Konserwatysta. Test i recenzja telewizora LG 55NANO863PA

Po teście modelu 50NANO813P w naszej podróży po gamie telewizorów marki LG przechodzimy na kolejny poziom, tj. do wyższej serii 863, przeskakując przy tym z modelu 50-calowego na 55-calowy. Czy model 55NANO863P będzie taką samą niespodzianką, jaką był 55NANO753P? Czy warto go kupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższej recenzji.

LG 55NANO863PA (dalej dla uproszczenia zwany 55NANO863P) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 03.11.35. Telewizor wyprodukowano w kwietniu 2021 r. w Polsce, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.

tablica znamionowa telewizora lg 55nano863pa

Design

Telewizory z serii 863 wyposażono w charakterystyczną łukowatą podstawę, chyba identyczną z tą zastosowaną w serii 813.

telewizor lg 55nano863pa
Źródło: LG

Ze względu na inne podświetlenie obudowa jest nieco smuklejsza od tej z serii 753.

Źródło: LG

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • metalowa tylna ścianka,
  • ramka wokół ekranu wykonana z tworzywa sztucznego dobrze imitującego metal,
  • łukowata podstawa o szerokości 841 mm, wykonana z metalowego rdzenia z wierzchnią plastikową nakładką,
  • prześwit telewizora równy 71 mm,
  • szerokość ramki ok. 6 mm (z boku),
  • szerokość obramowania – 12 mm,
  • pilot (MR21GA) jest nową konstrukcją, która nadal pozwala poruszać kursorem na ekranie, ale ma teraz inny kształt i wygląd; niestety, obudowę wykonano z błyszczącego i łatwo rysującego się plastiku.

W sumie telewizor może się podobać, a do jakości wykonania i wykończenia nie mam większych zastrzeżeń.

Jakość obrazu LG 55NANO863P

Wyświetlacz

W LG 55NANO863P zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu IPS.

Główną zaletą tego typu matryc jest niska degradacja kolorów pod kątem, która jest dużo niższa niż w matrycach typu VA.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, a więc inne niż w modelu 55NANO753P.

Kolory

W ochłodzonym (tj. zaniebieszczonym) trybie filmmaker (7754K) średni błąd odwzorowania barw był stosunkowo wysoki i wyniósł 6,4.

Głównym sprawcą tego stanu rzeczy było zbyt małe nasycenie koloru czerwonego, choć nie na poziomie 100%, lecz na poziomach od 20 do 80%, co widać poniżej na diagramie chromatyczności.

Z subiektywnego punktu widzenia ww. błędy były widoczne bardziej podczas oglądania treści z telewizji kablowej niż z HDMI. Widać to było szczególnie podczas oglądania dobrze mi znanych transmisji z wyścigów Formuły 1 na kanale Eleven Sports 1 4K, gdzie zamiast koloru czerwonego na ekranie widać było odcienie barwy pomarańczowej.

Niewłaściwą reprodukcję barw potęgowała niewłaściwa (tj. zbyt jasna gamma), ale o tym szerzej w sekcji poświęconej kontrastowi.

Oczywiście sprawdziłem, jak to wygląda na innym telewizorze, co potwierdziło, że błąd nie leży ani po stronie nadawcy, ani po stronie operatora telewizji kablowej, lecz po stronie telewizora. Krótko mówiąc, na innym telewizorze podłączonym do tego samego sygnału ww. błędy nie wystąpiły.

Co ciekawe, ww. zjawisko nie miało charakteru stałego, tj. wystąpiło głównie na początku testów i ustąpiło po kilku dniach. Niestety, w drugim tygodniu testów powróciło, co sprawia, że podejrzewam jakiś błąd w oprogramowaniu telewizora. Zwracam uwagę, że ww. zjawisko dotyczyło tylko koloru czerwonego – inne barwy telewizor odtwarzał znacznie lepiej.

