Bez ściemy. Test i recenzja telewizora Samsung 55Q67B

Mamy już rok 2023, tak więc najwyższy czas pomału kończyć testy telewizorów z roku 2022. Do tej pory z serii Q67B Samsunga przetestowaliśmy dla Was modele z ekranami o przekątnych 43, 50 i 65 cali. Na placu boju pozostał zatem model 55-calowy, którego recenzję właśnie czytacie i którego testem kończymy sprawdzanie modeli z tej serii. Czy 55Q67B jest udanym telewizorem? Jak wypada na tle pozostałych modeli z tej serii? Czy warto go kupić? Naszą ocenę i końcowy werdykt znajdziecie poniżej w recenzji telewizora Samsung 55Q67B.

O telewizorze Samsung 55Q67B 

Samsung QE55Q67BAUXXH (dalej dla uproszczenia zwany 55Q67B) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1403.6. Testowałem urządzenie w wersji sprzętowej nr 8 (Version No : 08). Telewizor wyprodukowano w zakładzie na Węgrzech, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom. 

Tabliczka znamionowa Samsung 55Q67B

Design

Widok z boku Samsung 55Q67B
źródło: Samsung

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy: 

 • bardzo smukła obudowa; 
 • tylna ścianka i ramka wokół ekranu wykonana z tworzywa sztucznego; 
 • telewizor spoczywa na dwóch plastikowych nóżkach; 
 • rozstaw nóżek jest stały i wynosi 883 mm (wg producenta 896; zob. zdjęcie poniżej); 
Wymiary Samsung 55Q67B
źródło: Samsung
 • nóżki mają bardzo przydatny wihajster, który ma dwa ustawienia pozwalające uzyskać albo mniejszy, albo większy prześwit (ten ostatni wynosi 63 mm [na środku]); 
 • szerokość ramki wynosi 5 mm (z boku); 
 • pilot to znana już konstrukcja o ograniczonej liczbie przycisków i plastikowej obudowie. 
Pilot Samsung 55Q67B
źródło: Samsung

Podsumowując, telewizor nie odbiega ani konstrukcyjnie, ani stylistycznie od pozostałych modeli z serii Q6xB i moim zdaniem może się podobać. 


Jakość obrazu Samsunga 55Q67B 

Wyświetlacz 

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA z ośmioma domenami na każdy subpiksel RGB. 

Struktura subpikseli Samsung 55Q67B

Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast  ̶̶  wyższy niż w panelach typu IPS czy ADS. 

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe (ang. Edge LED).  

Termogram Samsung 55Q67B

Jest to rozwiązanie droższe niż powszechne w tej klasie podświetlenie bezpośrednie, ale za to pozwala uzyskać bardzo smukłą obudowę. 

Analiza widmowa barwy białej (tryb filmmaker) wykazała istnienie trzech głównych obszarów emisji w podzakresach R, G i B. Linia widmowa barwy czerwonej jest typowa dla rozwiązania o nazwie „Dual LED”, o którym więcej dowiecie się w artykule „Jaki telewizor wybrać: OLED czy QLED?”. 

Spektogram Samsung 55Q67B

Kolory

W zauważalnie ocieplonym (tj. przejawiającym nadmiar składowej czerwonej i niedobór niebieskiej) trybie film (5989K) średni ąd odwzorowania barw wyniósł 2,8, czyli poniżej progu postrzegalności. 

Jest to wynik sporo lepszy od modelu 50-calowego, którego błąd wyniósł 4,8, a więc o 2,0 więcej. Zwracam uwagę, że w pełni nasycony kolor czerwony ma zbyt duże nasycenie, ale jest to „cecha” wielu współczesnych telewizorów z poszerzoną paletą barw. 

Pod kątem kolory bledną i ciemnieją, chociaż nieco mniej od modelu 50-calowego, który miał trochę większą degradację. 

Kolory pod kątem Samsung 55Q67B

W pionie degradacja nasila się. 

W sumie za reprodukcję barw na wprost 55Q67B dostaje ode mnie ocenę dobrą. 

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 84%, co oznacza możliwość reprodukcji poszerzonej  palety barw. Z kolei średni błąd reprodukcji barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000 i MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 6,7, a więc był w strefie górnej średniej. 

W przeciwieństwie do mniejszego modelu odchylenia te wynikały zarówno ze zbyt małego nasycenia barw, jak i ze zbyt niskiej luminancji. W tej kategorii 55Q67B musi uznać wyższość 50-calowego modelu z tej samej serii. 

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 5180:1, co jest bardzo dobrym wynikiem, choć niższym niż w modelu 50-calowym. Oto jak wyglądała nasza standardowa scena testowa SDR: 

Charakterystyka jasności była nieco zbyt ciemna w pobliżu czerni i zbyt jasna w jasnych szarościach. 

Na treściach HDR, w tym mojej standardowej scenie testowej z filmu Zjawa (The Revenant, 2015), dało się zauważyć stłumienie lub utratę wielu ciemnych detali. 

Na szczęście już drobna korekta poziomu czerni z „0” na „1” pozwoliła odzyskać sporo z nich. 

Co ciekawe, w przeciwieństwie do 50Q67B model 55-calowy nie stosuje globalnego ściemniania obrazu w ciemnych scenach: ani w SDR, ani w HDR. A zatem punkt dla 55Q67B. 

Podsumowując: 55Q67B sprawdzi się dobrze w kinie domowym. 

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 532 cd/m^2. 

