Test i recenzja Garmin Venu SQ Music. Czy ten zegarek potrafi nadać życiu odpowiedni rytm?

W teorii Garmin Venu SQ Music ma wszystko, czego dzisiaj wymaga się od dobrego smartwatcha. Co więcej, fenomenalnie prezentuje się na ręce – zarówno damskiej, jak i męskiej – a pod kątem multimedialnym (i nie tylko) znacznie wyprzedza rynkową konkurencję. Jednym słowem, posiada niezbędne atrybuty, aby skutecznie podbić serca entuzjastów ubieralnych gadżetów. Jak jednak teoria wypada w praktyce? Przekonajcie się, czytając poniższą recenzję.

Podstawowe informacje o Garmin Venu SQ Music

Garmin Venu SQ Music to urządzenie, które na rynku pojawiło się stosunkowo niedawno, ale szturmem podbija serca Klientów. Kiedy zatem otrzymałam możliwość przetestowania tego wyjątkowego modelu, zgodziłam się bez wahania.

Egzemplarz, który otrzymałam do testów to Garmin Venu SQ Music różowozłoto-piaskowy. Smartwatch występuje oczywiście także w innych wersjach kolorystycznych. Zaznaczam również, że zegarek ten można zakupić w wersji bez dopiska „Music” w nazwie, co wskazuje na brak wybranych funkcji związanych z multimediami, które postaram się dla Was odpowiednio zweryfikować i opisać w dalszej części recenzji.

Warianty Garmin Venu SQ Music dostępne w x-kom


Warianty Garmin Venu SQ dostępne w x-kom


W niewielkim, ale jasno opisanym pudełeczku otrzymałam smartwatch Garmin, kabel z charakterystycznym dla producenta wejściem do ładowania oraz podstawową instrukcję obsługi. Całość prezentuje się dokładnie tak, jak widać na zdjęciu poniżej.

Garmin Venu SQ recenzja test

Można się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia?

Garmin zapewnia, że klasyczna sylwetka muzycznego smartwatcha pasuje do każdego stroju. Dodatkowo producent chwali się, że Venu SQ Music będzie adekwatny zarówno do męskiej, jak i damskiej dłoni. A jak jest naprawdę? 

Z całą stanowczością trzeba przyznać, że jasny, kolorowy wyświetlacz 1,3” o rozdzielczości 240 x 240 px i obecny tu tryb Always on Display sprawiają, że wygoda i walory estetyczne płynące z obcowania z tym smartwatchem są po prostu imponujące.

Oprócz powyższego, inżynierowie Garmin zwrócili również uwagę na oryginalny design i odpowiednie zabezpieczenie najczulszych elementów zegarka. Co mam na myśli? Przede wszystkim konstrukcję, która czyni sprzęt nie tylko atrakcyjnym wizualnie, ale i trwałym.

Wyświetlacz Venu SQ Music otoczony jest lekką aluminiową ramką. Pokryto go również trwałym szkłem Croning Gorilla Glass 3. Od wewnętrznej strony korpusu umieszczono z kolei całą gamę czujników do pomiaru poszczególnych parametrów organizmu oraz wejście na kabel ładujący. Na ręce użytkownika zegarek ten trzyma się natomiast dzięki trwałemu sylikonowemu paskowi, który dostępny jest w różnych kolorach. Jego wymiana w zależności od nastroju czy bieżącego outfitu jest banalnie prosta i trwa zaledwie kilka chwil.

Poruszając temat budowy tego zegarka, należy także zaznaczyć, że otrzymał on certyfikat wodoszczelności 5 ATM. I rzeczywiście, genialnie sprawdza się na basenowym treningu i podczas relaksu w spa. Nie musicie go również ściągać, idąc pod prysznic. Warto wspomnieć, że dotyk działa bez zastrzeżeń również pod wodą i łapie wszystkie polecenia wprost błyskawicznie. Smartwatch ten jest też odporny na wstrząsy. 

Garmin Venu SQ Music zweryfikuje pracę organizmu

Dwa tygodnie spędzone z Venu SQ przekonały mnie, że jest to sprzęt, który pozwala na precyzyjne monitorowanie zdrowia i samopoczucia z poziomu nadgarstka. Zegarek Garmin uzbrojony został w atrakcyjny wachlarz czujników, które nie tylko zweryfikują poszczególne parametry jego pracy, ale również pomagają w utrzymaniu prawidłowych wartości dla organizmu, a w razie potrzeby przeprowadzają użytkownika przez etapy ich regulowania.

Kontrola tętna, stresu, snu, oddechu, SpO2 i  funkcja Body Battery

W praktyce wygląda to tak, że Garmin Venu SQ Music mierzy tętno użytkownika 24/7 – zarówno podczas ćwiczeń, jak i w każdej innej chwili. Dodatkowo informuje, gdy jest ono wysokie. Dzięki temu możemy adekwatnie dopasować intensywność wysiłku do codziennych zadań oraz  konkretnych ćwiczeń. Co ciekawe, czujnik ten działa również pod wodą.

