Po teście modelu 50NANO813P w naszej podróży po gamie telewizorów marki LG przechodzimy na kolejny poziom, tj. do wyższej serii 863, przeskakując przy tym z modelu 50-calowego na 55-calowy. Czy model 55NANO863P będzie taką samą niespodzianką, jaką był 55NANO753P? Czy warto go kupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższej recenzji.
LG 55NANO863PA (dalej dla uproszczenia zwany 55NANO863P) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 03.11.35. Telewizor wyprodukowano w kwietniu 2021 r. w Polsce, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.
Telewizory z serii 863 wyposażono w charakterystyczną łukowatą podstawę, chyba identyczną z tą zastosowaną w serii 813.
Ze względu na inne podświetlenie obudowa jest nieco smuklejsza od tej z serii 753.
W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:
W sumie telewizor może się podobać, a do jakości wykonania i wykończenia nie mam większych zastrzeżeń.
W LG 55NANO863P zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu IPS.
Główną zaletą tego typu matryc jest niska degradacja kolorów pod kątem, która jest dużo niższa niż w matrycach typu VA.
Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, a więc inne niż w modelu 55NANO753P.
W ochłodzonym (tj. zaniebieszczonym) trybie filmmaker (7754K) średni błąd odwzorowania barw był stosunkowo wysoki i wyniósł 6,4.
Głównym sprawcą tego stanu rzeczy było zbyt małe nasycenie koloru czerwonego, choć nie na poziomie 100%, lecz na poziomach od 20 do 80%, co widać poniżej na diagramie chromatyczności.
Z subiektywnego punktu widzenia ww. błędy były widoczne bardziej podczas oglądania treści z telewizji kablowej niż z HDMI. Widać to było szczególnie podczas oglądania dobrze mi znanych transmisji z wyścigów Formuły 1 na kanale Eleven Sports 1 4K, gdzie zamiast koloru czerwonego na ekranie widać było odcienie barwy pomarańczowej.
Niewłaściwą reprodukcję barw potęgowała niewłaściwa (tj. zbyt jasna gamma), ale o tym szerzej w sekcji poświęconej kontrastowi.
Oczywiście sprawdziłem, jak to wygląda na innym telewizorze, co potwierdziło, że błąd nie leży ani po stronie nadawcy, ani po stronie operatora telewizji kablowej, lecz po stronie telewizora. Krótko mówiąc, na innym telewizorze podłączonym do tego samego sygnału ww. błędy nie wystąpiły.
Co ciekawe, ww. zjawisko nie miało charakteru stałego, tj. wystąpiło głównie na początku testów i ustąpiło po kilku dniach. Niestety, w drugim tygodniu testów powróciło, co sprawia, że podejrzewam jakiś błąd w oprogramowaniu telewizora. Zwracam uwagę, że ww. zjawisko dotyczyło tylko koloru czerwonego – inne barwy telewizor odtwarzał znacznie lepiej.
Na szczęście pod kątem kolory ulegają bardzo małej degradacji (tylko z lekka ciemnieją), co jest zasługą matrycy LCD typu IPS. Widać to dobrze na zdjęciu z meczu piłki nożnej.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 78%, co jest wynikiem nieco poniżej progu oznaczającego możliwość reprodukcji poszerzonej palety barw. Było to dla mnie sporym zaskoczeniem, ale diagram wyraźnie pokazuje, że winą tego stanu rzeczy jest niedostateczna reprodukcja nasyconej zieleni.
W trybie HDR błędy reprodukcji barw były wysokie, głównie z powodu zbyt niskiej luminancji (jasności), choć także na skutek zbyt małego nasycenia niektórych barw.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł zaledwie 990:1, co nie jest zaskoczeniem – to w końcu matryca typu IPS. Oznacza to, że nie jest to telewizor do domowego kina.