Na szczęście pod kątem kolory ulegają bardzo małej degradacji (tylko z lekka ciemnieją), co jest zasługą matrycy LCD typu IPS. Widać to dobrze na zdjęciu z meczu piłki nożnej.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 78%, co jest wynikiem nieco poniżej progu oznaczającego możliwość reprodukcji poszerzonej palety barw. Było to dla mnie sporym zaskoczeniem, ale diagram wyraźnie pokazuje, że winą tego stanu rzeczy jest niedostateczna reprodukcja nasyconej zieleni.

W trybie HDR błędy reprodukcji barw były wysokie, głównie z powodu zbyt niskiej luminancji (jasności), choć także na skutek zbyt małego nasycenia niektórych barw.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł zaledwie 990:1, co nie jest zaskoczeniem – to w końcu matryca typu IPS. Oznacza to, że nie jest to telewizor do domowego kina.

Podobnie jak we wcześniej testowanym modelu 55NANO753P w telewizorze zastosowano „lokalne przyciemnienie LED” (LPLED). Do działania tego układu mam następujące uwagi:

  1. Ponieważ zastosowano podświetlenie krawędziowe, LPLED może wygaszać/ściemniać jedynie całe pionowe fragmenty ekranu.
  2. LPLED ma w 55NANO863P trudniejsze zadanie niż w 50NANO813P, bowiem musi w matrycy IPS (jasna czerń) zastosować mocniejsze ściemnianie niż w matrycy VA (ciemna czerń), aby osiągnąć taki sam lub podobny efekt; niestety prowadzi to do utraty wielu detali w cieniach.
  3. Im jaśniejszy obiekt, tym pionowy pas jest jaśniejszy.
  4. W niektórych sytuacjach LPLED dosłownie szatkuje obraz na jaśniejsze i ciemniejsze obszary, skutecznie niszcząc oryginalną wizję twórców filmu, co widać na poniższych zdjęciach.

Jak widać, czerń jest bardzo jasna, a LPLED robi moim zdaniem więcej szkody niż pożytku. Na szczęście można je wyłączyć.

A oto moje pozostałe uwagi do czerni i kontrastu telewizora LG 55NANO863P:

  • Fakt, że układ LPLED jest domyślnie włączony, i to w ustawieniach „teoretycznie” wiernego trybu obrazu filmmaker, daje naprawdę wiele do myślenia o stosunku inżynierów do kwestii wiernej reprodukcji obrazu.
  • Poziom czerni był dobrze ustawiony, choć polskie tłumaczenie związanej z nim opcji w menu („jasność ekranu”) jest tragicznie niewłaściwe i będzie wprowadzać w błąd wielu mniej doświadczonych użytkowników.
  • Maksymalna jasność na pełnoekranowej planszy była ponadprzeciętna i wyniosła 465 cd/m^2.
  • Telewizor miał mocno niewłaściwą charakterystykę jasności (gammę, EOTF) i rozjaśniał szczególnie średnie szarości, zapewne w celu wywarcia wrażenia większej jasności obrazu (zob. wykres poniżej).

W sumie nie da się ukryć, że 55NANO863P do kina domowego po prostu się nie nadaje. Co innego do oglądania w dzień lub w jasnym pomieszczeniu.

HDR

W trybie filmmaker (HDR) na planszy 10% maksymalna luminancja w trakcie trzech minut pomiaru była niestabilna, przyjmując dwa poziomy: 504 lub 800 cd/m^2.

Oznacza to, że procesor 55NANO863P przesterowuje diody LED, a gdy po 45 sekundach osiągnięta zostanie temperatura krytyczna, jasność spada. Niestety, to żyłowanie jasności może oznaczać niestabilne i niepowtarzalne efekty HDR. I to wszystko w dodatku w teoretycznie „wiernym” trybie „filmowca”.

tryby hdr dostępne w menu telewizora lg 55nano863pa

Ciekawe, co na ten temat powiedzieliby prawdziwi filmowcy? Czy byliby zadowoleni, wiedząc, co niektóre telewizory wyprawiają z ich dziełami? Bardzo chciałbym zobaczyć ich minę…

