Ogromny i opłacalny. Test i recenzja telewizora TCL 75C645

Gdy wielkie pudło po 75-calowym telewizorze TCL wystawiłem na zewnątrz pomieszczenia testowego, wzbudzało ono zainteresowanie wśród przechodzących pracowników x-komu. Nic dziwnego: obok tak ogromnych ekranów nie da się przejść obojętnie. Pytanie tylko, czy ten olbrzym zasługuje na podziw również pod względem jakości obrazu? Sprawdziłem to dla Was, a recenzję i test TCL 75C645 znajdziecie poniżej.

Telewizor TCL 75C645 jest naprawdę ciekawą ofertą dla osób poszukujących bardzo dużego ekranu w bardzo rozsądnej cenie. Telewizor ten sprawdzi się zarówno podczas codziennego oglądania telewizji, jak i w warunkach domowego kina.

Tak. Jego głównym atutem są kluczowe aspekty jakości obrazu, tj. wysoki kontrast oraz dobra reprodukcja barw i to już w ustawieniach fabrycznych. Z pozostałych zalet warto wymienić bogate funkcje multimedialne (system Android) i całkiem wygodnego pilota.

Wyświetlacz LCD klasy 60 Hz oraz proste podświetlenie oznaczają, że nie jest to sprzęt technicznie wyśrubowany i może się nie sprawdzić w zastosowaniach bardziej wymagających (dynamiczne gry, sport czy treści HDR).


O telewizorze TCL 75C645 i serii C645

Jest niemalże tradycją, że telewizory TCL oznaczone jako „QLED” zaczynają się od serii „C”. Zgodnie z dewizą producenta są to telewizory dla konsumentów, którym wystarczą złącza klasy HDMI 2.0, ale którzy chcieliby już mieć poszerzoną paletę barw, podstawowe funkcje dla graczy, nie mówiąc o lepszym wykończeniu od telewizorów budżetowych. I taka właśnie jest seria C645.

TCL 75C645X1 (dalej dla uproszczenia zwany 75C645) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Android 11 (Google TV) oraz oprogramowania systemowego w wersji V8-R51MT05-LF1V576.021120.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model 75C645X1
Kraj produkcji Assembled in Poland
Data produkcji nie podano
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

TCL 75C645 to telewizor o nowoczesnym, lecz stosunkowo prostym wzornictwie i dostatecznej jakości wykonania.

W konstrukcji TCL 75C645 można wyróżnić następujące cechy:

Widok z przodu pod kątem TCL 75C645
  • tylna ścianka: metal;
  • pokrywa elektroniki: plastik;
  • ramka wokół ekranu: metal;
  • szerokość ramki: 1 mm;
  • nóżki: metal
  • rozstaw nóżek: 1436 mm;
  • prześwit: 64 mm (pod logo);
  • gniazda: po prawej stronie;
  • kabel sieciowy: odłączany;
  • pilot: tradycyjny, RC833 GUB1.
Pilot TCL 75C645
Zgodnie z moimi podejrzeniami, ze względu na rozmiar i masę telewizora, producent zdecydował się zmienić rodzaj materiału, z którego wykonano nóżki. Inaczej mówiąc, w 75C645 mamy metalowe nóżki, zamiast plastikowych, które miał np. mniejszy model 55C645.

Jakość obrazu TCL 75C645

Wyświetlacz

Firma TCL w swoich telewizorach preferuje wyświetlacze LCD typu VA, a 75C645 nie jest tu żadnym wyjątkiem. Preferencje producenta wiążą się z główną zaletą matryc typu VA, jaką jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Struktura subpikseli panelu LCD TCL 75C645
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie.
Termogram TCL 75C645

Kolory

Biorąc pod uwagę cenę telewizora oraz użyte w module podświetlenia komponenty, reprodukcję barw na wprost ekranu uważam za więcej niż dobrą.

W lekko ocieplonym (tj. wykazującym niewielki nadmiar [6111K] składowej czerwonej) trybie film średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 3,5, a więc niewiele powyżej progu postrzegalności (3,0).