Podobnie jak we wcześniej testowanym modelu 55NANO753P w telewizorze zastosowano „lokalne przyciemnienie LED” (LPLED). Do działania tego układu mam następujące uwagi:
Jak widać, czerń jest bardzo jasna, a LPLED robi moim zdaniem więcej szkody niż pożytku. Na szczęście można je wyłączyć.
A oto moje pozostałe uwagi do czerni i kontrastu telewizora LG 55NANO863P:
W sumie nie da się ukryć, że 55NANO863P do kina domowego po prostu się nie nadaje. Co innego do oglądania w dzień lub w jasnym pomieszczeniu.
W trybie filmmaker (HDR) na planszy 10% maksymalna luminancja w trakcie trzech minut pomiaru była niestabilna, przyjmując dwa poziomy: 504 lub 800 cd/m^2.
Oznacza to, że procesor 55NANO863P przesterowuje diody LED, a gdy po 45 sekundach osiągnięta zostanie temperatura krytyczna, jasność spada. Niestety, to żyłowanie jasności może oznaczać niestabilne i niepowtarzalne efekty HDR. I to wszystko w dodatku w teoretycznie „wiernym” trybie „filmowca”.
Ciekawe, co na ten temat powiedzieliby prawdziwi filmowcy? Czy byliby zadowoleni, wiedząc, co niektóre telewizory wyprawiają z ich dziełami? Bardzo chciałbym zobaczyć ich minę…
Poniżej to samo zdjęcie w powiększeniu:
Nie wiem, co byście powiedzieli, gdybyście zobaczyli to na własne oczy, ale mnie ww. zjawisko odebrało sporo radości z oglądania futbolu. I choć zieleń boiska była pięknie nasycona, a sam obraz miał wysoką plastykę typową dla matryc IPS, nie mogłem tak po prostu o smużącej piłce zapomnieć. I choć ktoś mógłby powiedzieć, że ciemna smuga ciągnąca się za jasną piłką zwiększa kontrastowość całego „obiektu”, a tym samym ułatwia jego zauważenie, to mnie taki argument niestety nie przekonuje. Szkoda, bo w pozostałych aspektach reprodukcji ruchu jest to telewizor zdecydowanie ponadprzeciętny.
Na koniec kilka słów o upłynnianiu:
LG 55NANO863P wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.
Zaskoczyło mnie, że do słuchania muzyki lepszym okazał się tryb standardowy, a nie muzyka, bowiem w tym drugim bas był ewidentnie przesadzony, a standardowy nie podbijał tak agresywnie skrajów pasma. Pochwałę otrzymuje ode mnie też tryb czysty głos, który dobrze spełnia swoją rolę.
LG 55NANO863P posiada bardzo dobry system operacyjny webOS 6 z szerokim wyborem aplikacji oraz dobrą obsługą plików multimedialnych. Tu naprawdę nie ma się czego wstydzić.
Strumieniowanie muzyki
Telewizor odtworzył niemal wszystkie pliki multimedialne z USB (bez wmv), a z dysku sieciowego ich zdecydowaną większość (bez tp i wmv).
Warto zaznaczyć, że:
Nie da się ukryć, że w wielu aspektach LG 55NANO863P orłem nie jest. Z drugiej strony, nie da się też zaprzeczyć, że mocnymi stronami tego telewizora są: system operacyjny, oryginalny pilot, bogate multimedia i łatwa obsługa. Jeżeli ktoś wysoko sobie ceni właśnie te cechy oraz szuka telewizora do oglądania w dzień, może model 55NANO863P wziąć pod uwagę. Jeżeli zaś szukacie 55-calowego telewizora LG NanoCell do kina domowego, to model 55NANO753P będzie dużo lepszym wyborem.
Co do tego smużenia za pilką, znajomy ma ten sam model, ale w 50 calach i ten sam defekt zauważył. Czyli filmy na 50″ – tak, sport – niekoniecznie. LG chyba też zaczyna brzydko mówiąc olewać LCD i skupiać się głównie na oledach.
