Klasa średnia. Test i recenzja telewizora Samsung 65Q77A

Seria Q7x pełni bardzo ważną rolę w gamie telewizorów Samsunga, bo to właśnie od niej zaczynają się bardziej zaawansowane, tj. 120-hercowe modele. W roku ubiegłym model 65Q74T okazał się udanym urządzeniem i otrzymał od nas rekomendację. A jak wypadł jego następca? Czy jest od niego lepszy? Jakie ma wady? Czy warto go kupić? O tym wszystkim przeczytacie w mojej szczegółowej recenzji.

Samsung QE65Q77AATXXH (dalej dla uproszczenia zwany 65Q77A) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 1506. Testowałem telewizor w sprzętowej wersji nr 2 (Version No. 02). Testowany egzemplarz wyprodukowano na Węgrzech i pochodził ze sklepu x-kom.

nalepka znamionowa telewizora samsung qe65q77a

Design

W roku 2021 Samsung postawił zdecydowanie na smukłe obudowy.

samsung qe65q77a widziany z profilu
Źródło: Samsung

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

 • Tylną ściankę i ramkę wokół ekranu wykonano z tworzywa sztucznego.
 • Telewizor spoczywa na centralnej, nieobrotowej podstawie.
 • Podstawa składa się ze stopy wykonanej z grubej metalowej blachy oraz nogi wykonanej z wytrzymałego tworzywa sztucznego.
 • Szerokość podstawy wynosi 320 mm.
 • Prześwit telewizora to 63 mm.
 • Boczna ramka ma szerokość 5 mm.
 • Obramowanie ma z kolei 11 mm.
 • Pilot to nowy, bezbateryjny model, w plastikowej obudowie, ale z osadzonym w niej ogniwem słonecznym.
czarny pilot do telewizora samsung qe65q77a
Źródło: Samsung

Jakość obrazu Samsunga 65Q77A

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA.

Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe.

Kolory

W lekko zaniebieszczonym (6745K) trybie filmmaker średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 3,3.

Nie są to duże odchylenia, ale od telewizora bądź co bądź klasy średniej (wg mojej autorskiej klasyfikacji) oczekiwałem jednak trochę więcej. Pomimo tego błędy wynikają na szczęście nie z zaniżonego nasycenia, lecz głównie ze zbyt niskiej luminancji (jasności).

Pod kątem w poziomie kolory lekko bledną i ciemnieją, co jest typowym zjawiskiem w konwencjonalnych matrycach typu VA. Z drugiej strony degradacja ta wydała mi się subiektywnie nieco mniejsza niż w innych matrycach typu VA.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 88%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw w materiałach HDR.

Błędy reprodukcji barw w trybie HDR wynikały głównie z niewłaściwej (tj. nieco zbyt małej) luminancji.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4035:1. To dobry wynik, który sprawia, że telewizor nadaje się do domowego kina. Chociaż 65Q77A stosuje globalne przyciemnianie (frame dimming), jest ono na szczęście łagodne i nie ma negatywnego wpływu na napisy. Telewizor wygasza też całkowicie podświetlenie, gdy jako sygnał wejściowy dostaje pełnoekranową czerń.

Niestety, testowany egzemplarz miał nierównomierne podświetlenie, co przejawiało się „chmurkami” widocznymi w kilku miejscach na ekranie. Co gorsza, był też i wyciek światła w lewym dolnym rogu, pomiędzy ramką a ekranem. Poniższe zdjęcia zrobiłem z nieco większą ekspozycją, aby lepiej pokazać ten problem.

Jest to oczywiście wada testowanego egzemplarza, a inna sztuka może być od niej wolna (czego też wszystkim nabywcom życzę).

Pomimo ww. wad wysoki kontrast sprawiał, że 65Q77A oglądało mi się całkiem dobrze w warunkach kina domowego. Na tą opinię wpłynął też fakt, że równoległe z Samsungiem testowałem też konkurencyjny model z matrycą IPS. Wierzcie mi, że przełączenie się z niskokontrastowego rywala na 65Q77A było wielką ulgą i powrotem do normalności. I to pomimo ww. wad.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 511 cd/m^2, co jest zdecydowanie wynikiem ponadprzeciętnym.

