Subtelniaczek. Test i recenzja telewizora Sony 43X80L

Muszę przyznać, że w porównaniu do X81K z roku 2022, spodobały mi się zmiany, jakie dostrzegłem w nowej Bravii z serii X80L. Co prawda nie ma ich dużo, ale doceniam „politykę małych kroczków”. Opis tych zmian wraz z moją oceną jakości obrazu znajdziecie w recenzji telewizora Sony 43X80L.

Sony 43X80L jest udanym telewizorem do oglądania telewizji w ciągu dnia lub przy włączonym świetle. Sprawdzi się też w multimediach, a w kinie domowym spisze się nawet ciut lepiej niż telewizory z matrycami typu IPS, choć nie jest to zastosowanie, do którego został zaprojektowany. 

To zależy. Jeżeli szukasz małego ekranu do oglądania telewizji, zwłaszcza w większym gronie, warto zainteresować się małą 43-calową Bravią z serii X80L. Model ten można też polecić osobom pragnącym w swoim domu posiadać zwyczajnie ładny i stylistycznie dopracowany telewizor. 

Ze względu na stosunkowo niski kontrast natywny zastosowanej 60-hercowej matrycy, 43X80L nie jest telewizorem dla użytkowników szukających głębokiej czerni ani ekranem, który sprosta wymagającym treściom HDR.

O telewizorze Sony 43X80L 

W najnowszej gamie telewizorów Bravia 4K na rok 2023 seria X80L plasuje się pomiędzy podstawową X75WL a bardziej zaawansowaną (120-hercową) serią X85L. Co ciekawe, w całej gamie Sony są tylko dwa telewizory z ekranem o przekątnej 43-cali: 43X75WL oraz 43X80L. 

Sony KD-43X80L (dalej dla uproszczenia zwany 43X80L) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Android 10 (Google TV) oraz oprogramowania systemowego w wersji 6.7240.0826EUA. 

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model KD-43X80L
Kraj produkcji nie podano
Data produkcji 2023/05
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom. 

Design

Sony 43X80L jest telewizorem, który może się podobać: ładna stylistyka i dobrej jakości materiały sprawiają korzystne wrażenie. 

W konstrukcji Sony 43X80L można wyróżnić następujące cechy: 

Podstawa Sony 43X80L
  • tylna ścianka (ze zintegrowaną pokrywą elektroniki): plastik;
  • ramka wokół ekranu: plastik;
  • szerokość ramki: 4 mm;
  • nóżki: metalowy rdzeń oblany plastikiem;
  • rozstaw nóżek: 753 mm;
  • gniazda: po lewej stronie;
  • kabel sieciowy: odłączany;
  • pilot 1: ze zredukowaną liczbą przycisków RMF-TX810U;
Pilot Sony 43X80L
  • pilot 2: tradycyjny, RMT-TX450.
Pilot Sony 43X80L

Dwie rzeczy zwróciły moją uwagę: nóżki są bardziej estetyczne niż w modelu ubiegłorocznym. Podobnie tylna ścianka – odniosłem wrażenie, że wykonano ją lepszego plastiku niż w 43X81K. Krótko mówiąc, telewizor wysubtelniał. 

Jakość obrazu Sony 43X80L

Wyświetlacz 

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu ADS. Główną zaletą matryc typu ADS jest reprodukcja kolorów pod kątem. Wadą – niższy kontrast niż w matrycach typu VA. 

Struktura subpikseli panelu LCD Sony 43X80L
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie. 
Termogram Sony 43X80L

Kolory 

Zważywszy na cenę telewizora, rodzaj zastosowanego wyświetlacza i podświetlenia, reprodukcję barw uważam za więcej niż dobrą: zarówno na wprost ekranu, jak i pod kątem.

W ocieplonym (tj. wykazującym niedobór składowej niebieskiej) trybie własnym (6078K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 2,5, a więc poniżej progu postrzegalności (3,0).  

Proszę zwrócić uwagę na odwzorowanie odcieni ludzkiej skóry (17 słupków z prawej strony wykresu): żaden z błędów nie przekracza wartości 2,0, co oznacza wierną reprodukcję twarzy i to już w ustawieniach fabrycznych trybu własny. 

Dzięki matrycy LCD typu ADS pod kątem kolory nie ulegają istotnej degradacji – tylko lekko ciemnieją. 