A tak z innej beczki, poleca pan zakup 50U7QF? Pyta miłośnik filmów. Rozważam też opcję Panasonic 40JX800 z Androidem do mniejszego pomieszczenia, bo obecnie kosztuje 500 zl mniej niż zeszłoroczny model HX800 (choć podobno to JX850 jest następcą HX800).
Po przeczytaniu Pańskiego pytania zajrzałem do geeksowego harmonogramu testów i mogę na 100% potwierdzić, że test LG 50NANO863P mamy w planach (został zatwierdzony przez moich przełożonych i czeka na swoją kolejkę). Jeśli zaś chodzi o Hisense’a 50U7QF i telewizory Panasonika to ich niestety nie testowałem i szczerze mówiąc, szanse na test widzę tylko w przypadku Hisense’a. Panasonic nie udostępnia niestety małych, tj. 40-calowych telewizorów do testów, a szkoda.
w Lg z końcówką NA z zeszłego roku były matryce IPS, z tego roku końcówka PA oznacza ze matryce są VA, stąd lekkie smużenie
Testowany model ma końcówkę PA i wyraźnie wynika z testu ze ma matryce IPS. Straszne zamieszanie z tymi matrycami w LG
dlaczego nie testujecie gier?
Obecnie mamy kilka recenzji gier o których możesz już u nas poczytać, polecamy przedpremierowy gameplay Wiedźmin: Pogromca Potworów:
https://geex.x-kom.pl/recenzje/wiedzmin-pogromca-potworow-recenzja/
źle zrozumiałeś pytanie – dlaczego nie testujecie gier w czasie testów TV? Bo jeśli np. ten tv ma jednak matryce VA, to chciałbym wiedzieć czy jako przeznaczony do grania – będzie to problem. W Twoim tescie sportu w pojawił się artefakt za piłką, a przecież gdyby to był IPS to nie powinno go tam być, stąd wniosek i tez z innego testu w sieci, ze ten model ma matryce VA. Czy mozesz potwierdzic na 100%, ze ten model to IPs a nie VA? dzieki…
Pytanie nie zostało źle zrozumiane tylko zostało źle zadane przez pytającego😉 Gry są testowane. Z drugiej strony telewizory nie są testowane pod katem ich sprawności w grach (co nie jest do końca prawa, bo jednak ocena w kategorii „Gry” z czegoś się wziela)
Z obecnych pomiarów dla graczy najważniejszy jest typ matrycy i opóźnienie (lag). Postaramy się dodatkowo rozszerzyć testy TV o aspekty kompatybilności danego modelu do konsol i gier nowej generacji.
W teście przedstawiliśmy zdjęcie makro testowanej matrycy IPS tego modelu.
Panie Tomaszu, naprawde musiał się Pan napracowac by znaleźć tak dużo zalet w tym tv. Podziwiam. Co do głośników dziwi mnie zaskoczenie – przeciez tak samo było w modelu nizszym gdzie polecał Pan tryb Standardowy do muzyki a nie tryb Muzyka. Prośba o recenzje dużo lepiej rokujacego modelu z tej serii tj. 50nano863PA na matrycy VA, również z Edge – jest szansa że sprawi się lepiej.
Mam dobrą wiadomość: test LG 50NANO863P na 100% mamy w planach (został zatwierdzony przez moich przełożonych i czeka na swoją kolejkę).
Ostatnio oglądałem wersję 50″ w sklepie i miała to samo – filmmaker zmieniał czerwony marlboro w marchewkowy. Wygląda to absurdalnie. Nie rozumiem, jak mogło przejść kontrolę jakości.
Szkoda, mocno liczyłem na 50 cali tego modelu. Teraz nie wiem na co się zdecydować.
