Twój kot kupiłby Szeryfa. Test i recenzja telewizora Samsung 43LS01T

Telewizory specjalne, niszowe, dizajnerskie, lajfstajlowe – jakkolwiek się nazywają, nie da się ukryć, że są i mają swoich zwolenników. Jednakże co z ich parametrami technicznymi? Czy pod pięknym obliczem skrywa się coś więcej niż tylko tanie komponenty? Sprawdziłem to dla Was, biorąc na warsztat telewizor Samsung 43LS01T z serii Serif. Oto jego test i recenzja.

Samsung QE43LS01TAU (dalej dla uproszczenia zwany 43LS01T) jest telewizorem LCD z 43-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1497. Warto zaznaczyć, że testowaliśmy urządzenie w wersji sprzętowej nr 1 (Version No : 01). Telewizor wyprodukowano w zakładzie na Węgrzech, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.

Design

Oddajmy głos producentowi:

Zaprojektowany tak, by zachwycał z każdej strony, w każdej chwili i pod każdym kątem.

Design w kształcie „I”. Litera „I” to odważny symbol, który przyciągnie wzrok każdego. Ikoniczny design w połączeniu ze smukłą ramką sprawia, że The Serif to prawdziwe dzieło sztuki. Oto centralny element każdej przestrzeni.

Perfekcyjny z każdej strony (360 design). Ciesz się widokiem swojego telewizora pod każdym kątem – i nie chodzi tylko o ekran. The Serif prezentuje się pięknie zarówno z przodu, z tyłu, jak i z boku. Jest piękny, gdziekolwiek go umieścisz.

The Serif możesz umieścić praktycznie w dowolnym miejscu. Telewizor wyposażono w elegancki metalowy stojak, który idealnie pasuje do stylowej ramki urządzenia. Doskonale prezentuje się także w mniejszej przestrzeni, a możliwość zdemontowania nóżek zwiększa elastyczność instalacji. Przestawiaj go, jak tylko chcesz.

widok na ekran samsunga the serif qe43ls01

Mój komentarz:

  • Obudowa jest niezwykle solidna i wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego.
  • Tylna ścianka ma wysokiej jakości odpinane plecy, pod którymi znajdują się złącza.
  • Na dole, pod obudową, jest stalowa podstawa, do której możemy przykręcić 4 stylowe nóżki.
  • Telewizor nie ma tradycyjnej ramki, bo zintegrowano ją z ramą obudowy.
  • Szerokość ramy wynosi 18 mm (z boku).
  • Górna ramka tworzy półkę o szerokości 108 i długości 980 mm – w sam raz dla miłośników kotów (moim zdaniem zmieszczą się dwa dorosłe koty [zwykłe, nie Maine Coony], a jeśli żyją ze sobą w zgodzie, to może nawet i trzy 😊).
  • Jeżeli nie wkręcimy nóżek, telewizor będzie spoczywał na małych gumowych podkładkach, które przyklejono do metalowej podstawy wykonanej z solidnej blachy.
  • Rozstaw gumowych podkładek wynosi 920 mm.
  • Pilot dopasowano kolorystycznie do obudowy.
pilot telewizora qe43ls01 the serif

Jakość obrazu Samsunga 43LS01T

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu ADS, najprawdopodobniej produkcji chińskiej firmy BOE.

matryca telewiora samsung the serif qe43ls01

Główną zaletą tego typu matryc jest reprodukcja barw, które pod kątem tracą niewiele ze swoich właściwości. Z kolei główną wadą ADS-ów jest kontrast – znacznie niższy niż w matrycach typu VA.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe.

widok na ekran samsunga 43 the serif z kamery termowizyjnej

Proszę zwrócić uwagę na kumulację ciepła pod górną ramko-półką. Koty to polubią i jest to kolejny argument za tym, że Serif został stworzony przez i dla miłośników tych przemiłych stworzeń.

Kolory

W lekko ochłodzonym trybie film (6960K – czyli z nieco zbyt dużą zawartością składowej niebieskiej) błędy odwzorowania nie były przesadnie wysokie (średnio 4,4; pomiar w oknie 10%).

Tak jak i w innych modelach telewizorów tej marki dało się zauważyć, że w scenach o niskiej jasności telewizor dynamicznie obniża jasność całego kadru, co ma negatywny wpływ na luminancję barw (czytaj: są przez to nie tak jasne i żywe, jak być powinny). To typowa „sztuczka”, którą koreański producent od lat stosuje w niektórych modelach, zwłaszcza tych niskokontrastowych. Gdybyśmy zignorowali błąd luminancji, wtedy to średni błąd reprodukcji bar zmniejszyłby się z 4,4 do 2,4.

Zastosowana w 43LS01T matryca ADS ma bardzo podobne właściwości do matryc IPS, w związku z czym kolory niewiele tracą pod kątem. Dlatego też oglądanie meczu Polska-Anglia było przyjemną rozrywką, również gdy usiadłem z boku.

Także trudna w reprodukcji pod kątem 75-procentowa czerwień wypadła bardzo dobrze.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło około 90%, co oznacza możliwość dobrej reprodukcji szerokiej palety barw.

Pomimo szerokiej palety błędy reprodukcji barw w trybie HDR były wysokie, głównie z powodu niewłaściwej (tj. zbyt niskiej) luminancji (jasności). Jeżeli jej nie uwzględnimy w pomiarze, błędy będą znacznie niższe (prawy wykres).

