Seria Q7x pełni bardzo ważną rolę w gamie telewizorów Samsunga, bo to właśnie od niej zaczynają się bardziej zaawansowane, tj. 120-hercowe modele. W roku ubiegłym model 65Q74T okazał się udanym urządzeniem i otrzymał od nas rekomendację. A jak wypadł jego następca? Czy jest od niego lepszy? Jakie ma wady? Czy warto go kupić? O tym wszystkim przeczytacie w mojej szczegółowej recenzji.
Samsung QE65Q77AATXXH (dalej dla uproszczenia zwany 65Q77A) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 1506. Testowałem telewizor w sprzętowej wersji nr 2 (Version No. 02). Testowany egzemplarz wyprodukowano na Węgrzech i pochodził ze sklepu x-kom.
W roku 2021 Samsung postawił zdecydowanie na smukłe obudowy.
W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:
W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA.
Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe.
W lekko zaniebieszczonym (6745K) trybie filmmaker średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 3,3.
Nie są to duże odchylenia, ale od telewizora bądź co bądź klasy średniej (wg mojej autorskiej klasyfikacji) oczekiwałem jednak trochę więcej. Pomimo tego błędy wynikają na szczęście nie z zaniżonego nasycenia, lecz głównie ze zbyt niskiej luminancji (jasności).
Pod kątem w poziomie kolory lekko bledną i ciemnieją, co jest typowym zjawiskiem w konwencjonalnych matrycach typu VA. Z drugiej strony degradacja ta wydała mi się subiektywnie nieco mniejsza niż w innych matrycach typu VA.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 88%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw w materiałach HDR.
Błędy reprodukcji barw w trybie HDR wynikały głównie z niewłaściwej (tj. nieco zbyt małej) luminancji.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4035:1. To dobry wynik, który sprawia, że telewizor nadaje się do domowego kina. Chociaż 65Q77A stosuje globalne przyciemnianie (frame dimming), jest ono na szczęście łagodne i nie ma negatywnego wpływu na napisy. Telewizor wygasza też całkowicie podświetlenie, gdy jako sygnał wejściowy dostaje pełnoekranową czerń.
Niestety, testowany egzemplarz miał nierównomierne podświetlenie, co przejawiało się „chmurkami” widocznymi w kilku miejscach na ekranie. Co gorsza, był też i wyciek światła w lewym dolnym rogu, pomiędzy ramką a ekranem. Poniższe zdjęcia zrobiłem z nieco większą ekspozycją, aby lepiej pokazać ten problem.
Jest to oczywiście wada testowanego egzemplarza, a inna sztuka może być od niej wolna (czego też wszystkim nabywcom życzę).
Pomimo ww. wad wysoki kontrast sprawiał, że 65Q77A oglądało mi się całkiem dobrze w warunkach kina domowego. Na tą opinię wpłynął też fakt, że równoległe z Samsungiem testowałem też konkurencyjny model z matrycą IPS. Wierzcie mi, że przełączenie się z niskokontrastowego rywala na 65Q77A było wielką ulgą i powrotem do normalności. I to pomimo ww. wad.
W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 511 cd/m^2, co jest zdecydowanie wynikiem ponadprzeciętnym.
Przy takiej jasności czuć już nie tylko zapach, lecz również i „smak HDR-u”.
Samsunga 65Q77A wyposażono w układ upłynniania ruchu. W trybie użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia w zakresie od 0 do 10. Domyślne ustawienie „3” jest dobrym kompromisem pomiędzy płynnością a naturalnością, ale oczywiście można to zmieniać wedle upodobań. W przypadku oglądania meczów piłki nożnej osobom bardzo wrażliwym na artefakty zalecam nie tylko redukcję stopnia upłynnienia ruchu, lecz całkowite wyłączenie układu poprawy ostrości i płynności ruchu.
Przetworniki Samsunga 65Q77A umieszczono tak, że nie są one widoczne z zewnątrz. Do dyspozycji mamy tylko dwa fabrycznie zdefiniowane tryby dźwięku: standardowy oraz wzmocnienie (brak trybu dopasowujący się). Brzmienie jest ogólnie dobre, ale bas jest niestety słyszalnie uboższy niż w ubiegłorocznych QLED-ach z serii Q7xT. No cóż, fizyki nie da się oszukać: cieńsza obudowa to zazwyczaj cieńszy dźwięk.
Samsung 65Q77A pracuje pod kontrolą systemu Tizen. System ten oferuje dość szeroki wybór aplikacji zapewniających dostęp do serwisów filmowych, w tym:
A oto aplikacje do strumieniowania muzyki:
Dziwi mnie trochę brak Filmboxa i Tidala. Cieszy z kolei powrót ipli, której nie było w modelu 55Q67A.
65Q77A obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp (tylko USB) oraz wmv. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.
Warto zaznaczyć, że:
Samsung 65Q77A jest telewizorem bardzo podobnym do swojego poprzednika. Dzięki wysokiemu kontrastowi, niezłej reprodukcji barw oraz zdecydowanie ponadprzeciętnej jasności obrazu w trybie HDR, 65-calowego QLED-a z serii Q77 można zaliczyć do telewizorów klasy średniej. Na bezwarunkową rekomendację zasługuje oczywiście nie testowany egzemplarz, który miał wadę fabryczną, ale sztuka od niej wolna. I takiego egzemplarza też wszystkim potencjalnym nabywcom życzę.
No dobra, to kiedy będzie pokazany test tej 55/65 nano 863 na tym wspomnianym słabym IPS od LG?
Jak tylko będziemy mieli możliwość, to przetestujemy ten model.
Clouding można reklamować?