E ale wiesz ze można dostroić każdy podstawowy kolor i 2 x niebieski oddzielnie? Tryb filmmaker nie oznacza super strojenia z fabryki tylko to że większość upiekszaczy jest wyłączona i w zasadzie poza local dimming na tym trybie obraz jest surowy – ale można i trzeba go dostroic.
z tego co wiem, to w serii nano na rok 2021 sa matryce VA a nie IPS…
Bzdury. Przeczytałeś recenzję tego modelu ze zrozumieniem? Jest jak byk napisane, że model 55NANO863 jest na matrycy IPS. Pewien możesz być jedynie tego, że VA będzie w 50 calach, nieważne, czy to LG, Samsung, czy Sony, ponieważ nie produkuje się matryc IPS w rozmiarze 50 cali.
a jednak duży zawód. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego wyższy model został wyposażony w matryce IPS (fatalna do kina domowego), a niższe w VA (nowość u LG). Z szacunku do klienta producent powinien wyraźnie oznaczać modele w ramach serii NanoCell z rozróżnieniem na te panelami IPS i VA. Ciekaw jestem jaka matryce zastosowano do modeli z tegorocznej serii NanoCell 9 (np Nano923P)
Producenci mają wolną rękę i mogą wyposażać telewizory w takie matryce, w jakie chcą. To, że droższy model z wyższej serii ma matrycę o niższym kontraście wcale mnie nie dziwi (choć daje wiele do myślenia na temat zasadności polityki modelowej danego producenta). Moim zdaniem dużo gorszą rzeczą jest gdy ten sam model, o takim samym symbolu występuje w kilku tajnych wariantach, gdzie mieszają się matryce IPS i VA. Co do modeli z serii 923 to jeszcze nie wiem co tak naprawdę mają „pod maską”, ale podejrzewam IPS-y.
LG 55NANO863NA vs LG 55NANO863PA vs LG 55NANO867NA
Szukam porównań ale zawsze brak jakichś danych w porównywarkach . Wiem że najważniejsza różnica to nowszy procesor i system w 863PA . Czy lepiej zainwestować w starszy model czy nowszy ? Starsze z tego co widzę są często droższe od tego nowego 863PA .
Zastanawiam się właśnie nad zakupem, czaiłem się na 55nano863pa, teraz wyszła wersja 55nano853pa. Zastanawia mnie czym to się różni, czy to tylko jakaś kosmetyczna zmiana?
Oba powyższe modele powinny różnić się jedynie podstawką i jej wagą.
Czy model z zeszłego roku 55NANO863NA był testowany? Czy tam również jest widoczna smuga za piłką?
Z modeli na rok 2020 testowaliśmy LG 49NANO863NA, w którym smużenie było małe, jednak jest to model o innej (mniejszej) matrycy. Modelu 55NANO863NA nie testowaliśmy.
Witam a jaka jest różnica między modelem 863 a 883 przy 65 calach
Mam ten model od 3-4 tygodni tylko w wersji 65″.
U mnie odległość oczu oglądającego od powierzchni TV to jakieś 2,85 m.
To podświetlenie krawędziowe jest bardzo słabe.
W ciemnym pomieszczeniu bardzo mocno psuje klimat, kiedy w filmie jest ciemna scena. Mimo wyłączonego LPLED widać bardzo mocną poświatę – u mnie najmocniej widać to w prawym górnym rogu. O ile 1/6 powierzchni można nazwać rogiem 😉
Przy scenach jasnych na pełen ekran, a ty bardziej w 4K daje pokazać co potrafi, i tu nie ma o czym mówić – jest naprawdę IMHO bardzo dobrze, ale ekspertem nie jestem.
Wielokrotnie oglądając u kogoś programy na różnych TV najbardziej mnie uderzał nienaturalny obraz, a właściwie ruch. Taki… jak by to powiedzieć… plastikowy. Mi się kojarzy z „teatrem telewizji”. Dawno, dawno , temu był taki program w TV i miał zupełnie inny obraz jak pozostałe produkcje. Obawiałem się, że jak kupię nowy TV to właśnie trafię na coś takiego, co jest dla mnie nie do przeskoczenia w oglądaniu telewizji czy filmów. Jednak ten TV to zupełnie inna liga. Ufff 😉
Obawiałem się też, że obraz po. upscalingu do tej wielkości ekranu będzie rozpikselowany. I w tym zakresie TV mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Właściwie wszystkie kanały ogląda się z przyjemnością. Raczej filmy, które są po prostu sprzed kilkunastu lat widać, że tracą na jakości, ale nie jest to dramat.