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 1100:1, co jest typowym wynikiem dla matryc ADS. Podobnie jak IPS-y, one również są niskokontrastowe, choć oferują nieco lepszą, tj. ciemniejszą czerń. Pomimo tego pod kątem czerń szybko jaśnieje, co aż nadto widać na zdjęciu z filmu Co w duszy gra (Soul, 2020).

Chcąc ukryć ten mankament matrycy, konstruktorzy zdecydowali się zastosować bardzo agresywne przyciemnianie globalne (tzw. frame dimming), tj. ściemnianie całego kadru obrazu. Choć zapewne wielu użytkowników tego w ogóle nie spostrzeże, jak to mówią, jak już ktoś to zobaczy, to nie da niestety rady tego „odzobaczyć”. Czy da się to wyłączyć? Z poziomu ogólnodostępnego menu konsumenckiego niestety nie.

Inną sztuczką zastosowaną w 43LS01T jest przyciemniony poziom czerni. Aby ustawić go właściwie należy opcję szczegóły cieni zmienić z fabrycznego „0” na „3” lub „4”.

Jasność maksymalna w trybie pełnoekranowym nie była wysoka i wyniosła 331 cd/m^2.

No cóż, tak się składa, że czerń i kontrast są najsłabszymi cechami tego ładnego telewizora.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 348 cd/m^2.

Oznacza to, że 43LS01T nadaje się bardziej do treści SDR, a nie HDR.

Odwzorowanie ruchu

W 43LS01T zastosowano matrycę LCD klasy 60Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika wyniosła 400 linii (na 1080 maksimum). Opcja „wyraźny ruch (LED)” podwyższa ten wynik do 900 linii, ale z efektem ubocznym w postaci migotania obrazu i bardzo silnego „echa” (tj. powielenia konturów) po lewej stronie ruchomych obiektów.

Plusem telewizora jest upłynnianie ruchu. W trybie Auto jest ono bardzo duże, dlatego warto korzystać z trybu Użytkownika, w którym do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia ruchu w zakresie od 0 do 10. Domyślne ustawienie „3” to dobry kompromis pomiędzy płynnością, a naturalnością, ale oczywiście można to zmieniać wedle upodobań.

Warto zaznaczyć, że mankamentem układu reprodukcji ruchu jest sporadyczne okresowe zacinanie się ruchu widoczne na niektórych treściach SD. Plusem z kolei brak zjawiska brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect).

Jakość dźwięku

Samsunga 43LS01T wyposażono w kilka przetworników, z których widoczne są jedynie dwie wysokotonowe kopułki umieszczone w podstawie.

przetwornik wysokotonowy samsunga the serif qe43ls01t

Dźwięk jest poprawny, choć (gdy telewizor stoi na komodzie) niezbyt dobrze zestrojony, z podbitym basem w ustawieniach fabrycznych. Niestety, nie zauważyłem w menu opcji wyboru położenia telewizora: czy na nóżkach, czy na komodzie (być może to tylko moje przeoczenie). Ponieważ w ustawieniu na nóżkach przetworniki będą w dużej odległości od podłogi, konstruktorzy celowo podbili bas i to już w domyślnym trybie standardowym.

Z kolei tryb wzmocnienie podbija wybrane fragmenty pasma, zwłaszcza bas i górę: brzmi on na początku być może atrakcyjniej, ale na muzyce w dużą ilością basu niskie tony będą przesterowane i zniekształcone (słychać charakterystyczne „dobijanie”) zwłaszcza przy ustawieniu głośności powyżej 30.

W sumie podczas testu wolałem tryb standardowy, tym bardziej że tylko w nim jest dostępny korektor. Wyjąwszy nietypowe podbicie basu, brzmienie jest podobne do tego z innych telewizorów Samsunga z roku 2020, czyli ogólnie akceptowalne.

Funkcje smart telewizora Samsung 43LS01T

Samsung 43LS01T pracuje pod kontrolą systemu Tizen. System ten oferuje szeroki wybór aplikacji zapewniających dostęp do serwisów filmowych, w tym:

A oto aplikacje do strumieniowania muzyki:

43LS01T obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, oraz wmv. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.

złącza telewizora samsung the serif qe43ls01t

Złącza i interfejsy

  • HDMI 2.1 – 0
  • HDMI 2.0 – 3
  • HDMI eARC – 1
  • USB – 2
  • Ethernet – 0
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 43
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 1100:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 4,4
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 90
  • input lag (ms) – 10,8

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
pomiar input lafa telewizora samsung the serif qe43ls01t

Podsumowanie

Samsung 43LS01T jest nietuzinkowym i oryginalnym telewizorem, posiadającym wiele specyficznych zalet. Jego piękna i stylowa obudowa w połączeniu z dość nietypową matrycą sprawiają, że użytkowanie go przy zapalonym świetle będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli zatem ktoś szuka telewizora nie do kina domowego, lecz do oglądania w ciągu dnia, to do takich zastosowań mógłbym 43-calowego Szeryfa polecić.

Natomiast jeśli jesteś posiadaczem kotów, to ze względu na unikalną szeroką ramko-półkę w 43LS01T jesteś praktycznie na Szeryfa skazany. Nie mam żadnych wątpliwości, że Twój kot kupiłby Szeryfa.

Źródło: Samsung

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 4/10

Kino domowe: 2/10
Sport: 4/10
Gry: 4/10

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.

Samsung The Serif QE43LS01T jest dostępny w ofercie x-komu