Dodatkowo zegarek Garmin zbierze i poda w przystępnej formie liczbę przebytych kroków, minut intensywnej aktywności, spalonych kalorii, a dzięki wbudowanemu modułowi GPS pokaże również przebyty podczas treningu dystans.

Ponadto akcesorium wyposażone jest w pulsoksymetr, sprawdzający poziom tlenu we krwi SpO2 – zarówno w ciągu dnia, jak i w trakcie snu. Może to skutecznie zapobiegać dusznościom i niwelować ryzyko niedotlenienia organizmu. 

Co więcej, Garmin Venu SQ Music zweryfikuje również poziom stresu, a kiedy będzie on za wysoki, delikatnymi wibracjami przypomni o relaksie i zachęci do wykonania krótkich ćwiczeń oddechowych, które skutecznie go zredukują.

Garmin Venu SQ Music zadba też o odpowiedni wypoczynek. Sprawdzi, jak odpoczywamy podczas snu, dokładnie weryfikując jego poszczególne fazy. Daje również możliwość zapisywania dziennego spożycia płynów, co pomaga w odpowiednim nawadnianiu organizmu. 

Panie korzystające z tego Venu SQ Music docenią natomiast możliwość śledzenia cyklu menstruacyjnego z poziomu zegarka i dedykowanej aplikacji. Pozwala ona sprawdzić dzień cyklu, zweryfikować czas jego trwania oraz  sprawdzać i rejestrować towarzyszące mu, codzienne objawy.

Na tym jednak nie koniec. Każdy z zegarków Garmin nowej generacji posiada również autorską funkcję Body Battery. Nie inaczej jest również w tym przypadku. Ten unikalny sposób na monitorowanie energii pozwala określić, kiedy organizm jest w najlepszej formie na ćwiczenia, a kiedy lepiej postawić na wypoczynek. 

Venu SQ Music jako zegarek sportowy

Idąc dalej, należy zaznaczyć, że Garmin Venu SQ Music to prawdziwie sportowy gadżet, który wraz z całym swoim ekosystemem z łatwością i w niezwykle komfortowy sposób pozwala na efektywne realizowanie kolejnych założeń w drodze do upragnionych efektów.

Model ten oferuje imponującą gamę predefiniowanych treningów, ale nie tylko. Daje również możliwość samodzielnego stworzenia dopasowanych do swoich preferencji planów aktywności. Gdy już wybierzemy jeden z nich, za pośrednictwem smartwatcha oraz dedykowanej mu aplikacji możemy w prosty sposób śledzić, modyfikować i realizować swoje  założenia.

Proponowanych trybów sportowych jest tu 20+. Mowa o m.in. o jodze, jeździe na rowerze, pływaniu, bieganiu, spacerowaniu, ćwiczeniom siłowym, a nawet golfie. Korzystając z tych opcji, zegarek potrafi wskazać szczegółowe dane na temat tego, jak nasz organizm zachowywał się podczas wysiłku oraz jaki miał on na niego wpływ. Jeśli proponowane warianty, albo rodzaj treningu nie do końca nam pasują, to nic straconego, bo zawsze możemy pobrać dodatkowe tryby treningowe w dedykowanej aplikacji i sklepie Connect IQ Store. 

Zaznaczam też, że smartwatch Garmin oprócz śledzenia aktywności na zewnątrz bez trudu zarejestruje dane dotyczące ćwiczeń wykonywanych w pomieszczeniach, np. podczas pływania na basenie, czy treningu na siłowni.

Ponadto Venu SQ Music umożliwia skorzystanie z autorskiej funkcji producenta, czyli Garmin Coach. Dzięki temu użytkownik może wybrać jednego z trzech proponowanych trenerów, który będzie wspierał go w konsekwentnym i bezpiecznym realizowaniu planów treningowych. W jaki sposób? Poszczególne ćwiczenia synchronizują się z zegarkiem, są na bieżąco weryfikowane przez system smart i automatycznie dostosowują się do postępów w realizacji założeń ustalonych na początku, wybierając jak najlepszą ścieżkę do osiągnięcia sukcesu. Genialne, prawda?

Doskonałe multimedia i funkcje telefoniczne

Garmin Venu SQ Music to także smartwatch z bogatym zapleczem funkcji telefonicznych.  Bez problemu wyświetli połączenia, wiadomości SMS i komunikaty z mediów społecznościowych. Jednym słowem, mając go na ręce, wszystkie najważniejsze komunikaty są dostępne dla użytkownika z poziomu nadgarstka. Wystarczy, że sparujemy z nim swój telefon. Co więcej, jeśli mamy smartfon z systemem Android, możemy również np. odrzucać konkretne połączenia. 

Wykrywanie upadku

Połączenie telefonu i Venu SQ Music daje jeszcze jedną zasadniczą korzyść – funkcję śledzenia i wykrywania niebezpieczeństwa.

O co chodzi? Otóż po połączeniu z telefonem, zegarek potrafi wykryć wypadek, a następnie wezwać pomoc poprzez wysłanie lokalizacji do wprowadzonych do pamięci urządzenia kontaktów awaryjnych. Może też na bieżąco wysyłać informacje o lokalizacji użytkownika podczas ćwiczeń odbywających się na zewnątrz, jeśli wcześniej wskażemy osoby, które chcemy o niej informować.

