Entliczek, pentliczek, oto jest QNEDliczek. Test i recenzja telewizora LG 55QNED813Q

Zgodnie z życzeniem jednego z naszych Czytelników przetestowaliśmy 55-calowy model z serii 813, który plasuje się na samym dole oferty QNED-ów A.D. 2022 (niżej jest tylko model 50-calowy). Telewizory LG określane mianem QNED pojawiły się co prawda w 2021 roku, ale rok później ich oferta została rozszerzona i to aż do pięciu serii. Co nowego wnoszą nowe QNED-y w porównaniu z modelami NanoCell? Czy reprezentują postęp techniczny, czy są tylko chwytem marketingowym? Do jakich zastosowań warto taki telewizor kupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższej recenzji.

LG 55QNED813QA (dalej dla uproszczenia zwany 55QNED813Q) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 03.20.24 oraz systemu operacyjnego webOS 7.2.0-22 (mullet-marine). Telewizor wyprodukowano w maju 2022 r. w Polsce, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.

Design

QNEDliczki z serii 813 spoczywają na charakterystycznej łukowatej podstawie, bardzo podobnej do tej zastosowanej w NanoCellach z serii 813 i 863 z roku 2021.

Ekran LG 55QNED813Q
Źródło: LG

Obudowa telewizora jest całkiem smukła.

Profil LG 55QNED813Q
Źródło: LG

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • tylna ścianka: z metalu;
  • pokrywa elektroniki: brak (zintegrowana z tylną ścianką);
  • łukowata podstawa o szerokości 840 mm wykonana z metalowego rdzenia z wierzchnią plastikową nakładką o przeciętnej jakości;
  • ramka wokół ekranu wykonana z tworzywa sztucznego;
  • szerokość ramki ok. 5,5 mm (z boku);
  • gniazda umieszczone po lewej stronie;
  • pilot pozwala poruszać kursorem na ekranie; niestety, jego obudowę wykonano z błyszczącego i łatwo rysującego się plastiku.

Telewizor może się podobać, a do jakości wykonania i wykończenia nie mam istotnych zastrzeżeń.


Jakość obrazu LG 55QNED813Q

Wyświetlacz

W LG 55QNED813Q zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu IPS.

Matryca telewizora LG 55QNED813Q

Główną zaletą tego typu matryc jest niska degradacja kolorów pod kątem, która jest dużo niższa niż w matrycach typu VA. Wadą – kontrast niższy niż w matrycach typu VA.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe.

Termogram telewizora LG 55QNED813Q

Analiza widmowa barwy białej (tryb filmmaker) wykazała istnienie trzech wyraźnych obszarów emisji w zakresach R, G i B. Da się zauważyć brak separacji emisji w zakresie barwy zielonej i czerwonej, co może świadczyć o tym, że nie zastosowano czystej konwersji B>R,G za pomocą QD (kropek kwantowych), lecz jakieś rozwiązanie hybrydowe.

Spektogram telewizora LG 55QNED813Q

Inaczej mówiąc twierdzenie producenta, że QNED-y łączą technikę kropek kwantowych z techniką NanoCell (filtr pasmowo-zaporowy [ang. notch filter]) nie jest pozbawione podstaw. Z drugiej strony niewystarczająca separacja R od G będzie negatywnie rzutować na stopień pokrycia szerokich gamutów przez telewizor (więcej o tym w sekcji kolory).

Kolory

W ocieplonym (tj. przejawiającym lekki niedobór składowej niebieskiej i nadmiar czerwonej) trybie filmmaker (6380K) średni błąd odwzorowania barw niski i wyniósł 2,9.

Zwracam uwagę, że działanie opcji lokalne przyciemnienie LED (LPLED) ma wpływ na reprodukcję barw: ich nasycenie oraz jasność. Co ciekawe, ponieważ mniejsze błędy odnotowałem przy działającym LPLED (opcja niska), domniemam, że telewizor zestrojono właśnie przy założeniu, że LPLED będzie włączony (i fabrycznie jest). Pomimo tego, działanie tego układu jest jednak dość kontrowersyjne, zwłaszcza w warunkach kina domowego, ale o tym więcej w sekcji kontrast.