To rezultat zdecydowanie ponadprzeciętny i przy okazji wyższy niż w modelu 50-calowym z tej samej serii (50Q67B: 437 cd/m^2). 

Odwzorowanie ruchu

Przy jasności ekranu ustawionej na 120 cd/m^2 („jasność” = 09/50), ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika wyniosła 450 linii (na 1080 maksimum). Jest to dobry wynik — typowy dla najlepszych wyświetlaczy klasy 60Hz. 

Opcja „wyraźny ruch (LED)” (WRLED) podnosi ostrość obrazów ruchomych do 1080 linii (!), chociaż kosztem migotania obrazu, niższej jasności i „echa” widocznego za obiektami poruszającymi się na ekranie. 

A oto pozostałe uwagi dotyczące reprodukcji ruchu: 

 • w trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia ruchu w zakresie od 0 do 10;  
 • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect) było znikome; 
 • niestety smużenie było mocno średnie. 

Za odwzorowanie ruchu Samsung 55Q67B dostaje ode mnie pozytywną ocenę (jak na telewizor klasy 60Hz). 

Nóżka Samsung 55Q67B
źródło: Samsung

Jakość dźwięku

Podobnie jak w innych telewizorach z tej serii przetworniki umieszczono pionowo w smukłej obudowie, co nie pozostało niestety bez wpływu na jakość brzmienia. Do dyspozycji mamy trzy fabryczne tryby dźwięku: 

 • standardowy; 
 • dopasowujący się; 
 • wzmocnienie. 

Spośród nich dopasowujący się wydał mi się najmniej naturalnym, a to zapewne ze względu na duży stopień przetworzenia (uprzestrzennienia) dźwięku. Charakterystyka opada od ok. 100Hz, a więc później niż w modelu 50-calowym. 

Charakterystyka częstotliwościowa Samsung 55Q67B

Chociaż 55Q67B brzmi moim zdaniem trochę lepiej od 50Q67B, nadal mamy tu do czynienia z brzmieniem przeciętnym posiadającym tylko zalążek basu. Krótko mówiąc, jest dość typowo dla samsungowych smuklaków z serii Q6xB i Q7xB. 

Podsumowując: wiadomości i programy publicystyczne – tak, muzyka – nie. 

Funkcje smart telewizora Samsung 55Q67B 

Samsung 55Q67B wykorzystuje platformę sprzętową o nazwie NIKEL oraz system operacyjny Tizen. Wybór aplikacji VoD jest szeroki, w tym m.in.: 

Telewizor odtworzył wszystkie pliki testowe z USB, z wyjątkiem tych o rozdzielczości przekraczającej nieznacznie UHD. 

Złącza z boku Samsung 55Q67B
złącza z boku

Złącza i interfejsy

 • HDMI 1 – 2.0
 • HDMI 2 – 2.0 eARC
 • HDMI 3 – 2.0
 • HDMI 4 – brak
 • USB – 2
 • Ethernet – 1
 • Optyczne – 1
 • Słuchawkowe – brak
 • Bluetooth – tak
 • Wi-Fi – tak
Złącza z tyłu Samsung 55Q67B
złącza z tyłu

Niestety, nie udało się mi się zmierzyć opóźnienia sygnału, ze względu na zniekształcenia sygnału z generatora. Sprawdziłem wszystkie złącza i wszystkie kombinacje ustawień opcji „rozszerzenie sygnału wejściowego”, wyłączałem też CEC, ale niestety nie udało się uzyskać poprawnego obrazu z generatora. Ponieważ współpracował on poprawnie z innymi testowanymi telewizorami, oznacza to, że 55Q67B po prostu nie był w stanie tego sygnału poprawnie wyświetlić (co już kilka razy zdarzyło się w telewizorach tej marki). 

Przypomnę, że input lag w modelu 50-calowym wyniósł zaledwie 9,1 ms i prawdę mówiąc, nie sądzę, aby 55Q67B był od niego jakoś diametralnie różny pod tym względem. 

Konsola Xbox podłączona do testowanego telewizora tak oto oceniła go pod względem możliwości współpracy: 

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

 • rodzaj wyświetlacza – LCD
 • przekątna (cale) – 55
 • kształt wyświetlacza – płaski
 • maksymalna rozdzielczość3840×2160 
 • tunery TVDVB-C, DVB-T2, DVB-S2 

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

 • kontrast ANSI(x:1)5180
 • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,8
 • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 84
 • input lag (ms) – brak danych

Warto zaznaczyć, że:

 • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
 • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
 • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
Widok z przodu Samsung 55Q67B
źródło: Samsung

Podsumowanie testu Samsung QE55Q67BA

Niezła czerń i całkiem wysoki kontrast, dobra reprodukcja barw na wprost, ponadprzeciętnie jasny obraz oraz bogate multimedia głównymi atutami telewizora Samsung 55Q67B. Z cech praktycznych warto też wspomnieć o bardzo smukłej obudowie, wygodnym pilocie, a w szczególności o regulowanym prześwicie telewizora. Mnie osobiście najbardziej ucieszył brak globalnego ściemniania, które niestety występowało w mniejszym modelu. I choć dźwięk nie rozpieszcza, to ze względu na jakość obrazu Samsung 55Q67B jest telewizorem godnym polecenia. 

geex rekomendacja

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 4/10
Gry: 4/10

Telewizor Samsung 55Q67B znajdziesz w sklepie x-kom

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.