Odwzorowanie ruchu

W odróżnieniu od modeli NanoCell z serii 813 i niższych LG 55NANO863P posiada matrycę LCD klasy 120Hz oraz układ poprawy ruchu o nazwie TruMotion (Menu, Obraz, Zaawansowane ustawienia, Wyrazistość, TruMotion). Ostrość obrazów ruchomych we wszystkich opcjach (oczywiście z wyjątkiem „wył.”) wyniosła 800 linii (na 1080 maksimum), co jest bardzo dobrym wynikiem potwierdzającym zastosowanie panelu klasy 120Hz. A oto pozostałe uwagi na temat reprodukcji ruchu przez LG 55NANO863P:
  • Nie zauważyłem zjawiska brudnego ekranu (ZBE), co oprócz ostrości ruchu jest jednym z głównych atutów tego telewizora.
  • Smużenie było mało-średnie.
  • Niestety, pomimo 120-hercowej matrycy jej czas reakcji był na tyle długi, że podczas oglądania meczów piłki nożnej widać było czarną smugę ciągnącą się za mocniej kopniętą, czyli szybciej poruszającą się piłką (zob. zdjęcie poniżej).

Poniżej to samo zdjęcie w powiększeniu:

Nie wiem, co byście powiedzieli, gdybyście zobaczyli to na własne oczy, ale mnie ww. zjawisko odebrało sporo radości z oglądania futbolu. I choć zieleń boiska była pięknie nasycona, a sam obraz miał wysoką plastykę typową dla matryc IPS, nie mogłem tak po prostu o smużącej piłce zapomnieć. I choć ktoś mógłby powiedzieć, że ciemna smuga ciągnąca się za jasną piłką zwiększa kontrastowość całego „obiektu”, a tym samym ułatwia jego zauważenie, to mnie taki argument niestety nie przekonuje. Szkoda, bo w pozostałych aspektach reprodukcji ruchu jest to telewizor zdecydowanie ponadprzeciętny.

Na koniec kilka słów o upłynnianiu:

  • wył. – brak upłynniania,
  • ruch filmowy – minimalne,
  • naturalny – małe,
  • płynny ruch – bardzo duże,
  • wybór użytkownika: regulowane.

Jakość dźwięku

LG 55NANO863P wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.

głośniki telewizora lg 55nano863pa

Zaskoczyło mnie, że do słuchania muzyki lepszym okazał się tryb standardowy, a nie muzyka, bowiem w tym drugim bas był ewidentnie przesadzony, a standardowy nie podbijał tak agresywnie skrajów pasma. Pochwałę otrzymuje ode mnie też tryb czysty głos, który dobrze spełnia swoją rolę.

Funkcje smart telewizora LG 55NANO863P

LG 55NANO863P posiada bardzo dobry system operacyjny webOS 6 z szerokim wyborem aplikacji oraz dobrą obsługą plików multimedialnych. Tu naprawdę nie ma się czego wstydzić.

Strumieniowanie muzyki

Telewizor odtworzył niemal wszystkie pliki multimedialne z USB (bez wmv), a z dysku sieciowego ich zdecydowaną większość (bez tp i wmv).

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0
  • HDMI 3 – 2.1 eARC
  • HDMI 4 – 2.1
  • USB – 3
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55 
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2, DVB-S

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 990:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 6,4
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 79
  • input lag (ms) – 14,8

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że w wielu aspektach LG 55NANO863P orłem nie jest. Z drugiej strony, nie da się też zaprzeczyć, że mocnymi stronami tego telewizora są: system operacyjny, oryginalny pilot, bogate multimedia i łatwa obsługa. Jeżeli ktoś wysoko sobie ceni właśnie te cechy oraz szuka telewizora do oglądania w dzień, może model 55NANO863P wziąć pod uwagę. Jeżeli zaś szukacie 55-calowego telewizora LG NanoCell do kina domowego, to model 55NANO753P będzie dużo lepszym wyborem.

Źródło: LG

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 6/10

Kino domowe
1/10
Sport: 6/10
Gry: 6/10

Ranking


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.