 

Nasycenie barw na poszczególnych analizowanych poziomach (od 0-100%, ze skokiem co 20 p.p.), nie wykazało istotnych odchyleń. Dało się zauważyć, że stuprocentowa czerwień nie została przesycona, co ucieszy tych użytkowników, którzy są czuli na tę barwę.

W subiektywnym odczuciu kolory podobały mi się: były całkiem naturalne, a brak tak typowego dla wielu rywali przesycenia pełnej czerwieni powitałem jako coś pozytywnego i pożądanego.

Warto zaznaczyć, że ani razu nie zauważyłam jakichkolwiek przekłamań czerwieni w stronę barwy pomarańczowej, które widziałem w ubiegłym roku na niektórych modelach NanoCell (np. 55NANO863P).

Pod kątem kolory ulegają bardzo małej degradacji (tylko z lekka ciemnieją), co jest zasługą matrycy LCD typu IPS.

To przyciemnienie było widać także na barwie białej.

W ogólnej ocenie reprodukcję barw przez „qnedliczka” uważam za dobrą, choć nie wybitną. Chociaż zmiana nazwy telewizora z NanoCell na QNED może sugerować jakiś szalony skok jakościowy, moim zdaniem takowego jednak nie ma – to raczej pozytywna, ale tylko ewolucja.

Z drugiej strony uważam, że brak rażących przekłamań kolorów oraz prawidłowe nasycenie barw można uznać za postęp w stosunku do modeli ubiegłorocznych.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 82%, co jest dość niskim wynikiem jak na telewizor z kropkami kwantowymi. Moim zdaniem winą tego stanu są niedostatki w reprodukcji mocno nasyconej zieleni.

Czerń i kontrast

Tu nie było niespodzianek: współczynnik kontrastu ANSI wyniósł zaledwie 765:1. Nic dziwnego  —   przecież to w końcu matryca LCD typu IPS, co oznacza to, że nie jest to telewizor do domowego kina.

Tak jak w wielu ubiegłorocznych telewizorach NanoCell z podświetleniem krawędziowym również i w 55QNED813Q zastosowano układ tzw. „lokalnego” wygaszania, którego pracę możemy z poziomu menu kontrolować za pomocą funkcji „lokalne przyciemnienie LED” (LPLED). Do działania tego układu mam następujące uwagi:

  1. Z powodu zastosowania podświetlenia krawędziowego, LPLED może wygaszać/ściemniać jedynie całe pionowe fragmenty (pasy) ekranu.
  2. LPLED ma zaledwie 6 stref, przez co rozdzielczość wygaszania jest bardzo niska, co widać na zdjęciu poniżej:
  1. Jak LPLED działa w praktyce widać na kolejnym zdjęciu; jak widać, tam gdzie nie ma żadnych obiektów (lewa część ekranu) czerń jest znakomita, a tam gdzie są (wieża z prawej strony) – zamiast czerni mamy typową i-pe-es-ową szarość;
  1. Jeżeli ktoś nie lubi pasowego wygaszania, może je wyłączyć. Efekt? Taki jak na zdjęciu poniżej (Zjawa/The Revenant, 2015).
  1. Aktywacja LPLED w tej samej scenie poprawia czerń, ale kosztem jej jednolitości oraz, co gorsza, utraty ciemnych detali (np. kora drzewa z lewej).Krótko mówiąc, możemy zapomnieć o pełnej zgodności z wizją twórcy, bowiem w wielu sytuacjach LPLED dosłownie szatkuje scenę na jaśniejsze i ciemniejsze obszary, co widać na zdjęciu poniżej.

Dla lepszego zrozumienia tego, co LPLED robi z obrazem, zobaczmy oba ww. zdjęcia w postaci animowanego GIF-a:

  1. Pomimo tych krytycznych uwag dało się zauważyć, że wygaszanie działa w oparciu o zmodyfikowany, mniej agresywny algorytm. I choć o sukcesie nie może być mowy, to sądzę, że jest to rzecz warta podkreślenia.
  2. Wybór czy wyłączyć LPLED, czy je wyłączyć należy oczywiście do użytkownika. Warto zaznaczyć, że telewizory innej koreańskiej marki tego wyboru nie dają.
  3. Jeżeli LPLED wyłączymy, to oprócz jasnej czerni dostrzeżemy również nierównomierność podświetlenia (ale w egzemplarzu innym niż testowany to zjawisko niekoniecznie musi wystąpić).