Ze względu na zastosowanie wyświetlacza LCD typu VA pod kątem kolory ulegają pewnej degradacji (przyciemnieniu). Co ciekawe, była ona stosunkowo niewielka jak na matrycę tego rodzaju i dużo mniejsza niż w 55C645.
Nie mogę również nie wspomnieć, że w testowanym egzemplarzu biel była całkiem jednolita: sporo lepsza niż w testowanym wcześniej modelu 55-calowym z tej samej serii.
Biel na wprost TCL 75C645

Szeroka paleta barw

Testowany telewizor nie ma problemów z wyświetlaniem poszerzonej palety barw. Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 87%, co jest niezłym wynikiem.

Średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 3,8, co jest wynikiem dobrym. 

Czerń i kontrast

Dzięki wysokiemu kontrastowi, wynikającemu z zastosowanej matrycy VA, 75C645 niestraszne są ciemne pomieszczenia, czyli warunki domowego kina, w których spisze się znakomicie.

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 6167:1, co jest wynikiem bardzo dobrym. Moja standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła, jak na ekran tej klasy, całkiem dobrze.

Pomimo utraty niektórych przyczerniowych detali (szczegóły ubioru Hawka oraz detale w tle) ilość szczegółów była i tak sporo wyższa, a obraz dużo bardziej plastyczny i mniej odbiegający od wzorca niż we wcześniej testowanym przeze mnie modelu 55-calowym z tej samej serii. Ponadto, ilość detali można zwiększyć, zmieniając fabrycznie ustawiony poziom czerni z „50” na „52-53”, a zrobione przeze mnie zdjęcie pokazuje stan w ustawieniach fabrycznych, czyli jeszcze przed korektą.

HDR

Podobnie jak 55-calowy model z tej samej serii, 75C645 pozytywnie zaskoczył swoją całkiem wysoką luminancją (jasnością) maksymalną.

W trybie film na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu pod koniec trzyminutowego pomiaru wyniosła ona aż 496 cd/m^2, czyli dokładnie tyle samo, co w 55C645.

Krótko mówiąc, jak na tę półkę cenową jest dobrze.

Odwzorowanie ruchu

Zgodnie z moimi oczekiwaniami, 75C645 nie odbiegał wiele od 55C645 i podobnie jak on nie mógł się poszczycić wysoką ostrością obrazów ruchomych. Z drugiej strony układ upłynniania ruchu działał skutecznie.

Na standardowej planszy testowej 75C645 pokazał zaledwie 150 linii (TVL) na 1080 maksimum), co jest wynikiem typowym dla najsłabszych telewizorów 60-hercowych. Z drugiej strony:

  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było znikome;
  • smużenie było średnio-duże;
  • podczas bardzo szybkiego ruchu zauważyłem tylko śladową, czyli nieirytującą ilość żółtawych smużek (ang. yellow ghosting);
  • układ upłynniania ruchu (tzw. „redukcja migotania:) działał skutecznie.

Chciałbym znowu zwrócić uwagę (nie tylko Waszą, lecz przede wszystkim producenta) na opcję o dziwacznej nazwie „kino przyrodnicze”. Wbrew pozorom nie służy ona do oglądania filmów przyrodniczych, lecz po prostu … wyłącza jakiekolwiek upłynnianie. Niestety, pomimo upływu czasu to nieszczęsne tłumaczenie nadal straszy w telewizorach TCL. A przecież można to zrobić inaczej, np. jako „płynność kinowa” (w angielskim menu jak byk mamy „natural cinema”, co oznacza nie kino przyrodnicze, lecz kino z naturalnym, tj. nieupłynnionym ruchem).

Jakość dźwięku telewizora TCL 75C645

Dźwięk 75C645 można określić mianem spokojnego i nienatarczywego, dzięki czemu nadaje się do oglądania wiadomości i programów publicystycznych.

TCL 75C645 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące do dołu. Według producenta moc głośników to 2 x 15 W. Nasz pomiar bliskiego pola wykazał, że charakterystyka częstotliwościowa opada już od około 250 Hz. 

Charakterystyka częstotliwościowa głośników TCL 75C645

75C645 brzmi dość łagodne, ale jego bas, choć ograniczony, potrafi czasem mocniej zamruczeć.

