Cienki Sam. Test i recenzja telewizora Samsung 43AU8002

Po 50-calowym 50AU8002 przyjrzeliśmy się bliżej kolejnemu telewizorowi z serii 8002: tym razem 43-calowemu. Producent podaje, że cała seria 8002 ma ten sam PQI, czyli tzw. „współczynnik jakości obrazu”. Ja mówię: „sprawdzam”, a co wyszło z tego sprawdzania oraz czy i komu można ten telewizor ewentualnie polecić, tego dowiecie się z recenzji poniżej.

Samsung UE43AU8002KXXH (dalej dla uproszczenia zwany 43AU8002) jest telewizorem LCD z 43-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1506. Testowałem urządzenie w wersji sprzętowej nr 6 (Version No : 06). Telewizor wyprodukowano w zakładzie na Słowacji, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.

nalepka znamionowa telewizora samsung 43au8002

Design

Z wyglądu 43AU8002 wydaje się być pomniejszoną wersją modelu 50AU8002.

Źródło: Samsung

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • Niezwykle szczupła obudowa (co ma swoje dobre, jak i złe strony).
  • Tylna ścianka i ramka wokół ekranu wykonane z tworzywa sztucznego.
  • Telewizor spoczywa na dwóch nóżkach w kształcie odwróconej litery „T”.
  • Rozstaw nóżek wynosi 671 mm.
  • Nóżki mają nowatorską konstrukcję, która pozwala na mniejszy bądź większy prześwit.
  • Maksymalny prześwit wynosi 68 mm, co pozwala zmieścić pod telewizorem niektóre grajbelki (pod logo prześwit to 63 mm, dlatego podziękowania dla konstruktorów, że umieścili je z prawej strony).
  • Szerokość ramki wynosi 5 mm (z boku).
  • Szerokość obramowania to 10 mm.
  • Pilot ma inną konstrukcję niż w telewizorach Crystal UHD z roku 2020; producent skopiował rozwiązanie z QLED-ów, ale zastosował nie metalową, lecz plastikową obudowę. Pomimo tego ten łatwy w obsłudze pilot jest jednym z moich ulubionych.
pilot telewizora samsung 43au8002

Jakość obrazu Samsunga 43AU8002

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu ADS, pochodzący (najprawdopodobniej) od chińskiej firmy BOE.

Główną zaletą tego typu matryc jest mała degradacja barw pod kątem.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe.

Kolory

W temperaturowo całkiem bliskim wzorca trybie film (6542K) średni błąd odwzorowania barw był niski i wyniósł 2,5, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Jest to nie tylko wynik poniżej progu postrzegalności, lecz także jeśli nie najlepszy, to jeden z czołowych wyników w klasie telewizorów poniżej dwóch tysięcy złotych. Nadal nie przekonani? Rzućcie w takim razem okiem na poniższy diagram chromatyczności.

Taka liniowość odwzorowania poszczególnych barw na różnych poziomach nasycenia to widok nieczęsty w tej klasie cenowej. Ba, widziałem już dużo droższe telewizory z dużą gorszą chromatycznością (tj. kolorami).

To nie koniec moich pochwał dla Samsunga 43AU8002. Pod kątem kolory były doprawdy znakomite, a obraz miał wysoką plastykę, typową dla dobrych paneli ADS czy IPS. 75% czerwień była nieco zbyt mocno nasycona w stosunku do wzorca, ale moim zdaniem nie jest to duży problem.

plansza nasyconej w 75% czerwieni widziana pod kątem - samsung 43au8002

Podsumowując: jak na niską cenę telewizora reprodukcja barw (SDR) zarówno na wprost, jak i pod kątem jest znakomita i jest to główny atut tego ekranu. Brawo, Samsung!

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 85%, co oznacza możliwość reprodukcji poszerzonej, ale jeszcze nie szerokiej palety barw.

Błędy reprodukcji barw w trybie HDR były wysokie, i to zarówno z powodu zbyt niskiej luminancji (jasności), jak i zbyt małego nasycenia.

Czerń i kontrast

Ten obszar to przysłowiowa pięta achillesowa telewizora. Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł zaledwie 864:1, co oznacza jedno: jasną czerń przy oglądaniu w ciemnym pomieszczeniu.

Zdając sobie sprawę z ww. parametru, inżynierowie Samsunga zdecydowali się dynamicznie „poprawiać” subiektywny kontrast i zastosowali lekkie przyciemnianie globalne (tzw. frame dimming). Co ciekawe, poziom czerni był dobrze ustawiony.

Niestety, to nie koniec przykrych niespodzianek. Testowany egzemplarz przejawiał liczne przejaśnienia na krańcach ekranu. Wyglądało to tak, jakby ktoś ścisnął ekran w tych właśnie miejscach, a przecież testowałem nieuszkodzony, fabrycznie nowy egzemplarz prosto z pudełka.

Czy te prześwity to tylko wada pojedynczego egzemplarza, czy też cecha całej serii? Jeśli to pierwsze, to jako tester mam chyba… pecha. Jeśli to drugie, to kontroler jakości w fabryce powinien moim zdaniem stracić premię, bo taki egzemplarz nie powinien zostać w ogóle dopuszczony do sprzedaży.

To wszystko oznacza, że 43AU8002 nie sprawdzi się niestety w domowym kinie.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 270 cd/m^2 (50AU8002: 264 cd/m^2).

To bardzo niski wynik, który oznacza, że mamy do czynienia z telewizorem klasy budżetowej, nadającym się bardziej do oglądania treści SDR, a nie HDR.

Odwzorowanie ruchu

W 43AU8002 zastosowano matrycę LCD klasy 60Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika wyniosła 150 linii (na 1080 maksimum). To bardzo niski wynik – jeden z najsłabszych pośród telewizorów 60-hercowych.

Opcja „wyraźny ruch (LED)” poprawia ostrość ruchu do 1000 linii, ale z widocznym migotaniem, spadkiem jasności oraz zielono-czerwonym echem po lewej stronie ruchomych obiektów.

W tej klasie cenowej wiele konkurencyjnych telewizorów jest pozbawionych funkcji upłynniania ruchu, ale nie Samsung 43AU8002. W trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia w zakresie od 0 do 10.

Innymi atutami testowanego telewizora są:

  • stosunkowo małe smużenie,
  • brak zjawiska brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect), które potrafi zepsuć obrazy ruchome nawet w telewizorach o znacznie lepszej rozdzielczości dynamicznej.

Podobnie jak w niemal wszystkich tegorocznych i ubiegłorocznych Samsungach mankamentem układu reprodukcji ruchu jest sporadyczne okresowe zacinanie się ruchu widoczne na niektórych treściach SD.

Jakość dźwięku

Samsunga 43AU8002 wyposażono w kilka przetworników, z których żaden nie jest widoczny gołym okiem – są one ukryte wewnątrz smukłej obudowy. To istotna zmiana w stosunku do modeli z roku 2020.

otwór dźwiękowy samsung 43au8002

Podobnie jak w modelu 50AU8002 wyszczuplenie obudowy odbiło się negatywnie na jakości brzmienia. Bas stał się płytszy, co zredukowało zakres dynamiki. Konstruktorzy nieco zmienili zestrojenie predefiniowanych trybów dźwięku, których i tak nie ma wiele: dopasowujący się i wzmocnienie.

Niestety, przy bardzo dużym poziomie wysterowania słychać było bardzo duże zniekształcenia – coś w rodzaju „warczenia” membrany. Z dostępnych informacji wynika, że głośniki są teraz ustawione… pionowo, a ponieważ obudowa jest cienka, membrany nie mają dużo miejsca na wychylenia. I właśnie najprawdopodobniej stąd biorą się zniekształcenia przy dużym poziomie głośności.

W związku z tym powtórzę to, co napisałem w teście innego chudzielca z serii 8002: „brzmienie to regres w stosunku do starszych modeli, ale jest to cena, jaką Samsung postanowił zapłacić za znacznie smuklejszą obudowę”. Ciekawe, czy użytkownicy to kupią?

Funkcje smart telewizora Samsung 43AU8002

Samsung 43AU8002 pracuje pod kontrolą systemu Tizen. System ten oferuje szeroki wybór aplikacji.

Aplikacje VoD:

Aplikacje do strumieniowania muzyki:

43AU8002 obsługuje wiele formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, tp (tylko USB) oraz wmv. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0 ARC
  • HDMI 3 – 2.0
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 43
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 864:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,5
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 85
  • input lag (ms) – b.d.

Opóźnienia sygnału w trybie gry nie dało się niestety zmierzyć z powodu zniekształceń.

pomiar input laga samsung 43au8002

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

Okazuje się, że wbrew temu, co twierdzi producent, pod względem jakości obrazu 43-calowy model jest zupełnie innym telewizorem od modelu 50-calowego z tej samej serii. Moim zdaniem Samsung 43AU8002 mógłby ewentualnie nadawać się do oglądania w dzień, a to ze względu na wybitnie dobrą reprodukcję barw, zarówno na wprost, jak i pod kątem. Miłośnicy kina domowego na 43-calowych ekranach i wszyscy ci, którzy szukają małego uniwersalnego telewizora do niemal wszystkich zastosowań, będą musieli jednak poszukać gdzie indziej.

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe:
1/10
Sport: 2/10
Gry: brak danych, aby ocenić
brak danych, aby ocenić

Samsung UE43AU8002 czeka w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.