Przy takiej jasności czuć już nie tylko zapach, lecz również i „smak HDR-u”.

Odwzorowanie ruchu

W 65Q77A zastosowano matrycę LCD klasy 120Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika wyniosła powyżej 550 linii (na 1080 maksimum). Celowo i świadomie użyłem słowa „powyżej” 550 linii, ponieważ dokładna wartość była trudna do zmierzenia ze względu na pewne zwielokrotnienie konturów obiektów ruchomych. Pomimo tego gołym okiem było widać, zwłaszcza w meczach piłki nożnej, że obrazy ruchome są zauważalnie ostrzejsze od tych z najlepszych matryc 60-hercowych. Inne spostrzeżenia dotyczące ruchu to m.in.:
 • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect) było bardzo małe i w ogóle nie psuło radości z oglądania obrazów w ruchu;
 • smużenie było średnie.
Opcja „wyraźny ruch (LED)” poprawiała ostrość ruchu aż do 1080 linii(!), ale ze spadkiem jasności oraz dużym echem po lewej stronie ruchomych obiektów. Na szczęście migotanie obrazu w tym trybie było znikome, co mnie pozytywnie zaskoczyło.

Samsunga 65Q77A wyposażono w układ upłynniania ruchu. W trybie użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia w zakresie od 0 do 10. Domyślne ustawienie „3” jest dobrym kompromisem pomiędzy płynnością a naturalnością, ale oczywiście można to zmieniać wedle upodobań. W przypadku oglądania meczów piłki nożnej osobom bardzo wrażliwym na artefakty zalecam nie tylko redukcję stopnia upłynnienia ruchu, lecz całkowite wyłączenie układu poprawy ostrości i płynności ruchu.

Jakość dźwięku

Przetworniki Samsunga 65Q77A umieszczono tak, że nie są one widoczne z zewnątrz. Do dyspozycji mamy tylko dwa fabrycznie zdefiniowane tryby dźwięku: standardowy oraz wzmocnienie (brak trybu dopasowujący się). Brzmienie jest ogólnie dobre, ale bas jest niestety słyszalnie uboższy niż w ubiegłorocznych QLED-ach z serii Q7xT. No cóż, fizyki nie da się oszukać: cieńsza obudowa to zazwyczaj cieńszy dźwięk.

Funkcje smart telewizora Samsung 65Q77A

Samsung 65Q77A pracuje pod kontrolą systemu Tizen. System ten oferuje dość szeroki wybór aplikacji zapewniających dostęp do serwisów filmowych, w tym:

A oto aplikacje do strumieniowania muzyki:

Dziwi mnie trochę brak Filmboxa i Tidala. Cieszy z kolei powrót ipli, której nie było w modelu 55Q67A.

65Q77A obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp (tylko USB) oraz wmv. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.

Złącza i interfejsy

 • HDMI 1 – 2.0
 • HDMI 2 – 2.0
 • HDMI 3 – 2.0 eARC
 • HDMI 4 – 2.1
 • USB – 2
 • Ethernet – 0
 • Optyczne – 1
 • Słuchawkowe – 0
 • Bluetooth – tak
 • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

 • rodzaj wyświetlacza – LCD
 • przekątna (cale) – 65
 • kształt wyświetlacza – płaski
 • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
 • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

 • kontrast ANSI(x:1) – 4035:1
 • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 3,3
 • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 88
 • input lag (ms) – 9,7

Warto zaznaczyć, że:

 • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
 • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
 • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

Samsung 65Q77A jest telewizorem bardzo podobnym do swojego poprzednika. Dzięki wysokiemu kontrastowi, niezłej reprodukcji barw oraz zdecydowanie ponadprzeciętnej jasności obrazu w trybie HDR, 65-calowego QLED-a z serii Q77 można zaliczyć do telewizorów klasy średniej. Na bezwarunkową rekomendację zasługuje oczywiście nie testowany egzemplarz, który miał wadę fabryczną, ale sztuka od niej wolna. I takiego egzemplarza też wszystkim potencjalnym nabywcom życzę.

samsung qe65q77a

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 7/10

Kino domowe: 6/10
Sport: 7/10
Gry: 7/10

Samsung QE65Q77A jest dostępny w x-komie


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.