Widoczne w rogach ekranu winietowanie to niestety „cechą”, którą tanie Bravie przejawiają od dobrych kilku lat. Moim zdaniem stopień dokuczliwości tego zjawiska nie jest duży, no chyba że ktoś z pasją ogląda sporty zimowe lub, tak jak ja, jest miłośnikiem starych reklam firmy Apple. Tak, wtedy winietowanie może trochę przeszkadzać. 
Biel i winietowanie Sony 43X80L
aparat trochę przekłamał winietowanie widoczne w obu dolnych rogach ekranu; w rzeczywistości było ono mniejsze - mniej więcej na poziomie tego w obu górnych rogach
Z drugiej strony skala tego zjawiska zależy też od konkretnego egzemplarza – nam się trafił akurat taki, a nie inny. 

Szeroka paleta barw 

W tej kategorii Bravię 43X80L trzeba ocenić całkiem wysoko, bowiem jest ona w stanie wyświetlać szeroką paletę barw oraz robi to całkiem nieźle (tj. z akceptowalnymi błędami). Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 91%, co jest wynikiem lepszym od niektórych sporo droższych rywali. 

Średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 5,6, co jest wynikiem może nie wybitnym, ale do przyjęcia w tej klasie.  

Czerń i kontrast

Mam dwie wiadomości: złą i dobrą. Pierwsza: czerń i kontrast to jedne z najsłabszych stron tego telewizora. Druga, ta dobra to, że telewizor przewyższa wielu rywali z podobnymi wyświetlaczami (ADS lub IPS) brakiem irytujących sztuczek. 

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 934:1, co obiektywnie jest bardzo słabym wynikiem. Z drugiej strony po wyłączeniu opcji ZZK (tzw. zaawansowane zwiększenie kontrastu) moja standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła zaskakująco dobrze (jak na telewizor z niskokontrastową matrycą ADS). Czerń nie jest oczywiście głęboka, ale widać za to liczne zawarte w tej scenie detale, które zmanipulowani rywale pożerają na dzień dobry. Zresztą zobaczcie sami: 

W skrócie: 

  • czerń jest jasna i w całkowicie ciemnym pomieszczeniu wyraźnie odcina się od tła pokoju;
  • 43X80L nie stosuje globalnego wygaszana i innych kontrowersyjnych sztuczek;
  • ZZK warto wyłączyć (zwłaszcza na treściach HDR);
  • czerń była równomierna, bez lokalnych przejaśnień czy prześwitów. 

Przyznam, że oczekiwałem dużo mniej, a jednak 43X80L trochę mnie zaskoczył. Czym? Zwyczajnym brakiem utraty przyczerniowych detali tak typowym dla wielu konkurentów i to nawet tych z lepszymi matrycami VA. Warto tylko pamiętać, aby w trybie własnym poziom czerni zmienić z 50 na 52. 

HDR 

W tej kategorii, znając wcześniejsze telewizory Bravia, miałem nadzieję na ponadprzeciętny wynik, i ten telewizor rzeczywiście go osiągnął. Co nie oznacza niestety, że jest to ekran, który poleciłbym do oglądania treści HDR.  Z drugiej strony, 43X80L wypada lepiej od wielu rywali. 

W trybie własnym na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 442 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru.  

Zwracam uwagę, że jest to wynik o 31 kandeli lepszy od poprzednika, czyli modelu 43X81K.

Przypominam, że podobnie jak w modelach ubiegłorocznych ZZK warto wyłączyć, bowiem w trybie HDR obniża on maksymalna jasność aż o całe 53 kandele. 

Odwzorowanie ruchu

W tej konkurencji wynik będzie zaledwie dostateczny: ostrość obrazów ruchomych zbliża się do górnej granicy wyników dla paneli klasy 60 Hz, a telewizor ma skutecznie działający układ upłynniania ruchu. 

Sony 43X80L wyświetlił 400 linii (TVL) na 1080 maksimum), co jest raczej słabym wynikiem. Z drugiej strony: 

  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było małe;
  • smużenie również było małe (brawo!);
  • nie zauważyłem żadnych kolorowych smug (ang. orange/red ghosting). 

Układ upłynniania ruchu działał skutecznie, a zalecane ustawienie ruchu to tryb własny, gładkość równa 1 i czystość równa 2. Podobnie jak inne Bravie, 43X80L ma z jednej strony mniej stopni upłynniania ruchu od większości rywali, ale z drugiej strony układ upłynniania generuje mniej zniekształceń (artefaktów). 

