AWS to coś zupełnie innego niż myślisz. Test i recenzja zestawu Sharp CP-AWS 0101/2001

Czy wiecie, co to jest AWS? Akcja Wyborcza „Solidarność”? Nie, skądże. Amazon Web Services? Pudło. AWS to Aquos Wireless Surround, czyli dosłownie „bezprzewodowy dźwięk dookólny dla [telewizorów] Aquos”. To bardzo ciekawe autorskie rozwiązanie firmy Sharp, które może sprawić dużą frajdę użytkownikom telewizorów tej marki. A zatem przed nami test i recenzja zestawu Sharp CP-AWS0101/2001.

Sharp CP-AWS 0101/2001 będzie dobrą propozycją dla posiadacza telewizora marki Sharp, który pragnie znacząco poprawić jakość dźwięku płynącego z ekranu, ale szuka czegoś naprawdę małego oraz bardzo prostego w instalacji i obsłudze. Zestaw Sharp CP-AWS 0101/2001 te wymagania spełnia.

Tak, zwłaszcza subwoofer, bowiem znacząco poprawia on reprodukcję niskich tonów. Także i głośniki tylne dobrze spełniają swoje zadanie i można je polecić tym, którzy nie mogą obejść się bez dźwięku prawdziwie dookólnego.

Głośniki współpracują tylko i wyłącznie z telewizorami marki Sharp i to nie ze wszystkimi, lecz tylko z modelami z serii GR i FQ. Inaczej mówiąc, tylko z tymi telewizorami, które mają obsługę AWS.

O zestawie głośników Sharp CP-AWS 0101/2001

Sharp CP-AWS0101 oraz Sharp CP-AWS2001 (dalej dla uproszczenia zwany łącznie „zestawem AWS” lub oddzielnie „AWS0101” lub „AWS2001”) został wyprodukowany w Chinach.

Egzemplarz testowy nie był fabrycznie nowy, lecz trafił do nas po teście w innej redakcji. Egzemplarz testowy zestawu dostarczył nam sam producent, za co dziękujemy.

Budowa i funkcje zestawu

Testowany zestaw to konstrukcja, której jakość wykonania jest zadowalająca i akceptowalna.

Zestaw Sharp AWS obejmuje dwa urządzenia, zapakowane do dwóch osobnych pudełek:

  • głośniki tylne CP-AWS2001;
  • subwoofer CP-AWS0101.

Kilka uwag na wstępie:

  • głośniki do działania wymagają telewizora marki Sharp z serii GR lub FQ, który przesyła im sygnał fonii;
  • bez telewizora praca głośników nie jest możliwa;
  • chociaż głośniki mają swoje własne zasilanie, nie można przesłać im sygnału fonii np. przez Bluetooth; inaczej mówiąc, chociaż bezpośredni przesył fonii nie jest możliwy, sygnał audio można przesłać, wysyłając go do telewizora, który, jak w sztafecie, przekaże go dalej do głośników.

AWS2001 to dwa głośniki pełniące rolę głośników tylnych w modułowym zestawie kina domowego.

Widok z przodu Sharp CP AWS2001

Każdy z głośników ma następujące parametry:

  • szerokość: 122 mm;
  • wysokość: 190 mm;
  • głębokość: 99 mm;
  • waga: 1,5 kg.

Wewnątrz plastikowej obudowy pracuje pojedynczy przetwornik szerokopasmowy z membraną o średnicy 57 mm.

Pozostałe dane (wg producenta):

  • moc głośników 2×10 W (RMS);
  • pasmo przenoszenia: 100-20000 Hz.

Drugim elementem zestawu AWS jest subwoofer o symbolu CP-AWS0101.

Widok z przodu Sharp CP AWS0101

Ma on następujące wymiary:

  • szerokość: 296 mm;
  • wysokość: 237 mm;
  • głębokość: 98 mm.

Z kolei jego masa to 2,6 kg. Wewnątrz plastikowej obudowy pracują:

  • przetwornik niskotonowy z membraną o średnicy 102 mm;
  • membrana bierna o nieokreślonej średnicy.

Deklarowana moc subwoofera to 45 W.

Zarówno subwoofer jak i głośniki mają na tylnej ściance niemal identyczne złącza, do których podłączamy kabel od zasilacza.

Złącza Sharp CP AWS0101 CP AWS2001

Przycisk „pair” służy do parowania z telewizorem, a gniazdo micro USB do aktualizacji oprogramowania.

A oto co znajdziemy w pudełku z AWS2001 …

Zawartość opakowania Sharp CP AWS2001
źródło: Sharp
… oraz w pudełku z subem AWS0101:
Zawartość opakowania Sharp CP AWS0101
źródło: Sharp

Na powyższych zdjęciach nie ma instrukcji, które również dostajemy.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że do subwoofera dostajemy 4 dodatkowe nóżki, dzięki czemu … subwoofer możemy położyć poziomo, aby wsunąć go pod sofę lub zmieścić na półce komody pod telewizorem.