Minęło kilka tygodni, a nadal (czego przed kupnem TV nawet nie robiłem na kompie) siadam, odpalam filmy 4K z YT z klimatyczną muzyczką i się delektuję jakością obrazu. Wiem – jestem zboczony 😉 Ale naprawdę fajnie i przyjemnie się na to patrzy.
Konsoli tzw. nowej generacji nie mam, tylko „zwykłą” PS czwórkę. Gram głównie w COD Warzone w trybie multi i muszę napisać, że jest mega dobrze. Nawet chyba nie potrafię sobie wyobrazić co się dzieje na PS5, skoro na PS4 IMHO jest tak dobrze .
c.d. bo się nie zmieściło 😉
Moi synowie grają w Fortnite i w Mortal Kombat X, i jak na to patrzę to też jest naprawdę ekstra.
Sportu za bardzo do tej pory nie oglądałem, więc się nie wypowiem.
Gdzieś w necie (bodajże na YT) znalazłem instrukcję, jak sobie najlepiej ustawić parametry tego LG i jest o niebo lepiej, jak po wyjęciu z pudła.
Muszę jeszcze poszukać w necie jak ew. spróbować skalibrować tego LG, może uda mi się to zrobić Calibrite ColorChecker Display Pro, do którego mam dostęp.
Na koniec jeszcze wrócę do kwestii podświetlenia, bo o tym zapomniałem napisać wcześniej – jeśli mamy jakieś źródło światła w ciemnym pokoju, albo oglądamy filmy w dzień, to to podświetlenie tak bardzo nie męczy i nie przeszkadza.
Najlepiej do sklepu wybrać się z pendrive z nagranym jakimś materiałem video z ciemnymi scenami i czarnymi pasami góra/dół i zobaczyć sobie samemu. Najlepiej sklep z małą ilością światła 😉 i pamiętać o wyłączeniu LPLED.
Właśnie zakupiłem model 65nano863pa. Również widoczna poświata, szczególnie przy górnej krawędzi. Trochę mnie to irytuje i zastanawiam się czy nie zwrócić. Z drugiej strony pewnie idzie się przyzwyczaić do tego. Telewizor kupiłem w bardzo dobrej cenie i żal trochę oddawać. Wspomniałeś, że widziałeś gdzieś konfigurację. Ja szukam i niestety nie mogę znaleźć. Jakby Ci się gdzieś rzuciło w oczy to prośba o info.
zastanawiam sie nad zakupem LG 50NANO753PR LED 4K SMART HDR p.MAGIC lub LG 55NANO813PA 55” 4K UHD VS Telewizor LG 55NANO863PA i widze ze typ 863PA raczej nie jest zbyt dobry do funkcji kino domowe ale widze ze lepszy bylby tak sie doczytalam z tresci testu ze do tej funkcji lepszy jest model 55NANO753P – a seria 753PR 50 cali jest wystarczajaca?? czy raczej lepszy jest mimo wszystko model 55NANO753P??
W testach serii 753P w aspekcie kinowym mniejszy model miał odrobinę większą jasność, kontrast i mniejsze smużenie, co wpłynęło na różnice w ocenie. TV z serii 813 testowaliśmy w wersji 50″, więc nie uda nam się go porównać do testowanych telewizorów.
https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-lg-50nano813pa/
Jakie telewizor by Pan polecił do 3000zł dla niewymagającego, przeciętnego oglądacza Tv ale za to wymagającego gracza? Myślałem nad tym modelem z racji odświeżania ekranu i hdmi 2,1 – czy może model LG 55NANO883? Albo jeszcze coś innego? Pozdrawiam 🙂