Czy twój przyjaciel jest ekstremistą? Facebook pyta niektórych użytkowników o kontakt z treścią

Kolejny raz Facebook próbuje przeciwdziałać różnym formom agresji, manipulacji i dezinformacji. Tym razem firma pyta niektórych amerykańskich użytkowników, czy mogli być narażeni na treści ekstremistyczne, czy też obawiają się, że ktoś, kogo znają, może stać się ekstremistą. Czy ten krok również przyczyni się do zminimalizowania mowy nienawiści, która jest tak bardzo powszechna w social mediach?

Na czym polega test radykalnych treści na Facebooku?

W czwartek firma zaczęła wysyłać niektórym osobom ostrzeżenie:

Mogłeś być ostatnio narażony na szkodliwe i radykalne treści. Grupy stosujące przemoc próbują manipulować twoim gniewem i rozczarowaniem. Zgodnie z powiadomieniami powiązanymi ze stroną pomocy, możesz teraz podjąć działania i chronić siebie i innych. Zależy nam na zapobieganiu ekstremizmowi na Facebooku. Inni w twojej sytuacji otrzymali poufne wsparcie.

Facebook regularnie stara się usuwać nieprawidłowe informacje, zwalczać wszystkie przejawy mowy nienawiści. Czy test ma szansę poprawić szerzącą się w Internecie falę nienawiści do drugiej osoby?

Facebook aplikacja

Ten test ma ocenić, w jaki sposób zapewnić zasoby i wsparcie osobom z Facebooka, które mogą być zaangażowane w treści ekstremistyczne, narażone na ich kontakt lub narażone na nie. To część naszego większego zadania – mówi rzeczniczka firmy.

Facebook wyświetla wiadomości tylko w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, firma nie podaje dokładnego powodu powiadomienia konkretnego użytkownika. Jednak w pewnym momencie Ci, którzy zobaczyli wiadomość, zostali narażeni na treści naruszające zasady.

Jakie są obawy użytkowników Facebooka?

Pojawiają się także pytania i obawy użytkowników. Czy Facebook szpieguje ich kroki w Internecie? Niektóre osoby mają wrażenie jakby odgrywały rolę w rzeczywistości Orwellowskiej.

Test wzmacnia również obawy wśród konserwatystów. Uważają oni, że Facebook próbuje cenzurować pewne treści na platformie. Te myśli pojawiły się po tym, jak sieci społecznościowe wstrzymały konto byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Facebook

Dla innych test podkreśla walkę sieci społecznościowych o ograniczenie fałszywych informacji i mowy nienawiści. Czy nie jest lepszym rozwiązaniem po prostu pozbyć się stron i grup, które prowadzą do ekstremistycznych tendencji? Napisał użytkownik Twittera.

Firma twierdzi, że współpracuje również z ekspertami akademickimi i organizacjami non-profit, aby zapobiegać radykalizacji i chciałby udostępnić więcej szczegółów w przyszłości.