A oto moje pozostałe uwagi do czerni i kontrastu telewizora LG 55QNED813Q:

  • w ustawieniach fabrycznych trybu filmowca poziom czerni był źle ustawiony i musiałem go zmienić z 50 na 52;
  • w bardzo ciemnych scenach telewizor stosuje bardzo agresywne całkowite wygaszanie, a w zasadzie wyłączanie obrazu:
    • okno 1% – wygasza wszystko poniżej 3% szarości;
    • okno 5% – wygasza wszystko poniżej 1,4% szarości;
    • okno 10% – wygasza wszystko poniżej 1,0% szarości.
  • telewizor miał rozjaśnioną charakterystykę jasności (gammę, EOTF), co dodatkowo osłabiało kontrast.

No cóż, nie da się ukryć, że chociaż pod względem algorytmów układu LPLED jest jakby ciut lepszy od ubiegłorocznych poprzedników, 55QNED813Q do kina domowego po prostu się nie nadaje. Co innego do oglądania w dzień lub w jasnym pomieszczeniu, zwłaszcza na treściach typu …

HDR

W trybie filmmaker (HDR) na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła aż …. 788 cd/m^2.

To bardzo dobry i naprawdę mocno ponadprzeciętny wynik. Zwracam jednakże uwagę, że jeżeli wyłączymy LPLED to luminancja (jasność) spadnie z 788 do 607 cd/m^2.

Potwierdzeniem dobrych możliwości ha-de-erowych jest reprodukcja barw na tychże treściach  — średni błąd reprodukcji (przy MaxCLL i MaxFALL równych odpowiednio 1000 i 400 cd/m^2) był zaskakująco niski (jak na telewizor tej klasy).

W sumie 55-calowego QNEDlika z serii 813 można śmiało polecić do konsumpcji pełnoekranowych treści HDR oglądanych w jasnym pomieszczeniu.

Odwzorowanie ruchu

LG 55QNED813Q wyposażono w matrycę LCD klasy 120Hz oraz układ poprawy ruchu o nazwie TruMotion. Ostrość obrazów ruchomych we wszystkich opcjach (oczywiście z wyjątkiem „wył.”) wyniosła 500 linii (na 1080 maksimum), co jest dość niskim wynikiem jak na panel klasy 120Hz.

Włączenie opcji Motion Pro powoduje wzrost rozdzielczości dynamicznej do 750 linii, ale kosztem zauważalnego migotania obrazu połączonego ze spadkiem jasności obrazu. Dokuczliwość tego migotania zależy od osobistej wrażliwości użytkownika (mnie niestety ono przeszkadzało, a oglądam dużo).

A oto pozostałe uwagi na temat reprodukcji ruchu przez LG 55QNED813Q:

  • zjawisko brudnego ekranu (ZBE, ang. DSE) – mało widoczne;
  • smużenie: generalnie małe (ale zobacz poniżej).
  • artefakty układu TruMotion: większe niż u rywali.

Pomimo 120-hercowej matrycy jej czas reakcji był na tyle długi, że podczas oglądania meczów piłki nożnej widać było krótką, ale ciemną smugę ciągnącą się za mocniej kopniętą, czyli szybciej poruszającą się piłką. Zjawisko to było niemal identyczne jak w modelu 55NANO863P.

Na koniec kilka słów o upłynnianiu:

  • wył. – brak upłynniania
  • ruch filmowy – minimalne
  • naturalny – małe
  • płynny ruch – bardzo duże
  • wybór użytkownika: regulowane.

Mecze piłki nożnej wyglądały na 55QNED813Q całkiem dobrze, z wyjątkiem ww. okresowej smugi za piłką.

Jakość dźwięku

LG 55QNED813Q wyposażono najprawdopodobniej w dwa przetworniki promieniujące dźwięk do dołu. Przetworniki umieszczono wewnątrz smukłej obudowy tak, że nie widać ich z zewnątrz (najprawdopodobniej zostały umieszczone pionowo).