Nóżki Sharp CP AWS0101
Z kolei do głośników tylnych można dokupić stojaki lub uchwyty ścienne. Na koniec zwracam uwagę, że ani głośniki, ani subwoofer nie mają dołączonego pilota, bowiem całością sterujemy za pomocą pilota od telewizora Sharp.

Łączność

Zestaw AWS łączy się z telewizorem bezprzewodowo za pomocą Wi-Fi, co jest bardzo wygodne. Innej możliwości nie ma.

Instalacja i obsługa zestawu Sharp CP-AWS 0101/2001

Instalację, obsługę i łatwość użytkowania zestawu AWS oceniam pozytywnie.

Procedura instalacji jest łatwa i prosta, bowiem telewizor prowadzi nas niemalże „za rączkę”. Oto szczegóły:

  • po ustawieniu subwoofera i głośników, oraz podłączeniu ich do prądu włączamy telewizor i wchodzimy do ustawień dźwięku;
  • wyszukujemy pozycję „głośnik bezprzewodowy” i wybieramy opcję „dodaj nowy subwoofer”;
Instalacja Sharp CP AWS0101 CP AWS2001
  • następnie, gdy telewizor wykryje głośnik, wyświetla się komunikat o konieczności naciśnięcia przycisku „pair” z tyłu głośnika, który chcemy sparować;
Instalacja Sharp CP AWS0101 CP AWS2001
  • po naciśnięciu przycisku „pair” na ekranie telewizora pojawia się okno „zaproszenie do połączenia”;
Instalacja Sharp CP AWS0101 CP AWS2001
  • następnie system prosi nas o podanie odległości, w jakiej znajdujemy się od telewizora i od subwoofera (ciekawostka: odległość wprowadzamy z dokładnością „tylko” do 10 cm);
Instalacja Sharp CP AWS0101 CP AWS2001
  • procedura podłączenia głośników tylnych jest bardzo podobna, ale z jednym wyjątkiem; ponieważ oba głośniki są takie same i nie mają żadnych oznaczeń w rodzaju „L” (lewy) czy „R” (prawy), musimy wskazać systemowi, który głośnik aktualnie podłączamy;
  • w tym celu system generuje szum w jednym z głośników, a my wskazujemy w oknie, czy to jest lewy, czy prawy;
Instalacja Sharp CP AWS0101 CP AWS2001
  • w przypadku głośników tylnych system również prosi nas o podanie odległości, w jakiej znajdujemy się od telewizora i od każdego z głośników;
Instalacja Sharp CP AWS0101 CP AWS2001
  • mamy też możliwość zmiany pewnych parametrów, jak np. lokalizacji głośnika.
Instalacja opcje dodatkowe Sharp CP AWS0101 CP AWS2001
I na tym proces instalacji się kończy. W przypadku testowanego zestawu cała instalacja przebiegła szybko i sprawnie (ok. 10 minut) i nie wystąpiły żadne problemy.

Jakość brzmienia zestawu Sharp CP-AWS 0101/2001

Biorąc pod uwagę możliwości i cenę głośników, zasługują one na ocenę dobrą (subwoofer) oraz dostateczną (głośniki tylne).

Subwoofer Sharp CP-AWS0101

Testy rozpocząłem od samego subwoofera, a głośniki tylne doinstalowałem później. Już od pierwszych chwil różnica pomiędzy skalą, mocą i potęgą brzmienia samego telewizora, a zestawu TV-sub była ogromna. Nic w tym dziwnego – subwoofer gra bardzo ładnie i schodzi w okolice 70 Hz (przy spadku 6 dB).

Charakterystyka częstotiwościowa Sharp CP AWS0101

Podczas testu głośniki współpracowały z telewizorem Sharp 50GR8765E. To właśnie w telewizorze określamy, jak ma grać cały zestaw, wybierając odpowiedni tryb dźwięku.

Moim zdaniem najlepiej wypadł tryb film, który zdeklasował pozostałe tryby pod względem rozciągnięcia basu (co widać na wykresie – krzywa w czerwona). Na drugim miejscu wybrałbym tryb standardowy. Z kolei tryb muzyka rozczarował swoim basem, który był najsłabszy. Był to też jeden z najcichszych predefiniowanych trybów. Z drugiej strony to właśnie tryb muzyka ma najmniej sztuczne i najmniej przetworzone wysokie tony.

W trybie film bas jest naprawdę niezły i mocno odmienny od niskich tonów z baspudeł wchodzących w skład typowych soundbarów. Przy normalnych poziomach głośności bas jest mniej podbarwiony niż z typowych subów dołączanych do subwooferów – tamte mają obudowy z płyty wiórowej, które mocno wibrują, podbarwiając dźwięk.