Wersja Music

Testowany przeze mnie model to wersja z dopiskiem „Music”. W ofercie Garmin znajdziecie również podstawowy wariant zegarka. 

Na obu sprzętach macie możliwość sterowania muzyką, która odtwarzana jest przez aplikację na sparowanym smartfonie, np. Spotify. Wersja muzyczna pozwala jednak dodatkowo zapisać w pamięci smartwatcha nawet do 500 utworów jednorazowo i ma wgrany niezależny odtwarzacz muzyki. Dodatkowo zegarek wykryje słuchawki Bluetooth i łącząc się z nimi, pozwoli odtwarzać muzykę, wyłącznie za pośrednictwem zegarka. W tym miejscu trzeba też zaznaczyć, że oprócz modułów Bluetooth i ANT+, oferuje także łączność Wi-Fi.  

System i bateria Garmin Venu SQ Music

Garmin Venu SQ Music jest kompatybilny z systemem Android oraz iOS. Zegarek działa na autorskim systemie, a jego menu jest jasno rozpisane i przystępne nawet dla osób, które ze smartwatchem mają kontakt po raz pierwszy. 

Jeśli chodzi o czas pracy, to wg producenta zegarek powinien wytrzymać 6 dni w trybie bez GPS. W praktyce wyglądało to niestety nieco inaczej. Przy podstawowych funkcjonalnościach i jednym treningu z GPS zegarek wytrzymał 5 dni. 

Z kolei, gdy GPS był włączony cały czas, niestety nie przepracował pełnego dnia. Jest to w zasadzie jedyny minus, jaki dostrzegam w tym sprzęcie. Od razu zaznaczam jednak, że jeśli komuś nie zależy na geolokalizacji, albo nie ma problemu z codziennym ładowaniem sprzętu, to nie powinien on przesądzać ostatecznej opinii o sprzęcie, bo przy tej ilości atutów szkoda by było z niego rezygnować. 

To jednak nie koniec. Smartwatch możemy też dowolnie spersonalizować za pomocą aplikacji, widgetów oraz tarcz zegarka, pobranych zupełnie za darmo z dedykowanego marce sklepu Connect IQ Store.

Aplikacja Garmin Connect

Kompatybilna z Venu SQ Music aplikacja jest niezwykle rozbudowaną opcją i znakomitym przedłużeniem funkcjonalności tego zegarka. Muszę również przyznać, że pomimo mnogości oferowanych opcji, jest jednocześnie bardzo jasno rozpisanym programem, z którym polubiłam się od pierwszych chwil.

Nie dość, że możemy tu sprawdzać wszystkie dane dotyczące naszego organizmu i poszczególnych treningów, a wszystkie te informacje podane są w lekkostrawnej formie, to dodatkowo Garmin Connect jest doskonałą przestrzenią do tworzenia społeczności i nawiązywania relacji, a przy tym do wyznaczania celów, współzawodnictwa i zdrowego pola do rywalizacji wśród użytkowników sprzętu Garmin.  

Garmin Pay

Kolejna istotna kwestia. Venu SQ Music posiada wbudowany moduł NFC, a więc oferuje docenioną przez użytkowników usługę Garmin Pay, która umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych – oczywiście pod warunkiem, że bank użytkownika znajduje się na liście współpracujących z Garmin placówek. Więcej na ten temat przeczytacie w moim artykule: Poznaj funkcję Garmin Pay. Płać szybciej, wygodniej i bezpieczniej

Trzeba przyznać, że jest to bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie, pozwalające zostawić portfel w domu i skutecznie wyeliminować potrzebę używania gotówki, np. podczas porannego joggingu.

Sprzęt godny polecenia? Słowem podsumowania o Garmin Venu SQ Music

Mając na uwadze powyższe, muszę przyznać, że dla mnie Garmin Venu SQ to solidnie wykonany i bardzo wszechstronny sprzęt. Co więcej, jest to smartwatch, dający realne wsparcie w walce o zdrowie i kondycję, a do tego umilający ten proces ulubionymi dźwiękami oraz całym spectrum funkcji smart, które realnie potrafią ułatwić codzienne życie. 

Polecam go w szczególności osobom, które cenią sobie urządzenia, które funkcjonalnie wyprzedzają rynkową konkurencję. 

Minusy

 • czas pracy urządzenia przy włączonym GPS i odtwarzaczu muzyki

Plusy

 • designerski wygląd i solidna konstrukcja
 • czytelny wyświetlacz ze szkłem Corning Gorilla Glass 3
 • moduł GPS
 • muduł NFC + Garmin Pay
 • rozbudowany monitoring parametrów organizmu
 • szeroki wybór trybów sportowych - wewnątrz, jak i na zewnątrz
 • funkcja śledzenia aktywności i wykrywania wypadku
 • intuicyjna aplikacja Garmin Connect
 • możliwość przechowywania plików muzycznych w pamięci urządzenia
 • wbudowany odtwarzacz plików muzycznych

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja