolorze wyświetlana na ekranie telewizora

Mam jednak nadzieję, że za rok winietowania w ogóle nie będzie (trzymam kciuki).

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło aż 91%, co jest dobrym wynikiem.

W trybie HDR błędy reprodukcji barw były nieco niższe niż w poprzedniku (6,2 kontra niemal 7,0 w 43X80J) plasując się górnej strefie błędów średnich.

Jest to w sumie dobry, choć nie wybitny wynik.

Czerń i kontrast

Ten obszar jest niestety słabą stroną testowanego telewizora – jego „piętą achillesową”. Ponieważ, tak jak w poprzedniku, zastosowano matrycę ADS, współczynnik kontrastu ANSI wyniósł zaledwie 1013:1.

Co gorsza, chociaż fabrycznie nowy, testowany egzemplarz 43X81K przejawiał wyraźne przejaśnienia czerni, zwłaszcza w okolicach lewego górnego rogu ekranu. Delikatnie rozmasowując to miejsce, udało mi się zmniejszyć intensywność tego rozświetlenia, ale sukces był połowiczny, bowiem po „masażu” było ono co prawda nie tak dokuczliwe, ale za to zajmowało większy obszar. Zdjęcia poniżej przedstawiają stan po „masażu”.

Scena z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, 4K HDR10) wypadła niestety bardzo słabo…

…podobnie jak inna testowa scena ze statkiem kosmicznym.

I jeszcze kilka uwag końcowych:

  • poziom czerni trzeba dać z 50 na 51;
  • telewizor nie stosuje dynamicznego globalnego przyciemniania;
  • poziom bieli (kontrast) fabrycznie ustawiono na 90, a telewizor gubi detale w światłach; niestety redukcja „kontrastu” nie pomaga;
  • funkcja „zaawansowane zwiększenie kontrastu” (ZZK) jest fabrycznie aktywna w opcji „małe” i zafałszowuje krzywą jasności, w związku z tym radzę ją wyłączyć.

Summa summarum, ze względu na jasną czerń i niski kontrast Bravia 43X81K nie jest dobrym telewizorem do oglądania w ciemnym pomieszczeniu. Co innego w ciągu dnia lub przy włączonym świetle.

HDR

W trybie własnym na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru była stabilna i wyniosła 411 cd/m^2, a więc ok. 12 kandeli więcej niż w poprzedniku.

Jest to wynik ponadprzeciętny i został zmierzony po wyłączeniu funkcji ZZK.

Odwzorowanie ruchu

Sony 43X81K wyposażono w matrycę LCD klasy 60 Hz. Poniżej wyniki pomiarów ostrości ruchu (rozdzielczości dynamicznej):

  • W ustawieniach fabrycznych trybu własnego ostrość obrazów ruchomych wyniosła zaledwie 150 linii (na 1080 maks., TVL).
  • Po dokonaniu zmian (czystość 1, gładkość dowolna) ostrość rośnie do 450 linii (choć obraz nie jest tak klarowny jak u najlepszych rywali).
  • Zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE) było małe.
  • Smużenie również było małe.

Tak jak poprzednik, również i 43X81K posiada funkcję upłynniania ruchu. Zależność stopnia upłynnienia ruchu od wybranej opcji przedstawia zestawienie poniżej:

  • wył. – brak upłynniania,
  • auto – duże upłynnianie,
  • własny – upłynnianie regulowane (opcja „gładkość”).

Pozostałe uwagi:

  • rywale mają więcej stopni upłynniania ruchu,
  • tryb kliszy należy ustawić w opcji duży, aby funkcja upłynniania była w ogóle aktywna.

Za odwzorowanie ruchu Sony 43X81K otrzymuje ode mnie ocenę dostateczną.

Jakość dźwięku

Tak jak poprzednika, Sony 43X81K wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.

Niestety, tak jak w poprzedniku i wielu innych Braviach (w tym z serii X85J i X85K) brak jakichkolwiek trybów dźwięku. W przeciwieństwie do takich rywali jak Samsung i LG, u których bas zazwyczaj dominuje, w Sony 43X81K dominuje góra i środek pasma. W związku z tym dla moich uszu równowaga była nieco zachwiana, dlatego musiałem w korektorze podbić niskie tony i nieco zredukować górę, co dało dobre rezultaty. Funkcja „korektor dialogów” działa dobrze i jest skuteczna.

W sumie to nie jest telewizor do muzyki, lecz do wiadomości, programów rozrywkowych i publicystycznych.

Funkcje smart telewizora Sony 43X81K

Sony 43X81K działał pod kontrolą systemu Android w wersji 10. System był szybki i stabilny i nie wystąpiły żadne istotne problemy.

Oto jak przedstawia się dostępność aplikacji do strumieniowania filmów:

*Telewizor testowaliśmy przed oficjalną premierą Disney+ w Polsce; aplikacja oczywiście była, ale nie działała; pomimo tego z testów innych telewizorów Sony A.D. 2022 wiemy, że aplikacja działała w nich poprawnie po premierze, w związku z czym można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że będzie działać również i w 43X81K.

Poniżej aplikacje do strumieniowania muzyki:

Jeśli chodzi o multimedia, to podobnie jak w roku ubiegłym zainstalowany fabrycznie odtwarzacz nadal jest oprogramowaniem niedopracowanym i po prostu słabym: bardzo długo wczytuje listę plików z USB (gdy jest ich wiele), a w dodatku potrafi się zacinać podczas odtwarzania lub niekiedy nawet zawiesić. Mimo iż odtwarzacz ten ma kilka unikalnych funkcji (jak np. sortowanie plików z dysku sieciowego), moim zdaniem warto zainstalować dodatkową aplikację tego typu, np. VLC lub podobny program, choć wymaga to oczywiście zalogowania się na konto Google.

złącza telewizora Sony KD-43X81K

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0
  • HDMI 3 – 2.0 eARC
  • HDMI 4 – 2.0
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

A oto jak telewizor przedstawia się urządzeniom podłączonym do gniazda HDMI nr 3 (gdy włączona jest opcja ulepszony format Dolby Vision:

wizytówka EDID telewizora Sony KD-43X81K

Najnowsza konsola Xbox tak oto oceniła możliwości telewizora Sony 43X81K:

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 43
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2, DVB-S2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 1013
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,2
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 91
  • input lag (ms) – 11,4

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

Chociaż w kinie domowym się nie sprawdzi, Bravia 43X81K posiada kilka istotnych zalet. Do najważniejszych należy reprodukcja barw na wprost i pod kątem, niskie opóźnienie sygnału czy bogaty w funkcje i aplikacje uniwersalny system operacyjny. W związku z tym warunkowo polecam ją do oglądania w ciągu dnia lub przy zapalonym świetle.

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja:
6/10

Kino domowe:
1/10
Sport:
4/10
Gry:
4/10

Sony KD-43X81K kupicie w x-komie


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.