Użytkownik ma dyspozycji 7 trybów dźwięku: dynamiczny, standard, film, muzyka, wycisz głos, gry oraz sport. Typowego korektora nie ma, ale jego rolę w pewnym stopniu pełnią takie opcje jak definicja, czystość głosu czy wzmacniacz basów.

Funkcje smart telewizora TCL 75C645

75C645 nie musi się wstydzić swoich multimediów. Android 11 ma bardzo dużo aplikacji, a obsługa plików wideo przez standardowy odtwarzacz stała na dobrym poziomie.

Jeśli chodzi o dostępne aplikacje, to przedstawiają się one następująco:

  • Apple TV
  • Canal+
  • Deezer
  • Disney+
  • Filmbox
  • HBO Max
  • Netflix
  • Player
  • Polsat Box Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • Tidal
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay

Obsługa plików wideo:

  • odtwarzane pliki wideo z USB:
    • tak: avi, flv, mkv, mov, mp4, tp;
    • nie: mts, wmv;
  • sortowanie wg czasu (daty) lub nazwy bez możliwości zmiany kierunku.

Mała porada: jeśli odtwarzasz dużo multimediów z USB, od razu zainstaluj dodatkowy odtwarzacz, np. VLC.

Złącza i interfejsy

Złącza TCL 75C645
W TCL 75C645 znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.0 eARC

Pełną listę złączy podano w specyfikacji TCL 75C645.

Współpraca z konsolą i komputerem

Tu możemy mówić o wyniku dostatecznym: opóźnienie sygnału jest niskie, a funkcje przydatne podczas rozgrywek – podstawowe.

Według producenta 75C645 obsługuje następujące funkcje dla graczy:

  • tryb gry;
  • samoczynne przełączanie w tryb niskiego opóźnienie (ALLM);
  • pasek gracza;
  • akcelerator gier 120 Hz.

To właśnie ta ostatnia funkcja odróżnia 75C645 od małych (tj. 43- i 50-calowych) modeli z tej samej serii. Są one tego akceleratora pozbawione, a model 55-calowy jest najmniejszym z serii C645, który ją obsługuje (oprócz niego akcelerator mają jeszcze modele 65-, 75- i 85-calowy). 

W praktyce, mimo, że panel jest 60-hercowy, w trybie „akceleratora” potrafi odświeżać obraz z częstotliwością dwukrotnie wyższą, co poprawia płynność rozgrywki: zmniejszając opóźnienie. No dobrze, ale gdzie jest haczyk? Aby poradzić sobie z tym nowym trybem, wyświetlany obraz będzie miał niższą rozdzielczość: pionowa spadnie z 2160 do 1080 linii. Nie każdemu ten spadek ostrości się spodoba, ale przecież korzystanie z tej funkcji jest dobrowolne i można ją wyłączyć.

Jeśli chodzi o input lag (tj. opóźnienie sygnału), to na sygnale 1080/60p zmierzyliśmy 9,4 ms, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Input lag TCL 75C645
Najnowsza konsola Xbox Series X wyświetliła następujące komunikaty:

Podsumowanie testu TCL 75C645

Zdjęcie aranżowane TCL 75C645
Lepsze kolory pod kątem, bardziej jednolita biel, więcej detali w trudnych ciemnych scenach – 75-calowy model z serii C645 okazał się zauważalnie lepszym od swojego 55-calowego brata. I chociaż nadal mamy do czynienia z prostym ekranem klasy podstawowej, dla mnie osobiście 75C645 jest najlepszym dotychczas przetestowanym modelem z całej serii C645. A zatem jeżeli szukacie przystępnego olbrzyma do filmów i telewizji, to mogę Wam go śmiało polecić.

Minusy

  • pewna utrata ciemnych detali
  • niska ostrość obrazów ruchomych
  • kolory ciemnieją pod kątem
  • słaby bas

Plusy

  • wysoki kontrast
  • całkiem wierne kolory
  • ponadprzeciętna jasność
  • niski input lag
  • bogate multimedia
  • nieprzejaskrawione brzmienie
  • ergonomiczny pilot

Ocena redakcji

5/10
PL - Cena/Jakość

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.