Polecamy w tej kwestii bezpośredni kontakt z serwisem producenta, który określi możliwość reklamacji.
Witam.
Będzie recenzja telewizora SONY XR-50X90J??
Postaramy się zrecenzować ten model.
Czy mogę prosić o pomoc i doradzenie kilku modeli, bo obecnie jestem zdezorientowany?
Jasny salon i kanały informacyjne (więc nie ma sensu oled) oraz PS5, koniecznie VRR oraz 65 cali poniżej 5 tysięcy złotych. Myślałem nad Sony XH90, ale jest spore ryzyko, że ten telewizor nigdy nie będzie obsługiwał VRR, a Sony zamiecie sprawę pod dywan. W przyszłości kiedy PS5 zacznie brakować mocy to VRR się bardzo przyda (mam alergie na screen tearing).
W tym budżecie mam dwie propozycje: model z 2020 roku, tj. Samsung 65Q80T lub model z 2021, tj. 65Q80A. Chociaż tego drugiego testowałem w rozmiarze 55-, a nie 65-cali, to zakładając, że w modelu 65-calowym również będzie matryca VA, mogę go Panu polecić. Proszę jednakże uważać, czy nie zastosowano w nim przypadkiem niskokontrastowej matrycy ADS. Jest to teoretycznie możliwe, bowiem producent sprzedaje na rynku różne warianty swoich modeli (version no 1, version no 2 itd.).
Witam,
Szukam właśnie telewizora i po przeczytaniu kilku dostępnych testów raczej zdecyduję się na 65Q80A. Mam jednak obawy co do typu matrycy VA vs. ADS. Chciałbym kupić z matrycą VA. Czy jest to potwierdzona reguła, że version no 1 to VA, a version no 2 to ADS ?
Pozdrawiam.
Macieju, niestety nie ma tutaj reguły. Całkowitą pewność dają wyłącznie testy i w przypadku tego modelu wszystkie sztuki w magazynie posiadają taką samą matrycę jak testowany egzemplarz. Pamiętaj też, że w razie zakupu, gdyby wybrany TV nie spełnił oczekiwań, w terminie 15 dni od otrzymania zamówienia, możesz dokonać zwrotu lub wymiany na inny produkt.
Mam telewizor 65q80A wersje no 1 jak można w domowych warunkach w tym modelu sprawdzic że telewizor ma matryce va lub ads pozdr
Przy rozmiarze Twojego TV, aby porównać układ zamontowanej matrycy, możesz użyć aparatu makro, który jest często wbudowany w obecne smartfony. Obraz nie będzie tak szczegółowy, jak dostępne w naszych testach, jednak pozwoli na sprawdzenie kształtu pikseli.
Według powyższego opisu w systemie zainstalowano aplikację CDA
Podczas oglądania w sklepie modelu Q77 oraz Q80 sprzedawcy zapewniali mnie, że TIZEN tej aplikacji nie ma. Jaka jest prawda???
W sekcji funkcji smart telewizora minus przy usłudze lub aplikacji oznacza jej brak w tym modelu.
Dziękuję i przepraszam, źle to odczytałem.
Szkoda, że Tizeny nie posiadają tej aplikacji.
Witam, jak wpisywali Panstwo kod do telewizora?
Jeśli pytasz o kod resetujący ustawienia telewizora, to powinien być to domyślny 0000. Jednak jeśli byłby inny, to domyślny kod tego modelu możesz również znaleźć w instrukcji obsługi.
Witam, rozglądam się za tv do salonu głównie filmy i sport, z tej recenzji wystawiliscie notę 7/10 jeśli chodZi o sport oraz taka sama na telewizje, zastanawiam się czy jest jakiś inny model który możecie polecić właśnie pod telewizje i sport w podobnej cenie ?
Możesz również zainteresować się modelami 65Q80T i 65Q80A, które już wcześniej były tutaj polecane.
Powie mi ktoś czy lepszy tv Samsunga 65 cali model 77 czy LG w podobnej cenie
Potrafi mi ktos powiedziec czym sie rozni 65Q77A od 65Q75A? Szukam i nie mogę nigdzie znaleźć różnicy.
Są to warianty/odmiany handlowe tego samego telewizora, pomiędzy którymi nie powinno być różnic w jakości obrazu. Proszę jednakże zwrócić uwagę na „wersję telewizora” (version no.) na tabliczce znamionowej. Samsung stosuje różne matryce LCD w tym samym modelu, w związku z czym model w innej wersji niekoniecznie będzie miał takie same parametry jak model w wersji przez nas testowanej.
Witam, czytając te recenzję już sam nie wiem na który tv się zdecydować, może dostanę jakaś podpowiedź?
Szukam tv 65 cali firma Sony lub samsung.
Kwotę która mogę wydać do 5500 tys .
W TV najbardziej interesują mnie filmy i sport przeważnie z tv naziemnej.
Z nowszych modeli możesz wziąć pod uwagę Samsung 65Q80B, jest to obecnie polecany TV do oglądania sportu, nad którego testami już pracujemy. Więcej aktualnie polecanych TV znajdziesz w naszym artykule:
https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/polecane-telewizory-do-ogladania-sportu/
..z budżetem 5.5 mln zł to brałbym najwyzszy model 100 cali..
Proszę o pomoc: 65Q77B czy HISENSE 65U7HQ?
Bezpośredniego porównania nie uda nam się przedstawić, testowaliśmy model Hisense 65U8GQ:
https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-hisense-65u8gq/
Jednak porównując 65Q77B do 65U8GQ, Samsung jest ogólnie lepszym urządzeniem, które spisze się przy każdym zastosowaniu.