Widok na nóżkę Sony 43X80L
źródło: Sony

Jakość dźwięku telewizora Sony 43X80L 

Po kilku zmianach w stosunku do ustawień fabrycznych, brzmienie osiąga poziom, który nadaje się nie tylko do wiadomości i programów publicystyczno-rozrywkowych, lecz także do okazjonalnego słuchania mniej wymagającej muzyki. 

Sony 43X80L wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące do dołu. Producent podaje, że moc głośników to 2 x 10 W. W przeciwieństwie do takich rywali jak LG czy Samsung, gdzie bas z reguły dominuje, w Sony 43X81K dominuje góra i środek pasma. Równowaga została zachwiana, dlatego w korektorze musiałem podbić niskie tony i nieco zredukować górę. Rezultat był pozytywny, co pokazuje wykres poniżej. 

Charakterystyka częstotliwościowa Sony 43X80L
Zwracam uwagę na funkcję „korektor dialogów”, która działa dobrze i moim zdaniem jest całkiem pomocna i skuteczna. Tradycyjnie dla telewizorów Bravia z serii X80 i X85 brakuje trybów dźwięku, ale, jak już wspomniałem, korektor jest. 

Funkcje smart telewizora Sony 43X80L

Funkcje multimedialne są jedną z mocniejszych stron Sony 43X80L. Telewizor działa szybko i stabilnie, a system nie sprawiał żadnych istotnych problemów.  Ponadto aplikacji było w bród, a do obsługi plików wideo możemy wybrać jeden z kilku odtwarzaczy (ja polecam od razu zainstalować VLC). 

Aplikacje

Jeśli chodzi o dostępne aplikacje, to przedstawiają się one następująco: 

  • Apple TV
  • Canal+
  • Deezer
  • Disney+
  • Filmbox
  • HBO Max
  • Netflix
  • Player
  • Polsat Box Go
  • Polsat Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • Tidal
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay 

Fabrycznie zainstalowany odtwarzacz multimediów nadal jest oprogramowaniem niedopracowanym: bardzo długo wczytuje listę plików z USB, gdy jest ich wiele. W dodatku potrafi się zacinać podczas odtwarzania, a czasem po prostu nawet zawiesić. Ponadto, na niektórych plikach brak możliwości włączenia pauzy: pojawia się komunikat: „tej funkcji nie można stosować z tym plikiem”. To dziwne, bowiem w modelach z roku 2021 i wcześniejszych, pauzowanie tych samych plików było jednak możliwe.  

Na plus standardowego odtwarzacza trzeba policzyć kilka unikalnych funkcji jak np. sortowanie plików z dysku sieciowego. Pomimo tego zalecam zainstalować dodatkowy odtwarzacz jak np. VLC lub podobny.  

Złącza i interfejsy

Złącza Sony 43X80L
Złącza Sony 43X80L
W Sony 43X80L znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.0 eARC
HDMI 4 2.0

Pełną listę złączy podano w specyfikacji Sony 43X80L.

Współpraca z konsolą i komputerem

W tej kategorii telewizor zasłużył na ocenę dostateczną: opóźnienie sygnału w grach jest niskie, a funkcje przydatne podczas rozgrywek – wykraczające poza podstawowe. 

Producent deklaruje, że telewizor Sony 43X80L obsługuje następujące funkcje dla graczy: 

  • tryb gry;
  • samoczynne przełączanie w tryb niskiego opóźnienie (ALLM);
  • automatyczne odwzorowywanie odcieni HDR (działa z PS5);
  • automatyczne dostosowywanie trybu obrazu do rodzaju gier;
  • pasek gracza (Game Bar). 

Jeśli chodzi o input lag, to na sygnale 1080/60p zmierzyliśmy opóźnienie sygnału równe 11,2 ms (43X81K – 12,5). 

Input lag Sony 43X80L
Z kolei najnowsza konsola Xbox Series X tak oto oceniła możliwości testowanego telewizora: 

Podsumowanie testu Sony 43X80L

Zdjęcie autorskie Sony 43X80L
Sony 43X80L to mały, lecz udany telewizor do oglądania programów i multimediów w ciągu dnia. Najważniejszymi zaletami 43-calowej Bravii są dobra reprodukcja barw na wprost i pod kątem, przyjemny dla oka obraz, liczne funkcje multimedialne oraz duży wybór aplikacji. Polecam. 

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.