Z kolei plastikowa obudowa AWS2001 nie jest wolna od wibracji, ale ma nierównoległe ścianki i membranę bierną, przez co charakter niskich tonów jest inny niż w typowej grajbelce z baspudłem. Moim zdaniem bas dobrze oddaje rytm muzyki, jest całkiem zręczny, niepodbity, niedudniący, krótko mówiąc w sam raz dla tych, którzy stawiają na jakość, a nie na ilość niskich tonów.

Ustawienie poziome Sharp CP AWS0101
ustawienie poziome subwoofera, źródło: Sharp

Ze względu na częstotliwość podziału przypadającą w okolicach 100 Hz, głosy męskie są częściowo odtwarzane przez subwoofer, w związku z czym, aby do minimum ograniczyć efekt bilokacji głosów, należy postawić suba blisko telewizora. Na szczęście z tym nie powinno być problemów, bowiem sub jest bardzo mały i można go nawet ustawić poziomo.

Głośniki tylne Sharp CP-AWS2001

Jeśli chodzi o głośniki tylne, to dobrze spełniały one swoją rolę. Dzięki nim efekty przestrzenne (tj. te, które wykorzystują kanały tylne) były na poziomie niedostępnym dla żadnych typowych soundbarów, które testowałem. Co prawda najlepsze modele grajbelek potrafią wytwarzać wąskie wiązki dźwięku i rzucać je w kierunku ścian pomieszczenia, skąd po odbiciu trafiają do naszych uszu, ale fizycznych głośników tylnych to nie zastąpi, o czym łatwo się przekonać korzystając z AWS2001.

Zestaw 2.1 z telewizorem Sharp CP AWS0101
jeżeli nie zależy nam na efektach z głośników tylnych lub po prostu nie mamy na nie miejsca, można zakupić sam subwoofer AWS0101; w takim wypadku stworzymy zestaw nie 4.1, lecz 2.1

Przyznam, że połączenie obu AWS-ów (tj. suba i głośników tylnych) bardzo mi się podobało, a razem z Sharpem 50GR8765 głośniki tworzyły naprawdę zgrany zestaw (dosłownie i w przenośni). Jeśli zaś chodzi o rozciągnięcie sceny w poziomie i pionie to tego rodzaju efekty leżą po stronie telewizora.

Zwracam uwagę, że 50GR8265E ma wysokotonowe przetworniki, co znacznie poprawia jakość wysokich tonów i to słychać już od pierwszego włączenia. Jednakże wysokotonowce mieszczą się w obrębie obudowy telewizora, są skierowane w dół i nie rzucają dźwięku na boki, co potrafią robić kopułki w niektórych soundbarach. W związku z tym szerokość sceny dźwiękowej jest ograniczona szerokością telewizora, co oznacza, że w telewizorach 65-calowych będzie ona większa niż np. w 50-calowych.

Ponadto warto pamiętać, że Sharp ma w ofercie wyższą od GR serię telewizorów, która również może obsługiwać AWS. Mam tu na myśli telewizory z serii FQ, które mają wysokotonowe kopułki umieszczone w ściance przedniej, dzięki czemu mogą lepiej realizować efekty i zapewniać większą szerokość sceny. Niestety nie testowałem głośników AWS z telewizorem z serii FQ (choć sam telewizor już tak), ale z teoretycznego punktu widzenia FQ może mieć wyraźną przewagę w jakości efektów i szerokości sceny.

Aquos Wireless Sound Sharp CP AWS0101 CP AWS2001
Inaczej mówiąc, jeżeli ktoś się zastanawia, który telewizor Sharp z obsługą systemu AWS wybrać (GR czy FQ), to ja bym delikatnie sugerował ten drugi.

Podsumowanie testu głośników Sharp CP-AWS0101 i Sharp CP-AWS2001

Głośniki systemu AWS stanowią bardzo oryginalną i atrakcyjną propozycję dla aktualnych i przyszłych posiadaczy telewizorów marki Sharp. Najważniejszą zaletą tych głośników są namacalne efekty przestrzenne, niezła dynamika i skala dźwięku oraz prosta instalacja i łatwa obsługa. Głośniki te grają dobrze i można je śmiało polecić wszystkim użytkownikom telewizorów Aquos z obsługą systemu AWS.

I jeszcze jedno. Od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku trwa promocja na subwoofer AWS0101, który można otrzymać za darmo po zakupie jednego z telewizorów z serii GR lub FQ.

Minusy

  • brak zaawansowanych regulacji barwy dźwięku
  • brak niskiego basu (tj. poniżej 60 Hz)
  • działa tylko z telewizorami Sharp

Plusy

  • mocny i zręczny bas z małej obudowy
  • praca w pionie lub poziomie (sub)
  • realne efekty z głośników tylnych
  • wygodna instalacja
  • prosta obsługa

Ocena redakcji

7/10
PL - Rekomendacja

Głośniki Sharp CP-AWS 0101 i Sharp CP-AWS2001 kupisz w x-kom