Zmierzona w bliskim polu w zakresie 20-1000Hz charakterystyka częstotliwościowa pokazuje istotny spadek od około 247Hz, a przy około 76Hz mocne podbicie będące skutkiem działania układu basrefleks.

Odpowiedź na częstotliwości dźwięk LG 55QNED813Q

W subiektywnej ocenie brzmienie było poniżej przeciętnej. Bas był, ale praktycznie jednonutowy (sztucznie podbity w okolicy 76Hz), który, co gorsza, staje się nieprzyjemny przy dużym poziomie wysterowania. Do dyspozycji mamy siedem fabrycznie zdefiniowanych trybów dźwięku:

  • dźwięk AI Pro – sztucznie wyostrzony i uprzestrzenniony;
  • standardowy – wg mnie najmniej zmanipulowany;
  • kino – uprzestrzenniony;
  • czysty głos pro – odchudzony z basu, ale z podbitym środkiem;
  • sport;
  • muzyka;
  • optymalizacja gry (sztuczny, uprzestrzenniony i zmanipulowany).

W sumie brzmienie odstaje nie tylko od najlepszych rywali w tej klasie, lecz także od tych telewizorów LG, które mają tradycyjny układ przetworników.

Funkcje smart telewizora LG 55QNED813Q

Testowany LG 55QNED813Q działał pod kontrolą systemu operacyjnego webOS 7.2.0-22 (mullet-marine). W systemie tym:

  • zauważalnie poprawiono szybkość działania w stosunku do wersji z roku 2021;
  • pomimo tego pod obciążeniem system może stać się lekko ospały, ale nie tak bardzo jak w latach ubiegłych;
  • usunięto liczne i rażące błędy tłumaczeniowe, które występowały w ubiegłorocznej polskiej wersji menu;
  • dodano opcje pozwalające zmieniać kolejność rzędów oraz porządek aplikacji w głównym menu (chociaż w ograniczonym zakresie).

Wyżej wymienione zmiany (zwłaszcza szybkość) są pozytywne, bowiem łatwo je zauważyć podczas codziennego użytkowania. Nie sposób też przegapić dużej liczby aplikacji dostępnych w tym systemie.

Aplikacje do muzyki:

W stosunku do poprzednika obsługa plików z USB niemal się nie zmieniła. Nasz „QNEDliczek” odtworzył niemal wszystkie pliki multimedialne z USB (wyjątkiem były wmv). Sortowanie plików nadal tylko alfabetycznie lub wg „nowo dodanych”, czyli daty. Nadal brakuje możliwości zmiany kierunku sortowania (Drogie LG, kiedy się wreszcie tego doczekamy?).

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0
  • HDMI 3 –2.1 eARC
  • HDMI 4 – 2.1
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

A oto jak telewizor przedstawiał się urządzeniom podłączonym do gniazda HDMI nr 3 (gdy włączono opcję „4K” funkcji HDMI Deep Colour):

Wizytówka EDID LG 55QNED813Q

Najnowsza konsola Xbox tak oto oceniła możliwości testowanego telewizora:

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
  • tunery TV – DVB-C,
    DVB-T2, DVB-S

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 765:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,9
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 82
  • input lag (ms) – 14,2
 
Input lag LG 55QNED813Q

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
LG 55QNED813Q
Źródło: LG

Podsumowanie 

LG 55QNED813Q jest telewizorem, który dobrze spisze się w ciągu dnia. Ze względu na bardzo wysoką jasność, atrakcyjne kolory oraz ich małą degradację pod kątem sprawdzi się nadzwyczaj dobrze w jasnych pomieszczeniach. I choć pod względem czerni salonowy „qnedliczek” nie ma się czym pochwalić, to niezłe multimedia i oryginalny „magiczny” pilot nadal czynią go interesującą alternatywą dla niektórych użytkowników. Krótko mówiąc, do oglądania w dzień mogę 55-calowego qnedliczka warunkowo polecić.

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 6/10

1/10
Sport: 4/10
Gry: 4/10

Telewizor LG 55QNED813Q  znajdziesz w sklepie x-kom

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.